19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

POLITIKA: Czexit?!

Aktuálně se u nás rozehrála taková hra: Uměle si vyrob a zastřel svého nepřítele. Tím nepřítelem se pro část společnosti stal Czexit. Tohle není text ani na podporu Czexitu, ani proti němu. Tohle je o uvádění mýtů na pravou míru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 19.2.2018 23:40

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

EU hájí NAŠE zájmy? Pište, přehánějte - kde, kdy, jaké a proti komu?

EU hájí své zájmy, přesněji zájmy Německa a snad ještě Francie. Mohou se i shodnout s našimi, pak dobře, nicméně neshodují-li se, máme smůlu.

M. Prokop 19.2.2018 12:55

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Paní Šichtařová ovšem píše o reálné ekonomice, ne o červené knihovně vaší lásky k EU. :-P

J. Svoboda 19.2.2018 13:50

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Tohle považujete za argument? No potěš koště :o)

Pěkný den.

R. Brzák 19.2.2018 13:57

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Tak si projděte "argumentaci" předřečníka...ale pokud nemáte vhled do základních ekonomických pojmů, tak se nemusíte unavovat.

J. Svoboda 19.2.2018 14:52

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Na co potřebujete vhled do základních ekonomických pojmů pro NEargument " červená knihovna vaší lásky k EU"? Na nic, rozumbrado.

Pěkný den.

M. Prokop 19.2.2018 18:31

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

"Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat:

Autor: J. Václavíková Datum: 19.2.2018 12:11

opravdové ekonomice a míň psát podobné hámotiny. Vypadá to, že vám to vlezlo na mozek.Tohle je ekonomika, ne červená knihovna, milá dámo!"

Tohle zřejmě za argument považujete. :-P

R. Brzák 19.2.2018 19:49

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

paní Václavíková projevuje ve své výtce paní Šichtařové nepochopení základních ekonomických pojmů a zároveň ji dehonestuje srovnáním s červenou knihovnou...

M. Prokop 19.2.2018 16:05

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Na argumenty pí Václavíková nereaguje, tak občas zkusím její styl.

M. Mikulec 19.2.2018 11:46

pokud máme plnit

v EU jen nevolnickou roli, pryč z takové oprátky, skutečně včera bylo pozdě. Přestaňme předstírat spolu s europropagandou, že mimo EU zahyneme.

Co se týče eura, tady nesouhlasím s autorkou, že EU nestojí o dalšího potížistu: rozšířit eurozonu by se Bruselu líbilo. My nemáme ekonomické potíže jižních států. Pokud nedojde k Czexitu, vnutí nám euro pod různými falešnými lákadly. Jen mi je divné, že Poláci ještě euro nemají.

J. Svoboda 19.2.2018 11:38

Světoví investoři po Czexitu zatočí s naší ekonomikou jak?

V. Lunák 19.2.2018 11:16

To je zase krákorání.

Tak jako v jakémkoliv jiném obchodě i zde výsledek obchodu závisí na tom, co mohou obě strany nabídnout a jakou mají vyjednávací sílu. Česko má, mimo jiné i vlastním přičinlivostí, poměrně malou vyjednávací sílu a nabídnout, opět vlastní přičinlivostí, také nemá zrovna dvakrát co. Obehraná písnička o levné ale kvalifikované pracovní síle už nikoho nezajímá, ale především už ani v Česku o ni není velký zájem. To jsou holá fakta, se mstí si to spojuje akorát Šichtářové napodobenina hlavy.

Je velmi snadno prokouknutelné hodnotit makroekonomickou situaci na základě jednoho jevu, zde momentálního stavu měnové politiky. Jestli si dobře pamatuji, tak jako zavilá odpůrkyně veřejného dluhu jistě berete v potaz i třeba ten fakt, že míra veřejného zadlužení UK je vůči EU28 nadprůměrná.

Finanční trhy jsou jistě velmi silně ovlivněny očekáváním ekonomických subjektů, avšak vzhledem k tomu, že podmínky odchodu jaksi stále nebyly dohodnuty, těžko mohou ekonomické subjekty tvořit relevantní očekávání, které by v cenách finančních instrumentů mohla být tak dávno zapracována. Takže ne, brexit z pohledu finančních trhů opravdu neproběhl.

M. Prokop 19.2.2018 11:51

Re: To je zase krákorání.

Británii se EUrosoudruzi a hlavně Frantíci mstí dost průkazně, tak proč by to nehrozilo nám? Co na to vaše napodobenina hlavy?

V. Lunák 19.2.2018 13:15

Re: To je zase krákorání.

Pokud trváte na slovu msta v daném kontextu, nezbývá vám než diskutovat se svými.

M. Pech 19.2.2018 14:16

Re: To je zase krákorání.

Msta je vždy kontraproduktivní, z hlediska ekonomického mezi GB a EU je to blbost. Základem byly, jsou a budou vždy peníze a moc.

Z hlediska GBP (libra) a UK100 (akciový index 100 GB firem) není vidět žádná tragédie spíše naopak, (pokud pominu silný pád GBP po 23.6.2016, který se 15.1.2017 definitivně odrazil ode dna a od toho dne neustále roste). Slabá libra zjevně pomohla vývozu z GB. BoE vzhledem ke zvyšování inflace v GB začíná stále více uvažovat o brzkém zvyšování úroků, nezaměstnanost byla za prosinec 2,5 %. Tak jaký problém ? Je faktem, že jakékoliv závažnější rozhovory o podmínkách BREXITU mají silnější vliv na kurz GBP, ale tento vliv má trvání na kapitálových trzích maximálně 2 dny. UK100 je stále ve vleku za Dow Jonesem a v korelaci s GBP. Ani zde nic mimořádného.

Někdo mluví o clech. Nato lze říci jediné, opět nesmysl. Bilance zahraničního obchodu mezi GB a EU je v neprospěch GB. Tedy GB vyváží do EU meně než EU do GB. Obecně případná cla by tedy poškodila více vývozce z EU než z GB.

Myslím, že volný pohyb osob, zboží a kapitálu mezi GB a EU zůstane. Jen se GB zbaví části nesmyslných nařízení z EU. Nevrací se tak situace mezi GB a EU na počátek vzniku EHS ?

Vzpomínám si na jednu starou indiánskou moudrost : když ztratíš směr cesty vrať se na její počátek, tam ho znovu nalezneš. ( Možná, že to bude lepší směr než byl ten který jsi ztratil.)

P. Kubáč 19.2.2018 11:15

Síla emocionální komponenty

Paní Šichtařová to rozebrala vrcholně pragmaticky, přesto se nemohu osvobodit od emocionálního pohledu na věc. Jakože bych nerad viděl dnes výměnu "migrantů za peníze" přes systém Dublin IV a za 30 let "soustrastné telegramy" Euro-papalášů při atentátech a dalších fenoménech multikulturního obohacení.

M. Prokop 19.2.2018 11:11

Dobré, velmi reálné.

Jedna poznámka: Odchod z EU má význam pro zemi, která okamžitě zruší bruselní nesmysly a "najede" na svobodné ekonomické i politické uspořádání malého státu (administrativně malého, ne geograficky). Státu, ponechávajícího volnost iniciativě. Což bohužel není náš případ a ani zdejší občané to prakticky nepožadují. Takže bychom možná byli méně ohroženi přívalem 3i, ale jinak bychom si nepomohli (v nejlepším, viz velmi reálně zmíněná mstivost).

A. Alda 19.2.2018 11:10

S Evropským svazem jak s jedovatým plazem!

Pokud z EU nevystoupíme, staneme se spolu s ní chalífátem.

J. Novák 19.2.2018 11:39

Re: S Evropským svazem jak s jedovatým plazem!

Nejpozději do 10 let tu bude celoevropská občanská válka a nějaké členství či nečlenství v Evropské unii nebude nikoho zajímat.

M. Pech 19.2.2018 10:08

Pěkná analýza

Pěkná výstižná a přitom stručná analýza.

K BREXITU, je jasné, že BREXIT je jen důsledek příčin. O BREXITU se už toho napsalo moc a moc, ale nikde jsem neviděl analýzu proč vlastně ke hlasování o vystoupení GB z EU vůbec došlo. Nemyslím tím to, že D. Cameron při předvolební kampani v r. 2016 slíbil, že pokud zvítězí jeho strana, tak vyhlásí referendum o vystoupení GB z EU ( nebo o setrvání v EU - už si nepamatuji), ale jde mi o to, proč to bylo nutné voličům slíbit ( touha být opět zvolen mi připadá vzhledem k závažnosti BREXITU zcela malicherná). Jaké důvody, jaká vznikající vnitropolitická situace mezi občany GB vedla Camerona k takovému slibu.

I ke škodě EU jisté, že vedení EU na BREXIT reaguje zcela kontraproduktivně. Poslední projev Junckera minulý týden v Mnichově potvrzuje to, že vedení EU dál trvá na svých mocenských ambicích směřujících k superstátu. K jaké si federaci nebo ani k tomu možná ne. (Tím myslím zrušení států v EU a zavedení jakého si promíchaného multinárodnostního guláše i za přispění davů migrantů.) A to je z hlediska historie zásadní omyl. Takové superstáty (i když národnostně dělené) v Evropě již mockrát byly. Jak dopadly ? Velká říše Římská, Rakousko - Uhersko, Československo, Jugoslávie.

Otázka zní, vstupovali bychom do takového superstátu ? Byla by v takovém superstátu stejná práce hodnocena v Česku stejně jako v Německu ? A co sociální zabezpečení nebo kvalita lékařské péče v Česku by byla stejná jako v Německu ? Pokud ne, potom je zcela bezpředmětné vůbec o takové formaci uvažovat. Stejně by se dříve nebo pozdě rozpadla. Je jasné, že "všechno všude stejné" v celé Evropě, není z hlediska ekonomického ( asi ani z hlediska politického a občanského) vůbec možné. Je to utopie, jako byl komunismus.

Hezký den všem.

S. Rehulka 19.2.2018 12:34

Re: Pěkná analýza

Tak jako většina názorů a úvah paní Šichtářové - logická, slušná a přitom i varovná ! Děkuji !

P. Lenc 19.2.2018 9:47

Dík za článek,

jako vždy má hlavu a patu.

M. Valenta 19.2.2018 9:29

Česká vyčůranost opět vítězí

a to i podání paní Šichtařové. Pěkně si počkáme co udělá ta mstivá EU s Brity a pak se uvidí.

J. Hejna 19.2.2018 10:03

Re: Česká vyčůranost opět vítězí

U někoho zase vítězí předposranost.

J. Kulheim 19.2.2018 10:12

Re: Česká vyčůranost opět vítězí

Mluvte za sebe. Vyčůraný jste vy a vám podobní.

M. Prokop 19.2.2018 11:12

Re: Česká vyčůranost opět vítězí

Lepší "vyčůranost", než ideologická zaslepenost, že, pane Valento?

M. Dědek 19.2.2018 9:03

Czexit, podobně jako Brexit, by nepříznivě ovlivnil vývoj mocensko-politického uspořádání světa. Pravděpodobný vývoj mocensko-politického uspořádání lidstva popisuje článek: SOUČASNOST A BUDOUCNOST LIDSTVA - http://miloslav7.blogspot.cz/2017/12/soucasnost-budoucnost-lidstva.html

V případě, že se vám jeví politický vývoj lidstva popisovaný v uvedeném článku nereálný, potom vám doporučuji seznámit se s TEORIÍ VŠEVÝVOJE - http://miloslav7.blogspot.cz/2014/01/teorie-vsevyvoje.html , což je v podstatě univerzální návod na kreativní řešení libovolně zvoleného problému.

M. Prokop 19.2.2018 11:15

Re:

Proč jen lidstva, vyřešíme celý vesmír! :-P

Z. Lapil 19.2.2018 23:08

Re:

Dovoluji si nevyžádanou recenci.

První odkaz jsem celkem poctivě přečetl, a nezlobte se na mě - je to naprostý blábol: dřív než lze uvažovat o tom, co myslíte, je přece nutné vědět, co píšete. A co si mám myslet o tomhle: "Mocenská organizace spravující svět, ve tvaru ostré pyramidy, by se měla změnit tak..." Ptám se: "Ve tvaru ostré pyramidy" je mocenská organizace nebo svět.

A když jsme u toho - ostrá pyramida je co? Pyramida je čtyřboký jehlan, tomu rozumím, ale považujete-li za potřebné napsat "ostrá pyramida", pak asi víte něco o pyramidě neostré...

V druhém odkazu: "slovem vševývoj je označován například veškerý vývoj". Co tím chcete říct? On existuje nějaký vývoj, který není součástí veškerého vývoje?

Aspoň si ve druhém odkaze opravte fonty a jejich velikost - takhle z toho bolí oči. A taky nemám dojem, že lze očekávat uspořádané myšlenky od člověka, který neumí (je líný?) uspořádat ani písmenka.

J. Vintr 19.2.2018 8:21

Je na místě otázka

zda členství ve spolku, u kterého se očekává, že se nám bude mstít, když z něj budeme chtít odejit, není vlastně otroctvím. Otroctví nikdy nikomu dobře neudělalo. Jinak naše členství v tomto otrokářském spolku bude v nedaleké budoucnosti znamenat, že buď budeme nuceni přijmout značné, v podstatě ničím neomezené množství nepřizpůsobivých příživníků, které budeme muset živit a vyplácet jim kapesné, rovnající se víc jak dvojnásobku důchodu našeho občana, nebo se z tohoto budeme muset vykoupit částkami, jdoucími do desítek miliard korun. Pak dostanou úvahy o tom, jak moc bychom ekonomicky doplatili na odchod z EU, zcela jiný rozměr.

J. Hejna 19.2.2018 10:06

Re: Je na místě otázka

Takže je to jasné: co nejrychleji pryč, včera bylo pozdě.