18.6.2024 | Svátek má Milan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MLOK1 14.1.2009 9:28

Re: Stalinův pomník

Slyšel jsem, že v atelieru pana Hlinomaze byl jím umístěný (snad prvomájový) transparent s nápisem: "PROLETÁŘI VŠECH ZEMÍ - SPOJTE SE!". A pod tímto nápisem bylo připsáno: "A POLIBTE MI PR*EL!"

       Jestli je to pravda, to opradvu nevím. Ale je to roztomilé a vyjadřuje to náladu a mínění většiny Čechoslováků té doby.

Santa 14.1.2009 9:26

Re: dětské otázky

Ještě jako dítě nechodící do školy jsem vyhrožoval otcovi, když mě naštval, že na  něj řeknu, že poslouchá Svobodnou Evropu. Dodnes se za to stydím,  bylo to navíc v roce 1956  v době madarských událostí. Určitou satisfakcí pro mě je, že jsem okamžitě dostal pořádný  nářez.

MLOK1 14.1.2009 9:21

AČ TO DNES ZNÍ NAPROSTO NEUVĚŘITELNĚ,

ještě jsem zažil na vlastní oči osvětlení kuchyně dvojramenným stropním plynovým světlem v kuchyni u mé tety v krásném bytě na Královských Vinohradech (tak se opravdu Vinohrady dříve psaly) u parčíku s požárním bazénem nad Francouzskou třídou. Dodnes v duchu slyším konejšivé syčení plamenů a vidím nažloutlé světlo. Osvětlení okolních vinohradských ulic plynovými lucernami bylo v té době naprosto běžné.

       Děkuji Astonovi za milá připomenutí dob dávno minulých a přeji všem slušným lidem hezký den.:-)

Předseda 14.1.2009 9:12

Re: Už jednou...

Přesně tak. Nejvyšší socha pomníku (neboli sám Džugašlivi) byla 15,5 metru vysoká.

MLOK1 14.1.2009 9:09

Re: Nelze zobecňovat

Qwerty, na té Hanspaulce to v některých sklepech také pěkně smrdělo. Vím z vlastní zkušenosti:-)

Vorda 14.1.2009 9:07

K tomu bydlení

Ne, nemám zkušenost s pavlačovým bydlením. Ale krom jiného jsme bydleli ve svém rodinném domku postaveném někdy 1860, bezpečně svépomocí a z materiálu typu "co příroda dala". Pravda, externí pohled ladil oku, idilka chalup se zahrádkami v ulici.  S bydlením to ovšem bylo mnohem horší, stavitel neznal pravý úhel, o izolacích oddělujících zdi od země se tenkrát patrně ještě nevědělo. A tak věčný plísňový pach, nezbytné celodenní větrání a potom intenzivní vytápění vyvolávající na zdích plísně, a tak stále dokola... V tom jsem dospěl a v okamžiku, kdy jsem se oženil, velmi jsem stál o to získat byt na sídlišti v bytovce. Měl jsem štěstí, povedlo se to už za 5 let.

V roce 1995 obecní úřad uspořádal výstavu o stoletém vývojii v obci. A tak se opět zjevila stará zástavba, obrázky chalup opravdu idilické. Sešla se před nimi parta lidí, z nich několik bylo původně vlastníky těch domků. Jeden se otočil ke své ženě a pravil: "V tom si mohla bydlet, kdyby mi to ty hajzlové bolševický před 20ti lety nesebrali. Někteří přítomní se přidali, tak jsem si neodpustil poznámku: "Od vás to vykoupili, (a docela slušně zaplatili včetně přidělení bytu v novém, nebo za přednostní přidělení parcely na stavbu RD), mě ale potkalo něco daleko horšího, ode mne tu hrůzu nechtěli".  No, někteří se zasmáli, jiní čučeli jak čerti... Pravdou je, že jsem nakonec i já dobře prodal, režim změnil ceny parcel v můj prospěch... Ale o těch idilických stavbách vím své...;-)

Tomáš 14.1.2009 9:07

Re: Stalinův pomník

... a taky se říkalo, že se v tváří spokojeně, protože je v té frontě první a určitě se na něho dostane.

MLOK1 14.1.2009 9:05

Re: Už jednou...

M.i.D. - nebuďte puntičkář. Slyšel jste něco o t. zv. "nadsázce"? Přeji Vám hezký den.:-)

MLOK1 14.1.2009 9:03

Re: To jsi nám toho pověděl!

Zkus nám něco zajímavého povědět Ty - mistře!:-)

IvanP 14.1.2009 9:01

Re: Pár poznámek

Někdy jsem chodil ze školy domů přes Malé náměstí, na kašnu pamatuju. A taky tam na rohu bylo přídovědecké muzeum, měli tam ve vitrině asi 25cm sklípkana, chodil jsem se tam (masochisticky) bát. No a my jsme bydleli u sokoláku (stadion) a výhled jsme měli na Krkonoše, byly vidět skoro každý den, Černá hora, Sněžka, taky tam vlevo byly vidět (maličké) Trosky. Dík za připomenutí.

M.i.D. 14.1.2009 9:00

Už jednou...

...tu někdo vyvracel Neffovy bludy o knoflíku větším než dospělý muž a dneska je to tu zase. Podívejte se na libovolnou starou fotku pomníku, porovnejte proporce a snadno zjistíte, že by Stalin musel mít knoflíky větší než hlavu. Jestli jsou všechny Neffovy informace tak přesné, tak už jeho Alzehimer pokročil dost daleko.

Luděk 14.1.2009 9:00

Jak to bylo se Stalinem???

Slyšel jsem,že ho nebourali. Prej votočil hlavu a když viděl fotbal na Spartě tak utek sám!!!

PK 14.1.2009 8:47

Re: dětské otázky

Vcera me uzemnila moje 14-leta dcera. Podotykam, ze jsem odesel z Ceska pred 20 lety a pred 18 lety zakotvil v Britanii. Mela v hlave naky zmatek a pronesla: "Capitalism, this is when you kill people." ("Kapitalismus, to je kdyz se zabijeji lide.") Kde to sebrala, nevim, bydlime v "lepsi" ctvrti, kde taky chodi do skoly, a o ucitelich rozhodne nelze rici, ze by byli zrovna komunisti. Vyrok se udal chvilku pred pulnoci, takze zatim nebyl cas na vysetreni jeho puvodu.

PK 14.1.2009 8:40

Re: Ten fór není celej

Dalsi navrh byl, jak Stalina predelat na Elisku Krasnohorsku: Voholej se mu fousy a ustreli se mu cosi.

Sibi 14.1.2009 8:21

dětské otázky

Vy jste se zeptal pana Krákory, jestli bil za 1.republiky dělníky. Můj dědeček měl tenkrát obchod a já jsem se ho zase zeptala, jestli taky někoho vykořisťoval.

Tomáš Šmilauer 14.1.2009 8:13

Díky!

Pane Neffe, díky za Vaše vzpomínky. Jsem ze stejné generace jako Vy, a tak jsou mi ony popisované věci důvěrně známé. Jak člověk stárne, stále častěji se vrací do dob mládí a vzpomíná jen na ty příjemnější údálosti z něho. Cítí se být mladším, a ten pocit ho zahřeje.

Kiri 14.1.2009 8:11

Ten fór není celej

"Víš, že v Pařížské ulici stojí dělo""

"???"

"Voni vystřelej Stalinovi voko a budě z něho Žižka!"

Akdyž se netrefjej, tak mu protáhnou fousy a bude z něj Karel Havlíček Borovský

Mistr Jan Hus 14.1.2009 6:23

To jsi nám toho pověděl!

R^

Kanuk 14.1.2009 5:56

Re: Byt na Žižkově . . .

No já se hádat nemohu, ale ten moderní činžák byl asi postaven těsně před válkou. Těsně po válce postaven být nemohl, to byla všude bída, svrab a neštovice. Teda ne doslovně, ale na moderní činžák materiál určitě nebyl. Pak přišel r. 1948 a se stavbou činžáků byl šmytec.

Kanuk 14.1.2009 5:51

Re: Nešťastný, nešťastný soudruhu Pasáčku !

No, já ty nápisy nepamatuju, ale třeba tam byly oba. Tak bych tak moc nevyskakoval.

J.G. Pašek 14.1.2009 5:49

Byt na Žižkově . . .

Teta Vyšatová bydlela na žižkově a měla přepychový moderní byt byt v, modern činžáku postavené hned po válce . . . . vysoké stropy, přes celostěnu vysoké okna, parkety, ústřední topení, krásný dřevem vykládaný výtah . . . k mauzoleu  jsnme si chodili někdy s klukama hrát a ty činžáky byly hned u kopce do Karlína, protože teta a strejc tam pracovali v podniku, kde opravovali tramvaje a já jim chodil naproti a na spodku toho kopce byla vysoká velká ohrada a tam byly uskladněny stovky modrých poštovních drožek . . . 

Strejc Jirka s tetou bydleli v Krči a měli pavlačový byt, kde byl 1 pavlačový záchod pro několik rodin , topili uhlím, a chodili pro vodu na pavlač . . . a teta mě brala navštívit její rodiče na Vinohrady, kde její rodiče skladovali pod jídelním stolem sedací vanu zakrytou záclonkama a já k nim nerad chodil . . . čekal jsem venku, seděl na bobku u otevřeného okna a koukal jsem se, jak v suterénu 3 ženské všelijak vyráběly horkou párou klobouky a potom zdobily  . . .  

Kanuk 14.1.2009 5:46

Re: Pár poznámek

K tomu hradeckému bytu bych dodal, byl z něj krásný výhled směrem k Orlickým horám, stál nad čelem Pospíšilovy třídy. Dům je dnes zbořený, sesouval se pod ním svah.

Kanuk 14.1.2009 5:43

Pár poznámek

Pavlačové domy se společným záchodem - to byl dost rozšířený typ. Moje babička v Hradci Králové bydlela v domě, který mohl být postaven tak někdy v polovině 19. stol Sice nebyl pavlačový, ale já pamatuji společný suchý záchod, na který se chodilo se svíčkou. Na chodbě byl vodovod, ale jen s užitkovou vodou, pro pitnou se chodilo s konví ke kašně na náměstí (Malé  náměstí). Později zavedli splachovací záchod a elektrické osvětlení. Byt měl kuchyň a dva pokoje, ratejny, asi ve velikosti čtyř pokojů dnešních, bydlelo tam 8 lidí a ještě v něm prababička měla dílnu, asi 3 - 4 šicí stroje. Dědeček nebyl žádný žebrák, byl strojníkem v elektrárně, nejstarší syn vystudoval reálku.

Zvenčí hnusné žižkovské domy - před několika lety jsem byl na žižkovské TV věži. Byl jsem překvapen množstvím zeleně ve dvorech těch ošklivých žižkovských bloků.

Stalinův pomník - resp. co z něj zbylo. Není to tak dlouho, několik let, tak se tam proháněli "skejtbórdři" a "skákáním" ničili žulové lavice.

qwerty 14.1.2009 2:56

Nelze zobecňovat

Jestli to u vás smrdělo, to ještě vůbec neznamená, že smrděl celý Žižkov.  Na Žižkově  bydlela babička a vždycky u ní bylo čisto a vonělo to po napečeném perníku.

On pořádný člověk má pořádek a čisto všude a bordeláře nezachrání ani Hanspaulka, víme, Astone?

kirast 14.1.2009 2:13

S tím vtipkováním před dětmi to byl opravdu problém

Prý si rodiče před děckem vyprávěli politický vtip, jenže dítěti se líbilo, jak se rodiče smějí a na první návštěvě ho hned zopakovalo. Matka se zhrozila, vzala si dítě stranou a vysvětlovala mu, že se takové věci nesmějí nikde říkat, že by jim taky mohli zavřít tatínka a kdo by jim nosil korunky? A dítě chápavě kývalo hlavičkou. Na další návštěvě pak hlásilo: "řekl bych vám báječný vtip, ale zavřeli by nám tatínka a kdo by nám nosil korunky?"

Větší vlastenec 14.1.2009 2:02

Nešťastný, nešťastný soudruhu Pasáčku !

Zdar soudruhu Pasáčku z Connecticutu !

Prosím Tě, už se připrav na návrat do vlasti. Je to s Tebou čím dál tím horší. Nejenže nevíš, v jakém státě USA vlastně žiješ. Už zapomínáš i na důležité události svého mládí.  ;-(

Nevylučuji, že jsi během demolice pomníku s.Stalina opravdu byl na Letné, v místech neprodyšně uzavřených pro veřejnost. Podzim 1962 - mladý perspektivní příslušník SNB, ucházející se o zařazení do kurzu pro rozvědčíky - ano, to zní věrohodně.  R^

Ale žádná drzá důchodkyně v těch místech tehdy nešla. Jako člen Strany, člen Sboru národní bezpečnosti, bys musel, jsa služební přísaze věren, třeba vlastní matku zneškodnit služební zbraní spřátelené ráže.

A hlavně : Na podstavci sousoší se skvěl nápis Svému osvoboditeli - československý lid. Tak Čest !

JaS 14.1.2009 1:57

Re: Stalinův pomník

Ale fronty na maso vydržely ještě dlouho potom (pomníku se taky říkalo "fronta na maso).

Pasáček koz ve Vermontu 14.1.2009 0:22

Stalinův pomník

Na soklu pomníku byl velký nápis : Proletáři všech zemí spojte se!  Jakýsi lidový tvůrce tam dopsal : nebo střelím.

Když byla destrukce pomníku v plném proudu, šel jsem po schodech na Letenskou pláň. Babička s holí se tam belhala také. Zastavila se, chvíli se dívala na pobořený pomník a pak poznamenala : Tak, a je po slávě.