9.5.2021 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Katastrofa

Je naprosto šokující, že u nás probíhá normální letní okurková sezóna zpestřovaná pouze hrátkami s odvoláváním a jmenováním ministra kultury a okrajově děním v Bruselu a Londýně, zatímco kolem nás nastává ekologická katastrofa naprosto děsivých bezprecedentních rozměrů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brich 6.8.2019 17:07

Re: Brigáda

Páteční ulejvárna je účinnější!

Co může být větším důkazem než návrh na nobelovku!

B. Pesek 6.8.2019 16:17

Zasadit nestačí. Při tomhle suchu se musí strom další dva tři roky piplat, než od něho odejdete s tím, že to snad dobře dopadne.

K. Zelený 6.8.2019 13:28

Arabista Weigl opět diletuje,

tentokrát v lesnictví. Na arabistu to není úplně špatné, poznal, že se hospodaří špatně, ovšem k poznání, v čem špatně, jak špatně a kdo to způsobil se propracoval jen částečně., což by mu nebylo třeba míti za zlé, kdyby se zlovolně nepokoušel ono špatné hospodaření svést na ideologické nepřátele.

Z pohledu laika vnímám, že se lesnická obec ohledně příčin katastrofy shoduje jednak na příčinně dávné – vysazování smrkových plantáží namísto přirozených, vícedruhových a různověkého lesů – to Weigl zcela opoměl, ne příčině nedávné – odebrání výkonných nástrojů dominantnímu vlastníkovi českých lesů – Lesům ČR – zde opomněl zmínit, že to bylo provedeno za vlád české a československé, ve kterých byl Wieglův pán Klaus, rozhodujícím hybatelem a na příčině aktuální – vysychání způsobené probíhající a zdá se akcelerující klimatickou změnou.

Obzvláště podlé je Weiglovo otevřené i podprahové obviňování ekologické obce, viz např. „...mlčí dokonce jinak vždy agresivní ekologické organizace...“, „Odmítají uznat, že příroda a krajina v naší zemi jsou z větší části dílem člověka a že je nelze snadno a v krátké době přeměnit zpět na divokou přírodu.“ Vrcholem jsou tvrzení: „Fanatické prosazování bezzásahových zón a odmítání likvidovat následky živelných katastrof v lesích...“ které má vyvolat dojem, že tak aktivisté postupují všude a ne jen v národních parcích. Úplným avšak hojně šířeným zlovolným nesmyslem je pak tvrzení o ekology vytvořených ohniscích šíření kůrovce, odkud se spontánně šíří (jak daleko doleze či doletí kůrovec?) či je rozvážen (z bezzásahových zón, pracovníky národních parků?)

R. Brzák 6.8.2019 14:10

Re: Arabista Weigl opět diletuje,

Vaše kritika je zajímavá - ovšem spíše tím, jak mnoho věcí v textu autora nejste schopen přečíst s racionálním fokusem. Důkazem největším je Vaše poslední věta - v textu autora totiž já, beze strachu z nějakého (Vámi vnímaného) zlovolného záměru autora, čtu celkem jednoznačně "externí firmy...převážením dřeva do zpracovatelských kapacit po celé republice problém rozšířili" - takže nikoliv "pracovníci národních parků" - ale nezodpovědní majitelé lesů (státní zaměstnanci) a politici prosazením stávajícího modelu hospodaření.

To, že jednou z příčin je smrková monokultura, Weigl nepopírá, naopak zmiňuje "les je z větší částí dílem člověka" - z čehož jednoznačně vyplývá nesnadnost předělat krajinu na divočinu, která by pak snáze odolávala změnám klimatu a kůrovci. Weigl je prostě realista - a na umělý les odmítá použít naturalistický koncept. Takovou snahu naopak kritizuje a má ji za jednu z příčin současné kalamity.

Je nepochybné, že kůrovec se šíří z bezzásahových zón - a pak, v zásahových zónách, se dřevo těží a pak se převáží na pily tam, kde je kapacita. Zda se takto šíří kůrovec, to nevím. Ale logiku to má. Bezzásahové zóny, propagované zelenými fanatiky, ale jednoznačně prosazené oportunistickými politiky (kteří si na tématu honili politické body), jsou tedy zásadní součástí problému. Největší problém ale vskutku je vlastnictví lesů státem.Tedy bez dobrého hospodáře. A to autor kritizuje.

K. Zelený 6.8.2019 15:10

Re: Arabista Weigl opět diletuje,

Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to směšné, případně vice versa. Tedy výtka, že něco nedokážu přečíst s „racionálním fokusem“. Fakt nevím, jak při čtení použít rozumné ohnisko, možná je to něco, co kdybyste použil, mohl byste zjistit, že naturalistický koncept (přírodní pojem?) nikdo neprosazuje mimo národní parky, kde je takový přístup daný zákonem. Taky by se tím třeba dalo zjistit, že z bezzásahových zón, které jsou, opakuji pro lepší zapamatování, pouze v národních parcích, se kůrovec odvozem šířit nemůže, neb bezzásahový znamená bez kácení, tudíž z nich není co odvážet, proto jsem ironicky zmínil jeho odvoz pracovníky oněch parků. Co je zeleně fanatického, případně politicky oportunního na prosazování zákona o národních parcích víte asi jen vy.

R. Brzák 6.8.2019 15:42

Re: Arabista Weigl opět diletuje,

Tak čtěte s otevřenýma očima (jestli Vám to strach dovolí). Píši jasně, jak mechanismus šíření z bezzásahových zón vypadá (dle pana Weigla). Opakuji, prostě z bezzásahových zón kůrovec naletí do těch zásahových - a odsud se (podle pana Weigla) rozváží.

Pokud se do zákona prosazuje vize vhodná do přirozeného lesa (a ne do lesa kulturního), kterou jako řešení navrhli zelení fanatici, pak se tak děje právě z oportunismu - protože média poplatná progresivistům všeho druhu budou takového politika velebit jako toho, kdo "zachraňuje planetu" proti těm nemorálním, neboť na ziskové hospodaření zaměřeným kapitalistům...

K. Zelený 6.8.2019 17:01

Re: Arabista Weigl opět diletuje,

Ciwe já jinak, než s otevřenýma očima číst neumím. Nevím, jaký strach vás nutí brát tvrzení arabisty Weigla za bernou minci. Dle lesníků a biologů 98% brouků napadá stromy do 500 m vzdálenosti, což je považováno za dostatečnou ochrannou vzdálenost před napadením kůrovcem dodržovanou ve všech národních parcích. Např. v NP Šumava se proti kůrovci zasahuje na třech čtvrtinách jeho rozlohy, žádná bezzásahová zóna neleží v takové blízkosti od hospodářského lesa za hranicemi NP.

Ten druhý váš odstavec je, s odpuštěním, naprostá ideologická srágora. Prostě bezzásahovost je uzákoněna jen v jádrových zónách národních parků a nikde jinde, v žádném kulturním (nevím co to je za les) ani v hospodářském lese. Pojmy jako zelení fanatici, oportunismus, média poplatná progresivistům, "zachraňování planety" si schovejte na nějakou schůzi nebo mítink.

R. Brzák 6.8.2019 17:11

Re: Arabista Weigl opět diletuje,

Je to strach, co Vaše oči zavírá před argumenty protistrany - a proto své oponenty permanentně napadáte (uznávám, že slovy nevulgárními), což prozrazuje na Vás více, než je Vám asi milo...

Co se týče přesunu brouka z bezzásahových do hospodářských lesů - mám to brát tak, že kůrovec prostě nepřeletí z bezzásahové do hospodářské části lesa? Existuje snad mezi těmito zónami více než pětisetmetrová prostora, přes kterou se brouk nedostane?

Jistěže je kalamita spoluzpůsobena oslabením stromů nedostatkem vody v jejich kořenech. Ale tvrdí-li někdo, že ponechat v KULTURNÍM lese (smrkovém) nějaký prostor kůrovcům, je bezpečné stran jejich rozšíření, argumentačně je dle mého názoru poněkud vedle.

I. Mertl 6.8.2019 12:43

IVK neprohlédl

jen dále vypouští hraběcí stesky. Tentokrát na "nevídanou" katastrofu v lesích. A kdo za to prý může? No současný stát a ekologičtí aktivisté, přece! Klausovci trousí moudra, jak je jejich zvykem, realita, nerealita. Ano, jistě, provinil se současný stát, protože je ovládán jedním člověkem, jehož primárním zájmem je přežít ve Strakově akademii toto volební období a vstoupit úspěšně, nejlépe opět vítězně, do období dalšího. Jenže Babišova reprezentace hospodaří s lesy stejně jako reprezentace předchozí včetně dlouhé éry Klausovy, stejně jako stát bolševický. I když už katastrofa severních lesů v 70. letech ukázala křehkost smrkové monokultury, její pravděpodobnou dlouhodobou neudržitelnost, žádná z českých vlád nedbala varování nevládních ekologů, biologů i lesních specialistů, že české lesy mohou být fatálně ohroženy změnami klimatu. Ti vládní vždy drželi basu, viďte, pane inženýre Brabci? Čili reakce veškerá žádná, byly naléhavější úkoly. A tak teď jsme tam, kde jsme. A nemůže za to ani Gréta, ani Greenpeace ani Děti země, ba ani sám Bursík nebo jeho Kateřina, ale všechny moderní vlády Československa i Česka včetně vlád Weiglova šéfa, které ignorovaly varovné signály včetně znaků globálního oteplování. Nic takového přece nepřipadá v úvahu, je to jen katastrofická fáma různých -istů, ozývalo se a stále ozývá z hanspaulských zahrad i spřízněných think-tanků. Komu není rady... (ten může radit pořád).

P. Brich 6.8.2019 13:15

Další přehřátý mozek z globálního oteplování

Zkusil jste ledové obklady. Ovšem kde vzít led, když v Arktidě taje, až se topí lední medvědi.

Mj. jste už mimo mísu. Dnes frčí boj proti změnám klimatu!

J. Kalipso 6.8.2019 13:25

Re: Další přehřátý mozek z globálního oteplování

Ledovy obklad ? ten bych doporucil vam

P. Boháčí

P. Rada 6.8.2019 13:37

Re: Další přehřátý mozek z globálního oteplování

Pane Boháči s Vašeho pohledu možná cosi "frčí" - ale lesy začínají velkoplošně odumírat. Ztráta jejich retenční schopnosti zákonitě sníží množství zásob vody i v okolní zemědělské krajině. Přivalové deště kterých bude dál četností přibývat začnou smývat živiny s půdy ještě dynamičtěji. Už dnes jsou např na Jižní Moravě oblasti kde takto zmizela dokoce půl-metrová vrstva dříve úrodné země.

Sklizně ale doposud ještě obecně rostou v důsledku umělého hnojení a používání technologií jako agrochemie. Doplácí na to ale mimo jiné kvalita podzemních vod která limituje jejich použití i pro pitné účely. S tohoto hlediska vlastně otrávená voda je už dnes prakticky na polovině území.

Lidé doposud žijící s průmyslu, obchodu či služeb si nebezpečí uvědomují sotva okrajově v neopodstatnělé víře, že je nic vážně postihnou nemůže, protože se jim to ještě nikdy nestalo a jsou nyní tak ekonomicky silní, že si mohou koupit cokoli, cestovat kamkoli, posmívat se komukoli... - že?

R. Brzák 6.8.2019 14:25

Re: Další přehřátý mozek z globálního oteplování

zde souhlas

Ovšem řešením není státní zásah či podpory - nýbrž pravý opak. Zrušit VŠECHNY DOTACE, které jsou spolupříčinou zemědělského těžařství a lesnické nezodpovědnosti - a převedení státního majetku do rukou lidí, kteří v té dané oblasti žijí, například obdobou singulárního vlastnictví. Protože pouze lidé, kteří drží svůj soukromý majetek a zároveň je tento majetek chrání před vedry a suchy (efekt lesa za humny), jsou schopni být dlouhodobě zodpovědní. A dokonce budou první, kteří každý napadený strom "sklidí" pro svou potřebu, zasadí či uvolní prostor mladému semenáčku dubu či buku, ba i s vodou na holinu zajedou. Jen když to bude JEJICH....

P. Brich 6.8.2019 17:01

Re: Další přehřátý mozek z globálního oteplování

A nepřivazoval jste se ke stromům, pane Rado, kvůli broučkovi, který do lesa patří?

R. Brzák 6.8.2019 13:27

Re: IVK neprohlédl

Autor hovoří o prosazení podivného modelu hospodaření "před lety", takže nikoliv současný, ale již "mnoholetý" stav státu je dle něj jednou z příčin stavu našich lesů. Dále uvádí za chybnou ( a dle mého názoru zcela správně) praktiku bezzásahových zón, ze kterých se stakly ohniska kůrovcové kalamity. Tuto jistě nezavinili Děti země - ale politici (včetně Bursíka), kteří se rozhodli vzít argumenty mnoha zelených aktivistů jako pravdu zjevnou.

Obecně mám za to, že je to STÁT v principu, co vede k nehospodárnému až kontraproduktivnímu hospodaření s lesy. Protože státní hospodaření umožňuje nezodpovědnost v dlouhodobém výhledu. A to i ve vztahu k půdě, k zemědělství, kdy největší "zemědělci" se díky těžením dotací stávají nakonec i "těžaři" posledních zbytků půdního bohatství - jen rychle, jen co nejvíce teď hned - a jak bude půda vypadat po dvaceti třiceti letech je nezajímá.

I. Mertl 6.8.2019 14:34

Re: IVK neprohlédl

To je to, co říkám: I Klausovy vlády stejně jako všechny ostatní, řekněme poválečné, mohou za dnešní stav, čili Weigl mlží. Nejvíc ty komunistické, samozřejmě, protože přerušily racionální vlastnická práva a s nimi spojené způsoby lesního hospodaření. Ale na rozdíl od Vás se nedomnívám, že tou důležitou příčinou současné katastrofy je šumavské bezzásahové hospodaření. To se na rakouské straně provozovalo dlouho před tím, aniž by to tak devastovalo rakouské i naše lesy. On ten brouček nelítá stovky kilometrů, ale jen od stromu ke stromu; ten katastrofický vývoj nastartoval v Jeseníkách, skoro 400 km od Šumavy. Naopak souhlas s dnešními i budoucími problémy s půdou, najmě zemědělskou. Ale i to je otázkou nejen způsobu hospodaření, ale i klimatu, což je problém, kterému se (nejen) Klaus léta vysmíval.

J. Svoboda 6.8.2019 15:23

Re: IVK neprohlédl

Já bych neřekl, že se Klaus vysmíval, ale kritizoval a kritizuje i nadále. Vaše názory jsou podobné názorům lidí, kteří se jako čert kříže bojí pravdy o globálním oteplování.

Majitelé lesů chtěli z lesů hlavně peníze a tak lesy zničili.

Bojovníci proti "globálnímu oteplování" chtějí ještě víc peněz a nerozpakují se zničit celý svět. Viz zlodějský a hnijící IPCC! Ovšem peníze nehnijí a to pracuje pro IPCC.

J. Svoboda 6.8.2019 15:12

Re: IVK neprohlédl

Pane Mertle, lesům nerozumím ani tak, jako hovnivál tarokům a proto do toho nechci mluvit.

To vy zase rozumíte asi jen vaší mantře, kterou je globální oteplování ve smyslu ekoteroristů a podobných pomatenců.

Bláznivá Gréta za to asi zatím nemůže, ale neztrácejme ze zřetele, jak se chová a jak na to komunistické lidstvo nasedá.

Komu není rady, tomu není pomoci a zdá se, že se to týká i vás, řekl bych jako ekoteroristy.

I. Mertl 6.8.2019 15:24

Re: IVK neprohlédl

Pane Svobodo, píšete hezky, leč ne moc srozumitelně. Pokud jsem Vám porozuměl, serou Vás ekoteroristi, což je jen Vaše věc. Díky za zájem, buďte zdráv.

J. Svoboda 6.8.2019 15:46

Re: IVK neprohlédl

Pane Mertle ekoteroristi mne iritují velmi, máte pravdu. To, co nezlikvidovali komunisti, snaží se vehementně likvidovat ekoteroristi.

Pokud Vám záleží na lidstvu, měli by iritovat i Vás a bylo by to jen dobře.

I. Mertl 6.8.2019 16:06

Re: IVK neprohlédl

Víte co, chcete-li si povídat, řekněte mi něco víc o těch tarokách, tomu evidentně rozumíte dobře. Já jsem je hrál párkrát naposledy před, Bože!, šedesáti lety v rodině cikánského správce ubytovny továrničky v Sudetech, kam jsem se skryl před bolševiky z mého bydliště, kteří mne ne a ne nechtěli pustit na VŠ. Jo, cikáni to byli, ale hodní, žádní ekoteroristi, ale taroky mi nešly a tak jsme pak hráli desetníkové žolíky. Ještě jednou díky za zájem. Mějte se.

M. Moravcová 6.8.2019 12:21

Vzpomínám na pana

Stráského, když na Šumavě bil na poplach a ekoteroristi se přivazovali ke stromům. Kde je odpovědnost těch tehdejších vyděračů a jejich současných následovníků? Každý z nich se prohlašuje za vědce a posXraXli, na co sáhli.

P. Rada 6.8.2019 14:04

Re: Vzpomínám na pana

Stráský by ten který na Šumavě protiprávně používal chemii v prvých zonách a přesto kůrovcovou kalamitu NEZASTAVIL!

Byli tam i bezejmení lidé, kteří se přivazovali ke geneticky nejcennějším stromům v prvých zonách kterým hrozilo vykácení a tak likvidace zbytečků toho nejcenějšího co kdy na Šumavě vůbec do té doby jen ve vrcholových partiích přečkalo.

Tyto stromy v prvých zonách totiž navíc mívali i velmi tvrdé a proto neobyčejně cenné tzv "hudební" dřevo. Konkrétně Strázký byl mezi těmi kteří k těžbě tohoto bohatství razili cestu do kopců - namísto aby odtěžovali pás zabranující šíření kůrovcové kalamity napříč relativně bezcennými porosty aby se zabránilo šíření do níže položených hospodářských lesů kde se kůrovec může rozvíjet několikageneračně.

Jestli pak někdo ze zdejších alespon dohledá, co tehdy na Šumavě kůrovce vlastně zastavilo?

M. Moravcová 6.8.2019 14:32

Re: Vzpomínám na pana

Já si pamatuju, jak to bylo. Zelení teroristi bránily napadené stromy svými těly. Používáte moc slov a málo pravdy. Jste stejně fanaticky postižený, jako komunisti. Čím hůř, tím pro vás líp.

P. Rada 7.8.2019 1:13

Re: Vzpomínám?

Ptal jsem se na to CO ZASTAVILO ŠÍŘENÍ KŮROVCE NA ŠUMAVĚ (2008 až 11) a tuto otázku znovu opakuji.

Je totiž klíčové pro možnost zastavení kůrovcové kalamity dneška. Tak jak to tehdy bylo?!

(Pokud sama nejste ničím "postižená" a situasi jste tam jste tehdy alespon trochu poznala - měla by jste si to velmi dobře pamatovat)

V. Němec 6.8.2019 12:11

Ekologie?

Sucho v Česku, záplavy v Bangladéši, vedra v Africe. A co my lidé s tím? Na to my jsme malí ftáky! Jsme tu historicky jen několik minut a bude tu příroda i bez nás.

T. Hraj 6.8.2019 12:02

známe pravou příčinu?

Zajímavá je ta teze o tom, že nejpostiženější oblasti nejsou ty nejsušší (klíčová otázka je ovšem jestli zde hovoříme o srážkách nebo o podzemní vodě). Zajímalo by mě, co je na tom pravdy. Respektive jestli známe pravou příčinu toho masového úhynu.

J. Kalipso 6.8.2019 13:19

Re: známe pravou příčinu?

Zeptejte se vaseho Guru ten vam to vysvetli Ne Zelena,ale modra

M. Krátký 6.8.2019 11:46

Už v roce 2015 Lesy ČR vydaly toto video

jako jasné poučení - návod pro likvidaci smrků napadených kůrovcem - vz zde :https://www.youtube.com/watch?v=B9F6_un8TTg

hezký den

P. Brich 6.8.2019 10:45

Blbost ekoteroristů odkvetla.

Začínáme sklízet plody.