24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

POLITIKA: Czexit?!

Aktuálně se u nás rozehrála taková hra: Uměle si vyrob a zastřel svého nepřítele. Tím nepřítelem se pro část společnosti stal Czexit. Tohle není text ani na podporu Czexitu, ani proti němu. Tohle je o uvádění mýtů na pravou míru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 19.2.2018 23:40

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

EU hájí NAŠE zájmy? Pište, přehánějte - kde, kdy, jaké a proti komu?

EU hájí své zájmy, přesněji zájmy Německa a snad ještě Francie. Mohou se i shodnout s našimi, pak dobře, nicméně neshodují-li se, máme smůlu.

Z. Lapil 19.2.2018 23:08

Re:

Dovoluji si nevyžádanou recenci.

První odkaz jsem celkem poctivě přečetl, a nezlobte se na mě - je to naprostý blábol: dřív než lze uvažovat o tom, co myslíte, je přece nutné vědět, co píšete. A co si mám myslet o tomhle: "Mocenská organizace spravující svět, ve tvaru ostré pyramidy, by se měla změnit tak..." Ptám se: "Ve tvaru ostré pyramidy" je mocenská organizace nebo svět.

A když jsme u toho - ostrá pyramida je co? Pyramida je čtyřboký jehlan, tomu rozumím, ale považujete-li za potřebné napsat "ostrá pyramida", pak asi víte něco o pyramidě neostré...

V druhém odkazu: "slovem vševývoj je označován například veškerý vývoj". Co tím chcete říct? On existuje nějaký vývoj, který není součástí veškerého vývoje?

Aspoň si ve druhém odkaze opravte fonty a jejich velikost - takhle z toho bolí oči. A taky nemám dojem, že lze očekávat uspořádané myšlenky od člověka, který neumí (je líný?) uspořádat ani písmenka.

J. Kanioková 19.2.2018 22:56

:))))))))))

J. Kanioková 19.2.2018 22:54

Ano

pokud se EU nevrátí k systému EHS, je prozíravější czexit !

"Paralyzujeme sami sebe!" - https://www.express.co.uk/news/world/920234/Munich-security-conference-sebastian-kurz-european-union-single-market

Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes nazval EU "přílivem nařízení", který "paralyzuje", blokuje a trestá malé podniky.

Anketa: 63% britských obchodních vůdců podporuje Brexit - https://voiceofeurope.com/2018/02/poll-63-of-uk-business-leaders-support-brexitpoll-63-uk-business-leaders-support-brexit/#.WoiIthg5DfU.twitter

R. Brzák 19.2.2018 19:49

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

paní Václavíková projevuje ve své výtce paní Šichtařové nepochopení základních ekonomických pojmů a zároveň ji dehonestuje srovnáním s červenou knihovnou...

Š. Hašek 19.2.2018 19:23

Krátkodobě -

zatnout zuby. Jsem připraven.

Dlouhodobě - výhra. Nebude to jednoduché, nebylo to nikdy.

Anděla Šílená nebude rozkazovat! Tedy nám!

Zkráceno.

J. Kouřil 19.2.2018 19:07

Jeden podstatný moment

který je zcela opomíjen je skutečnost, že německo a ostatní vyspělé zěmě Eurozóny využívají Česko a země bývalé východní Evropy (možná ani ne bývalé) coby zdroj levné pracovní síly. Německo má rozpočtový přebytek proto, že nakupuje z východní Evropy za 1/3 ceny, za kterou dále její produkty označené Made in Germany prodává. Východní Evropa je zdrojem levné práce v rámci EU.V žádném případě nelze mluvit o rovném postavení východní Evropy k západní. Ani Eurofondy nejsou něčím, co bychom dostávali navíc. Je to jen zlomek hodnoty toho, co od nás levně nakoupí Německo a ostatní západné členové EU. A hrozby negativními následky Czexitu jsou vyvolány strachem o levnou pracovní sílu,kterou by EU, tvářící se jako demokratický spolek ztratila odchodem východoevropských zemí ze společenství. Kdyby k odchodu východní Evropy z EU došlo, hledaly by zbylé země cestu, jak o levnou pracovní sílu nepříjít. A tady je velký rozdíl mezi Brexitem a Czexitem. Britové jsou drazí, my velmi levní. Brity je prakticky snadnější nahradit,než nás. Kdo zkusil, jak to funguje od nás na východ, ví o čem je řeč.

M. Prokop 19.2.2018 18:32

Re: BREXIT

To jsem měl na mysli těmi "slabými kusy". GM se v Evropě moc nedaří.

M. Prokop 19.2.2018 18:31

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

"Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat:

Autor: J. Václavíková Datum: 19.2.2018 12:11

opravdové ekonomice a míň psát podobné hámotiny. Vypadá to, že vám to vlezlo na mozek.Tohle je ekonomika, ne červená knihovna, milá dámo!"

Tohle zřejmě za argument považujete. :-P

M. Prokop 19.2.2018 18:26

Re: Paní Václavíková píšete, že EU prostě dělá to,

Paní Václavíková měla pravděpodobně na mysli své zájmy a zájmy jiných eunijních soudruhů a soudružek. těm nějaká odešlá a prosperující Británie nepochybně hrozí.

J. Vintr 19.2.2018 18:23

Re: BREXIT

To jsem zvědavý, co udělají s výrobou Airbusu A380, jehož část se vyrábí ve VB. To z trucu tu drahou výrobu přenesou jinam, nebo to letadlo přestanou vyrábět (a připraví o práci spoustu lidí)?

M. Pech 19.2.2018 16:28

Re: BREXIT

Společnost Vauxhall Motors je součástí společnosti Adam OPEL. Opel dlouhá léta patřil společnosti GM. GM společnost Opel prodal v loňské roce společnosti PSA Group ( Peugeot + Citroen). PSA Group provádí reorganizaci společnosti Opel. Vauxhall Motors vyrábí model Astra hlavně pro Anglický trh. Model pro Evropský trh se vyrábí - běl v Německu, Španělsku a Maďarsku a myslím, že i v Belgii.

Proto vyrábět Vauxhall Astra hlavně pro Anglický trh je nerentabilní ( Opel byl do loňského roku ve ztrátě již cca 10 let.) Je jasné, že je výhodnější ho dál vyrábět ve výše uvedených zemích (dávat do něj řízení v pravo) a vyvážet ho do Anglie. Než naopak ( což se nikdy nedělalo, ostatně proč by to dělali když se Astra vyrábí jinde v Evropě a s levostranným řízením. Proto otázka případného cla (které nebude na 99% zavedeno) by měla v tomto případě hlavně pálit vývozce z EU do GB.

J. Kulheim 19.2.2018 16:24

Paní Václavíková píšete, že EU prostě dělá to,

co dělat má a musí. Hájí naše zájmy".

Čí zájmy hájí EU při jednání o odchodu Velké Británie z EU? Naše?

Zájmem ČR je abychom měli dobré a vzájemě výhodné vztahy s Velkou Britanií. EU je instituce a ta žádné zájmy nemá a ani mít nemůže, protože nemá mozek. Zájmy mají pouze jednotlivci nebo skupiny lidí v tomto případě nikým nevolení úředníci, kteří v tom baráku sedí a různí lobbisté, kteří prosazují svoje zájmy pomocí těchto lidí.

Jak hájí naše zájmy EU jsme viděli, když jsme museli vyřizovat víza do Kanady. My máte také svoje zájmy. Našim zájmem není to, aby nám někdo diktoval co nesmíme a co musíme. Je našim zájmem není, aby nám někdo diktoval kolik máme vzít běženců. To si musíme rozhodnout sami komu dovolíme aby se na našem území usadil a za jakých podmínek.

Trump byl zvolený prezidentem USA a plní program s kterým do voleb šel. Jeho zájmem je, aby prosperovala ekonomika USA, aby lidé měli práci a žili bezpečné zemi.

M. Prokop 19.2.2018 16:05

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Na argumenty pí Václavíková nereaguje, tak občas zkusím její styl.

M. Prokop 19.2.2018 16:03

Re: Jen tak pro zajímavost

Jo, to mně právě překvapilo.

M. Prokop 19.2.2018 16:02

Re: BREXIT

Kapacita automobilového průmyslu je větší, než koupěschopná poptávka. Slabší "kusy" padnou a ostatně, s britským automobilovým průmyslem je to vachrlaté od dob jeho znárodnění.

J. Václavíková 19.2.2018 15:32

Re: BREXIT

https://echo24.cz/a/S95YQ/zahranicni-investory-desi-czexit-ceskou-ekonomiku-by-uvrhl-do-doby-temna

Zahraniční investoři si všímají tuzemské debaty o odchodu Česka z EU a případném referendu o členství. A jsou zneklidnění. Podle Svazu průmyslu a dopravy jsou na diskuze zpochybňující členství v EU velice citliví. Vedení svazu dokonce muselo uklidňovat japonské investory a vysvětlovat jim, co se v Česku vlastně děje. Odchod z EU by podle tuzemských odborníků znamenal ztrátu stovek tisíc pracovních míst a česká ekonomika by se podle některých dostala na úroveň Běloruska.

Schůzku zneklidněných investorů z Japonska se zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) popsal na Twitteru viceprezident svazu Radek Špicar. „Už je to tady. Šlo to rychleji, než jsem čekal. Japonští investoři požádali o schůzku kvůli czexitu. ‚Co byste dělali, kdybychom odešli z EU? Odešli bychom z ČR,‘“ napsal Špicar na sociální síť.

J. Svoboda 19.2.2018 14:52

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Na co potřebujete vhled do základních ekonomických pojmů pro NEargument " červená knihovna vaší lásky k EU"? Na nic, rozumbrado.

Pěkný den.

M. Valenta 19.2.2018 14:29

BREXIT

Od října už přišlo o práci 650 pracovníků z továrny společnosti Vauxhall Motors, která vyrábí automobily Astra. Zbývajících 1200 zaměstnanců se obává uzavření závodu v případě, že Británie přijde o bezcelní přístup na evropský trh. Omezování produkce plánuje i nedaleká továrna automobilky Jaguar Land Rover.

"Proč by měl Nissan pokračovat v investicích na severovýchodě (Anglie), když má továrnu ve Španělsku, kde může vyrábět stejné auto bez desetiprocentního cla?"

A to se ještě nic neděje.

J. Vintr 19.2.2018 14:21

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

To, že Amerika hájí své zájmy, nepoškodí nijak její obchodní partnery. Dotkne se to jen parazitů, kteří zneužívali americkou ekonomickou pomoc.

J. Vintr 19.2.2018 14:18

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Předpokládám, že existující ekonomické vztahy mezi námi a ostatními státy Unie, jsou založeny na vzájemné výhodnosti. Pokud by je někdo násilím rušil jen proto, že bychom přestali být formálně členy tohoto spolku, doplatí na to nejen náš stát, ale i naši obchodní partneři. Takže jinak než mstou se takový postup nazvat nedá.

M. Pech 19.2.2018 14:16

Re: To je zase krákorání.

Msta je vždy kontraproduktivní, z hlediska ekonomického mezi GB a EU je to blbost. Základem byly, jsou a budou vždy peníze a moc.

Z hlediska GBP (libra) a UK100 (akciový index 100 GB firem) není vidět žádná tragédie spíše naopak, (pokud pominu silný pád GBP po 23.6.2016, který se 15.1.2017 definitivně odrazil ode dna a od toho dne neustále roste). Slabá libra zjevně pomohla vývozu z GB. BoE vzhledem ke zvyšování inflace v GB začíná stále více uvažovat o brzkém zvyšování úroků, nezaměstnanost byla za prosinec 2,5 %. Tak jaký problém ? Je faktem, že jakékoliv závažnější rozhovory o podmínkách BREXITU mají silnější vliv na kurz GBP, ale tento vliv má trvání na kapitálových trzích maximálně 2 dny. UK100 je stále ve vleku za Dow Jonesem a v korelaci s GBP. Ani zde nic mimořádného.

Někdo mluví o clech. Nato lze říci jediné, opět nesmysl. Bilance zahraničního obchodu mezi GB a EU je v neprospěch GB. Tedy GB vyváží do EU meně než EU do GB. Obecně případná cla by tedy poškodila více vývozce z EU než z GB.

Myslím, že volný pohyb osob, zboží a kapitálu mezi GB a EU zůstane. Jen se GB zbaví části nesmyslných nařízení z EU. Nevrací se tak situace mezi GB a EU na počátek vzniku EHS ?

Vzpomínám si na jednu starou indiánskou moudrost : když ztratíš směr cesty vrať se na její počátek, tam ho znovu nalezneš. ( Možná, že to bude lepší směr než byl ten který jsi ztratil.)

J. Vintr 19.2.2018 14:13

Re: Také si myslím, že

Ten měl být na pořadu dne už před několika lety. Už dnes je možná pozdě na to, aby se začalo vážně jednat o odchodu z tohoto nebezpečného a nepřátelského spolku. Od současné politické reprezentace se nic podobného nedá očekávat a není ani pravděpodobné, že si většina občanů ráčí vytáhnout hlavy z pozadí aby v příštích volbách zvolili někoho, kdo to udělá. A ty další volby už se budou konat v situaci, kdy u nás budou nalezlé statisíce muslimů a těžko proti tomu bude možné něco dělat.

R. Brzák 19.2.2018 13:57

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Tak si projděte "argumentaci" předřečníka...ale pokud nemáte vhled do základních ekonomických pojmů, tak se nemusíte unavovat.

R. Brzák 19.2.2018 13:56

Re: Jen tak pro zajímavost

dík za odkaz, celkem nečekané od Žantovského...

J. Svoboda 19.2.2018 13:50

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Tohle považujete za argument? No potěš koště :o)

Pěkný den.

V. Lunák 19.2.2018 13:15

Re: To je zase krákorání.

Pokud trváte na slovu msta v daném kontextu, nezbývá vám než diskutovat se svými.

R. Brzák 19.2.2018 13:08

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Nevím, co má s rozborem paní Šichtařové společného Trump, ani ti,co ho adorují. Paní Šichtařová jasně říká, že je pro setrvání v EU.

Nelze být v utopickém světě. Lze se ale ideou volného trhu inspirovat a díky tomu vyjednávat s etatisty a socialisty kompromis. Který bude nakonec i k jejich prospěchu - byť tomu nebudou rozumět...protože ekonomika a její růst jsou provázány s iniciativou jednotlivců, nikoliv s ochranářstvím státu a nadstátu. Pokud těmto základům nerozumíte - pak se do debat o ekonomice pouštíte s rizikem ztrapnění...

M. Prokop 19.2.2018 13:00

Jen tak pro zajímavost

https://echo24.cz/a/SscuN/chceme-se-vzdat-vlastni-zahranicni-a-obranne-politiky

Nic nového, ale zajímavý autor.

M. Prokop 19.2.2018 12:58

Re: Paní Šichtařová, asi byste se měla víc věnovat

Opět: Ne naše zájmy. Možná ty vaše.