20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Éra vědy založené na důkazech skončila

Udílení Nobelových cen a čestných doktorátů různým bláznům a lumpům je něco, na co jsme si už zvykli. Nobelova cena pro palestinského řezníka Jásira Arafata nebo pro soudně uznaného klimatického lháře Ala Gora.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 19.6.2019 10:34

Re: Pro Petra Vaňuru o lidové moudrosti

.. ty supermarketové brambory( z Egypta ňákého..) nám přivezli návštěvníci, pozvaní na víkendové grilování, moc pěkně vypadají, ale to je asi tak všechno, po ochutnávce zbytek leží ve spíži, dám je sousedce pro slepice. Na zahradě už kopu vlastní, u nás lety ověřená odrůda Magda a něco málo Keřkovských rohlíčků - ty budou na štědrovečerní bramborový salát.

M. Mikulec 19.6.2019 10:23

Re: Klimatické vědy se začaly politicky ohýbat?

Je pravda, ze vědci pokrytecky mlčí, když jde o třetí a další pohlaví, jako by v životě neslyšeli o mužských a ženských chromozómech. Pokrytecky mlceli i u emisních limitů spalovacích motorů, a výsledkem bylo podváděni, při nemožnosti limity, stanovené od zeleného stolu, dodržet. Pokrytecky mlčí při frontalnich útocích politiků na jadernou energetiku.

M. Mikulec 19.6.2019 10:08

Prave čtu článek Petra Havla

o používání pesticidů v EU a chemických koktejlech pesticidů, přičemž dopad na naše zdraví je neznámý. Ale předvídatelný. V ČR se používá méně pesticidů než v jiných zemích EU, ale největší dovoz je z Polska ( které už nazývám evropská Čína), a z Německa. Tudíž si čeští zákazníci užijí konzumace pesticidů vrchovatou měrou. Nevyřešila by tento problém neviditelná ruka trhu, kdy by zákazníci kupovali domácí zdravější výrobky a ne podle diktátu globálního byznysu, nehledě na minimální uhlikovou stopu u domácí produkce?

M. Pivoda 19.6.2019 10:03

Klimatické vědy se začaly politicky ohýbat?

A proč by se neměly ohýbat? Cokoliv lze zneužít, bude určitě zneužito. Ať už tím, či oním směrem.

Jenže o to mi zde nejde. O co mi tedy jde? Podstatné je toto: Náš přírodní systém je příliš složitý. Takže to, čemu se dnes říká "klimatické vědy", vyzrálými vědami dosud nejsou (bez ohledu na použitý matematický aparát a množství dat). Klimatologie není dosud schopna učinit seriózní předpověď o budoucnosti. Proto také argumentovat "vědou" je v tomto případě nepatřičné, pro kteroukoliv stranu dnešní klimatické barikády.

Důležitější ohledně klimatu je zdravý úsudek, opřený o osvědčený "princip předběžné opatrnosti".

M. Mikulec 19.6.2019 9:49

Re: Přesnější název článku by byl následující:

Klimatické vědy se začaly politicky ohýbat. Zelená sekta měla zůstat zájmovou skupinou a ne se cpát do politiky. Ale jako vždy- Němci nedělají malé chyby.

Z. Lapil 19.6.2019 9:37

Re: Geoengineering spíše než socialismus to může vyřešit

O tuhle verzi řídící UI vás nedokážu připravit:

https://www.idnes.cz/ekonomika/dilbert?f=MBB7bacad_dt190618.htm

Z. Lapil 19.6.2019 9:32

Re: Pro Petra Vaňuru o lidové moudrosti

O egyptských bramborách nic nevím, ale jestli máte na mysli ty aktuální supermarketové, tak je radno soucítit s každým, kdo je nucen to jíst.

U nás máme momentálně místní rané (do nedělní půlnoci objednat, ve čtvrtek odpoledne vyzvednout). Cenově poněkud luxus, ale když si je uděláte šťouchané se škvarkama, nic dalšího k tomu nepotřebujete a vejdete se do HODNĚ necelé padesátikoruny za osobooběd. Za materiál samozřejmě. Možná okurkový salát nebo tak něco :-).

Mimochodem: tento týden se náš počítač tváří, že to bude zadarmo a ten jejich je s tím spokojen. Ale objednávka dorazila a máme si přijet, "ono se to nějak vyřeší".

Z. Lapil 19.6.2019 9:18

Re: Geoengineering spíše než socialismus to může vyřešit

To je ono: ve správných rukou. UI řízená lidmi je nástroj, nikoliv "velící důstojník". UI nebude řídit nic, dokud jí to nebude svěřeno; samozřejmě postupnými kroky typu zrušení hotovosti nebo na komunistický způsob "nechodí na schůze, nepojede do Jugošky". Aktuálně je dobře našlápnuto "chytrými semafory" schopnými pohlídat délku kolony (dobrý sluha) nebo uvažovanými udělátky do aut, která nepojedou, ucítí-li alkohol. Nedej pámbu, aby se vám na dálnici vylila špatně zavřená vodka. Auto zastaví uprostřed křižovatky a nehnete s ním, dokud vás nepřijede vysvobodit střízlivý policista. Nebo pojišťovák.

My, kteří jsme zažili socialisticky řízenou společnost, víme, že i za socialismu šlo leccos, jen to chtělo správně ideologicky zdůvodnit. Na vojně jsme koncem 80. let chodili na koncerty do kostela, jen to museli organizovat svazáci (jednak to bylo bezpečnější, jednak to byl způsob, jak natáhnout večerku v hospodě). Kundera tuším v Žertu píše, kterak jim povolili kapelu "protože se domnívali, že když se to hraje v tankistických uniformách, tak to není džez".

Osobní naději čerpám z úžasně shrnující věty: "Dokud někdo nepostaví mašinu, která by uměla švindlovat, zůstane člověk neomezeným pánem tvorstva".

Z. Lapil 19.6.2019 8:52

Re: Greta si ocenění zaslouží

O tom naprosto nepochybuju. Z mého ale ne, u nás by se musela spokojit s kočkou :-).

Z. Lapil 19.6.2019 8:49

Re: Greta si ocenění zaslouží

Rozhodně je to jednodušší představa, než "spiklenecká" teorie o spříseženectví zelených s politiky, jejichž agenti hledají vhodného kandidáta jak Tibeťani novorozeného dalajlámu.

Ale klasika: nalezení nějaké ikony bylo na spadnutí a mladá holka se na to vždycky dobře hodí. Jen si říkám - četl jste Kohoutovy Nápady svaté Kláry? Tam dívčina přestane konat jurodivé divy poté, co přestane být pannou. Tak si říkám, jak na tom Gerta asi je :-).

Vážně: je to tenká svižně napsaná knížka, ideální na léto. Nejste-li ovšem knihomol, v takovém případě ji slupnete za odpoledne :-). Z anotace: "Zatímco případ čím dál víc zaměstnává nejrůznější činovníky a poltí obyvatele, žije Klára jako normální čtrnáctka v rodině, kde si maminka s otcem posílají vzkazy po kočce a babička plete svetr na jabloň."

P. Han 18.6.2019 23:06

Re: Pro Petra Vaňuru

Nojo, zase jste znalec. Arpanet samozřejmě podporoval stát, konkrétně Pentagon. Šlo o vojenský projekt.To nebyly žádné dotace do civilního sektoru.

P. Grigar 18.6.2019 22:58

Re: No, hlavně že jste to přežil,

.. ano, tento pokrokový objev nás ovšem paradoxně vrátil k dočasnému používání pravítek dřevěných. Tehdejší, v pětiletých cyklech plánovaná, výroba celuloidových nedokázala pružně pokrýt zvýšenou poptávku.

P. Grigar 18.6.2019 22:48

Re: Pane Šejna, není pravda.

.. a to jste si dovolili moc, pan učitel Šejna se bude zlobit! Tož vítejte oba do klubu hloupých žáků.

P. Grigar 18.6.2019 22:43

Re: Pro Petra Vaňuru o lidové moudrosti

.. inu, já zase na druhou stranu bedlivě sleduji vliv klimatických změn na předpokládané rozšíření pěstebních ploch na Sibiři, obzvláště mě zajímá, jak se tam dokážou vypřádat s kvalitou a cenou brambor. Ty egyptské jsou v obou parametrech strašné.. jedenáctá rána egyptská.

P. Grigar 18.6.2019 22:32

Re: Jaké jsou hranice současné vědy?

.. nikoliv, mě pouze zaujala jistota Šejnova tvrzení, že tak Matka Příroda činí. Jinak jsou mi vize Gréty a moudra Šejnova šumafuk.

P. Grigar 18.6.2019 22:26

Re: Pro P. Grigara

.. bohužel klimatologie na stupeň vlastního vývoje příliš nehledí a ruku v ruce s některými politickými skupinami si osobuje status neomylnosti. Nemám-li potřebná tvrdá data, nemohu svou teorii prohlašovat za jistou, ani v případě podepření principem předběžné opatrnosti.

P. Grigar 18.6.2019 22:15

Re: Geoengineering spíše než socialismus to může vyřešit

.. ukočírování osmi miliard bude úkolem hodným rozvinuté UI. Obávám se, že to "ve správných rukou" úspěšně zvládne. Zvládnutí imigrace do Evropy není na programu dne.

J. Jurax 18.6.2019 22:13

Jojo, on Hitler taky kdysi vizionářsky blouznil, nebo Lenin. A lidi s nimi nadšeně souhlasili, a ti, co ne, byli jaksi převychováni nebo holt vyeliminováni. Jak to dopadlo je dnes již známo.

No a teď máme vizionářsky blouznící svatou Grétu a gretény, co nadšeně souhlasí. Převýchova a vyeliminování jsou zatím přítomny jen v jakési soft verzi. Jak to dopadne se ovšem zatím neví.

P. Grigar 18.6.2019 22:09

Re: Vaše úvahy jsou zcestné.

..nevím, co si v tomto směru myslí p.Alda. Dle výhradně mého názoru se universita degraduje udělením čestného doktorátu osobě, která zatím mimo okázalých prohlášení nedokázala ničeho, v žádném oboru lidského snažení. Když moudra, podobná těm Gretiným, bude hlásat bez cizí pomoci nadějná studentka z okresního gymnázia, s největší pravděpodobností po ní neštěkne ani pes. Greta je novodobý Incitatus.

J. Jurax 18.6.2019 21:54

A hladina se zvýší. No a?

Není i v tomto případě lepší neinvestovat do boje proti emisím CO2, nýbrž do eliminace a případně využití následků očekávaného nikterak dramatického oteplení?

Polopaticky - očekávám-li změnu počasí díky skleníkovému efektu vyprodukovaných emisí z důsledkem jako sucho a zároveň přívalové deště, není účelnější investovat do udržování vody v krajině včetně nových nádrží a přehrad než bojovat proti emisím budováním solárních parků produkujících drahou a obtížně využitelnou energii, kterou navíc nepotřebujeme? Když navíc není jasné, zda to s naším problémem vůbec může pomoci?

P. Grigar 18.6.2019 21:54

Re: nenadaný žáku Grigare

.. ve svém dřívějším příspěvku k tématu jste zcela jasně uvedl, že příroda nedokáže beze zbytku absorbovat ona 3% CO2 lidské produkce, že jste od tohoto tvrzení vzápětí vyklouzl k izotopům uhlíku, vám ke cti nijak neslouží. Jako učitel jste nedůvěryhodný..

P. Grigar 18.6.2019 21:49

Re: Greta si ocenění zaslouží

.. za peníze udělá PR agentura vizionáře i z mého psa, pane Lapile.

J. Jurax 18.6.2019 21:39

Ano.

Která věda je v takové fázi vývoje vědního oboru, aby mohla dávat spolehlivé prognózy? Na 10, 20, 50 let dopředu?

J. Jurax 18.6.2019 21:29

Aha.

Takže živé přírodě svědčí, když produkujeme, spalujíce fosilní paliva, více 12C. Tedy pro dobro živé přírody spalujmež více!

M. Pivoda 18.6.2019 21:00

Pro Petra Vaňuru

1. Možná uhnu trochu od tématu, ale regulace je dána závažností problému. Asi před dvěma lety podnikatel Elon Musk požadoval po vládě USA aby regulovala výzkum umělé inteligence. On sám s tím nápadem přišel! To bylo něco mimořádného, aby podnikatel žádal vládu o regulaci. Jenže to téma překračuje rámec běžného byznysu. ?Metaforicky: Nová doba žádá nové činy!

2. Již koncem 70. letech minulého století jsem četl profesora Harvardské školy byznysu M. E. Portera, který zpochybňoval jakékoliv státní dotace, protože se zpravidla zvrhnou v korupci. A měl tehdy pravdu. Takže o tomto tématu víme hodně dlouho.

Nicméně umělá inteligence (o které hovořil Elon Musk) není běžný byznys. Česká podpora fotovoltaice byla určitě dobře míněna (po vzoru Německa), ale nepodařilo se ten legislativní proces uhlídat. Takže ano, omezujte dotace, ale vězte, že bez americké státní podpory sítě Arpanet by dnes nebyl Internet - a my bychom zde nemohli tlachat na Neviditelném psovi.

V. Petr 18.6.2019 20:47

Pane Šejna, není pravda.

280 ppm CO2 oteplilo atmosféru o 31 stupňů. Nárůst z 280 na 410 ppm ji oteplil, ať tedy vezmu Váš údaj, o 1 stupeň. Zatím mi nikdo neodpověděl na otázku, co by udělal nárůst na 800 ppm.

V. Petr 18.6.2019 20:33

Jakákoliv "dobře míněná regulace" se zcela zákonitě

zvrhne v lobbysmus a korupci. To je ostatně hlavní důvod proč "socialismus nefunguje."

M. Pivoda 18.6.2019 20:05

Přesnější název článku by byl následující:

"Éra spolehlivých klimatických věd ještě nezačala" - bez ohledu na množství použitých dat.

Dle míry spolehlivosti předpovědí lze usuzovat na pokročilost vědního oboru.

I. Spálený 18.6.2019 20:02

Copak Facebook, ale návrat o 30 let také znamená zbavit se každého třetího člověka na planetě.

M. Pivoda 18.6.2019 19:59

Odpověď pro M. Mikulec

1. Budoucí technologický socialismus je principiálně možný, ale to automaticky neznamená, že k němu určitě dojde. Navíc autor pojmu, Peter Diamandis, upřesňoval, že pojmem technologický socialismus myslí nahrazení lidské práce prací robotů.

2. Každé opatření (včetně rozvojových dotací) lze zlomyslně zneužít, tzn. i jakoukoliv dobře míněnou regulaci. Nicméně zákazníci (jako je například M. Mikulec, bohužel) si toto nejsou schopni uvědomit. Takže ano, zákazníci jsou ve skutečnosti docela hloupí. A Neviditelná ruka trhu proto nemusí být příliš inteligentní k tomu, aby protřelí obchodníci dostali žádanou rentu.