24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

POLITIKA: Czexit?!

Aktuálně se u nás rozehrála taková hra: Uměle si vyrob a zastřel svého nepřítele. Tím nepřítelem se pro část společnosti stal Czexit. Tohle není text ani na podporu Czexitu, ani proti němu. Tohle je o uvádění mýtů na pravou míru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 19.2.2018 19:23

Krátkodobě -

zatnout zuby. Jsem připraven.

Dlouhodobě - výhra. Nebude to jednoduché, nebylo to nikdy.

Anděla Šílená nebude rozkazovat! Tedy nám!

Zkráceno.

J. Kanioková 19.2.2018 22:54

Ano

pokud se EU nevrátí k systému EHS, je prozíravější czexit !

"Paralyzujeme sami sebe!" - https://www.express.co.uk/news/world/920234/Munich-security-conference-sebastian-kurz-european-union-single-market

Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes nazval EU "přílivem nařízení", který "paralyzuje", blokuje a trestá malé podniky.

Anketa: 63% britských obchodních vůdců podporuje Brexit - https://voiceofeurope.com/2018/02/poll-63-of-uk-business-leaders-support-brexitpoll-63-uk-business-leaders-support-brexit/#.WoiIthg5DfU.twitter

J. Kouřil 19.2.2018 19:07

Jeden podstatný moment

který je zcela opomíjen je skutečnost, že německo a ostatní vyspělé zěmě Eurozóny využívají Česko a země bývalé východní Evropy (možná ani ne bývalé) coby zdroj levné pracovní síly. Německo má rozpočtový přebytek proto, že nakupuje z východní Evropy za 1/3 ceny, za kterou dále její produkty označené Made in Germany prodává. Východní Evropa je zdrojem levné práce v rámci EU.V žádném případě nelze mluvit o rovném postavení východní Evropy k západní. Ani Eurofondy nejsou něčím, co bychom dostávali navíc. Je to jen zlomek hodnoty toho, co od nás levně nakoupí Německo a ostatní západné členové EU. A hrozby negativními následky Czexitu jsou vyvolány strachem o levnou pracovní sílu,kterou by EU, tvářící se jako demokratický spolek ztratila odchodem východoevropských zemí ze společenství. Kdyby k odchodu východní Evropy z EU došlo, hledaly by zbylé země cestu, jak o levnou pracovní sílu nepříjít. A tady je velký rozdíl mezi Brexitem a Czexitem. Britové jsou drazí, my velmi levní. Brity je prakticky snadnější nahradit,než nás. Kdo zkusil, jak to funguje od nás na východ, ví o čem je řeč.

J. Kulheim 19.2.2018 16:24

Paní Václavíková píšete, že EU prostě dělá to,

co dělat má a musí. Hájí naše zájmy".

Čí zájmy hájí EU při jednání o odchodu Velké Británie z EU? Naše?

Zájmem ČR je abychom měli dobré a vzájemě výhodné vztahy s Velkou Britanií. EU je instituce a ta žádné zájmy nemá a ani mít nemůže, protože nemá mozek. Zájmy mají pouze jednotlivci nebo skupiny lidí v tomto případě nikým nevolení úředníci, kteří v tom baráku sedí a různí lobbisté, kteří prosazují svoje zájmy pomocí těchto lidí.

Jak hájí naše zájmy EU jsme viděli, když jsme museli vyřizovat víza do Kanady. My máte také svoje zájmy. Našim zájmem není to, aby nám někdo diktoval co nesmíme a co musíme. Je našim zájmem není, aby nám někdo diktoval kolik máme vzít běženců. To si musíme rozhodnout sami komu dovolíme aby se na našem území usadil a za jakých podmínek.

Trump byl zvolený prezidentem USA a plní program s kterým do voleb šel. Jeho zájmem je, aby prosperovala ekonomika USA, aby lidé měli práci a žili bezpečné zemi.

M. Prokop 19.2.2018 18:26

Re: Paní Václavíková píšete, že EU prostě dělá to,

Paní Václavíková měla pravděpodobně na mysli své zájmy a zájmy jiných eunijních soudruhů a soudružek. těm nějaká odešlá a prosperující Británie nepochybně hrozí.

M. Valenta 19.2.2018 14:29

BREXIT

Od října už přišlo o práci 650 pracovníků z továrny společnosti Vauxhall Motors, která vyrábí automobily Astra. Zbývajících 1200 zaměstnanců se obává uzavření závodu v případě, že Británie přijde o bezcelní přístup na evropský trh. Omezování produkce plánuje i nedaleká továrna automobilky Jaguar Land Rover.

"Proč by měl Nissan pokračovat v investicích na severovýchodě (Anglie), když má továrnu ve Španělsku, kde může vyrábět stejné auto bez desetiprocentního cla?"

A to se ještě nic neděje.

J. Václavíková 19.2.2018 15:32

Re: BREXIT

https://echo24.cz/a/S95YQ/zahranicni-investory-desi-czexit-ceskou-ekonomiku-by-uvrhl-do-doby-temna

Zahraniční investoři si všímají tuzemské debaty o odchodu Česka z EU a případném referendu o členství. A jsou zneklidnění. Podle Svazu průmyslu a dopravy jsou na diskuze zpochybňující členství v EU velice citliví. Vedení svazu dokonce muselo uklidňovat japonské investory a vysvětlovat jim, co se v Česku vlastně děje. Odchod z EU by podle tuzemských odborníků znamenal ztrátu stovek tisíc pracovních míst a česká ekonomika by se podle některých dostala na úroveň Běloruska.

Schůzku zneklidněných investorů z Japonska se zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) popsal na Twitteru viceprezident svazu Radek Špicar. „Už je to tady. Šlo to rychleji, než jsem čekal. Japonští investoři požádali o schůzku kvůli czexitu. ‚Co byste dělali, kdybychom odešli z EU? Odešli bychom z ČR,‘“ napsal Špicar na sociální síť.

M. Prokop 19.2.2018 16:02

Re: BREXIT

Kapacita automobilového průmyslu je větší, než koupěschopná poptávka. Slabší "kusy" padnou a ostatně, s britským automobilovým průmyslem je to vachrlaté od dob jeho znárodnění.

J. Kanioková 19.2.2018 22:56

:))))))))))

M. Pech 19.2.2018 16:28

Re: BREXIT

Společnost Vauxhall Motors je součástí společnosti Adam OPEL. Opel dlouhá léta patřil společnosti GM. GM společnost Opel prodal v loňské roce společnosti PSA Group ( Peugeot + Citroen). PSA Group provádí reorganizaci společnosti Opel. Vauxhall Motors vyrábí model Astra hlavně pro Anglický trh. Model pro Evropský trh se vyrábí - běl v Německu, Španělsku a Maďarsku a myslím, že i v Belgii.

Proto vyrábět Vauxhall Astra hlavně pro Anglický trh je nerentabilní ( Opel byl do loňského roku ve ztrátě již cca 10 let.) Je jasné, že je výhodnější ho dál vyrábět ve výše uvedených zemích (dávat do něj řízení v pravo) a vyvážet ho do Anglie. Než naopak ( což se nikdy nedělalo, ostatně proč by to dělali když se Astra vyrábí jinde v Evropě a s levostranným řízením. Proto otázka případného cla (které nebude na 99% zavedeno) by měla v tomto případě hlavně pálit vývozce z EU do GB.

M. Prokop 19.2.2018 18:32

Re: BREXIT

To jsem měl na mysli těmi "slabými kusy". GM se v Evropě moc nedaří.

J. Vintr 19.2.2018 18:23

Re: BREXIT

To jsem zvědavý, co udělají s výrobou Airbusu A380, jehož část se vyrábí ve VB. To z trucu tu drahou výrobu přenesou jinam, nebo to letadlo přestanou vyrábět (a připraví o práci spoustu lidí)?

M. Prokop 19.2.2018 13:00

Jen tak pro zajímavost

https://echo24.cz/a/SscuN/chceme-se-vzdat-vlastni-zahranicni-a-obranne-politiky

Nic nového, ale zajímavý autor.

R. Brzák 19.2.2018 13:56

Re: Jen tak pro zajímavost

dík za odkaz, celkem nečekané od Žantovského...

M. Prokop 19.2.2018 16:03

Re: Jen tak pro zajímavost

Jo, to mně právě překvapilo.

V. Student 19.2.2018 12:24

Také si myslím, že

Czexit není na pořadu dne...!

M. Mikulec 19.2.2018 12:36

Re: Také si myslím, že

Je ale dobré o něm mluvit. Přinejmenším se trochu odkopou politici ve svých názorech. Když z toho vzejde konečně ten zákon o referendu, jenom dobře.

J. Vintr 19.2.2018 14:13

Re: Také si myslím, že

Ten měl být na pořadu dne už před několika lety. Už dnes je možná pozdě na to, aby se začalo vážně jednat o odchodu z tohoto nebezpečného a nepřátelského spolku. Od současné politické reprezentace se nic podobného nedá očekávat a není ani pravděpodobné, že si většina občanů ráčí vytáhnout hlavy z pozadí aby v příštích volbách zvolili někoho, kdo to udělá. A ty další volby už se budou konat v situaci, kdy u nás budou nalezlé statisíce muslimů a těžko proti tomu bude možné něco dělat.

J. Václavíková 19.2.2018 12:11

Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

opravdové ekonomice a míň psát podobné hámotiny. Vypadá to, že vám to vlezlo na mozek.

,,MSTA EU: Po výstupu z EU by nám EU nejspíš na truc zavřela svůj vnitřní trh"

Pokud byste skutečně byla ekonomka, věděla byste, že každá ekonomika, ať už ta národní, nebo eunijní, hájí a musí hájit, až sobecky, vlastní ekonomické zájmy. Cpát do toho emocionálně nabitý výraz ,,msta" svědčí o vaší zmatenosti. Výsada volného pohybu zboží je spojena s nutností akceptovat volný pohyb osob a s přistoupením na pravidla a poplatky, stanovené EU. Tak, jak je akceptuje Norsko. Dobrovolně. Ber, nebo nech být. Tohle je ekonomika, ne červená knihovna, milá dámo!

M. Mikulec 19.2.2018 12:22

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Vy asi zase nesledujete Brexit: slovo "msta" pramení odtud. Aby nikoho jiného nenapadlo opustit EU, toho bumbrlíka, který spolyká bez rozdílu všechny. Jsem zvědavá, kdy dojde na Turecko, tu baštu asiatství a islámu.

J. Václavíková 19.2.2018 12:28

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

I tady jste si tu mstu vyfabulovali. Prostě přání otcem myšlenky. Ve skutečnosti EU pouze trvá na dodržení smluvních závazků a hájí tak i naše, české zájmy.

M. Prokop 19.2.2018 12:57

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Možná vaše ("neziskové") zájmy, rozhodně ne naše české zájmy.

J. Vintr 19.2.2018 14:18

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Předpokládám, že existující ekonomické vztahy mezi námi a ostatními státy Unie, jsou založeny na vzájemné výhodnosti. Pokud by je někdo násilím rušil jen proto, že bychom přestali být formálně členy tohoto spolku, doplatí na to nejen náš stát, ale i naši obchodní partneři. Takže jinak než mstou se takový postup nazvat nedá.

M. Prokop 19.2.2018 12:56

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Nedojde.

Soudruzi z Brusele chtěli, ovšem hlavně Němci i Frantíci jsou proti.

R. Brzák 19.2.2018 12:40

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Jediným zájmem ekonomiky je absolutně volný trh - jaká na této zemi ani není k poznání. Proto měla-li by erkonoika hájit svůj zájem, musel by chtít jen to, aby se žádná moc (státní, či nadstátní) nepletl do obchodních vztahů jedinců a firem.

Stát ovšem své "ekonomické" zájmy přirozeně hájí. V uvozovkách proto, že za ekonomické dosazuje snahu ochraňovat svůj vnitřní trh před obchodníkem zvenčí. Což je pochopitelné z hlediska obav politiků i vnitřních obchodníků z konkurence. Jenže z hlediska ekonomického, je to právě konkurence, co ji zkvalitňuje. A je to právě tato konkurence, obchodní i ideová, která udělala ze západní civilizace (jež má konkurenci i spolupráci obchodem ve svém základě) tou nejúspěšnější...

Když nechápete základní ekonomické pojmy, paní Václavíková, nemistrujte paní Šichtařovou...

R. Brzák 19.2.2018 12:42

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

měla-li by ekonomika...musela by chtít

J. Václavíková 19.2.2018 12:50

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Inu, já jsem přesvědčena, že ty pojmy nechápete vy, to je otázka názoru.

Když Trump vyhlašoval své ,,Amerika first", tleskali mu ti samí, co teď za to Evropě spílají. EU prostě dělá to, co dělat má a musí. Hájí naše zájmy. Až budeme ve vašem utopickém světě, bez celních bariér a regulací, pak se o té vaší sci-fi můžeme bavit.

M. Prokop 19.2.2018 12:58

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Opět: Ne naše zájmy. Možná ty vaše.

R. Brzák 19.2.2018 13:08

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Nevím, co má s rozborem paní Šichtařové společného Trump, ani ti,co ho adorují. Paní Šichtařová jasně říká, že je pro setrvání v EU.

Nelze být v utopickém světě. Lze se ale ideou volného trhu inspirovat a díky tomu vyjednávat s etatisty a socialisty kompromis. Který bude nakonec i k jejich prospěchu - byť tomu nebudou rozumět...protože ekonomika a její růst jsou provázány s iniciativou jednotlivců, nikoliv s ochranářstvím státu a nadstátu. Pokud těmto základům nerozumíte - pak se do debat o ekonomice pouštíte s rizikem ztrapnění...

J. Vintr 19.2.2018 14:21

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

To, že Amerika hájí své zájmy, nepoškodí nijak její obchodní partnery. Dotkne se to jen parazitů, kteří zneužívali americkou ekonomickou pomoc.