20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pp 12.1.2009 1:36

Ta kniha se jmenovala

Vyprávění o ruských vynálezcích a zlepšovatelích. Byla to odpověď na jinou knihu, která se jmenovala Sto tisíc proč a nebyla tak politicky tendenční, což jsem ve svém věku moc nevnímal. Jako kluk jsem obě přečetl několikrát, protože mě technické věci zajímaly. Z knihy o ruských vynálezcích vyplývalo, že všechny vynálezy a zlepšení čehokoliv učinili ruští a sovětští šikulové a pokud se něco ve světě připisuje někomu jinému, je to ukradeno.

chk 12.1.2009 1:36

Re: Víceklasá pšenice.

Ano, tím jsme si jednou málem také "vysloužili", když jsme do éteru pustili povídku Ilja Muromec: "...a on začal chválit lány pšenice jeho, že je jak věže města Kyjevského, i podivil se on, že pšenici tak velkou nemá, i řekl on, že nemyslel výšku klasů jejích, nýbrž vzdálenost jejich mezi sebou samými....." Naštěstí to bylo jen ilegální kolejní rádio :-)

Michaela Freiová 12.1.2009 1:24

Nezapomeňme, prosím,

na akademičku Lepešinskou, která vytvořila živou hmotu! - To jsme se učili na 2. stupni a na 3. už jsme si to v učebnicích škrtali.

chk 12.1.2009 1:13

Nechci se hádat, ale...

...Jabločkov vynalezl nějakou poměrně dokonalou verzi obloukové lampy. Tuším, že princip byl v tom, že obě elektrody byly paralelně a při působebí střídavého proudu odhořívaly obě současně. Čímžto nebyl nutný regulační mechanismus páně Křižíka. Třeba si to již pletu, ale v paměti to mám uložené takto.

Zato žárovku "vynalezl" jistý Lodygin (já tu knížku jako asi osmileté dítko také četl), což může být docela pravda, protože princip žárovky nezávisle na sobě vynalezlo odhadem několik desítek lidí po celém světě. Celý háček spočíval v tom, že jedině Edisonově laboratoři se povedl husarský kousek spočívající v tom, aby svítila déle něž několik vteřin. Také jedině Edison měl v té době dostatečnou sílu a organizační schopnosti na to, aby si jednak žárovku správně patentoval, jednak ji uvedl v praktický život.

Jinak Rusy prosím nepodceňovat, jeden z nich se jmenoval (později poameričtěně) Sikorski a jeho výrobky jsou (dodnes) natolik velké, že se nehodí než k létání :-)

ps 12.1.2009 0:57

Re: Ale:

Lysenko? Lepešinská?

Tisifoné 12.1.2009 0:55

Ale:

Nikoliv žurnalistické "nicméně", nýbrž poctivé ALE:

Landau? Kolmogorov? Cvět? Kapica? Vinogradov? Pavlov? ...

ps 12.1.2009 0:52

Re: Slava vělikomu Stalinu !

Nezoufejte jiný židoimperialistický vynález (tedy pokud to nebyl náhodu vynález sovětský či ruský) DVD vám umožní tento film zhlédnout i dnes. http://www.filmopolis.cz/dvd/pad-berlina

Tisifoné 12.1.2009 0:50

Ale:

Nikoliv povýšenecké žurnalistické "nicméně", ale poctivé ALE:

Kapica? Landau? Kolmogorov? Pavlov? Cvět?

Bengo 12.1.2009 0:39

Re: Víceklasá pšenice.

Tak pozor, sem patří i asimetrická pšenice.

??????????

asi metr vysoká

asi metr od sebe

Větší vlastenec 12.1.2009 0:34

Slava vělikomu Stalinu !

Želpřírodě, jsem tak mlád (49,5), že jsem slavný film Pád Berlína již v kinech neviděl.   ;-(

Ale na webu, na tom strašlivém imperialisticko-židovském vynálezu, lze občas nalézt i pravý skvost. Třeba tento : Přílet soudruha Stalina do osvobozeného Berlína  http://www.videosift.com/video/Generalissimo-Stalin-visits-Berlin-1949

Mimochodem, i ozubené soukolí vynalezl ruský člověk : Ozub Ozubovič Ozubov. Později vynalezl i jódlování, když se mu kuličky dostaly mezi kolečka.

Pavel Pávek 12.1.2009 0:30

Let do nebezpečí

nebo nějak podobně se jmenoval  krásný sovětský film. Ještě dnes vidím jak po trupu dopravního letadla  kráčí statečný kapitán a kladivem opravuje poškozený plášť. Aby nezmrzl, zvedl si límec kabátua brigadýrku proti fajavci zachránil otočením štítkem dozadu. Nejsem si již jist, zda z letadla nevylezl fungujícím reaktivním motorem...

R 12.1.2009 0:21

Víceklasá pšenice.

Nevím, jestli to tehdy věděli, ale víceklasá je v podstatě každá ozimá pšenice i jiné obilí. Obilí totiž v podmínkách krátkého dne a nízkých teplot, neboli v zimě roste tak, že se plazí po zemi a zakořeňuje v odnožích.  Jak se potom oteplí a prodlouží se den, u nás tak v dubnu, tak z každé té zakořeněné  odnože  vyroste jedno stéblo s klasem. Z jednoho zrnka obilí tudíž vyroste několik klasů. Pokud by z jednoho stonku vyrůstalo více klasů, musely by být mnohem mohutnější kořeny než jaké pšenice má.

Magor Milda 12.1.2009 0:15

Rentgen byl také vynalezen v Rusku

alespoň sovětská akademie věd tak vyhodnotila větu z dopisu, který psal car Petr své paní z cesty po Evropě. Stálo tam'já jsem tě prokoukl, ty mrcho!' takže nepochybně už ten ruský rentgen měl.

Jiná příležitost, pochlubit se ruskými vynálezy byla, když expedice v Iráku našla nádoby se stočenými zinkovými  a měděnými plechy, i množství měděného drátu. Archeologové z toho usoudili, že už staří Babylónci mohli mít telegraf. Naproti tomu  ruští archeologové došli k závěru, že když v poušti Gobi nenašli žádné dráty, tak už předkové Rusů měli telegrafii bezdrátovou. Logice takových úvach se nelze vyhnout.