2.10.2022 | Svátek má Olívie, Oliver


Diskuse k článku

LETECTVO: F-35 nebo Gripeny? Respekt nebo kasička?

Česká armáda se rozhodla pořídit nové bojové letouny, které po uplynutí pronájmu stávajících 14 gripenů v roce 2027 budou tvořit páteř našeho letectva. Vzhledem k neuvěřitelně zdlouhavým výběrovým řízením na nákup vojenské techniky jako je kauza obrněných transportérů táhnoucí se již několik let, by nás tato zpráva neměla nijak vzrušovat. Jenže ministerstvo obrany chce rozhodnout již v příštích několika týdnech a tím se nákup letounů stává žhavým tématem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Kaucký 1.7.2022 14:00

Toho jsem poslouchal v televizi, tak už jsem se dlouho nenasmál.

J. Černý 1.7.2022 11:48

Jedná se pouze o výši úplatku pro osoby objednatele. Vising není žádný odborník je to pouhý "novinář" . Jistě je rozumné pokračovat v linii Gripenu pro které máme vybudované zázemí. Vlastnosti F-35 jsou výplodem reklamy, kterou Američané opravdu umí dokonale a také je zde vidina tučných úplatků.

J. Jurax 1.7.2022 12:50

Pan Visinger odborník je. Ale článek napsal jistý Robert Troška.

J. Hajský 1.7.2022 10:51

Nejsem vojenský odborník, netrofám se vložit do debaty zda F-35 či Gripeny. Jen položím několik laických otázek:

Nepřipravujenme se naminulou válku, k dy nad Německo létaly mnohosetčlenné formace bombardérů a stíhačky měly své opodstatnění? Mají pro naši malou zemi vůbac dnes stíhačky opodstatnění?

Nepřijdou dnes ke slovu spíš rakety středního a krátkého doletu? Neměly bychom spíš koupit nejmodernější antirakety proti těmto cílům, které samozřejmě dokážou zasáhnout i případná letadla protivníka? A tyto antirakety rozmístit tam odkud čekáme útok?

A budovat moderní pozemní armádu s nejmodernějšími protitankovými zbraněmi, kdyby přece k útoku došlo? A tato pozemní armáda se nám bude hodit i kdyby k válce nedošlo. Dobře vyzbrojená pohraniční vojska jistě dokáží zabránit i případné masivní invazi běženců z Afriky, Arábie a Asie, ke které stejně jednou vlivem přelidnění v těchto oblastech dojde (pokud nám jeiich přijetí v jakémkoli počtu nepřikáže EU a nezakáže nám proti nim zasahovat).

V. Kučer 1.7.2022 13:46

K zabránění masivní invaze běženců stačí vyměnit vedení EU.

P. Diviš 1.7.2022 14:09

Antirakety určitě ano.

R. Simek 1.7.2022 10:30

On ten rozdíl mezi "novými" Gripeny a F-35 je sice velký, ale tak tragicky bych to neviděl - ČR je malý stát a potenciál F-35 by se naplno využil spíše v zahraničních misích; na hlídání prostoru jsou Gripeny dostačující.

Hlavní rozdíl je ale v nákladech - nikoliv pořizovacích, ale provozních. Ono by se totiž taky mohlo stát, že bychom měli letectvo, které by nelétalo, protože "není na palivo". Pak je asi lepší mít dobře vycvičené piloty se staršími stroji, než "řidiče" v nejmodernějších stíhačkách, kteří po startu zapnou autopilota... (To byla hodně velká nadsázka, uznávám.)

Je to jako nákup auta do firmy: můžete mít supermoderní dodávku s navigací, klimatizací a ergonomickou sedačkou, plnou "asistentů" parkování, jízdy v pruzích, tempomatem, atd..., ale čekací doba je dva roky; můžete mít za čtvrt roku starší model, s jednodušší navigací, nevyberete si barvu... - a taky můžete koupit v bazaru ještě levnější, případně nechat vylepšit své staré auto. Otázka zní: na co máte peníze a jaký z čeho budete mít užitek?

P. Dostál 1.7.2022 10:20

Nevím, co je autor zač, nicméně zjevně o letadlech moc neví a o strategickém rozhodování země s nevelkým územím a omezeným rozpočtem také ne, jinak by vytahoval jiné argumenty. Ano, F35 je absolutní špička, protože je to jediná stíhačka 5.generace na trhu. Jinak je to šmejd, co už 10 let nikdo nedokáže dostat do bojeschopného stavu. Přitom ji chtějí všichni, takže když si ji objednáme, dostaneme za 10 let něco, co nebude většinu času létat. Nemyslím, že by se v tuto chvíli jednalo o efektivní investici.

P. Hák 1.7.2022 10:22

Argumentujete rozumně, ale o investici vůbec nejde... Potřebujeme "ukázat".

P. Dostál 2.7.2022 16:28

O investici rozhodně jde, i když budeme ukazovat, nakupovat toho budeme víc. Němcům nahrajeme nákupem tanků. Od Američanů nakoupíme vrtulníky - k těm 12 objednaným můžem přidat aspoň 24 dalších. Od Francouzů jsme koupili houfnice. Budeme muset vybrat BVP, prostě gest máme k dispozici spoustu. Takže stíhačky můžeme zase využít k vylepšení vztahů se Švédskem - kupujeme od nich protitankové i protiletadlové zbraně, proč nevyužít stíhačky k získání nějakých výhod - přístup k vývoji, prioritní dodávky, cokoli. I to je třeba zohlednit - za nákup F35 nic speciálního kromě speciálních problémů nevyhandlujeme.

P. Hák 2.7.2022 20:22

A věříte tomu, že naše vláda je natolik emancipovaná a sebevědomá, aby mohla a chtěla něco handlovat? Že jedná především s ohledem na zájem ČR a jejího obyvatelstva?

P. Dostál 3.7.2022 9:28

Upřímně moc ne, ale ještě jsem od nich nic neviděl, tak pořád je šance. Ale byli by první, což není příliš nadějné, vzhledem k tomu, že od posledka, co tu ODS vládla, se v ní nic nezměnilo.

L. Kuča 1.7.2022 11:45

Vážně? Máte nějaké relevantní odkazy? Nezdá se mi, že Finsko by bylo až tak ircionální stát, aby vyhodilo neuvěřitelný balík za hromadu nefungujících F-35tek. (M.j. F-22 se mi jevily lepší, jen už zcela absurdně drahé)

J. Černý 1.7.2022 11:51

U těch pipin co dnes vládnou ve Finsku je všechno možné. Dostanou menstruaci a objednají kde co.

L. Kuča 1.7.2022 13:21

Jo, to je fakt, nedošlo mi jaké je skandinávské personální obsazení vlád. Možná to ministryně obrany vybrala, protože jí F-35 hezky ladily s kabelkou.

J. Ganaur 1.7.2022 13:15

F-22 jen USA.Jinam se neprodává!:-)

P. Dostál 2.7.2022 16:15

Chvilku jsem hledal, protože jsem to četl už před nějakou dobou. Celkem přehledný je tady, je tam i odkaz slyšení v Kongresu https://www.thedrive.com/the-war-zone/blistering-highlights-from-the-latest-f-35-sustainment-hearing

Problém je, že navzdory svým nedostatkům nemá F35 konkurenci, pokud chcete stíhačku 5. generace. Finové mohou spekulovat, že časem se většina problémů vyřeší, navíc si jich objednali tolik, že i s polovinou letadel uzemněných je zbytek rozumná síla. Nevím, neznám jejich motivaci.

Co ale znám jsou české reálie. V případě AČR, co i pomačkané Pandury opravovala 2 roky, by výsledkem byla třeba čtvrtina letadel schopných operačního nasazení (tj 6 kusů). Navíc jedna z hlavních příčin problémů jsou motory a výrobce tak tak stíhá dodávat pro nová letadla. Motory na výměnu jsou nedostatkové a AČR s 24 letadly by byla na konci fronty. Navíc s cenou za servis by letectvo sice mělo skvělá letadla, ale nezbylo by mu na výzbroj a nejspíš ani na výcvik.

F22 nemá smysl hodnotit, nikdy nebyly na trhu, Američané je neuvolnili.

O. Kaucký 1.7.2022 14:06

Hlavně bez obrovské externí podpory z oblasti elektronických informací je nám k ničemu. Drahá hračka.

P. Hák 1.7.2022 10:08

Naprosto zbytečný článek. Propagace F-35 se na nás valí ze všech médií, včetně toho obratu o první lize. Článek ji jen opakuje, pro jistotu s charakterním titulkem o kasičce. Už chybí jen Vystrčilovo "přece nebudeme počítat grošíky"...

Ve skutečnosti bude nákup F-35 demonstrací loajality k USA, který bude vyvážen nákupem BVP Lynx, aby Rheinmetal nepřišel zkrátka.

Co se týká údajného "respektu"... to pan autor nemyslí vážně, že ne? Odkdy má panáčkující mopslík něčí respekt?

A. A 1.7.2022 12:33

Je to propagndáf, hehe, premyslel jsem nad tim. Nebo se autor v dobre vire vyhranuje ve prospech F35. Ale rekl bych ze to prvni, uz jen kvuli absenci aegumentu a nahrazeni pocitovymi manipulacemi.

A. A 1.7.2022 12:33

Je to propagndáf, hehe, premyslel jsem nad tim. Nebo se autor v dobre vire vyhranuje ve prospech F35. Ale rekl bych ze to prvni, uz jen kvuli absenci aegumentu a nahrazeni pocitovymi manipulacemi.

A. A 1.7.2022 12:33

Je to propagndáf, hehe, premyslel jsem nad tim. Nebo se autor v dobre vire vyhranuje ve prospech F35. Ale rekl bych ze to prvni, uz jen kvuli absenci aegumentu a nahrazeni pocitovymi manipulacemi.

A. A 1.7.2022 12:33

Je to propagndáf, hehe, premyslel jsem nad tim. Nebo se autor v dobre vire vyhranuje ve prospech F35. Ale rekl bych ze to prvni, uz jen kvuli absenci aegumentu a nahrazeni pocitovymi manipulacemi.

P. Hák 1.7.2022 15:04

No hlavně papouškuje to, co média píší furt dokola, někdy i stejnými slovy.

P. Pepax 1.7.2022 9:47

Myslím že bychom si měli pořídit bojové letouny na baterie nabíjené ze solárních panelů:-)

T. Hraj 1.7.2022 9:52

A samopaly také na elektřinu. Už ́80(!) letech s tou myšlenkou přišel Ivan Mládek. Prý by "nebyly tak hlučné a neznečišťovaly by životní prostředí". Myslel i na předsunuté průzkumné jednotky: měly by prodlužovačky.

P. Pepax 1.7.2022 10:01

:-) ty prodlužovačky by mohly mít i tanky.

A. A 1.7.2022 12:35

Ted je to sranda, ale NATO i armada USA uz maji klimatickou strategii. Genialni vykosteni armady a bez boje.

T. Hraj 1.7.2022 14:24

Ano, ale pozor! Je třeba postupovat vždy jen přímo vpřed. Jinak se jim zamotají šňůry (i na to I.M. upozorňoval).

M. Vaněk 1.7.2022 10:07

Nesmějte se, nová doba je tady - Němci už pořídili první Tesly policii; sice zlodějům nestačí, a na dlouhodobé pronásledování nemají energii, ale zase se to hezky vyjímá na plakátech a uhlíková stopa je prý minimální... V této souvislosti jsem si vzpomenul na film se S. Stalonem, kterého probudí v budoucnosti... (odporné deja ve)