27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
eNeN 5.5.2009 14:06

nechci Vám kazit radost

ale je faktem, že jistý učenec Jabločkov skutečně významně vylepšil obloukovou lampu a oslnil jí Paříž na Světové výstavě. Což také tamtéž inspirovalo Křižíka, viz například http://cs.wikipedia.org/wiki/Oblouková_lampa

komar7 1.4.2009 20:34

K elektrickému traktoru

V ruských odborných textech pro průmyslové školy byl podrobnější popis : "elektrotraktor"

si vezl "kabelnyj baraban" 1) , na okraji rozlehlého lánu stála "podvižnaja podstancija" 2),

napojená na vedení vysokého napětí. Byla to taková šílenost, že si to pamatuji dodnes, ačkoli jsem školu absolvoval v roce 1967 :-) (Zkuste si spočítat váhu a objem dejme tomu 1 km kabelu potřebného průřezu). Pro nerusisty : 1) - kabelový buben  2) - mobilní trafostanice

Klokan 18.1.2009 14:50

Název knihy

Kniha se jmenovala Sto tisíc proč? a autorem byl jakýsi Michail Iljin. A ještě malé upřesnění, to "skvělé" auto v té knize nebyl Moskvič, ale Poběda. Jinak celá ta kniha byla, jak jsem během několika následujících let svého čtenářského dospívání zjistil, neskutečný blábol a snůška lží, polopravd a výmyslů. Ale doba byla taková a dnes by taková kniha už zase (možná?)byla zdrojem neskutečné zábavy - něco ve stylu některých knih Terryho Pratchetta;-P.

Alfik 7.2.2009 22:47

Re: Název knihy

Poběda

to  byl tuším okopčený Opel

václav kantor 19.2.2009 16:43

Re: Název knihy

Vážený pisateli,

reaguji na Vaše ohodnocení knihy Michaila Iljina Sto tisíc proč. Máte zřejmě na mysli české vydání ve Státním nakladatelství dětské knihy roku 1955. (Kniha vychází v Rusku - od roku 1929 - a okolních zemích mimochodem dodnes jako pomocný text pro školáky.)  Protože v našich končinách se začaly tisknout přehledné encyklopedie pro děti až v šedesátých letech (např. Ludvík Souček - Jak se světlo naučilo kreslit apod.), byla pro naši generaci Iljinova práce vlastně první možností poučit se o technických věcech, ukládat si do paměti znalosti z různých oborů lidské činnosti (od toho bochníku chleba a proč má kůrku přes výrobu benátských zrcadel až po hodinový stroj). Tady bych o průměrnosti a výmyslech vůbec nehovořil.

Proč byla podle Vás kniha snůškou lží? O dějinách písma a Rosettské desce jsem se poprvé dověděl právě tady. Ilustrace Theodora Rotrekla přibližovaly svět ze všech stran. Přeme-li se o Pobědu či Moskvič, to není podstatné. Ty dvě Pobědy předhánějící se na silnici přece netvoří základ pro názor na knihu.

A sám Iljin? Vynikající autor, ostastně jako jeho bratr Samuil, který si však ponechal i jako spisovatel rodinné příjmení Maršak. Absolvent vysoké školy technické. Jeho (také poznávací) předválečná kniha Hory a lidé byla přeložena do všech evropsklých jazyků, i do češtiny. Ohromně si ho vážil Maxim Gorkij - a to je (přes všechnu možnou averzi k tehdejšímu SSSR a "stalinské" době) opravdu pan literát. Apropó doba. Ta se u Iljinových knih pochopitelně také objevila (obracení toků řek, významné stavby a vynálezy v SSSR). Jako pokaždé, chce-li autor připomenout svou zemi. (Nebo když musí dělat někomu poklonu - i to je možné.) Nicméně z celku knihy Sto tisíc proč rozhodně nečiší servilita (a víte sám, že dnes je jí v každém plátku až hanba dost, takže máme zkušenosti a poznáme to).

Je to kniha, která metodicky správně a pochopitelně ukazuje vývoj lidských aktivit, jak jen to výsledky vědy a praxe v době vzniku díla umožnily. To je zas můj názor.

G-man 13.1.2009 11:37

Vynálezci

Skúste si nájsť v archíve časopise Veda a technika mládeži z 50-tich rokov. Na prednej strane je helikotéra so žacou lištou v podvese,ktorá bere len klasy, takto budú vyzerať sovietske kombajny v budúcnosti. Žiaľ, zabudli na sýpky, videl som v CCCP v zime haldy zrna na poli zakryté gumennými plachtami. Tiež som mal Slovník radioamatéra - Chajkin, len sa mi stratil. Citujem z neho: Tranzistor je vlastne Losevova dioda s tromi vývodmi. Ani slovo o Edisonovi a ďalších vrátane Galvani, Volt, Ampér, Faraday. Tiež som mal knihu, kde sovietski pionieri našli vo vojne tank s raneným tankistom a ten tank mal zlomenú kľukovú hriadel. V noci našli pioniei za bojovou líniou poškodený T32 s dobrým motorom. Vymontovali kľukovú hriadel, namontovali ju do pôvodného tanku, tankista sa uzdravil, vyrazil a zničil 8 Tigrov. Tých historiek si pamätám i viac, ale ani ako deti sme im neverili. D.M.

tosz 13.1.2009 0:30

Všeho moc škodí

i nesmyslné propagandy. Obdivuji chytré lidi a smekám klobouk, ale já si pamatuji ze základky hlavně Mičurina a jeho úspěchy z křížením ovoce. A tak když umřel, objevila se zaručena příčina jeho smrti. "Zkřížil si nohy a nemohl se vychcat".

Ale osobní zážitek mám z r. 1969, když  jsem sloužil vlasti a byli jsme na ostrých střelbách v Malackách, letisko Kuchyňa, jediná ostrá letecká střelnice v Československu. Asi 4 dny jsme ládovali do MIG 15 co se dalo a piloti převraceli zeminu v cíli. Potom přiletěl bratrský letecký pluk a vyhnali nás z dráhy. Éra na stojánku, většina se vrátila do Přerova a několik nás tam zůstalo s letadly. Začala dovolená. Teplo jak v Chorvatsku, přes den u bazénu, večer v kině. Oboje v areálu kasáren. U vody jsme mastili karty a kouřili balené kombajnem. Začal nás obcházet  ruský kapitán a koukal na ten kombajn, nikdy to neviděl. Dodal si odvahy a poprosil o zapůjčení. Sedl si k nám na deku a studoval funkci, pak jestli si může ubalit. Samozřejmě. Kdo to dělá prvně, tak to zkazí. Vysypal tabák zpátky do krabičky a prohlásil. Rusky to neumím. My jsme měli také takové mašinky, ale všechny jsme zlikvidovali a teď máme takové cigára. Vytáhl krabičku fasovaných cigaret, tuším JAVA, JAVY a nabídl nám. No sranda. Bavili jsme se tím do konce vojny. 

Honza 12.1.2009 23:30

Cinske filmy

Zvlastni perlickou byly filmy cinske produkce. Na pr."Boj o kotu 382" (lidova armada nici cankajskovce), "Odporujte Americe, pomahejte Koreji" (dokument ve kterem ukazovali nakazeny hmyz schazovany z americkych letadel-biological warfare), "Divka s bilymi vlasy" a "Ocelovy vojak" (krasne priklady sadistickeho muceni nezlomnych soudruhu).

Radox 12.1.2009 23:27

Ještě k těm vynálezům

Na základní škole (zhruba v roce 1954) se mnou do třídy chodil takový lehce opožděný chlapec, který snaživě uvedl, že parní stroj vynalezl v Rusku Polzunov, ale v carské zemi jej nemohl uplatnit, protože tam dosud neznali oheň. Učitelka musela opustit třídu, jak brečela smíchy.

Honza 12.1.2009 23:20

Sovetske filmy.

Velice oblibenym filmem (kovbojkou) byli "Muzi v sedle" (kozaci proti fasistum). Film "Treti uder" byl o osvobozeni Krymu a Sevastopolu. Povzbuzujici bylo dilo "Rikali mu Suche Bator" o mongolskem revolucionarovi. Tez dobrodruzny film ze Sibire "Stopar Gajci".    K  sovetskym vynalezum patrila tez pampeliskova rostlina nazvana "Kok Sagyz", z jejiz stavy se vyrabela guma a posleze i  pneumatiky nezavisle na kapitalisticke cizine.

optimistický skeptik 12.1.2009 23:12

Prosím,

viděl někdo film "Tajemství stříbřitého prášku"? Šlo myslím o to, jak Američané ukradli Rusům nějaký radioaktivní materiál. Pamatuji se jen, že to byla tak úděsná kravina, že jsem to poznal i coby malý kluk ...

Juraj P. 12.1.2009 21:11

Ten zrádce z Tajemství dvou oceánů...

Ten zrádce z "Tajemství dvou oceánů" od G.B.Adamova se jmenoval GORELOV. Ó, jak já jej tehdy nenáviděl..! A nemohl jsem pochopit, proč jsou k němu soudruzi z ponorky tak shovívaví, když to zrádcovství z něj po celou plavbu přímo čišelo! Zato Ukrajinec Škvorešňa, to byl chlapák, jako i ten moudrý a laskavý soudruh politruk, jméno si už nepamatuji...

Gejza 13.1.2009 13:00

Re: Ten zrádce z Tajemství dvou oceánů...

Každá doba má svoje. Ale nyní mám pocit, jako bych žil ještě jednou. Díky filmům USA a jejich hrdinům a záporným postavám. Hrdinové jsou pěkní a dobře střílejí. Takový jejich geroj pistolí dokáže zahnat celou četu ozbrojenou samopaly vz.58. I záporňáci jsou dobří a aktuální / jsou měněni podle vývoje a zřejmě požadavku strany a vlády. Od Arabů, Palestinci,Číňani,Korejci, Němci / z NDR /, Rusové nově Srbové i my. Prostě a la 50. léta v podání USA. Co mne zlobí, že třeba Poláci tam nejsou / a vůbec ne Židi /. Nemá to chybu, hrdinové pěkně salutují, fangličky všude vlají a boj za demokracii může začít.

Pedro 12.1.2009 21:07

Malý Muk

Jsem taky pamětník, o rok starší než p. Neff. Na film Malý Muk se dobře pamatuji, byl natočen nikoliv sovětským filmaři, ale východněmeckou Defou. Klikl jsem si pro jistotu na Seznamu a připojuji, co se mi podařilo najítt.  Malý Muk Na svou dobu výpravní barevní film je natočen podle orientální pohádky německého spisovatele Wilhelma Hauffa. Po Chladném srdci je to už druhý film, v němž filmaři DEFY využili klasického odkazu pohádkové literatury. Na příbězích malého Muka, který pro svou znetvořenou postavu musí snášet mnoha příkoří..

petr 12.1.2009 20:05

sovetsti vynalezci

k tomuto tematu vlastnim uzasnou knihu z 50. let - "pretvoreni nasi planety", kterou chovam jako oko v hlave ve sve knihovne

je to unikatni soubor prispevku teto "civilizace" s prehledem vsech tech hrdinu vedy o kterych svet nikdy neslysel

franta tyčka 12.1.2009 19:55

Oni ti rusové přece jenom jsou bratři

nebýt jich tak kdyby nás nezachránili v 68mém tak už tady máme takový bordel o 20 let více.

ps 12.1.2009 21:08

Re: Oni ti rusové přece jenom jsou bratři

Na to se nedá říct nic jiného, než že jsi úchyl.

RK 12.1.2009 18:11

Něco na tom je ale

ruku na srdce, stejně i naši vynálezci toho mnoho vynalezli co svět připisuje někomu jinému / ale úředníci rak-uher svoji liknavou prací zábránili uvedení toho či onoho do života /. Čili, zametejme nejprve před vlastním prahem, a až potom se starejme o jiné. Jinak naši vynalezli akorát kostkový cukr.

cipísek 12.1.2009 18:28

Re: Něco na tom je ale

Nejen ti ouředníci K.u.K - jen tak namátkou filmová kamera (osmička)s otočným středem,kterou nějaký trouba "zazdil" a začali ji vyrábět Japonci - obšlehnutou z výstavy.

strejda 12.1.2009 18:56

Re: Něco na tom je ale

S tím cukrem. Nebyl to nakonec český Němec?

whaler 12.1.2009 19:24

Re: Něco na tom je ale

No, tak češi toho vynalezli víc: např. Prokop Diviš hromosvod, J.Heyrovský polarograf (Nobelova cena), Wichterle mj. kontaktní čočky, Resl lodní šroub a našlo by se toho víc. Problém byl vždy s patentováním. Např. kontaktní čočky prodali komunisti do Ameriky a svět si dodnes myslí, že to je jeich vynález.

Pišta 13.1.2009 7:59

Re: Něco na tom je ale

No, ten Ressel měl českou matku a německého otce , tak co vlastně byl? Navíc dávno před ním použil lodní šroub jakýsi Fulton.  A také se občas tomu šroubu říkalo Archimedova spirála.

Paul Sulc 13.1.2009 21:06

Re: Něco na tom je ale

tusim ze i ten hromosvod mel uz pred tim Franklin.

Jurajda 14.1.2009 22:15

Re: Něco na tom je ale

Heyrovský vynalezl jen to jak to ukrást!Zapojení polarografu udělal ing.Capicar a jeho dva spolupracovníci,jména těch dvou jsem zapomněl.Vzal si mojí tetu takže to vím z první ruky!

franta tyčka 12.1.2009 17:46

Oni ti rusové mají i jiné vynálezy

třeba Ropov Ropovič Roponěnko nebo Plynov Plynovič Plyněnko.Dál drážděte hada bosou nohou. Stačí utáhnout kohouty a už ty vtipy nejsou tak ostré když zuby cvakají.Nakonec  všechna elita EU jela dojednat podmínky. Mně to přijde , že přijeli prosit. Uprosili ale na jak dlouho? Není třeba podceňovat Putina. Je to důstojník KGB a když vidím jak dělá plichtu s CIA  tak nemůže být tak blbý. Ti naši hlupáčkové v čele s Topolánkem nebo Švarcenbergrem si myslí jak zvítězili. Byla to jenom zkouška na to jak příště polezou po kolenou.

Jenda 12.1.2009 19:49

Re: Oni ti rusové mají i jiné vynálezy

My, drahy Franto, mame dost velke zasobniky a zatim zaplatpanbu jsme nepostavili ty Bursikojc plynove elektrarny. Takze my bysme vydrzeli dost dlouho. Kdyby na tom byla cela Evropa stejne tak dost dlouho aby Rusove ten vypadek setsakra financne pocitili. Takze jediny duvod proc se tam hnal zrovna Topolanek s Svarcenbergem je ten, ze zrovna nahodou sedime na cestovni stolickce radobysefa EU. Jinak bysme to mohli nechat vyzrat nekomu koho to postihuje podstatne vic.

zet 12.1.2009 17:41

Vynález telefónu

je v predchádzajúcej diskusii popísaný nepresne - Telefon Telefonovič to síce bol, ale k objavu dospel tak, že si jeden koniec drôtu strčil do zadku, druhý do ucha a h.vno počul. Tak to bolo!

milan 12.1.2009 17:28

hmmmm

Já jsem ještě předválečný výrobek! Ono se nám to všechno ruské jeden čas vnucovalo ze všech stran, pravdou ale je n.př Mendělejova periodická soustava prvků, radio Popova, Ciolkovskij, 1. družice i kosmonaut Gagarin, taky 1, použitelnou televizní soustavu vytvořil Rus - bývalý profesor petrohradské univerzity, emigrant Vladimír Zvorykin (tuším, že pro americkou firmu RCA).... A co nám takhle dali třeba Čajkovskij, Borodin, Dostojevskij, Šolochov....? Osobně mám stále k Ruskému národu velikou úctu a na tom nic nezměnili ani komunisti, ani příspěvky některých primitivů v této rubrice....     

Proužek 12.1.2009 20:20

Re: Ano, ano,

Tak například o Ciolkovském se málo ví, že ve skutečnosti vynalezl i rakety s plochou dráhou letu. Vynalézal, vynalézal, a když se ho car otázal: "Nu, tovarišč Čolkovskij, kak ljetajut vaši rakety?" Ciolkovskij odpověděl po pravdě:  "Plocho, tovaričš car, plocho". A bylo to venku. Teprve o století později rakety s plochou dráhou letu zavedl do výzbroje USA i prezident Raegan, samozřejmě okopírované od Ciolkovského.

Jura Jurax 12.1.2009 23:15

Re: Ano, ano,

No, že by car tituloval někoho soudruhu ... ;-)