26.10.2021 | Svátek má Erik


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zeman 30.8.2021 20:26

Ignorují hlavně onen výlučný zdroj energie -Slunce.

Co když příjem energie ze Slunce není stále stejný? - A změnit to podotýkám nemusí celková energie vyzařování Slunce, ta může zůstat stejná, ale pokud se změní jeho spektrum vyzařování (např. díky změně jeho aktivity), změní se nutně podmínky absorpce a reflexe slunečního záření oceánem, který pokrývá většinu Země a specielně na jejích nejosluněnějších oblastech kolem rovníku - stačí se podívat na extrémně strmá absorpční a reflexní spektra vody, jejichž střed na pár nm koinciduje se středem spektra vyzařování Slunce, takže stačí malý posun... -Takové spektrální změny, které by podle výpočtu jejich vlivu na absorpci a reflexi slunečního záření oceánem ve střednědobé perspektivě změnily tepelnou bilanci povrchu oceánu resp. jeho povrchovou teplotu o řád celého °C skutečně jen v rámci jediného slunečního cyklu změřila družice projektu SORCE...

A co kdyby Slunce svítilo stále stejně, i co do spektra, ale měnily by se parametry orbity Země kolem Slunce, podotýkám že intenzita dopadajícího záření klesá se čtvercem vzdálenosti. -Takové změny byly vypočítány semiempirickým modelem sluneční soustavy systému JPL/Horizons. Meziročně tato průměrná vzdálenost Země od Slunce kolísá v řádu desetitisíců km (http://000.sweb.cz/JPL-EPH10m-sundistance-anyear-length.png - a důvtipnější si mohou i všimnout, že její orbita nerespektuje ani jeden z Keplerových zákonů -ten totiž o nějaké gravitaci neměl ponětí, protože Newton se ještě nenarodil) a jen od r. 1965 se průměrná vzdálenost Země od Slunce snížila o řád celého tisíce km -viz http://000.sweb.cz/JPL-EPH10m-sundistance-per-aph.png

Zkuste si spočítat o kolik by to změnilo její tepelnou bilanci...

Nechci prudit, ale IPCC klimatolozilové o skutečné příčině mírného oteplení povrchu Země nemají nejmenší ahnung, oni jen dostali dobře placené zadání zdanit slučování uhlíku s kyslíkem, ber kde ber.

P. Rada 30.8.2021 20:37

"Prudíte" už zesměšnováním " IPCC klimatolozilové" a navíc se to snažíte maskovat vágními nejasnostmi.

Nejasnosti sice jsou a budou - což o to. Realita je ale už od prvé zprávy IPCC před více jak 30 lety právě o tom, že předpovědi této skupině vycházejí. Navíc lze na opakovaných zprvách i opakovaným měřením doložit, že s celého spektra prognoz vycházejí ty dříve označované za nejvíce "alarmistické".

J. Zeman 30.8.2021 22:54

Víte, když si nikdo z celé té celé mutimilardové oteplátorské enterprise vůbec nevšimne, že se Země za poslední půlstoletí co do průměrné aphelium-perihelium vzdálenosti přiblížila ke Slunci řádově o tisíc kilometrů (což si můžete samozřejmě v Horizons sám ověřit, data jsou veřejné, a což by samo o sobě okamžitě vysvětlilo ono oteplení -a podotýkám, že Země oproti Keplerovým představám neobíhá kolem Slunce, ale kolem těžiště sluneční soustavy, daného aktuálním postavením všech jeho planet, které se se středem toho Slunce významně neshoduje a samo kolem něj obíhá také) a vyhodí další šílené prachy za SORCE, která jim (mimo jiné vysloveně game-changing věci co se týče astrofyziky Slunce) ukáže velmi signifikantní (a úplně opačné, než předpovídaly jejich dosavadní modely) změny slunečního spektra v důležitých pásmech vlnových délek ve viditelném pásmu vč. kolem středu absorpčního spektra té vody (-což je to, co naprosto převážně otepluje na Zemi vzduch, protože drtivá většina slunečního záření - a specielně ve viditelném spektru, protože tam nese zdaleka nejvíce energie na nm - která na povrch Země dopadne se absorbuje a promění na teplo v oceánu, ne obráceně!) s víceméně přesně opačným průběhem, než má v rámci cyklů sluneční aktivity TSI, což se jim sakra nehodí do krámu (-a tak ta data v LASP znehodnotí nepřípustným zaokrouhlením telemetrie té družice o šest řádů AU resp. zvýší chybu měření vzdálenosti té družice od Slunce na +- desetisíce km a víceméně tak ta data za stovky milionů$ vyhodí - a každopádně změní na nepříliš použitelná pro skutečně seriozní vědce, kteří nemají známé ve vedení JPL resp. přístup k té nezokrouhlené telemetrii..), ale vyhodí také pak další šílené peníze za ARGO, ale nevšimnou si z těch měření, že se jim z důvodu tání mořského ledu zejm. na severní polokouli do hloubky signifikantně ochladil celý oceán... s nějakou vědou, natož seriozní bych tam spojitost tedy moc nehledal, zato politiky je tam dost více, než je zdrávo.