9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
eNeN 5.5.2009 14:06

nechci Vám kazit radost

ale je faktem, že jistý učenec Jabločkov skutečně významně vylepšil obloukovou lampu a oslnil jí Paříž na Světové výstavě. Což také tamtéž inspirovalo Křižíka, viz například http://cs.wikipedia.org/wiki/Oblouková_lampa

komar7 1.4.2009 20:34

K elektrickému traktoru

V ruských odborných textech pro průmyslové školy byl podrobnější popis : "elektrotraktor"

si vezl "kabelnyj baraban" 1) , na okraji rozlehlého lánu stála "podvižnaja podstancija" 2),

napojená na vedení vysokého napětí. Byla to taková šílenost, že si to pamatuji dodnes, ačkoli jsem školu absolvoval v roce 1967 :-) (Zkuste si spočítat váhu a objem dejme tomu 1 km kabelu potřebného průřezu). Pro nerusisty : 1) - kabelový buben  2) - mobilní trafostanice

václav kantor 19.2.2009 16:43

Re: Název knihy

Vážený pisateli,

reaguji na Vaše ohodnocení knihy Michaila Iljina Sto tisíc proč. Máte zřejmě na mysli české vydání ve Státním nakladatelství dětské knihy roku 1955. (Kniha vychází v Rusku - od roku 1929 - a okolních zemích mimochodem dodnes jako pomocný text pro školáky.)  Protože v našich končinách se začaly tisknout přehledné encyklopedie pro děti až v šedesátých letech (např. Ludvík Souček - Jak se světlo naučilo kreslit apod.), byla pro naši generaci Iljinova práce vlastně první možností poučit se o technických věcech, ukládat si do paměti znalosti z různých oborů lidské činnosti (od toho bochníku chleba a proč má kůrku přes výrobu benátských zrcadel až po hodinový stroj). Tady bych o průměrnosti a výmyslech vůbec nehovořil.

Proč byla podle Vás kniha snůškou lží? O dějinách písma a Rosettské desce jsem se poprvé dověděl právě tady. Ilustrace Theodora Rotrekla přibližovaly svět ze všech stran. Přeme-li se o Pobědu či Moskvič, to není podstatné. Ty dvě Pobědy předhánějící se na silnici přece netvoří základ pro názor na knihu.

A sám Iljin? Vynikající autor, ostastně jako jeho bratr Samuil, který si však ponechal i jako spisovatel rodinné příjmení Maršak. Absolvent vysoké školy technické. Jeho (také poznávací) předválečná kniha Hory a lidé byla přeložena do všech evropsklých jazyků, i do češtiny. Ohromně si ho vážil Maxim Gorkij - a to je (přes všechnu možnou averzi k tehdejšímu SSSR a "stalinské" době) opravdu pan literát. Apropó doba. Ta se u Iljinových knih pochopitelně také objevila (obracení toků řek, významné stavby a vynálezy v SSSR). Jako pokaždé, chce-li autor připomenout svou zemi. (Nebo když musí dělat někomu poklonu - i to je možné.) Nicméně z celku knihy Sto tisíc proč rozhodně nečiší servilita (a víte sám, že dnes je jí v každém plátku až hanba dost, takže máme zkušenosti a poznáme to).

Je to kniha, která metodicky správně a pochopitelně ukazuje vývoj lidských aktivit, jak jen to výsledky vědy a praxe v době vzniku díla umožnily. To je zas můj názor.

Alfik 7.2.2009 22:47

Re: Název knihy

Poběda

to  byl tuším okopčený Opel

Monika Dlouhá 29.1.2009 22:00

Re: Kino Vzlet ...

Dobrý den,

v současné době se naše firma zabývá rekonstrukcí kina Vzlet /Holandská 1, Praha 10/. Připravuji krátkou publikaci o historii této budově. Stále hledám jakékoliv dokumenty, fotografie a hlavně vzpomínky konkrétních lidí. Pokud byste měli zájem podělit se o ty svoje, budu jen ráda. Monika Dlouhá, kinovzlet@seznam.cz

Klokan 18.1.2009 14:50

Název knihy

Kniha se jmenovala Sto tisíc proč? a autorem byl jakýsi Michail Iljin. A ještě malé upřesnění, to "skvělé" auto v té knize nebyl Moskvič, ale Poběda. Jinak celá ta kniha byla, jak jsem během několika následujících let svého čtenářského dospívání zjistil, neskutečný blábol a snůška lží, polopravd a výmyslů. Ale doba byla taková a dnes by taková kniha už zase (možná?)byla zdrojem neskutečné zábavy - něco ve stylu některých knih Terryho Pratchetta;-P.

Jurajda 14.1.2009 22:15

Re: Něco na tom je ale

Heyrovský vynalezl jen to jak to ukrást!Zapojení polarografu udělal ing.Capicar a jeho dva spolupracovníci,jména těch dvou jsem zapomněl.Vzal si mojí tetu takže to vím z první ruky!

Paul Sulc 13.1.2009 21:13

Re: hmmmm

Vazeny, jiste je hloupost podcenovat Rusaky. To, ze kazda familie nema splachovaci hajzl ci lednicku, z nich zcela jiste nedela pitomce. Jenze, asi jste to nepochopil, tahle diskuse neni o Ruskych vynalazcich, ta je o tom, jak se nam kdysi vnucovala strano-vladou predstava o ruske genialite a vsevedoucnosti. Proste, co Rus, to nadclovek.

Paul Sulc 13.1.2009 21:06

Re: Něco na tom je ale

tusim ze i ten hromosvod mel uz pred tim Franklin.

Dědek 13.1.2009 14:08

Re: Dnes se tomu smějem.

Tak to je pádný důvod proč se i takové pitomosti mají archivovat.:-/  

Gejza 13.1.2009 13:00

Re: Ten zrádce z Tajemství dvou oceánů...

Každá doba má svoje. Ale nyní mám pocit, jako bych žil ještě jednou. Díky filmům USA a jejich hrdinům a záporným postavám. Hrdinové jsou pěkní a dobře střílejí. Takový jejich geroj pistolí dokáže zahnat celou četu ozbrojenou samopaly vz.58. I záporňáci jsou dobří a aktuální / jsou měněni podle vývoje a zřejmě požadavku strany a vlády. Od Arabů, Palestinci,Číňani,Korejci, Němci / z NDR /, Rusové nově Srbové i my. Prostě a la 50. léta v podání USA. Co mne zlobí, že třeba Poláci tam nejsou / a vůbec ne Židi /. Nemá to chybu, hrdinové pěkně salutují, fangličky všude vlají a boj za demokracii může začít.

G-man 13.1.2009 11:37

Vynálezci

Skúste si nájsť v archíve časopise Veda a technika mládeži z 50-tich rokov. Na prednej strane je helikotéra so žacou lištou v podvese,ktorá bere len klasy, takto budú vyzerať sovietske kombajny v budúcnosti. Žiaľ, zabudli na sýpky, videl som v CCCP v zime haldy zrna na poli zakryté gumennými plachtami. Tiež som mal Slovník radioamatéra - Chajkin, len sa mi stratil. Citujem z neho: Tranzistor je vlastne Losevova dioda s tromi vývodmi. Ani slovo o Edisonovi a ďalších vrátane Galvani, Volt, Ampér, Faraday. Tiež som mal knihu, kde sovietski pionieri našli vo vojne tank s raneným tankistom a ten tank mal zlomenú kľukovú hriadel. V noci našli pioniei za bojovou líniou poškodený T32 s dobrým motorom. Vymontovali kľukovú hriadel, namontovali ju do pôvodného tanku, tankista sa uzdravil, vyrazil a zničil 8 Tigrov. Tých historiek si pamätám i viac, ale ani ako deti sme im neverili. D.M.

noone 13.1.2009 11:07

Re: Pletete si "ruské" a "sovětské".

Vynalez modernej elektronickej televizie patri rusom - Rosingovi (ten ako prvy v r. 1905 pouzil katodovu trubicu ako obrazovku a vyskusal elektromagneticke vychylovanie, pravda obraz bol mdly a neostry, pretoze neboli zname zakladne principy ostrenia elektronoveho luca, takisto este sa nevedelo o funkcii mriezky v triode) a jeho ziakovi Zworykinovi, ktory po emigracii do USA v RCA koncom 20. rokov vyvinul plne elektronicke snimanie obrazu (ikonoskop) aj reprodukciu (obrazovka s elektromagnetickym ostrenim a vychylovanim).

vývoj ve spirále ? 13.1.2009 9:59

Re: Komunistické pohádky

Feudalimus: vlastnictví = krádež, krádež = vlastnictví.

Nevolnictví bylo zrušeno v roce 1781, v Rusku 1864.

Robota a desátky církvi zrušeny v roce 1848.

Volební právo mají u nás ženy od roku 1920.

Tunelování podniků a institucí bylo zavedeno po roce 1989.

RS XII/08 13.1.2009 9:21

Re: Dnes se tomu smějem.

Změnu v názorech německého obyvatelstva pregnantně vyjádřila tajná zpráva Bezpečnosti říšské služby č. 246 z 15. prosince 1941. "Zvyšující se počet padlých vyvolal o to větší překvapení, když po nedávném prohlášení říšského tiskového šéfa se očekávalo, že bolševismus je rozhodujícím způsobem poražen, a tím nelze očekávat bojovou činnost většího rozsahu."

Na Nový rok 1942 přinesl oficiální orgán vrchního velitelství německé branné moci Die Wehrmacht úvodník, který měl na tehdejší poměry nezvyklý název: Tvrdé poznání " jasné závěry. "Válečný rok " rok 1941? pravilo se v něm, "i v posledním Němci zakoval tvrdé poznání.

Velkoněmecká říše nám nepadá jako dar do náruče. Musíme pro ni tvrdě bojovat a obětovat".

Ještě jasněji se vyslovil vrchní šéf nacistické propagandy Joseph Goebbels, který při zahájení zimní pomoci překvapivě prohlásil, že "milióny našich vojáků stojí nyní po roce nejtvrdších bojů tváři v tvář nepříteli, který má velikou číselnou a materiální převahu."

Vedení Třetí říše z přehnaného optimismu tak propadlo po bitvě u Moskvy do naprosté skepse. Následná Stalinova euforie byla však také předčasná. Vítězná cesta Rudé armády do Berlína trvala ještě čtyři desítky měsíců a byla poseta miliony mrtvých.

II.s.v. 13.1.2009 9:10

Re: Dnes se tomu smějem.

Rozhodující přitom je, že Hitler sám vůbec nepočítal se sovětským útokem a pro jeho plány tato otázka nehrála vůbec žádnou roli.

Jeho "Plán Barbarossa" proti Sovětskému svazu byl hlavním válečným plánem, pro který byly operace proti Polsku, Norsku, Francii a Anglii prologem k rozhodujícímu boji o "životní prostor na Východě" a proti "bolševickému smrtelnému nepříteli". Již v "Mein Kampfu - Mém boji" Hitler označil dobytí Ruska jako "německou misi" křížové výpravy proti "světovému židovstvu, bolševismu a asiatskému živlu". Již na jaře 1940 byly připravovány plány na přepadení Ruska.

V březnu 1941 Hitler oznámil 250 vysokým důstojníkům wehrmachtu zničující tažení proti Sovětskému svazu, válku, ve které nebude vázán dosavadními zásadami lidských práv. "Válka proti Rusku nelze být rytířsky vedena. Jedná se o světonázorový a rasový boj, který musí být vedený s dosud nikdy tak bezbřehou tvrdostí."

V den přepadení Hitler pak napsal Mussolinimu: "Tímto svým rozhodnutím, ke kterému jsem se propracoval, se nyní vnitřně považuji zase za svobodného. Spojenectví se Sovětským svazem mě často velmi tížilo".

řadový příslušník 13.1.2009 9:04

Re: Dnes se tomu smějem.

Asi 20. května 1945 sestoupil do údolí (vzdal se do zajetí) v uniformě řadového příslušníka wehrmachtu (v převleku) generál wehrnachtu R. Gehlen, vedoucí výzvědného oddělení Fremde Heere Ost a měl pro Američany důležitou informaci.

Následně - devětapadesát měsíců sloužil přímo Američanům, a pak přešel do služeb vznikající Německé spolkové republiky jako šéf státní zpravodajské služby.

Pišta 13.1.2009 8:21

Re: hmmmm

No, podívejte se na motor vozu Poběda a motor Wyllisu, podívejte se na prvního Moskviče a Oppela, podívejte se na fotoaparát Haselblad a foťák Saljut či pistoli Makarov a předválečného Walthera PPK ,Slavný Kalašnikovův aftamat není nic jiného než okopírovaná a silně zjednodušená německá útočná puška Stg 43.Mohl bych pokračovat prakticky donekonečna.

Pišta 13.1.2009 8:15

Re: hmmmm

Myslíte toho učitele Ciolkovského? Copak nám vynalezl? Mičurin byl schopný zahradník , ale skutečný genius byl Trofim Denysovič Lysenko co vynalezl jarovizaci pšenice. Další hvězdou kosmického významu byla Lepešinskaja, co vynalezla zaklad všeho živého tím, že rozemlela láčkovce nazmara a z něj "vyráběla" živou hmotu. V knize "Čtení o ruských a sovětských vynálezcích a objevitelích"  dokonce tvrdili, že dieselův motor vynalezl jakýsi negramotný mužík a nazval ho "Něfťanka"(Žádný fór skutečně to tam napsali) .Že jízdní kolo vynalezl další mužík Nikiforov je také dokazatelná skutečnost.Přijel prý s ním kamsi na trh a všichni ho tam obdivovali. Ponorku vynalezl Šilděr a tank Menděljev, letadlo Možajskij atd atd.

Pišta 13.1.2009 7:59

Re: Něco na tom je ale

No, ten Ressel měl českou matku a německého otce , tak co vlastně byl? Navíc dávno před ním použil lodní šroub jakýsi Fulton.  A také se občas tomu šroubu říkalo Archimedova spirála.

tosz 13.1.2009 0:30

Všeho moc škodí

i nesmyslné propagandy. Obdivuji chytré lidi a smekám klobouk, ale já si pamatuji ze základky hlavně Mičurina a jeho úspěchy z křížením ovoce. A tak když umřel, objevila se zaručena příčina jeho smrti. "Zkřížil si nohy a nemohl se vychcat".

Ale osobní zážitek mám z r. 1969, když  jsem sloužil vlasti a byli jsme na ostrých střelbách v Malackách, letisko Kuchyňa, jediná ostrá letecká střelnice v Československu. Asi 4 dny jsme ládovali do MIG 15 co se dalo a piloti převraceli zeminu v cíli. Potom přiletěl bratrský letecký pluk a vyhnali nás z dráhy. Éra na stojánku, většina se vrátila do Přerova a několik nás tam zůstalo s letadly. Začala dovolená. Teplo jak v Chorvatsku, přes den u bazénu, večer v kině. Oboje v areálu kasáren. U vody jsme mastili karty a kouřili balené kombajnem. Začal nás obcházet  ruský kapitán a koukal na ten kombajn, nikdy to neviděl. Dodal si odvahy a poprosil o zapůjčení. Sedl si k nám na deku a studoval funkci, pak jestli si může ubalit. Samozřejmě. Kdo to dělá prvně, tak to zkazí. Vysypal tabák zpátky do krabičky a prohlásil. Rusky to neumím. My jsme měli také takové mašinky, ale všechny jsme zlikvidovali a teď máme takové cigára. Vytáhl krabičku fasovaných cigaret, tuším JAVA, JAVY a nabídl nám. No sranda. Bavili jsme se tím do konce vojny. 

Jura Jurax 12.1.2009 23:52

Re: Jeden Sikorski byl Polák

No, to se neví - v roce 1943 s nim spadl Liberator po startu z Gibraltaru - přežil akorát pilot - byl to Čech, jmenoval se Prchal, předtím létal u 311.

Jura Jurax 12.1.2009 23:48

Re: Nechci se hádat, ale...

No, to je tentýž, akorát se nepsal se Sz a nebyl vynálezce helikoptéry ... ;-)

Jura Jurax 12.1.2009 23:39

Re: To jednou jeden sovětský vědec....

No, já to o něco později - ne o moc - četl taky ... ono jich tam nepatří víc, ale ten tón, jakým byli prezentování, dnes vzbuzuje úsměv.

Honza 12.1.2009 23:30

Cinske filmy

Zvlastni perlickou byly filmy cinske produkce. Na pr."Boj o kotu 382" (lidova armada nici cankajskovce), "Odporujte Americe, pomahejte Koreji" (dokument ve kterem ukazovali nakazeny hmyz schazovany z americkych letadel-biological warfare), "Divka s bilymi vlasy" a "Ocelovy vojak" (krasne priklady sadistickeho muceni nezlomnych soudruhu).

Jura Jurax 12.1.2009 23:29

Re: Dnes se tomu smějem.

Tank, který mu odstřelili pancrfaustem :-D - tanky při dobývání vybudované obrany nebo při bojích v zástavbě musí být kryty pěchotou (vzpomeňte masakru ruských tanků v Grozném pár let tomu nazad).

Radox 12.1.2009 23:27

Ještě k těm vynálezům

Na základní škole (zhruba v roce 1954) se mnou do třídy chodil takový lehce opožděný chlapec, který snaživě uvedl, že parní stroj vynalezl v Rusku Polzunov, ale v carské zemi jej nemohl uplatnit, protože tam dosud neznali oheň. Učitelka musela opustit třídu, jak brečela smíchy.

Jura Jurax 12.1.2009 23:25

Re: Dnes se tomu smějem.

No, nejen proti SSSR, ale proti všem spojencům - ovšem i diky pyramidální blbosti francouzských a britských politiků v Mnichově a neschopnosti i neochotě SSSR nám pomoci (i když dlužno říci, že SSSR měl tou dobou svých problémů dost, RA nebyla po čistkách moc bojeschopná - ukázalo se o dva roky později ve Finsku -  a mezinárodní situace byla spletitá a je otázka, nakolik by případná pomoc SSSR byla pro nás v dlouhodobé perspektivě výhodná).

A k vysokým ztrárám viz odpověď níže. I když ta pěchota před tanky smysl má - kryje je před tankoborníky a tanky jí naopak poskytují palebnou podporu.

Honza 12.1.2009 23:20

Sovetske filmy.

Velice oblibenym filmem (kovbojkou) byli "Muzi v sedle" (kozaci proti fasistum). Film "Treti uder" byl o osvobozeni Krymu a Sevastopolu. Povzbuzujici bylo dilo "Rikali mu Suche Bator" o mongolskem revolucionarovi. Tez dobrodruzny film ze Sibire "Stopar Gajci".    K  sovetskym vynalezum patrila tez pampeliskova rostlina nazvana "Kok Sagyz", z jejiz stavy se vyrabela guma a posleze i  pneumatiky nezavisle na kapitalisticke cizine.

Jura Jurax 12.1.2009 23:19

Re: Dnes se tomu smějem.

Jojo - to jsem kdysi viděl v televizi - to bylo nesmrtelné dílo ... po jevišti se plazil dobře řivený tenor v kombinéze, letecké kule s brejlemi na čele a pěl ... ;-D