2.7.2022 | Svátek má Patricie


Diskuse k článku

GLOSA: Je dovoleno bránit inkvizici?

Přesvědčení, že zatvrzelý kacíř má být potrestán hranicí, bylo tak všeobecné, že ve středověku nenalézáme žádný hlas, jenž by tomu oponoval (s výjimkou samotných heretiků, kteří, když se octli před soudem a hrozila jim smrt, volali po zrušení tohoto trestu, pokud však měli moc, sami jej hojně uplatňovali).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Donát 6.7.2018 21:50

Tady v diskuzi je hezky vidět

jak dokáže víra, potažmo náboženský fanatismus, vypláchnout lidem hlavu.

I. Vermis 6.7.2018 20:42

Citoval jsem tu sv. Matouše, prý jsem to vytrhl

z kontextu - ale marně čekám, kdy se dozvím, jak to ten Kristus vlastně doopravdy myslel! A abych řekl pravdu, dnes se to asi nedozvím, dobrou noc! Otázka je jen, kdy, když ne teď ...

F. Houžňák 6.7.2018 21:19

Já vám poradím. Pověste se, a pak se zeptejte

Krista přímo. To je nejlepší, jít rovnou ke zdroji.

D. Stirský 6.7.2018 20:40

Myslím, že RKC nemůže skousnout Husovu

myšlenku, že kněz žijící v hříchu nemůže křtít, zpovídat, oddávat..., resp. že tyto akty jsou neúčinné. Má vlastně pravdu: V různých podobách hříchu žijeme všichni a to by pak nemohla platit jediná mše, jediná zpověď...

F. Houžňák 6.7.2018 21:21

Nešlo o mše a zpovědi, ale o matriky,

informovanější to vědí, málo informovaní plácají nesmysly.

I. Vermis 6.7.2018 20:16

A kdzž už jsme u toho

Kdo napíše konkrétně, co špatného vlastně ten Hus hlásal? Pane Houžňáku , čekám, jistě toho bylo podle vás velmi mnoho!

F. Houžňák 6.7.2018 20:18

Přečtěte si toho Husa od Sedláka, viz výše,

a jinak si trhněte nohou.

I. Vermis 6.7.2018 20:27

Re: Přečtěte si toho Husa od Sedláka, viz výše,

Není lepší si přečíst, co napsal on? No, jistě ne, podle blbce je lepší přečíst, co napsali o něm jeho oponenti!

F. Houžňák 6.7.2018 20:33

Ábr najn, Sedlák nebyl Husův oponent,

naopak, dostal za svoji knížku nějaké vyznamenání nebo cenu nebo co od husitů-evangelíků, že to napsal dobře a že jsou s tím evangelíci spokojeni. A ve svém spisu Husa a další obšírně cituje, tedy v originále, latinsky. Můžete tedy zjistit, co Hus skutečně hlásal. Umíte latinsky? Jinak jste opět dokázal, že jste zarytý Rechthaber, nadáváte oponentovi, aniž byste tušil, o čem je řeč. Hlavně si zanadávat a předvést, jaký jsem pašák a inteligent, že ano. Znám ještě jednoho pokrokového ateistu, ten je nemlich takovej, prd ví, ale všecky poučuje, o všem. To asi ten pokrokový ateismus tak nějak nese s sebou, it's a personal trait, so to say. Nazdar.

I. Vermis 6.7.2018 20:37

Re: Ábr najn, Sedlák nebyl Husův oponent,

To má být argument? Teď už to chápu, co napsal Marx, to máme hodnotit od jeho plagiátorů!

F. Houžňák 6.7.2018 21:18

Jste si jist, že je vám jasné, co znamená slovo

plagiátor? To nebyl argument, to byla výzva, abyste si přečetl to, co napsal Hus. Sedlák ho cituje. Víte, co znamená sloveso "cituje"? To znamená, že jsou tam v příslušných pasážích Husovy texty tak, jak se dochovaly. To musí být skutečně dobrej matroš.

I. Vermis 6.7.2018 20:03

Celý problém je v tom

že nikdo z diskutujících nedokáže přiznat druhému, že má pravdu. Prostě přiznejme si, že autor napsal hovadinu, ... no raději nebudu pokračovat, a jistě ne proto ... ale, co si budeme povídat ...

F. Houžňák 6.7.2018 20:05

V tom, že "nikdo z diskutujících nechce přiznat

druhému, že má pravdu", sedíte v první řadě. Patříte zjevně k těm, co mají vždycky pravdu celou a nerozbornou, a mýlit se nemůžete nikdy. Nazdar.

I. Vermis 6.7.2018 20:12

Re: V tom, že "nikdo z diskutujících nechce přiznat

Jasně, vy máte patent na pravdu. Ale, pomyslete na to, že to budou číst i druzí ...

F. Houžňák 6.7.2018 20:14

Žádný patent nemám,

ovšem vy hovoříte, jako byste ho měl vy. U pokrokových ateistů běžné.

I. Vermis 6.7.2018 20:18

Re: Žádný patent nemám,

Q. E. D.

F. Houžňák 6.7.2018 20:00

Když jste tak literárně vzdělán, tak jistě víte

že Fortune de France se nazývá celá hexalogie. Ale to je jedno. Ec je spisovatel, který si kroutí historii tak, aby se mu hodila do knížky. Ovšem vaše poznámka o tom, že mi stačí, "že mi to řekl pan farář", svědčí o tom, že z vás nemluví vzdělanec, ale nenávist. S takovými lidmi nemá smyslu diskutovat, Trhněte si laskavě i se svojí nenávistí nohou.

I. Vermis 6.7.2018 20:04

Re: Když jste tak literárně vzdělán, tak jistě víte

A odkud čerpáte svoje moudrosti vy?

I. Vermis 6.7.2018 20:10

Re: Když jste tak literárně vzdělán, tak jistě víte

Jen bych přidal, že byste byl dobrým komunistou, který by se rád mýlil se stranou, nežli by měl pravdu proti ní - jen se narodit do "správné rodiny" ... Jak je vidět, rada Marka Aurelia v "Hovorech k sobě" se ve vašem případě minula účinkem ... inu, byla to vaše volba ... zůstat raději opicí.

F. Houžňák 6.7.2018 20:15

Trhněte si se svojí dálkovou psychologií

a se svojí jedinou pravdou nohou.

I. Vermis 6.7.2018 17:47

Začínám mít spíše dojem

že autor je komunistický agent, kerý dostal stranický úkol zkompromitovat katolickou církev ve chvíli, kdy se jedná o zdanění církevních restitucí. Anebo je snad opravdu [cenzurováno podle nařízení EU]? Jisté je, že pokud jde o stranický úkol, splnil ho na výtečnou a pár "užitečných idiotů" mu v tom úspěšně sekunduje.

B. Lukáš 6.7.2018 17:11

Dík za odvahu,

protože kdo se pokusí narovnávat

pokřivenou pravdu a zveřejní skutečné historické události o krutostech a ničení kulturních památek husitskými válečníky , bývá fanatickými vlastenci okamžitě označen za

sudeťáckého kolaboranta, kterého je nutno umlčet. „A votom to je“.

M. Prokop 6.7.2018 17:40

Re: Dík za odvahu,

Jo, jako jsou extrémní husité, jsou i extrémní katolíci. Jak se vám do toho ale připletli sudeťáci, to je mi tajno.

I. Vermis 6.7.2018 15:43

Připomněl bych ještě Bartolomějskou noc

jako vzorný případ "křesťanské lásky" katolíků...

F. Houžňák 6.7.2018 15:50

Bartolomějská noc byl mocenský boj mezi stranou

krále (na hranici slabomyslnosti), jeho italské mocichtivé manželky a vysoké katolické šlechty (třeba Guise) se stranou hugenotské vysoké i nižší šlechty, která se začala ve francouzském království roztahovat a snažila se obsadit mocenské pozice. O žádné náboženství nešlo, to byl jenom Schlachtruf, aby poštvali prostý lid a měšťany, kteří hugenoty neměli v lásce, protože jim chtěli vzít svaté a tím i čtyřicet dnů volna do roka. Hugenoti zase pořádali ve městech a oblastech, kde oni měli navrch, obdobné "bartolomějské noci", namířené zase proti katolíkům. Trochu se vzdělejte, zkuste začít (realisticky a historicky správně sepsanou) beletrií od Merleho zvané v originále Fortune de France, v češtině se první díl jmenuje Dědictví otců. Vzdělání je první krok ze tmy hlouposti a předsudků, které zde presentujete. Víte prd a děláte chytrého. Nejste sám.

I. Vermis 6.7.2018 17:42

Re: Bartolomějská noc byl mocenský boj mezi stranou

Nejsem, vy mne v tom předčíte - i když musím přiznat, že jste "neskočil na špek", který jsem na vás nastražil. Ale opravdu první tady začali hugenoti "svatomichalskou nocí" v Nimes - pokud ovšem nepočítáme masakr hugenotů ve Wassy-sur-Blais. Jinak, pokud chcete mluvit o vzdělání, tak o Svatomichelské noci se píše ve druhém dílu díla, které zmiňujete. Ale v tom vás omlouvám, i já již nejsem nejmladší a také se občas pletu. Jestlipak jste také četl knihu "Válka proti Abigenským" od J. P. Cartiera? A co myslíte, ta vražda sedmi inkvizitorů v roce 1242 "spadla jen tak z nebe" z nenávisti proti inkvizici, nebo byla něčím vyprovokována? A co se týká města Beziéres, opravdu si myslíte, že o tom víte více než U. Eco, který se studiem historie zaobíral? Nezlobte se, ale jste to především vy, kdo ví prd a dělá chytrého! Vy jste u toho také nebyl, ale vám stačí, že to řekl pan farář. Ale o tom více jinde.

F. Houžňák 6.7.2018 20:03

Když jste tak literárně vzdělán, tak jistě víte,

že Fortune de France se nazývá celá hexalogie. Ale to je jedno. Eco je spisovatel, který si kroutí historii tak, aby se mu hodila do knížky. Ovšem vaše poznámka o tom, že mi stačí, "že mi to řekl pan farář", svědčí o tom, že z vás primárně nemluví vzdělanec, ale nenávist a snaha oponenta ponížit a prohlásit, bez opory ve faktech, za blba. S takovými lidmi nemá smyslu diskutovat, Trhněte si laskavě i se svojí nenávistí nohou.

I. Vermis 6.7.2018 17:59

Re: Bartolomějská noc byl mocenský boj mezi stranou

Proboha, teď jsem si teprve všimnul vašich blábolů o "slabomyslném králi a jeho mocivhtivé italské manželce"! Víte co, raděj se nezesměšňujte a studujte, studujte, máte to skutečně zapotřebí. A pomněte, že "i inkvizitor může být rovněž veden ďáblem"...

F. Houžňák 6.7.2018 20:13

Italská byla jeho máti,

to jsem se spletl, a Kateřina byla jedním z osnovatelů masakru, a Karel IX inteligencí právě nevynikal.

J. Jurax 7.7.2018 0:16

Re: Bartolomějská noc byl mocenský boj mezi stranou

No jo, to víte, mocenský boj - ona ta víra svatá sloužila vždy jako ideologický podšprajc věcí mnohem přízemnějších a nevonných, leč jaksi materiálně výnosnějších. A slepě věřící ve jménu božím vraždili a ti nad nimi jim žehnali mnouce si ruce, jak jim to jde a kolik na tom získají.

Nicméně papež Řehoř XIII. co hlava církve svaté a zástupce katolického boha na zemi přijal vyvraždění hugenotů včetně žen a dětí s radostí, nechal sloužit Te Deum a razit pamětní minci.