30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
krmič 21.2.2009 19:32

Re: RIAS?

"Auld Long Syne" a "Valčík na rozloučenou" JE stejná skladba. Yellow rose of Texas a to, co zpíval Matuška ne. Až budu mít čas, tak se pokusím zjistit, co to vlastně bylo.

krmič 21.2.2009 20:11

Re: RIAS?

Tedy abych byl přesný: nevím co hráli ve filmu Plynové lampy (Gaslight). Nevzpomínám, i když asi jsem ten film kdysi viděl. Ale ve školní angličtině nám tvrdili, že Valčík na rozloučenou je tradiční český název pro skotskou píseň Auld Lang Syne.

Kanuk 21.2.2009 20:26

Re: RIAS?

Krmiči, původní Auld Lang Syne je něco jako pochod, snad 4/4, zatím co Valčík na rozloučenou je 3/4. Původní versi ALS byste mohl slyšet třeba ve filmu Čtyři pera, tradičně se zpívala, když angličtí vojáco odjížděli do zámoří.

Kanuk 21.2.2009 20:33

Re: RIAS?

Jo, ALS také zpívala Shirley Temple(ová) ve filmu Wee Willie Winkie, snad trochu pomaleji, jedná se tam o umírací scénu.

Kanuk 21.2.2009 21:14

Re: RIAS?

Ve filmu, který mám na mysli (nevím, zda to byly Plynové lampy), hráli Valčík na rozloučenou, při čemž orchestr hrál při svíčkách, které postupně zhasínali (prosím, ne ty svíčky).

Kanuk 21.2.2009 21:20

Re: RIAS?

Juknul jsem. Ten film nebyl Plynové lampy.

Kanuk 22.2.2009 22:33

Re: RIAS?

Krmiči, na webu jsem našel jednu versi YRT, která se - podle mého názoru - poněkud přibližuje versi Matuškově. Zpívá to tam nějaký "cowboy" (je to video klip) bohužel jsem si nepoznamenal zdroj a teď to nemohu najít.

oldiesfan 23.2.2009 18:05

Paměť už selhává, že ?

Hoši hoši, Vy máte v těch písničkách nějaký hokej ! YRT se v Americe - bohužel - vyskytuje ve dvou úpravách. V té původní - Gene Autry 1933 a dál... a potom v té, jak ji známe od Matušky - tak ji nazpíval Roy Rogers a také Red River Dave, vl. jménem Dave McEnery, známý jako "The Yodelling Cowboy". Někdo tady vzpomínal "Ďáblovo stádo" - to nazpíval Cortés i později Matuška. A u Cortése bych prosil - nekomolme mu jméno, píše se na konci s "s". Zmíněna byla také "Hluboká vráska" - jestlipak někdo víte, kde tu píseň Suchý vzal ? A ještě - hudební odpoledne začala na Svobodce až v roce 1965, takže si tam nikdo v roce 1964 nemohl psát o Swinging Blue Jeans a "Hippy Hippy Shake". Mimochodem - to je původně americká písnička.  Pana Jiřího Suchého mám moc rád, ale  nemohu se zbavit dojmu, že "Blues pro tebe" okopíroval Suchý z německé písně "Siebenmal in der Woche". Lze to doložit  i hudební ukázkou. Zpívali jsme - Poslední sako mi sežral mol, nemám v čem tancovat rock'n'roll.... to byly časy ! A když jsme chtěli "ploužák", pustili jsme si "Mr.Blue" Jarmily Veselé. Tak ahoj !

oldiesfan 7.3.2009 20:23

Re: RIAS?

Tak to Vám opravdu už hlava neslouží, mělo by se Vám vybavit, že RIAS vysílal německy. Takže to nebylo pro americké vojáky....