7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Může si laik udělat jasno v klimatickém sporu?

Se seismologem a geofyzikem Pavlem Kalendou (o jeho článcích jsme psali zde) jsme původně chystali rozhovor především o tom, jak by si laici a nejen oni mohli udělat vlastní názor na „klimatickou problematiku“. Jeho odpovědi se však neomezily jen na to, ale šly do podstatně větší hloubky a šířky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 1.9.2020 10:57

Vaše otázka: Ochlazuje se, otepluje se?

Na tom totiž ani tak nesejde. Houpalo se to vždycky, i když Přemysl Oráč nejezdil automobilem, zasejc se ale vypalovali lesy tady všude v Evropě .....

Není to o plusu nebo o minusu. Otázka zní, zda politické shromáždění aktivistických laiků, kteří se bojí i bouřek, může cokoliv rozkázat podle svých domněnek, přání, snů radostných!!! A jejich posluchači si pletou klima Země s termostatem na kotli.

M. Šejna 1.9.2020 11:01

pane Hašku,

otázka zněla, jak jste přišel na ty změny klimatu a sluneční aktivity, když jste sledoval venku přírodu a čuměl z okna při jízdě ve vlaku. ;-)

Mě by to taky zajímalo. ;-)

Š. Hašek 1.9.2020 11:17

1. Je mi pětašede. To už je dost času na malininký soubor dat.

2. Chodil jsem do školy a nedávno byl ledovec u Sněžky. Knížky!

3. Čuměním (nejen z vlaku) jsem zjistil, že to fakt nejni jako přes kopírák, když mně bylo třináct.

4. Celkově nejsem vyjevený z toho, že pod sadem už nerostou blatouchy. A byly tak čtyřicet let.

5. Sluneční aktivitu jsem vyčetl, ta se nedá vyčumět. Já jen jednou na vlastní voči viděl úplný zatmění Slunce. To je čumenda.

A tak mi to všechno nějak šrotuje v makovici a nenechám se oblbnout JauJauBursíkovou. Tedy tou ideologií a zápalem.

Nevím, zda Vám to bude stačit, pane Šejno. Mám velký okruh pomatenců podobných mně, které též klimatisti štvou.

Tím neříkám, že tomu rozumím do posledního prvoka v oceánu, tuny ledu u Špicberk a molekule CO2 v atmosféře. ;-)

M. Šejna 1.9.2020 11:59

Pane Hašku,

já Vám rozumím. Klimatické pomatence taky nemusím. Stejně tak nemusím klimatické pomatené popírače.

Není pochyb o tom, že se otepluje a že toto oteplování zavinil člověk. Jen je potřeba se z toho nepodělat a přizpůsobit se novému klimatu.

Boj proti oteplování je bojem proti civilizaci. Adaptace na teplejší klima je bojem za další rozvoj civilizace.

R. Langer 1.9.2020 12:09

Je zatraceně dost pochyb o tom, že člověk zavinil nějaké oteplovaní, tak alespoň nelžete jako ten Zelený bolševik. Pokud to ovšem myslíte vážně, je evidentní, že je zcela zbytečné se s vámi o čemkoliv takovém bavit, stejně jako s ostatními, stejně postiženými jednotlivci. :-P

M. Šejna 1.9.2020 12:37

pokud inteligent pochybuje, pak proto, že mu nesedí fakta.

Pokud pochybuje debil, pak proto, že jsou mu fakta nepříjemná pro jeho ideologii.

Vám evidentně fakta nic neříkají. A pokud náhodou ano, tak vám jsou nepříjemná pro vaši ideologii.

R. Langer 1.9.2020 12:53

Žádná FAKTA o klimatu neznáte. Neznáte ani fakta o počasí na příští den, tak tady nefantazírujte.

R. Langer 1.9.2020 12:54

A moje ideologie je taková, že klimatu nic není, a všechno je v pořádku. Ale chápu, že pro vaši ideologii je takové tvrzení hodně nepříjemné. :-P

M. Šejna 1.9.2020 13:14

kdy jsem, vy dementní trolle, psal o tom, že klimatu něco je?

Klima je úplně v pořádku, protože globální oteplování není žádná nemoc. Klima se mění, měnilo a bude měnit vždy.

To jen dementní troll Langer má pocit, že já mám z oteplování hrůzu.

R. Langer 1.9.2020 13:19

Dementní troll Šejna tvrdí, že klimatu nic není, jenom ho lidstvo otepluje. Já tvrdím, že klimatu nic není, a lidstvo ho neotepluje, otepluje se z jiných důvodů. Proč s tím má dementní troll Šejna takové problémy, to opravdu nechápu, když je podle něho stejně všechno v pořádku. ;-D

M. Šejna 1.9.2020 13:25

Dementní troll Langer tady ještě před lety oslavoval Kremlíka za jeho tvrzení, že globální oteplování je podvod století.

Teď najednou dement Langer tvrdí, že se otepluje. Dement Langer ani neví, co psal před časem. To je ale běžný průvodní jev demence, takže u Langera se to dá pochopit.

R. Langer 1.9.2020 18:09

To ovšem není pravda. Ukaž mi, kde jsem to psal? A když, tak jedině tehdy, když se vám, pilným oteplovačům to oteplování zaseklo, takže jste ho museli potupně přejmenovat na globální klimatickou změnu, dementní trolle Šejno. To si zase pamatuju já, na rozdíl od tvé demagogická selektivní paměti. Takže se s tou demencí postav před zrcadlo, a jednu si vraz. :-P

T. Zlesa 1.9.2020 11:10

Já bych donedávna laicky řekl, že se mírně otepluje. Postupně během let se mi v klasických ponožkách více potily nohy a tím za pár hodin se zase ty nohy ve vlhčích ponožkách ochlazovaly trochu více, takže se to vykompenzovalo. Nyní mám bambusky, ty se tak nechovají, žádné fyzikální děje neprobíhají. Takže je možné, že se oteplování zastavilo.

Proto to tady čtu pozorně.

J. Nevrkla 1.9.2020 9:32

R^:-)

P. Rada 1.9.2020 9:16

V celém článku panů Kalendy a Součka nalézám vedle polopravd a spekulativností vzhelem k otázce zada si laik může udělat jasno... dvě zásadní informace:

1. Sdělení Součka úvodem: ... "Mezivládní panel IPCC však téměř jistě nebude souhlasit ani s jedním z nich"...

2. Sdělení Kalendy závěrem: ... " V časopisu Vesmír jsem neprošel recenzním řízením."...

Laikům v cestě poznání reality odjakživa nezbývá, než se opírat o to vše, co předtím jiní pracně a dlouhodobě ověřovali včetně metod recenzování, oponování... Toto vše může začít znovu postupně studovat, testovat...

Základem je tedy vzdělanost alespon na té úrovni, že dotyčný je schopen pročíst zprávy IPCC, orientovat se ve všeobecně vědnním prostředí jako představuje časopis Vesmír...

Pak lze tvrdit, že průměrně vzdělaný laik vzhledem k dnešním možnostem informatiky i jejího obratného zneužívání má stále možnost udělat si přehled (jasno).

R. Langer 1.9.2020 9:44

Základem je NELHAT, usvědčený prolhaný Zelený bolševiku! :-P

J. Lukavsky 1.9.2020 9:46

To, že článek odmítl Vesmír neznamená, že je špatný. Spíš nepasuje do mainstreamu. Myslím, že to byl objevitel elektronového spinu Dirac kterému tehdá špičkový časopis hodil na hlavu jeho rukopis... takže vyšel jinde. Naštěstí už minula doba Bruna a Galilea a kacíři nejsou upalováni, zatím jen vyhazováni z práce. Pokrok nezastavíš! J.L.

M. Šejna 1.9.2020 9:55

Ten článek ale špatný je, protože Kalenda si protiřečí a svá tvrzení není schopen prokázat.

Nejvíc to bije do očí u toho zpoždění 270 let, podle kterého by nejvyšší sluneční aktivita měla být okolo roku 1750. A naopak nejchladnější období by mělo být na Zemi ve 20.století jako reakce na výrazný pokles sluneční aktivity (Maunderovo minimum) ve století sedmnáctém.

J. Lukavsky 1.9.2020 15:25

"zpoždění 270 let" no stejné zpoždění nárůstu koncentrace CO2 za růstem teploty je na grafech v vrtu Vostok. POdle těchto měření, tedy ne výpočtů či hypotéz CO2 následuje teplotu. A některé oscilace teploty mohla způsobit např. velká sopka. Ta nejdřív ochladí zastíněním Slunce ale pak oteplí CO2. No není to asi s tím klimatem tak jednoduché. J.L. end

M. Šejna 1.9.2020 15:33

V historické době vybouchlo už mnoho sopek, ale po žádné velké erupci se vůbec nezvýšil obsah CO2 v atmosfeře.

Nestalo se tak ani po vybuchu Krakatoa, ani po Pinatubo ani po Mount St.Helen.

J. Lukavsky 1.9.2020 15:48

no sopky dodávají cca 1 GtCO2/rok, čili 1/10 toho co člověk. Ale zase to dodávaly i před průmyslovou revolucí. A prudké ochlazení po některé velké sopce bylo myslím jasně dokumentováno i v Evropě jako rok kdy byl hladomor. J.L. end

J. Pokoutný 1.9.2020 19:20

On někdo v době výbuchu Krakatoy (1883), Pinatubo (1991) (2004-6) měřil před a po CO2? Máte k tomu nějakou citaci?

M. Šejna 1.9.2020 9:46

Co mužete chtít po šarlatánovi Kalendovi, podle kterého je nejvíce zemětřesení v zimě, a to proto, že zemský povrch v té době příjímá nejvíce energie. ;-D

M. Šejna 1.9.2020 9:13

Tento rozhovor s geofyzikem Kalendou je snůška blábolů a je s podivem, že geofyzik je ochoten ze sebe dělat idiota v přímém přenosu. O kus níž upozorním na zásadní bludy, které profesor Kalenda šíří:

M. Šejna 1.9.2020 9:23

IPPC nikdy netvrdilo, že antropogenní CO2 zůstává v atmosfeře narozdíl od toho přírodního. Kalenda v tomto sprostě lže.

IPCC jen upozorňuje na to, že CO2 z fosilních paliv má jiné složení izotopů CO2, což je výsledek přírodních zákonů, které Kalenda nejspíš ignoruje.

V uhlí a ropě je vyšší obsah izotopu 12C, než v atmosferickém CO2. To je dáno tím, že rostliny upřednostňují lehčí izotop 12C před izotopem 13C. No a protože fosilní paliva jsou zbytkem pravěkých rostlin, pak je v nich samozřejmě méně izotopu 13C a více izotopu 12C.

M. Šejna 1.9.2020 9:30

Podle Kalendy je největším zdrojem pro zemětřesení sluneční energie, a proto je nejvíce zemětřesení v zimních měsících.

Kalenda by si měl po sobě přečíst, co píše.

Pokud je hlavním zdrojem pro zemětřesení sluneční energie, mělo by být nejvíc zemětřesení v létě a nikoli v zimě, a navíc by ze Země třásla půl roku na jižní polokouli a pak půl roku na severní

M. Koutný 1.9.2020 9:45

Čtete velmi nepozorně. Naprosto vám unikla klíčová pasáž o zpožděném efektu ohřívání litosféry.

M. Šejna 1.9.2020 9:49

Myslíte zpoždění 270 let? ;-D

J. Fous 1.9.2020 15:22

Což vede k přesvědčení že je stejně pozdě a že je to vlastně jedno. I v tento moment objem průmyslu a devastace přírody roste. Ještě jsme se ani nedostali do bodu kdy by růst zpomaloval natož aby došlo k poklesu.

M. Šejna 1.9.2020 9:35

Kalenda se odvolává na Charvátovou, která přišla s teorií, že aktivita Slunce je závislá na pozici velkých planet (Jupiter, Saturn).

Kalenda ale vůbec nepochopil, o čem Charvátová píše. Charvátová ve své teorii předpověděla velký pokles sluneční aktivity v první polovině 21.století. Tahle její předpověď se vyplnila a zdá se, že teorie Charvátové je pravdivá.

Jenže Charvátová zároveň sdělila, že pokud je klima závislé jen na sluneční aktivitě, pak se bude ve 21.století ochlazovat. Místo toho se dost výrazně otepluje

Z toho plyne, že současné oteplování není způsobeno změnou sluneční aktivity.