7.2.2023 | Svátek má Veronika


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Pojmenujme příčinu nouze

Hoří nám už střecha nad hlavou? Tedy co se týče dostupnosti energií pro české hospodářství i domácnosti? Ještě úplně ne, ale doutná povážlivě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Majzlík 14.9.2022 11:48

Z výnosů efektivně pracujících elektráren je nutno doplácet na bezhlavou výstavbu OZE. Nic nového pod sluncem. Staří Egypťané a kněží dalších zaniklých kultur přinášeli obětiny na kamenné oltáře, aby si udrželi přízeň božstev. Nové náboženství OZE, založené na nudě a odevzdanosti publika a nevzdělanosti a blazeované blbosti novověkých samozvanců si od nás žádá též obětí. Nízká celková energetická výtěžnost nebo jinak efektivnost současných OZE je založena na nízkém podílu měrné energie primárního zdroje (sluneční záření, vítr) ku jeho objemu nebo ku ploše celého zařízení. Tento fakt je za dnešního stavu vědy a technologie nezpochybnitelný.

M. Moser 14.9.2022 7:50

Promiňte, ale ten, na koho jsem reagoval napsal blábol o nízké účinnosti. Účinnost neznamená efektivitu (to je to co opisujete vy). O výhodách či nevýhodách soláru nepíšu nic. Takze vaše oponentura je zbytečná.

J. Majzlík 13.9.2022 23:00

Každý, kdo je pro technologický pokrok by se měl alespoň velmi zběžně seznámit s výrobními postupy a s náklady na výstavbu a provozu jednotlivých typů energetických zařízení. Představu o energetické náročnosti těžby, odvozu a zpracování hornin by mohl např. získat z výborně zpracovaných dokumentů, které jsou občas k mání na TV. Mohl by si nalézt příležitost pro práci s pilníkem, vrtačkou, lopatou, s wattmetrem a s podobnými výdobytky "zastaralých " technologií. Mohl by si též uvědomit, že se bez těchto prostředků žádné moderní technologické dílo prostě nepostaví.

Důkazem nízké energetické účinnosti OZE je nejen nutnost dotace jejich provozu, ale i hrubý odhad energetické účinnosti díla, kterou je ovšem nutno vztáhnout na celou dobu provozu včetně energetické náročnosti jeho výstavby. Omlouvám se odborníkům v oboru vysoké energetiky, ale bylo to silnější než moje autokorekce.

J. Majzlík 13.9.2022 23:00

Každý, kdo je pro technologický pokrok by se měl alespoň velmi zběžně seznámit s výrobními postupy a s náklady na výstavbu a provozu jednotlivých typů energetických zařízení. Představu o energetické náročnosti těžby, odvozu a zpracování hornin by mohl např. získat z výborně zpracovaných dokumentů, které jsou občas k mání na TV. Mohl by si nalézt příležitost pro práci s pilníkem, vrtačkou, lopatou, s wattmetrem a s podobnými výdobytky "zastaralých " technologií. Mohl by si též uvědomit, že se bez těchto prostředků žádné moderní technologické dílo prostě nepostaví.

Důkazem nízké energetické účinnosti OZE je nejen nutnost dotace jejich provozu, ale i hrubý odhad energetické účinnosti díla, kterou je ovšem nutno vztáhnout na celou dobu provozu včetně energetické náročnosti jeho výstavby. Omlouvám se odborníkům v oboru vysoké energetiky, ale bylo to silnější než moje autokorekce.

L. Novák 13.9.2022 22:40

A taky proto, že voda je tam vzácnější než ropa. :-P

R. Tichý 13.9.2022 22:31

:-D

Tak to ano.

Tak snad jen, ze ekologizujici "vypocty" obvykle zanedbavaji naklady na vyrobu tech zazraku.

Vetsina ekozazraku konci na urovni laboratornich pokusu. Posledni zazrak jsou LED zarovky. Jenze predtim jsme meli soubezne zakaz rtutovych teplomeru a doporuceni kupovat rtutove vybojky.

Smirte se s tim-zadni ouradove nevymysli pokrok, dotace jej pouze brzdi.

A. Renjascu 13.9.2022 22:10

Jj ! Je to "sranda", že ten neschopnej Babiš udělal kvůli stupidnímu lockdownu v roce 2021 sekeru 419 mld při poklesu ekonomiky o 5,6% HDP a superschopnej Fiala se superschopnou vládou zřejmě vyrobí sekeru 500 mld při růstu ekonomiky o cca 4%. Při takovém růstu by ten neschopnej Babiš byl asi opět v plusu.

P. Pepax 13.9.2022 22:09

R^

P. Brecík 13.9.2022 22:04

Vážený - nemoudrý. Těch 1,3 míst je NEOBSADITELNÝCH. Jako VB - plná čmoudů nemá kdo sbírat na polích, tak v ČR je neobsadí ani [UA]. Těch je mi líto - protože kvalifikovaní dělají nekvalifikovanou práci. Rasizmus - bohužel. A teď začnou vypadávat kvalifikovaní - hliníkárny, sklárny, služby. No a v prosinci to spustí Škoda MB. To bude tóčo = neprodejné elektromobily ;-D

P. Brecík 13.9.2022 21:56

mimochodem - ČR má obrovské zásoby Lithia. Jen je začít těžit - říká ČR. [UA] Naftogaz je zkrachovaný a nemá dost plynu/ropy teď. Nemá ani pozemky nad plynem/ropou. A poslední - ruský medvěd se ještě pořádné nena...ral. Ten Charkov prý byla dohoda. [UA] nebude útočit a Rusko nebude bojovat v tom regionu. Viděl jsem mapu [UA] elektráren. Zničit by je trvalo tak 2 až 3 dny. Jako USA v Srbsku - brutálně, bez slitování !! Zničený trafák = oprava za 2, 3 týdny. Dokud budou náhradní. Zničená turbína - minimálně rok.

L. Novák 13.9.2022 21:44

Mimochodem, Ukrajina má obrovské zásoby plynu, jen ho začít těžit... ;-) [UA]

L. Novák 13.9.2022 21:35

S burzou je potíž v tom, že vyžaduje vysoké finanční zálohy pro obchodování. V okamžiku, kdy se prudce zvýšily ceny el. energie při jejím nedostatku způsobeném omezením výroby především ve Francii a Německu, tak stejným násobkem se zvýšily zálohy pro obchodování na burze, na které neměly dost peněz ani ty největší energetické firmy. Proto jim např. v Česku musel na zálohy půjčit stát.

Důsledek (všeobecný) byl v tom, že počet firem obchodujících na burze se prudce snížil, většina dlouhodobých smluv je uzavřena na nižší ceny, a přes burzu se obchodují jen malá, "zbytková" množství energie, u nichž ceny vyletěly do závratných výšin.

Tudíž "spotové ceny" hrubě převyšují ceny el. energie v dlouhodobých kontraktech. Protože na trhu EU žádné větší přebytky zdrojů el. energie (dlouhodobě) nejsou, nemůže klesnout ani cena na burzách.

Je dobré vědět, co dnes vlastně ceny na burze představují... ;-)

L. Novák 13.9.2022 21:22

Agent "Akát" Pivoda, koukám, zase sežral kilo hrachové kaše s vejci, a místo aby si doma ukládal do plastového pytle bioplyn, tak nás zásobuje svými dementními prdy v komentářích. :-P

L. Novák 13.9.2022 21:19

Účinnost? Leda přeměny dopadajícíh záření na el. energii. A těch 20% je maximum, které s přibývajícími roky života klesá. Hlavní průser fotovoltaiky je ale ve velmi nízkém ročním využití instalovaného (teoretického, laboratorně změřeného v ideálních podmínkách) maximálního výkonu, které nepřevyšuje 15 % ročního času. A v zimě, kdy je elektřiny potřeba nejvíce, tak skoro nic.

Kdo si může dovolit investovat do výrobního zařízení s 15% ročním využitím? Jenom ekonomický dement a sebevrah. A nebo zelení magoři, když jim stát zaplatí astronomické dotace.

Tak to je dnešní "zelený" Absurdistán, kde je nutno udržovat v drahém provozu záložní zdroje, kdyby se náhodou zatáhla obloha a přestalo svítit slunce (nebo u větrníků foukat vítr). To se vyplatí jenom těm, kteří poberou dotace vykradené z kapes občanů!!!Rv

J. Vintr 13.9.2022 20:36

Podraz jsou jedině ty "sankce".

J. Vintr 13.9.2022 20:34

Za to, co páchá fialová vláda, je trest smrti málo....

J. Vintr 13.9.2022 20:30

Sebevražda je kvůli občasným zdrojům energie likvidovat stabilní zdroje energie.

M. Salaquarda 13.9.2022 20:25

"Pokrokový projekt" zatím nedodal ani 1 kWh. A pokud dodá, nikdo neví kdy. Každý jeden panel na klobouku.

M. Moser 13.9.2022 20:08

Dnešní soláry mají účinnost přez 20%.

M. Pivoda 13.9.2022 20:00

Neviditelný pes asi neštěkne, ale jiní psové by si již rádi zaštěkali.

Kromě solární a větrné energie existuje totiž i pokročilý projekt jaderné fúze. Nezapomínejte, že i naše Slunce je funkční jaderný reaktor.

Povrchu v Evropě je více než dost, i při nižší účinnosti konverze, ale technologie ještě nedozrála. Jaký povrch? Například všechny silnice, parkoviště a všechny střešní krytiny. V kapitalismu ale nejsou nástroje na dlouhodobé investice (rizikový kapitál maximálně 7, výjimečně 11 let). Delší projekty by měl financovat stát.

K. Křivan 13.9.2022 19:54

Nebýval za vlastizradu trest smrti ?

R. Tichý 13.9.2022 19:41

Ktere wunderwaffen mate na mysli??

Jestli snad proboha myslite slunecniky a vetrniky, tak jste mimo. Nebyt danovych kradezi=dotaci, tak po nich pes nestekne! Jsou drahe a maji smesne malou ucinnost.

K. Křivan 13.9.2022 19:36

Chtělo by to radikálné snížit dávky pro nepřizpůsobivé. Chtél bych vidět zametat ulice doktory genderistiky, religionistiky a podobných pavěd.

K. Křivan 13.9.2022 19:09

R^!

K. Filip 13.9.2022 18:55

Větrníky a soláry s účinností 12procent jsou podle vás pokrokové technologie?

M. Pivoda 13.9.2022 18:28

Přeložím do srozumitelnější češtiny předposlední Jaklovu demagogickou větu" A pomahač těchto režimů se prý pozná podle toho, že naopak bojuje proti sebevražedné likvidaci vlastních domácích zdrojů energie."

Komentář (vysvětlivka)

Každý, kdo je pro technologický pokrok, je automaticky (demagogicky) prohlášen za pomahače nepřátelských režimů, nebo blázen.

O. M. 13.9.2022 18:21

Dejme tomu. A teď mi řekněte, JAK to chcete udělat, když stejně obchodujeme převážně s EU a pro obchodování na EU trhu musíme splňovat jeho podmínky tak jako tak. K tomu akorát přibude buzerace se cly a prohlídkami na hranicích (a další "legrácky"). Negativa převáží případná pozitiva. Jen se koukněte, jaké problémy EU dělá Británii, a to je ninačí ekonomická váha, než ČR.

P. Brich 13.9.2022 18:17

A přijdou o Rudé náměstí. Bude přejmenováno na Volodymyrovo!!:-P

O. M. 13.9.2022 18:14

To je pouhý popis reality.0

K. Filip 13.9.2022 18:09

Dobře napsáno. Jen mi tam ještě chybí odstoupení od Lipské burzy s energiemi.