20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
VL 21.2.2009 16:11

Re: vzpomene si někdo

Za mě v ČSLA - 10/85 - 10/87 se v ČSLA poslouchal Bayern 3. Nejlepší byly vždycky hlášení od politrutů "nebyl zjištěn poslech západních rozhlasových stanic", když se každodenně mnohokrát celá kasárna rozeřvala dost výraznou znělkou dopravního zpravodajství. Jako štábní krysa jsem měl výhodu, naprosto nepředpisové a zakázané soukromé rádio v kanceláři. Nejlepší bylo, že když na něj přišel náčelník štábu, tak mi jako zdatný radioamatér nabídl, že mi vyrobí síťový zdroj, abych nemusel kupovat baterie, musím konstatovat, že zdroj za tehdejších 50 Kčs funguje dodnes. ;-)

Jedinou výjimkou z poslechu B3 byla ošetřovna, tam se, díky povolání hlavního ošetřovatele - kněz z  východního Slovenska vždy poslouchalo Radio Vatikán.,

Papouch 22.2.2009 0:09

Re: vzpomene si někdo

jj, "b3 verkehrsredaktion meldet..." z Hoher Bogen nebo Brotjacklriegel se dalo chytit jeste pred Prahou

Jirka1 21.2.2009 17:29

Re: vzpomene si někdo

O3 se chytalo i na Vysočině, i když už to byl dálkový příjem, takže stereo často vypadávalo. A chytala se i rakouská TV - ORF1 na 1. kanále. U paneláků stavěných na přelomu 60.-70. let na to byla dokonce nainstalovaná přímo anténa, takže to chodilo všem po STA. Až časem začal být nedostatek elektronek do původních zesilovačů.

Na jihu Moravy takhle chodila i ORF2 a také přímo na STA.

cca3 21.2.2009 17:46

Re: vzpomene si někdo

oblíbená činnost - tatínek se sousedy a jejich plánky a schemata na nové antény pro ORF ;-)

magi 21.2.2009 20:15

Re: vzpomene si někdo

někdy v r. 1970, se rozkřikla zpráva,že na ORF2,budou ve dvě ráno dávat stripteas ! U nás v Krumlově,všichni co neměli antenu na dvojku,tak jí vyráběli. Ve dvě ráno sídliště v jednom ohni,ale televize jen zrnila. Do Budějc jezdili lidi z Prahy,aby tu nádheru viděli.  Zajímavý bylo,že ráno v práci všichni říkali,že se nedívali,přitom neviděli na oči ! Dneska,když si na to v hospodě vzpomenem,tak se fakt válíme smíchy.

magi 21.2.2009 20:19

Re: vzpomene si někdo

oprava ! Bylo to v roce 1976 !!!

cca7 22.2.2009 6:59

Re: vzpomene si někdo

tohle bylo ve drué polovině 80' :-)

magi 22.2.2009 11:10

Re: vzpomene si někdo

možný je to,že ve druhé polovině 80 let u vás,ale u nás na Budějovicku,to fakt bylo v r. 1976. Dokonce někdo vytiskl i program,jaký filmy se budou vysílat. Pamatuji,že poslední film se jmenoval Líbej mme po celým těle ! Mělo to bejt až v pět ráno. Televize,ale furt jen šuměla. Neuvěřitelný !!!

Homolka tobolka 22.2.2009 9:38

Re: vzpomene si někdo

něco podobného bylo v osmdesátých v severní části Prahy s polskou televizí chytanou ze Sněžných kotlů v Krkonoších.

Jirka 21.2.2009 21:51

Re: vzpomene si někdo

My jsme na vojně v Táboře, 83-85. Poslouchali Ö3 dokonce i na PŠM a to i s náčelníkem štábu praporu.

cortez 22.2.2009 10:25

Re: vzpomene si někdo

Krásné poslouchání na radiu Stradivari na vlně 99,9MHz ze slzou v oku vzpomínám...

R 22.2.2009 11:45

Re: vzpomene si někdo

Je to trochu OT, ale nedá mi to.  Studenstké rozhlasové radio na kolejích v Pardubicích, jelo někdy od roku 1976 po nějak 1990 na tehdejší rozvody rozhlasu po drátě. Ze strany školy oficiálně, školní svazáci ho podporovali jako zájmovou činnost a hlavně asi inkasovali kladné čárky za činnost, přitom se tam hrála výhradně muzika, která se líbila studentům, jenom vysloveně zakázané skladby a interpreti, paradoxně všichni čeští, ne. Kryl kompletně všechen, Mávátka od Jarka Nohavici a podobné skladby ne, ale třeba Kiss, Matuška v době, kdy emigroval, Hutka, Lutka, Pražský výběr v době, kdy nehrál .... úplně běžně.  Ke konci mého studia v Pardubicích jsme se dostali na exkurzi do hradeckého rozhlasu, který měl pod palcem rozhlas po drátě na pardubických kolejích a dozvěděli se od rozhlasového technika, že studentské radio na kolejích je načerno a oficiálně o tom, že na vstupu do obytných  bloků kolejí jsou nainstalovány relátka a každý pracovní den nějak v 6 večer vysílání hradeckého rozhlasu po drátě odstřihnem a pouštíme tam až skoro do půlnoci svou studentskou  muziku, nikdo v Hradci Králové neví.

Jirka1 22.2.2009 18:48

Re: vzpomene si někdo

Rozvody rozhlasu po drátě byly skoro na všech větších internátech/kolejích. Funkční kolejní rádio bylo na Strahově, ale také jsem ho slyšel na kolejích v Blavě. Většinou to nikdo nedokázal ohlídat, takže se tam hrálo slušně. Na internátě v HK byl ovšem rozvod speciální - třídrátový. Dráťák tak fungoval buď jen pro kolejní hlášení, nebo normálně, ale kolejní hlášení bylo slyšet přes vysílaný pořad. Časem to ovšem nikdo nepoužíval, takže jsme se na linku dráťáku připojili a provozovali vlastní rádio.

R 23.2.2009 12:02

Re: vzpomene si někdo

Na Strahově začalo někdy v době 1985-6, podobně jako na kolejích tuším zemědělské na Suchdole, na Báňské v Ostravě, snad něco v tu dobu začalo i na kolejích VŠ v Liberci. V roce 1986 někdy tuším v červnu byl myslím na Strahově dvoudenní koordinační sraz zástupců studentských radií, takhle se tam presentovali. Ale to bylo vesměs začínající vysílání typu 2 hodiny týdně nebo když bylo co a zachtělo se vysílat, to v Pardubicích bylo už nejméně o 10 let dříve a v roce 1986 tam bylo v podstatě pravidelné vysílání. Pak bylo tehdy pravidelné vysílání na vysokoškolských kolejích v Bratislavě kdesi na Mlýnské dolině, tam ale na rozdíl od Čech mělo být víceméně profesionální rozhlasové studio přímo v rámci vybavení kolejí, zatímco v Čechách si zájemci nejdřív museli to vybavení vyběhat a amatérsky všelijak zbastlit. V Pardubicích to potom uhynulo, když zřejmě odešli všichni z naší studentské generace, co to stavěli a rozuměli tomu a dokázali to opravit plus následující generace, co to každodenním provozem přivedla do poruchového technického stavu.

vašek 21.2.2009 10:50

Bill na RTG

Potvrzuji Mistrovo tvrzení o strašném hladu po   j i n é   muzice, než která zde byla tehdy dovolena.Dostal jsem tehdy nějaký tip na mladíka, který již tehdy vlastnil magnetofon a navíc nějaký stroj k rytí gramofonové stopy do měkkého nosiče.Pro naprostý nedostatek tohoto materiálu používal rentgenové snímky asi z nějakého plicního oddělení. Myslím, že to mělo hrát jen po nějakou omezenou dobu, ale ono to hraje dodnes ! Samozřejmě s hrozným šumem, ale například uvedená nahrávka je odněkud nahrána zřejmě z nějaké obrovské haly, kdy nadšený dav vždy po Billyho začátku motivu se na několik vteřin rozeřve tak, že už nic jiného není slyšet. Ty rentgeny se točily tehdy běžně 78 otáček a na hluboko profilovaných talířích gramofonu se kladly na jakoukoli gramogonovou desku a na rentgen se na podložku kladlo půlkilové závaží.........kdeže ta bláhová léta jsou...................................................................Vašek

R 21.2.2009 13:08

Re: Bill na RTG

Potvrzuji strašný hlad po "jiné" muzice v 70 a ještě na začátku 80 let. V 70 letech v československých rádiích i v televizi šly vesměs nemastné neslané šlágry prokládané bezpolitickou a bezpohlavní tehdejší takzvanou současnou vážnou muzikou. Jen málokteří zpěváci dokázali dělat kvalitní muziku a zároveň takovou, aby se v oficiálních pořadech hrála. jen některé pořady trochu vyčnívaly, v rozhlase to byla Pozor zákruta vysílaná každý den 45 minut od 13 hodiny, potom tuším Mikrofórum  něšjak od 17 hodin, jednu dobu to bylo i Studio mladých Hlavně se Šípem a Uhlířem, nejdřív v rozhlase každé pondělí hodina od 17 hodin, později přešli do televize. pamatuji si, jak jsem na tyto pořady na středních vlnách čekal a jak jsem je hodnotil podle toho, jestli ve skoro hodinovém pořadu zazněla aspoň jedna pořádná písnička. Takový "Motorest" od Petry Janů, nebo "Exploduj" , Boney M , ale i staré rokenrolly a tehdy současné západní  uhlazenější rockové skladby, které dokázaly projít cenzurou. To všechno poslouchané z maličkých bateriových tranzistoráčků ohulených na celé kolo, které modulovaly zvuk do tvaru připomínající reprodukci přes telefonní sluchátko. Později jsem si všiml, že naše velké elektronkové radio, které ve dne hraje jen asi tři výhradně české stanice, po setmění hraje na středních vlnách nejméně 20 většinou cizokrajných stanic, od českého vysílání albánského rozhlasu Tirana ve stylu rádia Jerevan, přes Svobodnou Evropu po vyloveně čistě jen muzikální Radio Lucemburk. A protože jsem už měl v té době k dispozici magnetofon, B 58, začal jsme si tu muziku taky nahrávat.. Z Lucemburku, z jakéhokoliv televizního pořadu, kde byla naděje slyšet nějakou kvalitnější muziku, koncerty, Sopoty, ale třeba i Sešlosti Luďka Nekudy. Elektronkové radio jsem brzy začal používat taky jako zesilovač a reprobednu a jím jsem si nadstavil svoje úrovně kvality reprodukce, například údajně kvalitní hifi zesilovače Tranziwatt mně většinou vadily plechovým zabarvením reprodukovaného zvuku...

VL 21.2.2009 16:20

Re: Bill na RTG

Musíte uznat, že Radio Tirana to mělo pěkně rozčleněné. Podle něj byly všechny okolní státy státy imperialistickými. Jenom rozlišovali soc-imperialisty a kap-imperialisty. Občas to proložili citáty "mylovaného soudrucha Envera Hodži".

R 21.2.2009 18:57

Re: Bill na RTG

Hm Tirana mě moc nezaujala, takže jsem víceméně jen věděl, kde asi na stupnici je, ale neposlouchal jsem ji. Ty zprávy tam byly příliš ohýbané a muzika tuším jen nějaká folklórní. Já jsem hledal právě hlavně muziku.

Juraj P. 22.2.2009 0:41

Rádio Tirana...

"Mluví Tirana, mluví Tirana - posloucháte vysílání v české řeči. V dnešních zprávách uslyšíte: revoluční boj ve světě mohutní a sílí..." Takto začínalo každé jejich vyslílání, byla to půlhodinová chuťovka, jak po stránce jazykové: (..."a výbuchem pumy tam položené, přišla k poškození budova...") tak i obsahové (čtení zveřejněných zápisů z roztržky s "chruščovskými revizionisty", sociálimperialisty a pod.). Četla to jedna Češka, provdaná v 50.letech za jednoho Albánce, který v té době u nás studoval. Úvodní znělka byl mohutný orchestriální nástup s činely, trtumpetami a píšťalami, závěr pak klasická Internacionála.

ota.karel 21.2.2009 18:27

Re: Bill na RTG

Fuj ...Jste mi připomněl, jak jsem objevil v telefonu vysílání nějakých písniček a pouštěl si tam Matuškovo Tornádo a byl z toho celej opocenej ..Fuj a 3x fuj! Když jsem si konečně v r.1989 pořídil dnes trapné hifi a ve velkém obyváku pustil opravdu hudbu, která v prostoru zněla (30 metrů čtverečních), tak jsem z toho zvuku byl úplně zdrogovanej. Když jsem si po revoluci pustil Noční proud, tak jsem u jejich znělky slyšel jak ten zvuk jde z jedné strany na druhou, něco náádherného. Teď bydlím v paneláku a můžu si v největší místnosti o 16 metrech čtverečních pustit tak leda kulový ...

Nemo 21.2.2009 19:41

Re: Bill na RTG

Matuška zpíval nějaké Tornádo? Marně vzpomínám.

Kanuk 21.2.2009 19:47

Re: Bill na RTG

Tornádo...Nemá to být Korsár?.... má loď jménem Korsár....těch pár všivejch tun je jediný co mám...

R 22.2.2009 11:51

Re: Bill na RTG

To je snad o tom stádu "pekelným mraků" , co prokletí honáci po smrti musí bez odpočinku hnát po nebi ???  Přesněji to popsat nedovedu, hezky dlouho jsem už to neslyšel. Je to převzatá skladba od country zpěváka Johnyho Cashe myslím.

Nemo 22.2.2009 14:24

Re: Bill na RTG

To se jmenuje Ďáblovo stádo a nazpíval to Rudolf Cortéz.

R 22.2.2009 16:32

Re: Bill na RTG

Aha, dík za upřesnění, já jsem myslel, že to z Matuškových začátků , protože jsem to slyšel v souvislostech zasazených do 60 let , později nikdy.  A ten zpěv se mně zdál skutečně trochu odlišný.

Antonín Hrbek 21.2.2009 15:02

Re: Bill na RTG

Opět oprášení starého, rentgeny se začaly používat již za války. Jinak poslouchalo se na obou stranách, například Angličané v severní Africe poslouchali radio Beograd s Lili Marlen.

Kanuk 21.2.2009 19:41

Re: Bill na RTG

Podle filmu Das Boot, Tipperary byla nejoblíbenější píseň na německé ponorce. A Vejvodova Škóóódáá laskíííí se stala Beer barrel polkou přes německou Rosamundu "Im Hamburg, am Hafen, dort schenkt die Rosamunde,...", snad Hans Albers ve filmu "Die grosse Freiheit", ale na to bych krk nesázel.

A pokud se týče německého Bělehradu, měl dvě znělky, Jednak Lili Marlen a jednak Es geht alles vorueber. Nepamatuji se ale, která byla dřív.

VL 22.2.2009 17:24

Re: Bill na RTG

Renntgeny se začaly používat za I. světové války.

Jindra 21.2.2009 10:21

Elvis

na začátku 60. let náš táta odebíral povinně vojenský týdeník Zápisník, který tehdy vedl jakýsi Codr, později šéfredaktor časopisu Květy. Dodnes si pamatuji jeden obrázek ze zadní strany, kde je vyfocen Elvis Presley na pódiu a pod tím text - Elvis Presley, rokenrolový imitátor baví imperialistické vojáky bundeswehru v NSR :-)

sedivak 21.2.2009 11:59

Re: Elvis

Já si zase pamatuji, že někdy v půli 50. let jsem v Mladé frontě viděl rozmazanou fotografii s komentářem: Nemravné vystoupení americké tanečnice Elvis Presleyové.