24.1.2022 | Svátek má Milena


Diskuse k článku

POLITIKA: Czexitoví tlučhubové

Začínám být na zdejší czexitáře čím dál víc alergický. Nikoli na ten samotný požadavek vystoupení z EU, nýbrž na tu naprosto nedostatečnou reflexi české i evropské politické situace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 7.8.2020 17:41

Sice pozdě, ale neodolám a připíšu svůj názor.

Problém referenda vidím v tom, že výsledek bude nejspíš 51:49. Při ne-100% volební účasti tak rozhodne "pro" dost možná docela malá část voličů. Budiž - pravidla jsou známa předem.

ALE pak stačí málo, aby se "touha lidu" překlopila do opačného a opět velmi těsného výsledku, a je zle. Viz tanečky ve Velké Británii.

Možné řešení: k odsouhlasení změny aktuálního stavu je nutná "velká" (dále vysvětlím) většina. Pak vás jako šéfa nerozhodí ani možnost opakování referenda, protože k odsouhlasení změny z aktuálního poreferendového stavu do stavu sice předreferendového, ale už zase nového, ZASE potřebujete velkou většinu, neboli máte slušnou naději, že že první referendum nespadne pod stůl jen proto, že Johnsson má hezčí nohy než Mayová. Samozřejmě přeháním, ale snad mi rozumíte.

Ad velká většina: slyšel jsem docela úderný návrh na nutnost dosažení ústavní většiny. Osobně se mi líbí požadavek na většinu sice 50%+1, ale VŠECH voličů.

J. Zima 5.8.2020 23:03

Tohle je opravdu vážný problém. Mám velkou obavu z toho až se v rámci nediskriminace dostanou islamisté např. k francouzským jaderným zbraním.

J. Zima 5.8.2020 22:59

První problém je v tom, že ta pravidla (čti Lisabonská smlouva) nám byla vnucena velmi hrubým ekonomickým nátlakem. Za druhé, taková základní změna smluv společenství měla být schválena referendem podobně jako vstup do EU. Z tohoto hlediska odvolávat se dodržovaní jejích pravidel je něco podobného jako vyžadovat dodržování Mnichovské dohody.

V. Kučer 5.8.2020 21:10

Co když se to změní, moji praprarodiče měli dětí jako smetí.

M. Mařák 5.8.2020 19:27

Vstup hnutí Trikolóra do společenství mírného pokroku v mezích zákona vítám a s bujarým souhlasem konstatuji, že konečně našla své opravdové místo na politické šachovnici naší země mlékem a strdím oplývající.

M. Mařák 5.8.2020 18:22

Sledujte Přítomnost, vlevo dole, brzy v ní vyjde zcela zásadní text významu globálního na obranu liberální demokracie.

The Game Is Not Over!

J. Kanioková 5.8.2020 18:18

A to myslíte jak, že britská věrchuška nevěděla co chce?

J. Prikner 5.8.2020 18:15

Ale Štěpánku,

je i jasné, že v EU to jde ke špatnému konci. Ale Trikolora je proti odchodu z EU, takže držíš stranický postoj, ať je to pravda nebo ne. SPD bude ve volbách mít větší podíl hlasů, protože nejsou přizdisráči a řeknou co si myslí.

J. Kanioková 5.8.2020 18:13

Podpora Maďarska i Polska je v pořádku !

V. Chrastina 5.8.2020 17:29

Pane Wintře, přikláním se k vašemu stanovisku, na záchranu samostatnosti je nezbytné volit SPD.!!

M. Hoblík 5.8.2020 17:14

Přitom se samo nabízí snadné řešení! Vyhlásíme válku Belgii po vyhrané válce budeme tančit na mrtvole EU.

I. Spálený 5.8.2020 17:06

Zůstat v EU znamená smrt. Země jsoucí dlouho členy EU mají minimální porodnost a maximální dovoz migrantů. Nekrachuje EU. To padají jednotlivé země. Teď třeba Itálie. Porodnost 1,34 (úbytek obyvatel o třetinu za generaci), 10% legálních migrantů, 1% nelegálních, 23% dětí se rodí imigrantkám (původních Italů tedy v kombinaci s porodností ubývá o polovinu za generaci), 28% mladých nepracuje, státní dluh bude letos 160% HDP. Vystoupí, až je teď EU přinutí zavřít továrny na auta? Asi ne.

J. Sedlář 5.8.2020 16:21

Se vsadím že tento sortiment (o pivu bych možná pochyboval) by se našel i na území ovládané ISIL, o tom ale ten můj příspěvek není, že áno.

J. Jurax 5.8.2020 15:30

No, referendum podle EU je takové, že se referendí opakovaně tak dlouho, pokud z lidu nevypadne správné rozhodnutí.

A referendum je taky alibi pro politiky, kteří si nechtějí špinit ruce rozhodnutím, které by jim pošramotilo image, ač jsou za to placení. Pro věci, které se musí řešit a mají jen špatná řešení. Pak můžou vždycky říct je to blbý, ale my nic, to lid.

Referendum se nehodí na věci, které vyžadují odborné vědomosti. Ne že by je zákonodárci měli, ale mohou vyslyšet experty. Lid moc ne, nemá na to čas.

Na některé věci referendum nesmí být - třeba na znovuzavedení trestu smrti.

Na jiné taky nesmí být - lidí by mohli rozhodnout blbě (podpora fotovoltaiky třeba a OZE vůbec, biosajrajty do pohonných hmot) a v bruseli by se zlobili.

A konečně otázka musí být formulována tak, aby odpověď mohla být ano - ne. A samotná formulace otázky by byla předmětem urputného politického boje; možná že na formulaci té otázky by bylo potřeba též referenda.

J. Jurax 5.8.2020 15:15

Ano, jistě.

Ale nemohu se ubránit dojmu, že takový souhlasící občan EU by měl být zván yntelygentím. Je to sice nespisovné, ale tak nějak to vystihuje typ a míru inteligence dotyčného.

R. Benýšek 5.8.2020 14:47

Pane Mařáku, já jsem Vás donedávna považoval za velkého zastánce nadnárodní EU oproti národním státům. A bylo někdy až neuvěřitelné, a takto zábavné číst, jak v té a v té agandě (zelená, gender, multi-kulti, socialismus, později koronavirus, atd.) zastáváte v jednotlivostech navlas stejné postoje jako tzv. euroskeptici, jen s tím obecně-principiálním rozdílem v opačném znaménku, kde jste vinil národní státy z toho, z čeho oni vinili EU, a naopak jste věřil v EU tam, kde oni věřili v národní suverenitu.

Ale z posledních Vašich příspěvků, a zvlášť z toho dnešního, už nevím, zda nejde od Vás jen o ironii, a zda tedy jste již od začátku tak nepsal ironicky.

V každém případě jsem já poněkud natvrdlý: Jen nevím, jestli jsem byl natvrdlý tehdy, když jsem nepoznal, že jde o ironii, anebo jsem natvrdlý dnes, když nepoznám, že ani v tom dnešním příspěvku o ironii nejde (pokud tedy nejde). :-)

V každém případě ale umíte být zajímavě zábavný :- ).

S. Zemitý 5.8.2020 14:35

CZexit je čistě naše věc. Bude-li jednou národní vůle, dojde na něj. Změna pravidel fungování toho spolku je ale věcí spolku. Při poměru sil my/oni je realizovatelná daleko hůře, než exit. Ostatně soudím, že v obou případech se zabýváme fátami. Včera byl na NP článek o Katedrálách v plamenech ve Francii. Na str. 2 diskuze viz můj příspěvek. Než se rozhoupeme k čemukoli, Francie - nejméně v té podobě, v jaké ji známe, přestane existovat. A odhalené spiknutí v Německu dává tušit mocné silné proudy i tam. Takže ? Na to, že bude nějaká EU ještě za 5 let sázím fifty-fifty.

P. Kubáč 5.8.2020 14:20

Ačkoliv to není v článku napsáno - auž příliš z něj čiší spor SPD / Trikolóra.

K samotnému meritu - otáka zda Czexit, nebo ne - je podle mně otázkou odhadu jestli dražší bude mstivost Euro-věřchušky, nebo hrabání se z trosek zhrouceného molochu.

Osobně si myslím, že to druhé, protože bestie před smrtí vyvádí nejvíce.

M. Kolář 5.8.2020 14:04

Podstatná je suverenita občana a jeho status,a to bez ohledu na státoprávní uspořádání. Český politický národ jako jednotná entita vlastně ani neexistuje, bez ohledu na existenci ČR. Naše naděje je pouze v konstitučním universalismu a federalismu. Pokud jde o Maďarsko , uvítal bych aktivaci čl. 50, dle Smluv. Bylo by to čestnější než škodit a současně parazitovat v duchu náhledu autora článku ..

V. Kučer 5.8.2020 13:35

Kdyby nebyli blbí tak by poslali všechny nežádoucí připrchlíky šupem z Evropy a bylo by po problému.

M. Valenta 5.8.2020 13:03

S tím se dá souhlasit. Já jen, že tu mnozí snaží vyvolat dojem, že pro většinu je to členství k nevydržení. No a pokud je někdo členem, tak má dodržovat pravidla - neplést si s držením úst.

M. Mařák 5.8.2020 12:50

Nic lepšího než liberálně demokratická matička národů EU dobrotivá se sociálně tržním hospodářstvím, tou skvělou formou třetí cesty mezi kapitalismem a socialismem, na široširém světě prostě neexistuje. S tím musí souhlasit každý inteligentní občan EU, jářku, nebo co.

R^EU

M. Mařák 5.8.2020 12:37

To mne těší, že si rozumíme a ty národovecké kolektivisty také nepovažuje za pravici. Co se týče levicových aspektů fašismu a národního socialismu, diskutujete právě s někým, kdo na to u nás upozorňoval jako jeden z prvních.

V. Petr 5.8.2020 12:18

Např. EU nám vnucená podpora OZE nás přijde na 47 miliard ročně

Povolenky na CO2 - 26 miliard ročně

(Zatím) kladné saldo dotací z EU jen 68 miliard ročně.

A to nemluvím o ničení našeho automobilového průmyslu, vnucování vlivu zelených a dalších zvěrstvech...

V. Petr 5.8.2020 12:14

R^R^R^

Dokoncxe ani neexistoval Green new deal...

F. De Winter 5.8.2020 12:08

No, kdyby byl jeden člověk imperátor a ostatní poddaní, tak by to rozhodování bylo jednodušší. Platilo by co chce imperátor.

Takhle ovšem platí, že každý chce v zásadě něco jiného, a proto musí být dosaženo nějakého většinového konsenzu ve společnosti. Alespoň v těch nejdůležitějších věcech. Z pohledu rozhodování je to někdy dobře a někdy špatně.

A z hlediska exitu je část lidí pro, část lidí proti a naprostá většina lidí neví, nemůže se rozhodnout nebo jim to je jedno...

J. Nový 5.8.2020 12:02

Přesně tak. Při vstupu neexistovala žádná Lisabonská smlouva a nikdo nevyhrožoval, že v případě nelegální migrace bude tato podporována a pokud odmítnete převzít část nelegálů, hrozí vám odebrání dotací.

J. Nový 5.8.2020 11:58

Chudáci Švýcaři, jak oni to musí mít u referend těžké s pochopením otázek.

Předpokládám, že jste byl stejně odpůrcem referenda o vstupu do EU. nebo to bylo "něco jiného"? ;-D

J. Nový 5.8.2020 11:55

Upravit je tak, aby se to právě příště tak netáhlo, dát jasné termíny, aby "odchod po anglicku" zase nabyl svého původního významu.

S. Sidlichovsky 5.8.2020 11:22

Boris navrhuje uzavírání smlouvy s EU rybáři na každý rok - to není kompromis? Tak to má i Norsko. Argument Leyenové, že po celá desetiletí tomu byli rybáři EU zvyklí - to snad patří do rubriky "humor".

Ostatně - kdyby snad v těch věcech EU vyhověl, tak ze dne na den miliony konzervativních voličů přestoupí k Nigelovi F. a konzervativní strana je na dekády zlikvidována..