20.6.2021 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Katastrofa

Je naprosto šokující, že u nás probíhá normální letní okurková sezóna zpestřovaná pouze hrátkami s odvoláváním a jmenováním ministra kultury a okrajově děním v Bruselu a Londýně, zatímco kolem nás nastává ekologická katastrofa naprosto děsivých bezprecedentních rozměrů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Dostál 6.8.2019 23:35

Nešlo by to bez ideologie?

Byť obvykle analýzy pana Weigla bývají velmi přesné, bohužel v oblasti ekologie se přece jen nechal ideologicky unést. Jinak bych s ním souhlasil, nespráva lesů provozovaná Lesy ČR a rozvážení kůrovce po státě budou nejspíš jedny ze zásadních faktorů. Šílení ekologistů by sice mohlo také přispět, ale nemělo by být zásadní - šíření kůrovce neprobíhá již ani tak z prvních zón Šumavy, jako z center hospodářských lesů na Vysočině, kde by se jakýmkoli požadavkům na bezzásahové hospodaření vysmáli.

Jinak co se týče akademiků, většina racionálně uvažujících nepožaduje bezzásahový režim jinde než v jádrových oblastech Šumavy. U ekologistů si tím jistý nejsem, nicméně pokud se podíváte, jak si Lesy ČR představují protikůrovcová opatření, také bych jim nedovoloval zasahovat v první zóně CHKO Jeseníky, protože ten les je zasažený v takové míře, že likvidace zasažených stromů znamená likvidaci lesa. Pokud se nechá takto poškozený les být, sice stejně většina stromů uschne, ale les jako takový nejspíš přežije, protože i uschlé stromy jsou určitou ochranou a nedotčená půda tolik nevyschne, takže poměrně rychle se les zaplní náletovými dřevinami. Když to vykácíte, získáte poušť. Ono by ve skutečnosti bylo nejlepší stejně postupovat všude, kde je kůrovec už příliš rozšířený, protože ho už stejně zastavit nejde a aspoň to minimalizuje dobu, kdy tam žádný les nebude, ale obávám se, že to nejspíš neprojde, protože většina vidí les jako pole na dřevo. Ale v prvních zónách velkoplošných chráněných území by to snad jít mohlo.

J. Jurax 6.8.2019 19:12

Souhlas.

Ale my musíme snižovat emise, neboť svatá Gréta tak velí, abychom spasili planetu. Nějaké lesy jsou nepodstatné!

A čekat od MŽV či MZe či vlády operativní, rychlou a účinnou akci je známka naivity. Politikové to jako obyčejně pokurwili, ale nápravy schopni nejsou.

P. Rada 6.8.2019 20:24

Re:

Greta se jednou opravdu může prohlášením stát svatou - v tom můžete mít pravdu. Papež František o tom možná už začal uvažovat. Zatím ji ale jen popřál at se ji dílo daří.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/greta-thunberg-vatikan-papez-frantisek-ochrana-klimatu-zmena-klimatu_1904171915_och

Blafujete ale v tom co G. "velí" - předně totiž nabádá aby politikové více poslouchali vědce. Politiky ale volí i lidé jako Vy pane Juraxi a takovým se chtějí politici zas zavděčit vyslyšením jejich přání. Ekonomicky se tedy máme zatím tak dobře jak nikdy dříve.

S dlouhodobějšího pohledu ekologie - která popisuje více jak jen blahobyt člověka - je to ale spíše tak jak závěrem píšete ..." jako obyčejně pokurwili, ale nápravy schopni nejsou". Vaše přání ale zřejmě vyslyšeno bylo.

Pokud bude mít politika naopak více voličů jako je Greta, tak je snad ještě možné, že něco málo napravit půjde.

M. Prokop 6.8.2019 20:28

Re:

Gretenismus by napravil, návratem na stromy, v lepším případě do jeskyní.

R. Brzák 6.8.2019 20:44

Re:

Více voličů jako nedospělá a nezodpovědná dívka, která je vystrašená z klimaalarmismu až k pološílení (viz její vidění CO2 pouhým okem)? TAk to abychom se vážně připravili na apokalipsu - ale ne nutně na tu klimatickou, nýbrž společenskou...

Níže se zamýšlíte nad tím, jak stát koná či nekoná ve prospěch ekonomie a ekologie. Já tvrdím, že stát nemůže z principu dobře hospodařit - a to dobré hospodaření předpokládá i dlouhodobou perspektivu přežití jedince například na jeho půdě. Tudíž i důraz na životní prostředí. Mám totiž za prokázané, že jsou to soukromý vlastníci - nikoliv jakýmkoliv voličem navolený politik u moci státu - kdo dokáže hospodařit dobře jak z hlediska ekonomického, tak i enviromentálního. Lidé totiž nejsou primitivové, za jaké je máte. Oni vnímají, jak se jejich krajina mění. Ale právě proto, že jsou naučení socialismem spoléhat na stát - jedno jaký, i ten dnešní je socialistický, k jakému tenduje stát KAŽDÝ - tak nepřijímají odpovědnost za to, co se děje s jejich zemí. Řešením tedy je odstátnění VŠEHO - včetně rozhodování o čemkoliv spojeným s životním prostředím. Nechme vše trhu - a nekřivme ho dotacemi a úlevami a pobídkami - a ekonomická kalkulace zahrne do ceny i kvalitu živ. prostředí...

P. Han 6.8.2019 21:47

Re:

Ekologie VŮBEC nepopisuje blahobyt člověka. Popisuje a zkoumá vztahy mezi organismy a prostředím. Jestli vám není jasné ani tohle, tak nechápu, proč a o čem tady pořád blábolíte.

V. Liptovský 6.8.2019 17:29

Kde budú žiť naše medvede...

...ktoré sa zákonite (pri ich ochrane u nás) musia postupne sťahovať do Česka? Samozrejme, to bol pokus o vtip. Nerobte si ilúzie - na Slovensku je to približne rovnako. Ale - problém je mierne posunutý - súkromníci (vrátane urbárnikov) a "ochranári" bránia štátnym lesom v postrekoch... Chcú rúbať, rúbať, rúbať... No... Vraj tam má rásť krovie a maliny a o dvesto rokov "prirodzený" les...

J. Lepka 6.8.2019 14:13

No, víte pane Weigle z IVK,

oni ani majitelé lesů z doby před cca 100 lety nedisponovali akční partou dřevorubců. Jim stačili hajní. Když takový hajný našel v revíru napadený smrk, zašel večer do hospody, domluvil na ráno partu a strom šel dolů, oloupanou kůru a větve spálili na hromadě a do oběda byli doma.

J. Rybenský 6.8.2019 13:56

Řecko sežraly kozy,

psal o tom asi Platón (omlouvám se, ve škole mě to nebavilo, tak už nevím jistě), že tam, kde byly zelené lesy jsou skály vybělené sluncem jako kosti. Tak snad naše lesy mají šanci, pokud myslivci zavřou ty své hnědé kozy do chlívku a nechají stromy znovu vyrůst

K. Tejkal 6.8.2019 13:35

Brigáda

Na gymnáziu jsme jezdili tu na chmel, tu na brambory. Nemohli by dnešní mladí, například místo pátečního vyučování, sázet buky a jedle na holinách po kůrovci?

P. Rada 6.8.2019 13:51

Re: Brigáda

Mohli - pokud by to ale mělo smysl. Mohl by si spíše pan Tejkal (než zas něco rejpavého plácne) zkusit ověřit zdaly by na to vůbec byli alespon sazenice?

Pokud teoreticky ano - neměl by si zkusit ověřit zdali ty sazenice mají vzhledem ke gradujícímu suchu šanci vzejít? Pokud vzejdou pak i dorůst do dospělosti velikánů schopných vzdorovat podnebí které zde bude panovat v konci století? Pokud i to dát ekonomický efekt nutný alespon k udržitelnosti.

Lesníci totiž už ze zoufalství začínají uvažovat o výsadbách cedrů se kterými ale u nás nejsou žádné zkušenosti. Není totiž u nás známa prakticky žádná dřevina která by byla tak lukrativně ekonomická jak doposud smrky. To ale také znamená, že už si lesnictví na sebe zřejmě nikdy nevydělá. Kdo jej bude dotovat? Zkušenost s tím, jak může dopadnout naše krajina už za pár desetiletí lze přesto částečně udělat a mnozí s turisticky projíždějících vyprahlý lesostepní spíše křovinatý Balkán.

K. Tejkal 6.8.2019 14:03

Re: Brigáda

Dobrá Rada nad zlato. Především jsem chtěl naznačit, že by místo hromady řečí, co se pořád vedou, bylo dobré začít něco dělat. Jsem členem dvou organizací zabývajících se ochranou přírody, do jejichž činností se zapojuji zcela zdarma. V lesích se kupodivu najdou nálety jak buků, tak jedlí. Semenáčky si každý může vypěstovat doma z nasbíraných bukvic (šišek), chce to jen trochu fantazie a dobré vůle.

J. Lepka 6.8.2019 14:07

Re: Brigáda

Ono to i tak pár let trvá, než ze semínka vyroste stromek schopný přesazení. A lesní školky uplynulých čtvrt století setrvale produkovaly smrky.

J. Lepka 6.8.2019 14:10

Re: Brigáda

P.S. Nálety buků??? viděl jste jak vypadá okolí plodného buku nebo dubu na konci léta po nájezdu prasat?

P. Rada 6.8.2019 14:09

Re: Brigáda

Dobrá lidská vůle opravdu chybí. Lidé pravidelně rádi rozvíjejí fantazie o sbírání a pěstování semenáčků ale vůli k tomu omezit svou spotřebu která je vlastním hybatelem změn klimatu naprosto postrádají. Takto ale fakticky dál navozují gradující sucho v krajině.

Někteří navíc vykazují falešnou fantazii o tom, jak semmenáčky porostou na SUCHU.

R. Brzák 6.8.2019 14:17

Re: Brigáda

Lidé naopak na svých vlastních pozemcích sadí stromy - vetšinou sice ovocné, ale já i břízy, lípy a topoly (uvažuji i o borovici). Semenáčky si získávám jednak levnou koupí (za deset až dvacet kč ve školce) jednak z náletů trnek a ořešáků. Vzejdou proto, že je zalívám. Jsou totiž MOJE. A to mne nutí se k nim chovat zodpovědně. Jistě chápete, jako řešení tak prosazuji...

Co se týče jehličnanů, pozoruji s velkou zvědavostí na svých pastvinách mladé smrčky, borovice a jedle - které jsem nesázel - a které nezalívám - a ony se zatím drží (nejstarší má tak pět let). Upozorňuji, že je to jižní svah - v bzenecké oblasti, což, jak jistě víte, je ta druhý nejsušší v republice....

K. Tejkal 6.8.2019 14:28

Re: Brigáda

Děkuji. Víc lidí jako vy a svět by mohl být krásnější.

K. Tejkal 6.8.2019 14:32

Re: Brigáda

Moje uhlíková stopa je dost pravděpodobně mnohem nižší než u řady velkohubých environmentalistů. Do práce např. jako jediný dojíždím sockou a nebaví mě (letecky) poznávat cizí kraje. Ovšem přiznám se - cpu se masem.

Mohl byste nám prozradit, jak vy sám omezujete svoji spotřebu?

P. Rada 6.8.2019 19:48

Re: Brigáda

Proč prozradit? Už jsem to na těchto stránkách udělal mnohokrát - nemám co neprozrazovat - spíše naopak - chybí spíše zájemci o sdílení nápadů jak na to.

Např už desetiletí vytápím RD prakticky jen solárně - postavil jsem něco jako pasivní domek - ale postupně jako prakticky celoživotní dílo - naprostou většinu svépomocí. Ted přes léto např akumuluji teplo s teplovodního soláru do podloží domu. Pračka mi pere na teplou vodu solárně ohřátou....

Používávám rekuperaci vzduchu vlastní konstrukce. Ta je sice násobně objemnější ale také řádově levnější a přitom má podobnou efektivitu jak profesionální typy.

Po městě jezdím většinou MHD někdy na kole či koloběžce (obojí s elektro-podporou). Na nákupy jednou týdně a při odvozu materiálu ale stále ještě používám auto. Dokonce se také občas "trvale udržitelně" svezu na biopalivový pohon - ale to už může být pro konzervativní publikum příliš provokativní - tak u mě na biopaliva s prakticky nulovou uhlíkovou stopou jezdí spíše jen děti.

Stačí Vám to jako námět takto zkráceně pane Tejkale?

M. Moravcová 6.8.2019 14:33

Re: Brigáda

většina těch zelených šílenců především kecá, dělá posudky. Práce jim nevoní. Myslím fyzická práce v lese.

P. Rada 6.8.2019 20:01

Re: Brigáda

Posudek na práci v lesnictví jste nejspíše vystavila špatně. Pokud tedy máte na mysli to lesnictví dnešní a české.

Dnes je to totiž podle regulí zavedených zbožně tržně hodně složitější. Fyzickou práci v lese nemůže dělat jen tak někdo - i když je to silák a chce se mu.

Bud musí les vlastnit - a tomu musí cosi majetkoprávního na co svaly nestačí předcházet.

Nebo se nejprve musí stát alespon součástí firmy přičemž musí mít štěstí, že ta navíc projde tendrem....

Mezi tím než tendr doběhne - leckterý les uschne a silák zvadne.

M. Varadinková 6.8.2019 14:43

Re: Brigáda

Sazenic prý je dost - tvrdila to před pár dny v TV mluvčí Státních lesů. Čili sázet je co. Ale krom sázení by si mladí greténi měli udělat i brigády na následné zalévání, aby sazenice přežily období sucha. Vysazovat co nejvíc lesů je totiž jediný racionální způsob boje proti CO2 (když už greténi mají tak silnou potřebu proti němu bojovat), proti suchu a vůbec za celkové zlepšení klimatu. Lesy by se měly vysazovat všude, kde to jde.

R. Brzák 6.8.2019 15:35

Re: Brigáda

souhlas

Zásadní je zodpovědnost. A to znamená dlouhodobost pohledu. Když zasadím strom, musím zodpovědně pro něj něco udělat, někdy i tři roky po zasazení. Aby se kořenový systém uchytil a vytvořila se korunka. To znamená vysékat vysokou trávu kolem něj a občas zalévat...Nahnat děcka do lesa, aby zasadili stromky a pak se o ně nestarat, to je pěkné populistické gestíčko - a začasté zbytečná práce...

K. Tejkal 6.8.2019 15:54

Re: Brigáda

Všimněte si, že tu nikdo nepsal o tom, že by se "nahnala děcka zasadit stromky, o které se pak nikdo nepostará". Kdo je tady populista?

I. Mertl 6.8.2019 16:16

Re: Brigáda

Ťjó, pane Tejkale, tak se tu diskutuje! Diskuze! a ne práce v lese!

Mimochodem, máte pravdu, ale to je věc majitelů, především, ne brigádníků. Problém je v tom, že reální majitelé de facto neexistují. Tedy ti s péčí dobrého hospodáře, ne státní podnik, akciovka, svěřenecký fond, řetězce nájemců. Ba ani lidi nejsou. Leda že bychom na to dovezli emigranty! Těch se zase bojíme, bída!

K. Tejkal 6.8.2019 16:33

Re: Brigáda

Nejsou lidi a přitom někteří studenti chtějí v pátek místo školy stávkovat za klima. V rámci "boje za lepší počasí" se údajně chystají velké protestní akce spojené s občanskou neposlušností.

Novou jaderku stávkující studenti nepostaví, ale pár stromků by snad zasadit mohli, ne? Mně prostě vadí ta kvanta keců a skutek utek, na všech stranách.

Jen doufám, že na brigádu do lesa se nebude létat soukromými tryskáči.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/512360-vrchol-pokrytectvi-ucastnici-setkani-mozku-prileteli-resit-problemy-klimatu-v-tryskacich.html

I. Mertl 6.8.2019 16:44

Re: Brigáda

A už je tam naháníte, ne? No nic, mějte se.

K. Tejkal 6.8.2019 16:52

Re: Brigáda

Zasadit strom - nemělo by to v prvé řadě napadnout ty studenty? Proč se to neděje? Já je nikam nahánět nebudu, ale stávkami a protesty se lesy nezazelenají.

R. Brzák 6.8.2019 17:04

Re: Brigáda

Studenta napadne zasadit strom v okamžiku, kdy bude studovat za ty peníze, které jeho táta, majitel lesa, s poctivou péčí hospodáře ze svého kapitálu (lesa) a píle a dřiny vydobude. To je ovšem v rozporu s existencí státního školství...

R. Brzák 6.8.2019 17:02

Re: Brigáda

Tímto obratem jen naznačuji, že strachem (o kolabující klima) zmanipulovat děti a (byť s dobrým záměrem) je například přesvědčit, aby šli sázet stromy v rámci nějakých masových akcí ještě není řešení.

Jako řešení vidím uplatnění individuální odpovědnosti. Soukromé vlastnictví, volný trh. PAk se majitel lesa bude starat, aby i jeho potomci měli z čeho prosperovat - a bez státních dotací či pobídek bude hospodárně nakládat se svými prostředky (zde lesem), udržovat jej a sadit stromky a pečovat o ně zodpovědně.

Toto je ovšem v rozporu se státem již z principu...