27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

LETECTVO: F-35 nebo Gripeny? Respekt nebo kasička?

Česká armáda se rozhodla pořídit nové bojové letouny, které po uplynutí pronájmu stávajících 14 gripenů v roce 2027 budou tvořit páteř našeho letectva. Vzhledem k neuvěřitelně zdlouhavým výběrovým řízením na nákup vojenské techniky jako je kauza obrněných transportérů táhnoucí se již několik let, by nás tato zpráva neměla nijak vzrušovat. Jenže ministerstvo obrany chce rozhodnout již v příštích několika týdnech a tím se nákup letounů stává žhavým tématem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. A 1.7.2022 12:39

Vsechna 4 moderni letadla a vsech 20 tanku. No myslim ze ukrajinci trnou hruzou.

A. A 1.7.2022 12:39

Vsechna 4 moderni letadla a vsech 20 tanku. No myslim ze ukrajinci trnou hruzou.

M. Šurgot 1.7.2022 3:44

V pripade Ceske republiky neni absolutne relevantnim argumentem pro nakup letadel schopnost letadla ceske armady nosit jadernou zbran a vzhledem k tomu, ze Cesko nemuze a ani nesmi vlastnit atomove zbrane, tak mit takova letadla nemuze byt odstrasujicim argumentem.

Valka na Ukrajine ukazala nutnost takovych letadel, ktera maji schopnost presne cilenych utoku na podporu pozemnich vojsk a ktera maji schopnost uniknout protiletecke obrane a vybojovat souboj s letadly nepritele. Neni to tak davno, co se ceske Gripeny nezucastnily mise Zapadu v Lybii z jednoho zasadniho duvodu. Nebyly totiz vybaveny pro utoky na pozemni sily, byly vybaveny pouze pro vzdusny boj. Teprve “po Lybii” byly ceske Gripeny upravovany na schopnost utoku na pozemni sily.

Dalsim argumentem by melo byt srovnani schopnosti Gripenu v pripadnem boji s nejmodernejsimi ruskymi stihackami. Nejsem zadny odbornik, ale domnivam se, ze jednomotorovy a pomerne lehky Gripen by nebyl uplne vyrovnanym souperem dvoumotorovym velmi silnym ruskym stihackam, ktere jsou navic proslavene svymi manevrovacimi schopnostmi na hranici fyziky.

A jak ukazala valka na Ukrajine, soucasne 4. generace ruskych stihacek a bitevnich letadel ( podobne konstrukce jako Gripen ) bez dukladneho kryti tepelne stopy a radaroveho odrazu nejsou odolne proti nejmodernejsim protileteckym systemum. V pripade nizsi letove hladiny ani proti strelam, odpalovanym z ramene vojaka.

V. Církva 1.7.2022 7:16

Pro nás je specifické malé území, takže spolupráce s NATO je nutná. Co vím ze seriálů o leteckých bitvách tak poslední bitvy nerozhoduje boj na blízko a tak obratnost, ale vystřelení rakety ze 400 km a víc.

To znamená stealth, kvalitní elektronika a možná ty silné motory a rychlost. Jemná obratnost už zdá se ztrácí na významu. Myslím, že i na Ukrajině Rusové neobsadili vzdušný prostor protože je vidí radary a ty NATO dávají informace Ukrajincům.

A. A 1.7.2022 0:23

Ano bylo by to hezke, prakticke do zahustene protiletadlove obrany v evrope. Pokud bychom si poridili ty s kolmym startem, nezapominejme na to, ze F35 je primarne ta s kolmym startem, to je puvodni F35 projekt. No ale to samozrejme nebude ze, to prece neni letadlo, Máňo. Na penize je gripen rozumnejsi, jsou s nim zkusenosti, jde nam snad o zachovani znalosti a dovednosti techniku, pilotu, instrktoru, zkratka o lidi a ne o nablyskane super stroje. Nebo ne ? At rozhodnou ti, kteri letaji s gripeny, ti co je opravuji a udrzuji. A ja to podepisu, kdyby se pani ministryni nechtelo.

P. Hák 1.7.2022 10:20

Těch, co s tím létají, se asi nikdo moc ptát nebude. A když náhodou ano, tak se vyberou ti, co odpoví tak, jak potřebují politici...