21.2.2020 | Svátek má Lenka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 152, poslední: 22.12. 2005 15:24, přehled diskusí

20.12.2005 14:38

Re: Pan Burket je CEZem placeny fanatik obavajici se o sve hluboke korytko

Povazuji k + k za zbabelce, ktery se pod sve vyplody obava podepsat.
20.12.2005 15:31

Děkuji

Stejně jako Ivan Brezina nejsem za svoje články placený společností ČEZ. Vaše tvrzení je velmi odvážné, škoda jen, že jste nenašel dostatek odvahy podepsat se. Srovnání s panem Brezinou mě těší. Vážím si ho, protože je to vynikající novinář a současně vystudovaný ekolog. Takže jeho články jsou vždy podložené objektivními argumenty.
19.12.2005 22:04

Nechat uhlí pod hlínou

a postavit další jadernou elektrárnu je asi to nejrozumější. Cena ropy bude jen stoupat, o plynu platí totéž a až bude opravdu zle, bude se uhlí hodit na výrobu benzinu. Vozit infarkty do špitálu bryčkou asi není to pravé ořechové a plachetní sáně jakbysmet.
19.12.2005 18:32

NAŠE PRODEJNOST NEZNÁ MEZÍ -

 Přišli jsme o uran,rovněž o černé uhlí a přijdeme zřejmě i o to hnědé....O lesích a zemědělské půdě se jaksi moc nehovoří.Vyvážíme energii ve velkém a sousedé,kteří ji odebírají se smějí pod vousy............Nevyužíváme patřičně ani naší geografické polohy a necháváme si za hubičku znečišťovat životní prostředí.....Máme vepřo-knedlo-zelo a docela hezký  holky-My se zatím máme
19.12.2005 18:16

ITER do kazde rodiny

Vsechny ekologicke problemy vyresi iter do kazdeho baraku, do kazde rodiny.
Skoda ze je tak velky.
19.12.2005 17:59

2 cyril Hue

máte pravdu, pokud se ukáže být olduvajský scénář po ropném zlomu jako reálný, což si nemyslím. Poljanin scénář (teéž ho nazývám tržně hujerský) však nereálný je, první důkazy se již objevují.
Pokud mám pravdu, pak nám nezbyde než překlapat nějakou dobu, dokud se nezmenší spotřeba energie (což  taky počet obyvatel planety a podstatně nižší spotřebu) na únosnou míru nebo pokud se nestane zázrak a jaderná fůze se nestane průmyslově využitelnou relaitou. Do té doby bude samostatný energetický cyklus, který můžeme v ČR realizovat, naprosto zásadní - tedy i JE
Lidská civilizace se v průběhu tří generací naprosto zásadně změní, ale říkejte to lidem a zejména politikům.
 
19.12.2005 18:32

Re: 2 cyril Hue

Pane Kukuc, bohuzel odsouvani akutnich problemu do nevedomi nebo ghetta 'ekoterorismu' jak sme si jiz zde dnes vyshlechli ukazuje jen na ty nejhorsi scenare budouciho vyvoje. Svazaci vecneho rustu a trhu bez privlastku maji bohuzel casto zbrane a jsou celkove manikalni povahy. Prakticke zkusenosti krizoveho managementu rozsahlych prirodnich nebo industrialnich katastrof rikaji, ze asi 10% populace ma mentalni kapacity pochopit nebezpci hrozici katastrofy, zbytek (90%) se nenecha vyrusit od plneho stolu a konci velice tragicky. Rad bych Olduvai Gorge videl jako varovny mezni model, ale lide jsou naprosto nepoucitelni. I kdyby se tak melo stat bude to spektaktularni tiatr pozorovat tuto 'nejvyspelejsi civilizaci' v historii planety padat na dno.
19.12.2005 21:05

Re: Re: 2 cyril Hue

už mám koupený lístek do první řady, chystám se na život v lesích
19.12.2005 16:42

Burkete, Burkete..

Placas nesmysle.. Energeticka krize do ktere prave vstupujeme a o ktere vetsina lidi tady nema ani potuchu bude znamenat i zrealisticteni Zelenych nehlede na to ze je nikdo ani nebude masove volit kdyz zjisti, ze by se meli uskrovnovat ve sve nenazranosti! Prulom tezby uhli si Paroubek necha hezky az po volbach a pak to rozjede, fabriky na uhli->tekute palivo, stavba novych uhelnych elektraren, mozna i nejaky ten dalsi blok temelina jestli nam jeste nekdo proda uran jehoz cena leti vzhuru. Prosadi se vse napric politickym spektrem, protoze jak rikaji pruzkumy verejneho mineni vetsina cechu vyzaduje vecny ekonomicky rust i za cenu omezeni ochrany prirody a obcanskych prav. Muzeme si rici jen se Svejkem, "..ohrali jste me planetu, tady mate pres drzku.." Zakony prirody jsou "non-negotiable" coz pozna nejen Dick Cheney, kteremu jeho 20 bypasu jiz zjevne nestaci k udrzeni delsiho provozu. Ale i Cechacci kteri se stale obklopuji vice zbytecnou vetesi, supermarkety a dalnici na urodne pude, ktere je nakonec zadusi a neuzivi..
19.12.2005 16:59

Re: Burkete, Burkete..

Vy tady říkáte, že se lidi mají až příliš dobře, jenže vetšina jich samotných si to nemyslí. Obávám se rovněž, že i tak se většina energie spotřebuje na věci potřebné - potraviny, bydlení, otop, léčení, dopravu. Většina "zbytečných kravin" až tak energeticky náročná není.
Samozřejmě, lze šetřit jako za Ceausesca v Rumunsku, nejsilnější žárovka 40W, maximální teplota v bytech 14 stupňů, jenže toto se dá vynutit jen násilím.
 
 
19.12.2005 17:18

Re: Re: Burkete, Burkete..

Pane Stredocech, jedna vec je omezeni se dobrovolne a setreni energii. Druha vec je energeticka krize, ktera se nepta zda je vitana ci nikoliv. Jsme premnozeni a z zhyckani jako bakterie kterym hodi cukrovou kostkou do petriho misky. Ta kostka cukru - extra levna energie vulgo fosilni zdroje jsou temer presne v polovine jejich vycerpani a na tento sok neni zadna ekonomika nebo spolecnost postavena na vecnem rustu pripravena. Napr. slavna Hirschova zprava pro americkou vladu z jara 2005 hovori o nutnosti se pripravit min. 20let predem a to za nejoptimalnejsich ekonomickych, technickych a politickych podminek. A i tak je moznost nahradit postupne zvysujicici se vypadek objemu levne fosilni energie nerealisticke. Bohuzel nema cenu ani bezet do lesa jak volaji nekteri odrostli hippies a jejich novodobi nasledovnici. Lide jsou jiz vsude a pred prichozim padem/propadem civilizace se nelze schovat. Hezke vanoce..
20.12.2005 9:35

Uspory energie z dobrovolneho setreni

nikdy nebudou energeticky vyznamne.
19.12.2005 22:09

Re: Re: Burkete, Burkete..

Lide si nikdy nebuoud myslet, ze by se nemohli mit jeste lepe. Staci si procist struscne dejiny lidstva. Ale to jeste neznamena, ze tito lide maji pravdu. Stejne tak si lide mysleli, ze Zeme je kulata, ze je stvor kdosi za 7 dni nebo, ze predmet tezsi vzducu se nemuze vznest :-)
19.12.2005 17:01

Re: Burkete, Burkete..

Půjde li cena uranu nahoru, vyplatí se jeho další těžba u nás, což mě ale příliš netěší.
19.12.2005 17:18

Re: Burkete, Burkete..

Bez těch by pasů by už dávno nebyl.
19.12.2005 17:38

Re: Re: Burkete, Burkete..

Dickuv bypass to je jen algorie na fakt, ze techno fix nasich problemu nam da jen iluzi premozeni prirody a par let na vic :@ )
19.12.2005 17:50

Re: Re: Re: Burkete, Burkete..

:-))) Já jen doufám, že v duchu Vámi hlásané věrouky, až Vám bude blbě, tak si nezavoláte sanitku a nenecháte se ve špitále dát dohromady, ale hezky v klidu a bez iluzí o přemožení Přírody umřete tam, kde právě ležíte.
19.12.2005 17:57

Re: Burkete, Burkete..

Milý ekoteroristo.Pokud nastane situace která by po vašem nástupu nutně nastala a to že by energie bylo zoufale málo,buď te jist že vy a vaši kolegové budete říkat něco v tom smyslu že"že chybička se vloudila"či"myslete na budoucnost"(to už říkali bolševici)a hlavně nebudete ochotni za to nést odpovědnost.Tak mě napadá že by jste mohli dopadnout jako valná většina vlád po různých revolucích,jako ozdoba kandelábrů.
19.12.2005 18:20

Re: Re: Burkete, Burkete..

Jojine, bavime se tu o dejich ktere neovlivnime a ktere maji svoji vlastni setrvacnost navzdory nazorum fialovym, zelenym nebo modro ftakovskym. O kandelabrech a terorismu tu zatim hovorite jen vy aneb dalsi ukazka fundamentalismu ekon. rustu.. Doufam, ze Vase sluj bude nahony vzdalene od te moji i kdyz pochybuji, ze s timhle pristup prezijete prvni zimu..
20.12.2005 17:12

Po volbách si Paroubek neškrtne

normálně bychom volili ODS, ale jakmile jsme se dozvěděli, že Paroubek chce zbourat Horní Jiřetín a další hodnotné severočeské obce, včetně památek opravených z rozpočtu v uplynulých 15 letech, dáme hlasy Zeleným.
19.12.2005 16:05

Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Ale neoblbuj občany.
Zdá se mi, jestliže se začínají angažovat lidé vašeho ražení, máte v pácu dokončení dalších temelínských bloků.
To už potom budeme ve vývozu surovin skutečně světovou jedničkou.
19.12.2005 17:22

No a ? Po dokončení dalších dvou bloků veTemelíně - proč ne?

Lojzo, a Vy byste měl to srdce nechat Rakušáky a Němce bez proudu? Oni elektriku debírají proto, protože nemají dost vlastní ! A proč bychom nevyváželi něco, co umíme? Rakousko "vyváží" Alpy a životní prostředí prostřednictvím turismu a ty škody na ŽP jsou výrazně větší než při provozu JE.
19.12.2005 15:52

Vláda zelených nehrozí.

Ve vládě rudých je silná atomová loby takže klídek.
19.12.2005 15:06

Cena elektřiny

 Vážený pane Burket,
když argumentujete zvýšním ceny el. energie v Německu o 38%, můžete sdělit čtenářům o kolik se za stejné období zvýšila cena v ČR, mimochodem i zvýšením ceny výrobcem tj. as. ČEZ kde jste zaměstnán.
Zdravím Pavel Novotný
 
 
19.12.2005 14:18

Dobrovolná skromnost???

Dobrovolně povinná, tak to bylo za komunismu a zelení chtějí totéž. Vezměte si lokální topeniště. Kolik lidí je na tom opravdu tak špatně, aby nemohlo zaplatit topení plynem. Přesto se v reálu spaluje kdejaké svinstvo, proti čemuž je dnešní uhelká elektrárna takřka neškodná.
 
 
19.12.2005 11:29

Děsivá vize Neffovy Tmy se může stát realitou.

V zimě stačí několik promyšlených útoků na energetickou síť a přijde chaos se statisíci mrtvých. Bez elektřiny nefunguje nic, většinou ani plynové topení. Calá města zůstanou bez elektřiny, tepla, vody, dopravy.  Bude ochromena činnost policie. Rabující gangy a loupeživé výpravy na venkov....
Dokud jsme topili koksem, měli jsme zásobu na celou zimu. Systém fungoval na samotíž, bez čerpadla. Hromada koksu na dvoře a pár pytlů brambor ve sklepě představovalo jistotu. Po přechodu na plyn jsme se stali závislími na jeho soustavné dodávce,  kotel ani bez elektřiny nefunguje. Nakumulovaná zásoba tepla je v hodinách.  Dříve jsme se bez plynulé dodávky elektřiny mohli obejít více dní. Dnes jenom několik hodin. Obyvatelstvo v městských aglomeracích je nesmírně zranitelné. V tom směru život na venkově je větší jistotou. Pokud budete schopni se ubránit. Závislost na dodávce energie z druhého konce kontinentu je nebezpečná. Je nezbytné zajistit základní energetickou nezávislost jednotlivých  regionů o přiměřené velikosti. Nezávislost České republiky považuji za zásadní  a jinak než jadernou energetikou ji zajistit nelze. Potřebujeme více  jaderných elektráren a to i menších a méně zranitelnou přenosovou soustavu. Jaderná technologie je bezpečná. Nebezpeční jsou jen někteří lidé.
19.12.2005 11:53

Re: Děsivá vize Neffovy Tmy se může stát realitou.

Děsivou vizí ovšem zůstane jen tehdy, pokud budeme trvat na předpokladu, že moderní společnost se vyznačuje nepřetržitou spotřebou energie, nejlépe v provozu na 3 směny. A není tento postoj z "industrální doby" poněkud zaostalý? Vodní čerpadlo ÚT u kotle si bere 30-60 VA podle výkonu, obvykle stačí nejnižší otáčky, takže si bere oněch 30 VA. Trochu lepším záložním zdrojem (UPS) se dají tedy zvládnout výpadky v rozsahu hodin. Uvádím to jen pro ilustraci, jak snadné je v konkrétním případě dosažení určité nezávislosti na dodávkách el.en. Děsivá vize Neffovy Tmy je děsivá právě proto, že automaticky předpokládáme, že energie bude k dispozici permanantně. Ale to přeci vůbec není nutné. Představte si, že máte k dispozici energii pouze v době tzv. nízkého tarifu. Prostě se přizpůsobíte a život půjde dál, jen ceny TV reklamy možná podstatně klesnou. Již dnes řada lidí pere, vaří, peče, řeže na cirklulárce až poté, co se sazba přepne na levnější.
19.12.2005 18:04

Re: Re: Děsivá vize Neffovy Tmy se může stát realitou.

Když už mluvíš o tepelném čerpadle,čím topíš když klesne teplota pod -10°C?Tepelným čerpadlem?Pěkně zapneš buď el.topné těleso nebo zatopíš(je lhostejno zda plyn či kotel na uhlí)a stále jsi závislý na El síti.V okamžiku kdy dojde k výpadku jsi kde?V PR.ELI!
20.12.2005 17:16

V prdeli je ten, kdo neumí číst, jojine!

Tak si to pořádně přečti jak to napsal. Topí v kotli - je jedno čím a oběhové čerpadlo UT má spotřebu 30W, předpokládám, že k tomu připojil beznou offline UPS s výkonem 600W/7 min, takže vypadky kratší než 2 hodiny mu nečiní žádnou starost.
19.12.2005 12:16

Re: Děsivá vize Neffovy... Nezávislost České republiky považuji za zásadní

Nezávislost České republiky považuji za zásadní - ano souhlasím s tím, že k nezávislosti vedou 2 cesty, jednak na straně výroby /zajištění/ energie a jednak na straně spotřebitelů. Ani jedna strana by neměla být zanedbávána. Souhlasíte? Mimochodem : jistě víte, že většina zemí EU už vůbec neprovozuje rozvod nn po sloupech, jak můžeme dodnes vidět všude u nás na venkově, ale převážná část vedení je ve "vyspělých" zemích uložena v zemi.