18.6.2024 | Svátek má Milan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Věra 14.1.2009 12:22

Re: K tomu bydlení

Vzpomínky "Zlatá padesátá" už vycházely na NP cca před 4 lety, jsou na http://www.hyena.cz (archiv-čtení). Tenkrát jsem si je vytiskla, ještě je snad někde mám.:-)

aubis 14.1.2009 12:22

Re: Pavlačové bydlení.

Jde evidentně o nadsázku :-). Sám jsem v 70. letech takto bydlel řadu let na VŠ kolejích Větrník. Dlouhá chodba, řadadeří do jednotlivých místností po obou stranách a na obou koncích společné záchody, umývárna a sprchy. Dámská návštěva na pánských kolejích, zatouživší po hygieně, to měla složité. U nás tehdá platilo, že plechový koš na odpadky ve vstupním otvoru (opravdu vynechaném kusu zdi, nikoli dveře) znamená, že uvnitř je dáma a tedy prosíme nevstupovat :-).

Marat 14.1.2009 12:15

Re: To jsi nám toho pověděl!

Ještě lépe,kdyby jsi vlezl psovi, nebo jinému zvířátku do toho otvoru pod ocasem, rudý ptáku.

Větší vlastenec 14.1.2009 12:07

Štastný, přešťastný soudruhu Kanuku : Hop !

Nepamatujete, najít si nedokážete

Přesto vyskakujete.

Děkuji Vám za připomenutí své úrovně.  R^

R.J. 14.1.2009 12:05

Re: Nelze zobecňovat

Pokud člověk jen chodí po Praze, necítí to, je to pro něj normál, ale když šlapu na kole od Vltavy nahoru na Vinohrady a pospíchám, mám prokrvené sliznice a hluboce dýchám, tak teprva cítím ten puch, když kolikrát jedu kolem zaparkováného auta, poznám po zápachu kolem něj, že tam nestojí dlouho, tak pár minut. Naposledy co jsem měl příjemný zážitek čichový, bylo to asi před 5 lety, jel jsem asi ve dvě ráno ze Smíchova na kole, koncem května, bylo cítit rozkvetlé stromy a kěře, nádhera, žádný puch, ale vůůůně. Nemohl jsem se toho nabažit, jezdil jsem snad hodinu podél Vltavy a úžíval si to. Pravda, u Rudolfina si sednul na lavičku, pozoroval řeku a Malou stranu a k tomu si dal cigaretku. Trošku jsem to začoudil. Jinak ,když se vracím po několika dnech venku v přírodě do Prahy, již na okrajích je cítit malý pach, který nabírá na intenzitě ve směru do centra. Nejhorší jsou ala rozmoklé psí výkaly, v létě navečer,  to je  puch nesnesitelný. proto jak v létě pršelo a je teplo, nejedu přes parky, radši jedu normálně po silnici, výfuk je proti tomu parku "lahůdka".  O prachu mezi zuby ani nebudu psát, pak se všichni diví, kde se berou alergie.

R 14.1.2009 11:33

Re: Nelze zobecňovat

No, já mám ve svých letech pořád ještě poměrně čitlivý čich a musím říct, že mně obecně smrdí města. Na frekventovaných ulicích smrdí obecně doprava a jinde zhruba tak v průměru každý třetí den smrdí žumpózně kanály přes poklopy. Ovšem je to logické, protože v těch kanálech cestují fekálie ze splachovacích záchodů, zbytky potravy z výlevek a podobné věci přes v průměru půlku města až někde do společné čističky.  Taky nepíšu vysloveně o Žižkově.

R 14.1.2009 11:23

Re: Pavlačové bydlení.

No, musely by to být vysloveně startovací byty... Vlastně i my na kolejích jsme měli chodbu uprostřed paneláku a tudíž vytápěnou... S oním koukáním do oken, pokud by cena za nájem byla přiměřeně nízká, tak nějaká neprůhledná průsvitná vložka do okna by se v pohodě snesla.

krmič 14.1.2009 11:23

Re: Pavlačové bydlení.

Ale to jistě byly uzavřené chodby, ne pavlače. Aspoň nevím, že by u nás byla někde pavlačová kolej. (Že by na Jihu USA?) Mě to taky nedělalo potíže.

milan 14.1.2009 11:22

Re: dětské otázky

To vite, holka asi neni hloupa, odvodila si to asi od sluvka KAPITACE (dekapitace). Ze se to tyka lidi, to holt uz nekde zaslechla.

krmič 14.1.2009 11:18

Re: Nelze zobecňovat

Omlouvám se ale, že žádný z mých příspěvků se netýká Žižkova.

krmič 14.1.2009 11:14

Re: Pavlačové bydlení.

Existují i moderní pavlačové domy, v britských detektivkách je často vidíme na tamějších sídlištích, ale jsou tu a tam i u nás. Já je ale považuji za zvěrstvo nejhrubšího kalibru. Už proto, že bych nesnesl, aby se mi ve vysokém poschodí někdo díval z pavlače do okna.

A v téhle zimě přímo z venku do bytu? brrr! Snad v Anglii... Není nad naši vytápěnou chodbu. V našem paneláku nemá ani okna, je tam teplo skoro stejně jako v bytě, celkově to představuje úsporu energie, ne plýtvání, je to vlastně izolace navíc.

krmič 14.1.2009 11:04

Re: Nelze zobecňovat

Kdysi jsme měli pracoviště ve starém domě, a když jednou v zimě zamrzl odpad, tak opraváři rozbili rouru kladivem a prohlásili celý sklep za žumpu. Chodíval jsem tam zapisovat údaj plynoměru - po položených prknech, přede mnou utíkali potkani. V tom sklepě (před 100 lety to byl suterénní byt) je dnes restaurace a herna, myslím že docela slušná. Ale jak občas cítím ze sklepních okének mnohem novějších domů žumpózní zápach, tak se asi takové případy stávají i dnes.

R 14.1.2009 11:03

Pavlačové bydlení.

Na kolejích na vysoké škole jsme něco jako pavlačové bydlení měli. V pokoji dvě postele, dvě skříně a stůl a to bylo všechno. 25 - 30 pokojů na patře a k tomu společné hajzlíky, společnou kuchyňku s vařičem a ledničkou a společné umyvadla a sprchy.  Nevím o nikom, kdo by měl s takovým bydlením problém, naopak díky společným kuchyňkám a umývárnám jsme se všichni znali a víceméně jsme spolu i drželi pohromadě. Podle mně to je i dneska úplně dostačující bydlení pro lidi z nízkopříjmových skupin, pokud se dodržuje určitá základní tolerance. Bylo by to pro ně i úsporné finančně a celkově i úsporné ekologicky.

R 14.1.2009 10:57

Re: jo

To je pravda. Ještě na začátku 70 let jsme, když jsme se chtěli vykoupat nebo prát v teplé vodě, museli vodu ohřát v kotli. A na záchod jsme chodili do kadibudky - zděného přístavku u baráku.  Jinde u nás na vesnici to bylo podobné. Ovšem během 70 let se baráky začaly hromadně modernizovat a na konci 80 let, do roku 89 už měl koupelnu a splachovací hajzlík , všechno uvnitř baráku, prakticky každý.

Rohožka 14.1.2009 10:56

Re: Stalinův pomník

a taky se o té frontě na maso říkalo, že ten první (Stalin byl zvěčněn v napoleonské póze s rukou za klopou kabátu) si už vyndává šrajtofli.

krmič 14.1.2009 10:53

Re: Byt na Žižkově . . .

Mohl. Pár krásných moderních domů bylo postaveno i po válce (před rokem 1948). Daleko víc domů, které sice nebyly krásné, ale s moderním standardem bydlení. Po roce 1948 se spustila masová výstavba, dnes nepředstavitelných rozměrů (Např. Poruba, Havířov). Že to snad nebyly činžáky? No, nebyly soukromé, ale nájem se platit musel. Komunisté zde byli, ale komunismus (vše zadarmo) se jaksi nekonal.

R 14.1.2009 10:51

Re: K tomu bydlení

Spíš než ten jíl to byly ty větrané sklepy a spodky zdí postavené z kamenů nebo později z betonu. Jíl naopak vodu rád natahuje.  Fakt ale je, že na rozdíl od cihel a vápenitých omítek  umí jíl absorbovat velké množství vody bez známek vlhkosti. Tudíž v stavbách z vepřovic mohlo být za určitých podmínek - stavba na kamenné podsadě, přes celý rok docela sucho, na rozdíl od cihlových. Jíl přebytečnou vlhkost v zimě nasál do sebe a v létě, pokud se větralo, ji zase vydával ven.

Ava 14.1.2009 10:49

Drbny na pavlači

Taky jsem bydlel v pavlačovém baráku na Žižkově, v Bořivojově ulici. Někdy kolem r. 1970 tam OPBH zavedl vodu do bytů a zrušil společný vodovod na pavlači. Tím však taky zrušil babám společný komunikační bod a úplně jim zkazil život.

Han 14.1.2009 10:48

Re: Byt na Žižkově . . .

     Na rohu Vinohradské a ulice Anny Letenské byl vybombardovaný dům a v roce 47 tam postavili nový a ten stojí dodnes. Moje máma tam chvíli bydlela, tak proto to vím, kdy ho postavili. A určitě se stavělo i jinde.

Lenka 14.1.2009 10:30

Re: Ale stojí tam cosi - stojí.

Nestojí, tedy stojí, ale hýbe se. Včera jsme jela autem přes ten mos dole a hýbal se.

jas 14.1.2009 10:29

Re: K tomu bydlení

Před sto lety se používal  k izolaci jíl. Fungovalo to bezchybně v případě, že prostory sloužily tak, jak bylo původně určeno - tj. sklepy na uhlí, či uskladnění brambor a prostory byly nevytápěné a větrané.

Před sto lety, kdy byly postaveny staré žižkovské domy, byly úplně jiné nároky na bydlení, než dnes.

Koupelna by přepych, který měl málokdo. I na venkově byly domky se suchým záchodem a studnou s pumpou na dvoře. Takže splachovací záchod - i když 1 pro tři partaje byl pokrok.

Průšvih byl ten, že v době, kdy žižkovské domy již potřebovaly projít modernizací, nastala doba, kdy domy patřily "všeholidu", tudíž se o ně nikdo nestaral dalších 50 let.

Vzpomínky pana Neffa se mi moc líbí (jsem stejná generace) a jestli vyjdou knižně, koupím si je.

Mistr Jan Hus 14.1.2009 10:29

Re: To jsi nám toho pověděl!

Proč do Koreje, modrý ptáku? ;-D

R 14.1.2009 10:27

Re: Nelze zobecňovat

Záleží, jak kdo vaří, jak kdo žije atd, to všechno se v podobě vlhkosti, zápachu a prachu absorbuje do materiálů stěn a podlahy a vytváří potom neodstranitelný typický pach každého bytu a baráku. Neexistuje byt, který by neměl typický zápach či vůni, kterou mu vtiskne jeho obyvatel. Akorát někde je výrazná, někde není výrazná. U starých baráků bylo potom potřebné vždy jednou za čas odstranit "měkké" části, vnitřní omítku, výplň podlahy atd, nechat jen nosné věci, obnovit izolaci proti pronikající vlhkosti a zase zpátky novou omítku, novou podlahu, co je třeba vyspravit atd. Jestliže se toto někde 40 a více let neměnilo,   logicky tam byl smrad, i když ti, co tam zrovna bydleli, byli čistotní.

aster 14.1.2009 10:25

jo

Bydlení v padesátých letech bylo asi pro chudé lidi všude stejné. Naši koupili za tisíc korun polorozpadlou chaloupku v sudetech. Konfiskát po němcích. Střecha lepenková , samá díra, zdivo vlhké, ale nejzajímavější byla dřevěná latrina na konci jakési nekryté pavlače. otec jí pak upravil, aby byla krytá proti větru. Latrina byla otočena proti horám a tedy severnímu větru. Když v zimě přišly dvacítky mrazu a do toho vichřice, tak jít na potřebu do tohoto zařízení bylo velké riziko. Kvůli omrzlinám některých partií. Mělo to výhodu, že tam nikdy nikdo nečetl a při pětičlené rodině docházelo k rychlému střídání. V noci jsme spali pod duchnou ustrojení do tepláků, na hlavě kulichy a ráno jsme se budili s jinovatkou na peřině. Ještě k té vichřici v záchodě. Když jste odkryli prkénko, tak se vám do obličeje vyvalila vánice. Tenhle tvrdý způsob života měl ale velkou výhodu, minimální nemocnost  a dobrá příprava do života. Dnes když jedu do rodné vsi tak je mi ze všeho smutno. Všude samý chalupář, kolem chalup trávníčky jak samet a za hranicí svého pozemku metrové kopřivy a lebeda. Půl vesnice mají holanďani a zbytek pražáci. Zlatí němci, ti udržovali i pěšinky v lese a na každé trochu pěkné vyhlídce byla lavička.

Baghíra 14.1.2009 10:25

Re: dětské otázky

Já byl blbej do druhé třídy (Jaký je to auto? Západoněmecký? Maminko, pojď pryč nebo nás zabijou) Pak mi to naši vysvětlili: komunisti jsou zlí, dědečka zavřeli, všecko nám ukradli, ale nesmím to říkat, nebo rodiče zavřou. Pamatuji si na vzrušující pocit tajemství a rizika, živený dobrodružnou literaturou. Byl jsem důsledně protikomunistický a sovětské knížky jsem četl s pocitem provinilosti. Možná to bylo usnadněné báječnou rodinou a pražským prostředím, kde byli komunisti jen v televizi - skutečné komunisty jsem myslím poznal dvě: dost protivné učitelky. A ovšem Jiřinu Švorcovou:-P

xxx 14.1.2009 10:23

Re: To jsi nám toho pověděl!

Jed vypravet do Korei, jak is tady vykoristovanej, bolseviku.

R 14.1.2009 10:14

Re: K tomu bydlení

Ty baráky vesměs izolace proti vodě měly, zas tak blbí naši předkové nebyli. Jenže tehdy nebylo známo nic jiného na izolace proti vodě než asfaltová lepenka. A ta běžné tehdejší kvality a v jedné vrstvě vydrží izolovat v té stěně  tak 20 - 40 let, déle ne. Takže tak jednou za tyto roky bylo třeba stěny podřezat a asfaltovou izolaci obnovit. Potom se jedná o izolace v celé ploše podlahy v přízemí, na to se kdysi používaly šutrové nebo škvárové výplně, které byly prodyšné. Jenže taky za 20 - 40 let se tyto výplně zanesly špínou, prachem , činností hmyzu a hlodavců, takže taky jednou za generaci bylo třeby ty podlahy vykopat a ty výplně obnovit. No  a kdo to nedělal, žil v domku, který dali dohromady jeho předkové a nic neměnil, jenom bílíl staré stěny, logicky potom žil v plísni a vlhku.;-D

cassul 14.1.2009 9:51

Re: Ten fór není celej

Já to znám jako kombinaci zmíněných fórů - chtěli mu vystřelit oko a udělat z něj Žižku, tak přitáhli dělo a veterána od Dukly, klepaly se mu ruce, tak se netrefil do oka, ale do rozkroku, tak z toho chtěli udělat B. Němcovou, tak mu chtěli ještě odstřelit kabát, aby byly vidět k.ozy, ale to se taky nepovedlo, tak to sundali úplně.

vita 14.1.2009 9:48

Re: Už jednou...

No, von je Cikrt taky dospělej...

vita 14.1.2009 9:46

Ale stojí tam cosi - stojí.

Stojí tam metronom, který slavnostně ozdobili barevnejma světýlkama a ještě slavnostnějc spustili u příležitosti našeho předsedničení. A von ty cingrlátka pouťový neunes a zadřelo se mu ložisko... A tak stojí.

Že by předznamenání?