29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

HISTORIE: Edvard Beneš presidentem

Před 80 lety československý parlament zvolil Edvarda Beneše presidentem. Po Masarykovi na jeho místo nastoupil jeho dlouholetý oddaný žák a spolupracovník, který má zcela mimořádný podíl na naší samostatnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krejčí 2.1.2016 10:39

Tento článek

je ukázkovým zjednodušením výkladu historie. Ne odvěký pangermanizmus, který vyvrcholil nacizmem a touhou po ovládnutí Evropy, ne hloupost pařížských a londýnských usmiřovačů, ani ne vychytralost kremelského Stalina, ale Beneš je viníkem evropské mizerie. To se Vám autore povedlo! Pohrobci Henlaina a Franka Vám zatleskají. Ne že by Beneše nebylo zač kritizovat, byl mstivý a samolibý, ale v té době neměl moc na výběr. Bez SSSR a strašných obětí jeho lidí nebyli spojenci schopni Hitlera porazit. To byla realita, která se také po válce naplnila ovládnutím střední Evropy Stalinem. Mohli jsmq se tomu vyhnout jen zastavením Hitlera, k čemuž nebylo dost vůle tehdy mocných.

J. Fridrich 2.1.2016 10:14

Dvakrát selhal, v roce 1938 a 1948....

Dvakrát selhal, v roce 1938 a 1948...........

K. Janyška 2.1.2016 9:45

Socialista vystřídal socialistu. Ale muselo to být.

Jinak by to nebylo... Dzp.

J. Myslivec 2.1.2016 9:40

Re: Dobře napsaný článek

Tento fakt se u nás příliš je nezveřejňuje a je to chyba!!! I za komunistů se Polákům jen vysmívalo a vtipkovalo, jak se co řekne polsky. Že neumí makat a jen kšeftují.

Konečně zas trochu pravdy! S Polském bychom měli být více svázáni! Lépe bychom čelili Německému Bruselu!!

K. Novák 2.1.2016 9:26

Re: Na sudeťáckou propagandu si asi musíme zvyknout.

Omlouvám se za chybu. Vídeňský parlament vyhlásil republiku Deustschösterreich ještě před tím, než Maďaři oznámili, že dále nepočítají s Rakousko-Uherskem.

K. Novák 2.1.2016 9:04

Na sudeťáckou propagandu si asi musíme zvyknout.

Beneš leží sudeťákům a jejich českým přisluhovačům v čele se Schwarzenbergem v žaludku, protože stál u zrodu Československé republiky. Ta vznikla v době, kdy Rakousko-Uhersko už neexistovalo. Zrušili ho Maďaři a krátce po nich vídeňský parlament, takže území pozdějšího Československa by bylo zcela závislé na rozhodnutí velmocí, které by se nám a hlavně Slovákům nejspíš moc nelíbilo. Buďme rádi, že jsme toho Masaryka, Beneše, Štefánika a další tenkrát měli. Hitler později provedl sjednocení Německa v rozsahu Velkoněmecka, což sudeťáci přivítali, ovšem výsledek druhé světové války tuhle jejich naději zhatil. Protože Beneš se významně zasloužit o to, že Československá republika hitlerovsko-sudetoněmecké blouznění přečkala, nemohou mu sudeťáci a jejich čeští přisluhovači tím víc přijít na jméno a pomlouvají ho jak můžou. Některé české slabé povahy pak této propagandě podléhají.

A. Reček 2.1.2016 8:55

Dobře napsaný článek

Chci jen dodat, že obrovskou chybou Beneše a i Masaryka bylo naprosté přehlížení Polska, pro nás významného souseda po první válce. Prvním krokem bylo dělení Těšínska, kdy se vůbec nebral ohled na národnostní složení občanů v místech, které připadly nám. Stačí se podívat na výsledky sčítání lidu v r.1911, které proběhlo v celé Habsburské říši. Korunu jsme nasadili proti Polákům počátkem léta 1920, kdy Varšava vojensky vzdorovala ruským bolševikům v Haliči a východním Polsku. Tehdy Poláci u nás zakoupili jim potřebné zbraně a střelivo z našich zbrojovek, které my jsme nepotřebovali. Šlo hlavně o těžké zbraně, děly počínaje. Škodovka v Plzni jich měla po ukončení války plno na skladě a neměly u nás využití. V době ofenzívy bolševiků vedených Tuchačevským na Varšavu počátkem srpna, stály u nás na nádražích vlaky naložené pro Polsko zbraněmi a střelivem, ale nikam nejely. Vláda socdemáků a s levicovými odbory ještě udělali stávku železničářů, kteří protestovali proti vyzbrojování Polska, které válčí proti proletářskému SSSR. Navíc všechny zbraně nám byly Varšavou už zaplaceny. Až po vojenském zázraku pod Varšavou, kdy bolševici dostali pořádně na zadek v srpnu, teprve pak vlaky se rozjely do Polska. A toto nám dodnes oni nezapomenuli a mají to poznačeno i v učebnicích dějepisu. Přehlížení této země se nám pak vymstilo. Mohli jsme být dobrými sousedy, kdyby v Praze bylo trochu dobré vůle.

P. Maleček 2.1.2016 8:50

To vyhodnotí až historie

Lehce provokativně - nestálo těch 40 let pod Rusem za vypuzení Germána historicky za to? Třeba při představě Merkelice zvoucí do Čech musulmany? A ruští agenti Klaus se Zemanem tu nebudou věčně.

D. Stirský 2.1.2016 6:44

Snad nejhorší

byla na Benešovi jeho mstivost. Dokázal čekat léta. A s Hitlerem měl především jednat, což vůbec neučinil. Pro něj byli horší Habsburkové a možnost jejich návratu než německý nacismus. Po r. 45 to byl nemocný muž, který už prezidentem být vůbec neměl. Odpudivé bylo třeba to, že nechal uvěznit zcela dementního a mimo realitu stojícího Háchu. A neuměl podržet některé lidi z odboje proti komunistům: často by stačil jen jeden telefon Gottwaldovi. O stát se moc nezasloužil, resp. o první republiku určitě ano - otázkou je, zda to bylo oceněníhodné či nikoli. V té době asi ano.

E. Vašátko 2.1.2016 6:14

Re: Konecne, konecne dobry clanek

Stačí si přečíst Benešovy paměti a udělá si o něm vlastní názor. Ostatně to vytvoření samostatného státu pokládám za jeho i Masarykovu největší chybu, kdyby tenkrát přistoupily na návrh posledního Habsburka, udělat z Rakouska Uherska federaci, možná by nedošlo ke II. světové válce. Myslím, že Beneš byl hodně špatný prezident.

P. Sulc 2.1.2016 4:31

Konecne, konecne dobry clanek

o predvalecne situaci i lhari Benesovy. Ale asi se bude stejne opakovat do nekonecna ze v Mnichove ''spojenci nas zradili" a cechackove budou verit tomu, jak se Nemci v CSR meli pred valkou bajecne,"meli prece sve skoly a noviny". A snad se zrusi ten pitomy zakon, ze ''Benes se zaslouzil o stat". Jiste se zaslouzil, o ten po 48 roce. Ale obavam se, ze prolhane skolni dejiny budou dale ovladat mysl statecnych ceskych vlastenecku.