28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

SVĚT: Ekologický džihád

Slovní spojení „ekologický džihád“ použil poprvé kolega poslanec Jan Zahradník a vysloužil si za něj kritiku veřejnoprávních médií. Česká televize tuto kritiku doprovodila záběry fanaticky demonstrujících a poskakujících studentů, kterým švédská studentka Greta děkovala, že „obětovali vzdělání za demonstrace pro klima“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 26.7.2019 19:24

Re: Co s tím, pane Mertle? pokračování

To, do jaké míry se na změnách podnebí podílí člověk nevím. Myslím si, že má na tom podíl hospodaření s půdou. Udusaná půda, bez humusu hůř zadržuje vodu /v roce 1950 byl průměrný obsah kolem 3% v současnosti je to kolem 1% a někde je 0%/. Na lánech v kopcovitém terénu voda teče rychle a odnáší ornici. A podobně.

Výbuchu sopky nezabráníme. Proto, aby měla půda více humusu, méně udusaná, může každý z nás něco udělat. Musíme začít od sebe. Já jsem už začal. Ve vinici nepoužívám stroje, půdu kypřím rýčem a motykou, postřik dělám ručním postřikovačem. ATD.

Co jste udělal vy proti tomu, aby se planeta neoteplovala, krajina zadržovala víc vody ap? Pokud by si všichni vzali ze mne příklad, tak bychom možná neměli takové starosti. Jsem přesvědčený o tom, že za 100 – 200 let by se mohly dostavit výsledky naší práce. Pokud by se k nám přidal „zemědělec“ Babiš, tak by to mohlo být o nějaký měsíc dřív.

Navrhuji, aby všichni, včetně vás, Gréty a jejich posluchačů, si vyhrnuli rukávy, vzali rýče, motyky, hrabě, kosy a obdělávali pole. Mohli by přitom zpívat o tom, jak poručí větru a dešti. Poznala by, že pracovat rukama je něco jiného než mlátit prázdnou slámu a lítat po světě letadlem

M. Šejna 26.7.2019 20:52

a zas to "zelené" Grónsko

Grónsko bylo před časem zelené asi tak podobně, jako byla obec Lednice zaledněná i se zámkem, nebo jako v Dejvicích dávali nejvíc a v Hrdlořezech řezali hrdla.

A. Trick 26.7.2019 13:57

Argumentační fauly

"Vlastně jediný, kdo protestuje, je náš zaoceánský spojenec, Spojené státy." Náš zaoceánský spojenec zcela jistě neprotestuje kvůli CO2.

"Větrné elektrárny vyrábějící tu žádanou a opravdu čistou bezuhlíkovou energii jsou ale z oceli a výroba oceli potřebuje tu špinavou uhlíkovou elektrickou energii" Může ji též získávat z AE nebo z již postavených větrníků. Kolik ee je potřeba na výrobu jednoho větrníku a kolik následně ten větrník ee vyrobí?

"Že má každý český elektromobil výfuk na komínu uhelné elektrárny Prunéřov" To jsem opravdu nevěděl, že siť nabíječek je připojena direkt na Prunéřov a právě jenom na Prunéřov.

J. Jurax 26.7.2019 15:02

No, některé jsou pravda připojeny na Dětmarovice, Ledvice či Počerady, ba některé i na Temelín a Dukovany. Ovšem jaderky jsou taky fuj, i svatá Gréta jim po počátečním zakolísání odepřela podporu.

Najděte si někde, jak se jednotlivé technologie výroby elektřiny u nás podílejí na celkové výrobě. Seznáte, že podíl těžko využitelné a drahé energie fofrníkové a solární je marginální. A protože je drahá, obtížně regulovatelná, destabilizuje síť a tudíž vyžaduje zálohu klasických zdrojů běžících v pohotovostním režimu a tedy draze a neúsporně, ještě dlouho marginální taky zůstane mj. i proto, že výhradně z ideologických důvodů fofrniky i fotovoltaika vyrábějí drahou energii, kterou vlastně nepotřebujeme. Ale dráze platíme, což seznáte na faktuře za elektřinu.

A. Trick 26.7.2019 16:40

Dovoluji si připomenout,

že jsem zastánce atomek s přečerpávacími elektrárnami. Větrníky a soláry považuji za užitečný doplněk. Ale s argumentačními fauly se smířit nemohu.

V. Petr 26.7.2019 19:00

Toto ale není argumentační faul!

Argumentačního faulu se dopouštějí zelenáí už tím, jak používají termín "obnovitelný zdroj." Nic takového totiž NEEXISTUJE, jak ví ostatně každý ekonom. Ten se v prvním ročníku učí, že existují jednak odpisy a jednak provozní náklady. Toto lze klidně použít i pro CO2. Do "produkce" CO2 "obnovitelných zdrojů" je třeba alikvotně započíst CO2, vzniklý při jejich výrobě a dokonce i CO2, vytvořený zdroji, které vyrovnávají jejich výkon, což je v "ekologickém" Německu ruský zemní plyn. Vláda se dokonce BRÁNÍ odstavování plynových zdrojů, jejichž provoz jako rezervy se majitelům nevyplácí (a platí jim proto příplatky k ceně elektřiny).

T. Hraj 26.7.2019 12:50

globální tyranie

Pravdu měl V. Klaus. Nejde o klima nebo ekologii. Jde o svobodu. To, co tito lidé žádají jsou zcela extrémní opatření a navíc globální . Extrémní = jdoucí proti spontánnímu vývoji - k tomu je třeba vysoká míra tyranie. Globální = centrálně řízené na úrovni celé planety - k tomu je třeba světovláda. Cílem je tedy celosvětová tyranie.

J. Svoboda 26.7.2019 13:08

Re: globální tyranie

Ledovce tají jen ve filmu Al Gora a pokles počtu ptáků o 40% a hmyzu o 60% v posledních letech na území ČR je nejspíš, jako chřipka, co za 14 dní odezní. Narážím na prognózu VK ohledně celosvětové ekonomické krize, kdy se spletl ne o týden, ale o pár let a o pár biliónů dolarů.

Pěkný den.

A. Trick 26.7.2019 13:59

Re: globální tyranie

Jak dlouhých bude oněch 14 dní až se počet ptáků a hmyzu vrátí na původní úroveň?

P. Rada 26.7.2019 13:22

Re: globální tyranie?

Globálně známou neoblomnou platnnost nadřazenosti přírodních zákonů zákonům lidským a lidsky voleným libůstkám si přihlouple-samolibý narcisové opravdu mohou vykládat podobnou lidskou tyranii.

Cituji ideu jejich koruního zástupce V.K. s knihy "Modrá, nikoli zelená planeta":

"Osobně se domnívám, že k mírnému oteplování dochází. Ale myslím, že oteplování bude daleko menší než predikují současné modely klimatologů. Mnohem menší. Bude těžko měřitelné".

Tuto lež, přitom president vázaný přísahou všemu lidu vydal písemně a dodnes se od ní nedistancoval. Lež to byla už tehdy proto, že v roce 2007 byly dlouhodobě známé a zveřejnované celosvětově shromaždované údaje které ale samolibě nerespektoval.

crudata.uea.ac.uk/~timo/diag/tempts_decadesmooth_global.png

J. Kopis 26.7.2019 14:11

Re: globální tyranie?

A jak voni chytrolín, přišli na to, že přírodní zákony budou brát zřetel na snahu lidstva o nulovou stopu CO2?

P. Rada 26.7.2019 17:16

Re: globální tyranie?

Přírodní zákony jsou tak pojmenovány proto, že na rozdíl od společenských jsou na lidech nezávislé - voni chytrolíne.

L. Novák 26.7.2019 21:19

MaŠíBl Rada

A ty jsi neomylným "hlasatelem" přírodních zákonů, že? Až na ty blbosti, co jsi tady naplácal a byl při nich přistižen on-line... :-P

P. Zinga 26.7.2019 12:50

K vůli záchraně klimatu se musíme vzdát demokracie.

https://www.thegwpf.com/climate-extremism-democracy-and-progress-are-facing-extinction/

T. Hraj 26.7.2019 12:59

Ti, které byste si přáli nejméně

Tak, tak. A kdo bude tvořit onu osvícenou elitu (nebo snad jednoho führera?), která má být schopna utopii realizovat? Profesor Jordan Peterson říká že odpověď je dříve či později nevyhnutelně tato: "ti, které byste si na těchto pozicích přáli nejméně".

J. Kopis 26.7.2019 14:12

Re: K vůli záchraně klimatu se musíme vzdát demokracie.

Ano, odtud klimatický vítr věje!

D. Mach 26.7.2019 11:50

Různé civilizace už zkolabovaly, ne že ne!

My starší, kteří jsme skutečně studovali, víme, že ke kolapsům civilizací vinou změny klimatu už v historii došlo. Nebyl to celosvětový kolaps a to nebude ani tentokrát, byť jak ukazuje migrace z Afriky, tak už žádný problém na naší planetě není a nebude lokální. Zkolabovaly antické civilizace poté, co zplundrovaly lesy, zkolabovaly středo a jihoamerické civilizace poté, co nebyly schopny svá města udržet v čistém stavu a zajistit základní potřeby, jako je voda. To byly lokální změny klimatu. Pokud by zkolabovala naše civilizace, tak to nutně neznamená, že všichni zemřeme. Jen si budeme muset zase utáhnout opasky a začínat už pokolikáté znovu. Ale to nezačneme my, starší a vystudovaní, to budou muset provádět ti mladí, kteří se tomu pochopitelně brání. Jen aby si v návalu vzteku proti nám starším a studovaným nevymysleli nějaké "protiopatření".

P. Rada 26.7.2019 13:02

Re: Různé civilizace už zkolabovaly, ne že ne!

Ano různé civilizace zkolabovali a zejména ty, které se nedokázali nějak adaptovat a to třeba i odchodem před suchem do jiných oblastí jak to předvedli např. Anasaziové. Souhlasím také s tím, že málokterý dopad bude dnes v globalizovaném světě mít projev jen lokální.

Pokud jde ale o ty dříve "vystudované", ke kterým se hlásíte - tak dlužno podotknout, že v dobách kdy do škol dnešní 50 až 80desátníci docházeli se o změnách klimatu prakticky nikde neučilo. Málo kdo se zřejmě i po odchodu ze školy dál vzdělával a paradoxně nyní mladým vyčítá, že se o rizicích nestabilního vývoje světa vůbec dozvěděli a nějak reagují.

Bolševik si myslel, že vše lze zvládnout silou, kapitalista kapitálem... a tak se klimatologii nevěnovali - ačkoli dnešní důsledky sucha mají těžiště ve vytěžených uhelných zásobéch doby rozděleného světa za studené války. Tu máme za sebou všichni -že? Nedávno nastoupivší si už zase začali myslet, že vše zvládne globální volný trh a jeho neviditelné ruce...

V souladu s poznatky fyziky už sto llet staré se ale ukazuje, že tomu tak není. Až po půlstoletí akumulovaného působení tehdejší produkce CO2, konkrétněji u nás došlo na dopady sucha se kterými si náhle nikdo ze starší generace neví rady. Na schnoucí lesy leckdo je čumí!!!. To proto, že na varování klimatologů už od prvého panelu IPCC před GW a zejména růstem extrémnosti počasí rozhodující většina české společnosti adekvátně nereagovala. O bagatelizaci problémů v posledních 20letech se u nás zasadili i oba poslední demojraticky volení presidenti.

Dnešní mladé jsme tak všichni přivedli před problém temných zítřků plný nebezpečných jevů. Něktěří od toho co sami spolu-zapříčinili jak vidím ale dávají pokrytecky ruce pryč.

J. Kopis 26.7.2019 14:17

Re: Různé civilizace už zkolabovaly, ne že ne!

Mohl byste dát relevantní odkaz, který by potvrzoval tvrzení, že "ačkoli dnešní důsledky sucha mají těžiště ve vytěžených uhelných zásobéch doby rozděleného světa za studené války." a "V souladu s poznatky fyziky už sto llet staré se ale ukazuje, že tomu tak není. Až po půlstoletí akumulovaného působení tehdejší produkce CO2, konkrétněji u nás došlo na dopady sucha"

P. Rada 26.7.2019 17:18

Re: Různé civilizace už zkolabovaly, ne že ne!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD

L. Novák 26.7.2019 21:21

Re: Různé civilizace už zkolabovaly, ne že ne!

Blbečku, nauč se napřed češtinu, to je mnohem jednodušší, než porozumět složitým přírodním procesům a vývoji klimatu.

F. Houžňák 26.7.2019 11:39

Jedna parta pokrokových soudruhů a soudružek

bojuje za to, aby se hnojilo pouze hnojem od dobytka, protože ho je z velkochovů hodně. Druhá parta bojuje za to, aby se velkochovy zakázaly. Když se jich zeptáte, jak tedy chtějí hnojit, sprostě vám vynadají. To je budoucnost Evropy.

J. Poživil 26.7.2019 10:24

Mě fascinuje jiná věc.

V rámci klimatického džihádu a boje proti CO2 budeme v rámci EU vnucovat lidem elektromobily, ale v následujících 7 letech máme dovézt do EU z USA 35000 tun hovězího. To nevymyslíš.

https://www.consilium.europa.eu/cs/press/press-releases/2019/07/15/imports-of-hormone-free-beef-eu-us-agreement-confirmed/

P. Rada 26.7.2019 17:26

Re: Mě fascinuje jiná věc.

Elektromobilitu není nutné vnucovat - ta malá na kolech, koloběžkách... má už nyní ekonomické opodstatnění.

Něco jiného je problém realizace udržitelnosti touhy pohybovat se solo, rychle a dynamicky v tunové plechovce zejménana po městech na základě jakéhokoliv typu pohonu a tak aby to nemělo dlouhodobě negativní dopady na okolí.

Zkuste alespon uspokojivě vyřešit problém městských skadovacích prostor pro "plechovky".

Z. Klouček 26.7.2019 10:01

Množství lidí na planetě

neustále narůstá a naše nároky ještě více. Vzdělání všech, zázraky medicíny, pokrok ve vědě a technice jsou úžasné, čím ale za ně zaplatíme, se uvidí až s odstupem. Když to přeženu ad absurdum, tak miliardy lidí budou chtít plout výletními loďmi do Benátek a Barcelony, navštívit Karlův most, Český Krumlov či pyramidy, pít čistou vodu a koupat se v ní, studovat nově vzniknuvší humanitní obory, lyžovat, bydlet v klimatizovaném bytě, jíst zdravé dobré jídlo, žít dlouho s potřebnou zdravotní péčí... Část lidí si asi myslí, že to půjde do nekonečna samo nebo nás zachrání zlomové objevy vědy, jiní spoléhají, že si příroda pomůže sama, někteří pomýšlejí na přesun mimo naši planetu (v tomto ohledu ovšem o rovnosti lidí nemůže být ani řeči). Já sám asi podobně jako většina Evropanů jsem ochoten ještě více omezovat a třídit odpad, šetřit vodou, kupovat přednostně místní potraviny atd., ale auta a elektřiny se jen tak nevzdám. Tak co vlastně má člověk dělat, aby se choval jakžtakž odpovědně vůči budoucím i přírodě, ale udržel si podstatu toho, oč se celý život snažil?

J. Jurax 26.7.2019 10:15

Neblbnout. Nestat se greténem.

F. Brabec 26.7.2019 10:45

Re:

To víte, že si příroda pomůže. A jelikož je člověk součástí přírody, jsem si jistý, že na tom bude mít velký podíl. Buď to bude válka, nebo se objeví pandemie nějaké smrtelné choroby. Jak půjde lidem o život, přestanou blbnout (aspoň částečně).

F. Brabec 26.7.2019 10:46

Re:

Měla být reakce na pana Kloučka.

P. Zinga 26.7.2019 12:51

Re:

Trefné.

Z. Lapil 26.7.2019 12:21

Re: Množství lidí na planetě

Už Sokrates řekl: Kdo chceš hýbat světem, hni sám sebou. Gretě a spol. tohle uniká. Říkají: zařiďte nám budoucnost, ale nevšiml jsem si, že by nabízeli spoluúčast.

A co má člověk dělat, aby si udržel podstatu...? Přemejšlet aspoň trochu za roh. Papírové tašky místo plastových je při prvním přiblížení dobrý nápad, ale slyšel jste už heslo Šetřte naše lesy?

Samozřejmě netuším, byl-li jste na socialistické vojně. Pokud ano, jistě připomenete každému, kdo se chystá panikařit: NEJHORŠÍ SMRT JE Z VYPLAŠENÍ.