15.6.2024 | Svátek má Vít


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
žižkovskej Pepik 22.1.2009 0:23

Neplačte nad idylkou

V žižkovském činžáku na Ohradě s 25 byty bydlelo 52 partají. Pozor partají, čili rodin s několika dětmi. My jsme bydleli na společné předsíni s partají,  ve dvoupokojovém bytě, každá rodina v 18 metrech.My byli 4, sousedi 3. Během války  navštěvovali němečtí důstojíci naše sousedy, a pořádali, dnešní hatýrkou, mejdla. Na záchodě se nesvítilo, ve vaně v koupelně bylo uhlí,protože pro všechny partaje sklepy nebyly. Po válce většina lidí dělala ve Vysočanských fabrikách.Ráno pěšky přes Vítkov k Rustonce, po padla tou samou cestou zpátky.Spojení do Vysočan neexistovalo, do Karlína jakbysmet  .Někdo v diskuzi vzpomněl film. U filmu Pád Berlína jsme v kině Tábor na Poděbradce (Koněvově) všichni drželi palce, aby opravdu Berlín padl a Aljoša to přežil. Rád si přečtu o žižkovské idylce od někoho, kdo na Žižkově nebydlel a přirovnává pavlačové byty ve Vlkovce k vysokoškolským kolejím. Možná, že je škoda, že byla půlka Žižkova zbouraná a postaveny na Komeňákem paneláky, možná, že hrůza, která je v Kapslovně, nemá na Žižkově co dělat. Ale hlavně neplačte nad Idylkou, žádná nebyla. Zeptejte se Žižkováků

Učitel 14.1.2009 23:58

Re: Stalinův pomník

a v jedné aranžovně v Jednotě měli nápis. V jednotě je síla a v prdeli díra ;-D

mueller 14.1.2009 22:13

Na chate mam

jeste kus Stalina na zahradce, sebrany za plotem po rozbourani. Pri explozi to litalo vsude okolo.

Juraj P 14.1.2009 21:51

Re: nejen v Praze

To odstraňování zmínek o Vissarionovičovi v učebnicích probíhalo u nás ve třídě asi někdy v letech 1960-61. Pamatuji si, jak nám soužka (soudružka učitelka) vždy, když jsme dorazili ve čtení na slovní spojení Lenin a Stalin, řekla, abychom teď vzali tužku - ne pero, a slovo Stalin vyškrtli. Jedna holka se zeptala, zda škrtat tužkou a nikoliv perem musíme proto, aby se to přeškrtnutí dalo případně vygumovat, načež se někteří začali řehtat, ale soužka řekla, že do knihy a do mapy se nikdy nepíše perem - bylo by to vůči knize barbarství, a ani se z ní nic netrhá!

Juraj P 14.1.2009 21:30

Re: S tím vtipkováním před dětmi to byl opravdu problém

Moji rodiče přede mnou-dítětem taky raději moc nevtipkovali páč se báli, abych to dál nevykecal, resp. vykládali to jen v náznacích (politické nebo i erotické vtipy). Já pak s tím torzem, co jsem pochytil, jsem při nejbližší příležitosti běžel za někým, aby mi to pomohl rozluštit a vysvětlit!! Taky mi často říkali, že tomu ještě nemůžu rozumět; tak jsem příště - jakmile začali známým opatrně a v náznacích něco vyprávět - před tou návštěvou halasně oznamoval, že já už tomu rozumím!!!

a 14.1.2009 21:14

nech Žižkov Žižkovem

Dovede si p.Autor představit jak hnusně se muselo žít ve středověku? Krysy, potkani, mory, hladomory, lupiči a drancování. Je třeba bourat a postavit krásné, člověku tak nějak blízce přítulné novodobé kaplické chobotnice. Je p.Neff zvonku fakt krásný? A je-li, jaký je uvnitř či naopak? Není-li fakt hodně, ale hodně  krásný ať nechá Žižkov Žižkovem. O opak se s částečným úspěchem pokusili rudokožci, jeho bratři ve víře v moderní svět.

Juraj P 14.1.2009 21:01

Re: dětské otázky

Já to tehdy chápal taky podobně: Ty pěkný (západoněmecký) auta vyrábějí (západoněmečtí) dělníci, ale to jsou velice nešťastní, vykořisťovaní pracující. Ti jejich zaměstnavatelé - kapitalisté, fabrikanti - je z třídních důvodů nenávidí, a nejraději by je zastřelili (!), ale kdo pak by na ně pracoval? Takový dělník, - například i v nedaleké Vídni, - když se večer vrací z práce domů (do brlohů), tak se raději převleče za buržuje, aby ho cestou náhodnou nějaký kapitalista nenávistně nesejmul! Ale což, stejně ti buržujové jednou pojdou na tu jejich nezdravou životosprávu: věčně se cpou kaviárem a zapíjejí to šampaňským! Oni tam takovou dobrou limonádu co je u nás zn. CIMO (žlutá) a POMO (červená) ani nemají...! Ale snad jednou dopluje Aurora i do Vídně, vystřelí z děla, a dělníci budou osvobozeni...!  ;-D

Větší vlastenec 14.1.2009 20:46

Re: Štastný, přešťastný soudruhu Kanuku : Hop !

Si piš, áčko.

Ale ne "smolil", oslíku.

Ten nápis byl vytesán do bloků z kvalitní žuly .

Poznáš rozdíl mezi smůlou a žulou ? Ne ? Tak si nejdřív sedni na žulový balvan, a pak na kmen čerstvě skáceného a odvětveného smrku. Jak vstaneš, už to budeš vědět.  ;-)

Čau. 

a 14.1.2009 20:02

Re: Štastný, přešťastný soudruhu Kanuku : Hop !

no  ty bys to měl  vědět, co tam bylo, však si to tam smolil ;-D

Jaromir Hromádka 14.1.2009 18:42

nejen v Praze

V roce 1964 jsem začal učit na průmyslovce v Brně a sehnal nahonem podnájem za brněnským nádražím, tuším jmenovala se ta čtvrt¨ Dornych. I bydlel jsem v pokojíku, který byl asi pro služku - ale všechny byty měly společný záchod na chodbě. Bohužel pak se tam přistěhovali hm říká se jim tmavočeši a z toho záchodu se stal pos..hajzl takže se asi ve mně zasilo semínko rasismu.. no chtěl jsem původně napsat, že podobné byty existovaly i v roce 1964

No a ke Stalinovi, jsa narozen 1939 chodil jsem do první měšt'anky a v předmětu občanská nauka jsem najednou dostal dvě pětky nebotˇuvědomělá paní učitelka mne přistilhla, že jsem si do sešitu nevlepil obraz Stalina a majéše vypujčený sešit od spolužáka, tento si to také nemohl nalepit.

No a pamatuji se také, jak jsme z učebníc vytrhávali  - kdy nevím - potréty Visssarionoviče - to už asi byl nějak v nemilosti, ale kdo by si ty politické kotrmelce pamatoval.

Josef 14.1.2009 18:21

K bydlení v době Neffova (a mého) dětství

Jsem o 4 roky starší než pan Neff a dětství jsem prožil v činžáku na opačné straně Prahy, ve Střešovicích. Dnes je to luxusní čtvrť s drahým nájemným, ale tehdy nad ulicí Nad hradním vodojemem stály domy z 19 stol. a bydlení v pavlačovém domě na Žižkově by nám připadalo jako přepych. Záchod jsme měli společný na dvoře a používal se vzhledem k výskytu krys a zápachu jen k vylévání kbelíků, do nichž jsme se chodili vyprázdňovat na půdu. Tam se vyskytovaly pouze čistotné myši domácí a tatínek zde měl holubník. Vodovod nebyl na chodbě, pro vodu se chodilo do stojanu na ulici, od domu byl asi 250 m. Každá domácnost měla jednotlivou místnost se vstupem přímo z chodby, okna byla vesměs na sever. My měli byt alespoň světlý a suchý, ale někteří sousedé s okny do úzké uličky měli v bytě po celý den šero. Dům byl přistavěný k severnímu srázu pískovcové skály bez jakékoliv izolace, takže větší část bytů měla jednu stěnu vlhkou natolik, že k ní často nebylo možné přistavit nábytek. A k dovršení všech hrůz se v prachu na dvoře vyskytovaly blechy, které jsme na sobě občas zavlékli až do bytu a potom pracně vychytávali. Dnes to asi vypadá neuvěřitelné, že v těchto podmínkách mohl někdo bydlet, ale po pravdě musím říci, že to mělo i své světlé stránky: lidé žili kolektivněji, všichni se navzájem znali a do jisté míry si i pomáhali, děti měly na dvoře místo pro své hry. A protože jsem v tom žil od narození, připadalo mi toto bydlení jako samozřejmost a po jiném jsem jako kluk vlastně ani netoužil. Domy byly zbourány ve 2. polovině 50 let, o zachování posledních z nich usiluje spolek pro zachování starých Střešovic.

Niky 14.1.2009 17:52

Re: Drbny na pavlači

;-DR^

chk 14.1.2009 16:50

Re: Pavlačové bydlení.

To jsme měli na Strahově taky. Jenom to nebyla pavlač, ale široká chodba. Hrál se na ní bezvadně soft-tenis a když bylo potřeba, vynesly se ven stoly, do sprchy se hodil sud a bylo ;-D

xxx 14.1.2009 16:41

Re: To jsi nám toho pověděl!

Kim Cong-il tam na tebe ceka, abys mu pomohl bojovat proti vykoristovani a imperialismu ...

Poklop 14.1.2009 15:49

Gottwald

Jako děti jsme si hrály na Vítkově a když nám bylo horko,tak sme se šly ochladit ke Gottwaldovi  a sázely v čem bude ležet.Vítěz to dal vždy hlasitě najevo a potom se objevil takový pán,který vypadal dost nazlobeně a vyhnal nás.Jo na Žižkově bylo veselo.Třeba když stříleli vojáci rachejtle a nám klukům ukazovali děla a ptali se zdali nemáme doma o dost starší sestřičku.Zní to dost blbě,ale tenkrát bylo více možností kultury,než dnes.

krmič 14.1.2009 15:12

Re: Pavlačové bydlení.

Ano, byl jsem v takovém pavlačáku s mezonetovými byty. Z mého hlediska hrůza. Nehledě na pavlač, schody zabírají hodně místa a zdály se mi nebezpečné. Pokud by se majitel octnul na vozíčku, tak to je konec. (Náš panelák je bezbariérový, zatím to naštěstí nepotřebuju!)

pig 14.1.2009 15:07

Re: dětské otázky

Nevím, nebyl to moc přepychový tábor a děti těch největších komadírů jezdili jinam. I když možné to je a pak by to bylo ještě smutnější.

Jenda 14.1.2009 15:00

Re: dětské otázky

Taky bych to hadal spis na rodice.

Han 14.1.2009 14:34

Re: Pavlačové bydlení.

   Když se nevede, tak se zkrátka nevede.:-):-):-)

Wotan 14.1.2009 13:52

Nedotknutelní

Vedle Stalina byli i další, kteří jsou stále tabu. Vedle Stalina Všude visel Beneš, moc komunistů začala v r. 1945. Znárodnění průmyslu, zákaz nepohodlných stran, Beneš byl už pod palcem Stalina a Gottwalda rok 1948 byl vcela v režii komunistů!

NevericiTomas 14.1.2009 13:47

Re: dětské otázky

No ja nevim jestli ji tohle nalili v 80. letech ve skole. Jestli v tom nebyli prave ti rodice :-/

Jarin 14.1.2009 13:46

Re: Jak to bylo se Stalinem???

R^R^

NevericiTomas 14.1.2009 13:39

Re: Pavlačové bydlení.

Dnesni pavlacak vypada trochu jinak. Ma to vyhodu pokud potrebujete barak uzky. Byty mohou byt pricne provetravane. Vetsinou se fasada orientuje na jih jiho-zapad, vstupuje se pres chodbicku (predsinku). Tahle koncepce se pak da zkombinovat s mezonetovymi byty kdy je chodba pouze v kazdem druhem poschodi. Venkoncem se to dnes moc nepouziva z duvodu ktere jste uvedl.

MOderni pavlacak muze vypadat trebas takto :

http://www.archiweb.cz/buildings.php?action=show&id=768&type=

Jarda Růžička 14.1.2009 13:14

Re: Už jednou...

On už je tu ten serial po třetí. Astonovi došly naměty.

Lady 14.1.2009 13:13

Re: AČ TO DNES ZNÍ NAPROSTO NEUVĚŘITELNĚ,

Máte pravdu.Ty pavlače byly betonové, v v jednom takovém domě byl natočen film Žižkovská romance s Janou Brejchovou. Určité to bylo v sedmdesátých letech.

pig 14.1.2009 12:56

Re: dětské otázky

V 80. letech jsem jezdil jako vedoucí na dětské (pardon, pionýrské;-D) tábory. Někdy kolem r. 1985 tam začaly jezdit i děti "aus der DDR". Docela mě dostalo, když se mne prvním rokem 12 letá děcka ptala, jestli jsou ty Němci východní nebo západní. Po odpovědi, že východní, mi bylo sděleno, že to je dobře, protože ti západní by nás ve spánku povraždili. V roce 85 dvanáctiletý dítě! Chápu, že ve škole je ještě dost indoktrinovali, ale to jim hergot nemohli něco říct rodiče?!

Věra 14.1.2009 12:42

Re: AČ TO DNES ZNÍ NAPROSTO NEUVĚŘITELNĚ,

Plynové osvětlení v některých vinohradských domech můžeme vidět ve starších českých filmech. Mluvilo se o něm třeba ve filmu Otec Kondelík a ženich Vejvara. Děj (původně románu I. Herrmanna) pojednával o konci 19. století, tenkrát byl plyn velkou vymožeností (světlo, vaření, teplo) jako náhrada elektřiny, která nebyla běžná. Takové vinohradské byty patřily tehdy mezi luxusní. Pavlačové byty se stavěly ještě na začátku 70. let - v Kladně-Rozdělově za Sirénou stojí dva pavlačáky z té doby. Naštěstí okna na pavlač jsou umístěna nahoře skoro až u stropu jako úzká okénka, vedou do předsíně a do kuchyňky. Měla bych se tam někdy podívat, napadlo mě, jestli třeba ty pavlačové chodby, kterými se v zimě proháněl ledový vítr a sníh, nezasklili.

Vladislav 14.1.2009 12:29

Re: AČ TO DNES ZNÍ NAPROSTO NEUVĚŘITELNĚ,

.. nebo dole u Andrlů praskne punčoška. Tak se totiž jmenoval zářič plynové lampy. U nás v patře  činžáku  však už byla elektřina.

Vladislav 14.1.2009 12:26

Re: AČ TO DNES ZNÍ NAPROSTO NEUVĚŘITELNĚ,

Lehko uvěřitelné. Sestru a mě, když jsme příliš v bytě skotačili, naši vždycky varovali: přestaňte, nebo dole u Andrllô 

aubis 14.1.2009 12:23

Re: Pavlačové bydlení.

pardon, přelkep. Pochopielně "řada dveří".;-)