29.9.2020 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Éra vědy založené na důkazech skončila

Udílení Nobelových cen a čestných doktorátů různým bláznům a lumpům je něco, na co jsme si už zvykli. Nobelova cena pro palestinského řezníka Jásira Arafata nebo pro soudně uznaného klimatického lháře Ala Gora.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 19.6.2019 10:08

Prave čtu článek Petra Havla

o používání pesticidů v EU a chemických koktejlech pesticidů, přičemž dopad na naše zdraví je neznámý. Ale předvídatelný. V ČR se používá méně pesticidů než v jiných zemích EU, ale největší dovoz je z Polska ( které už nazývám evropská Čína), a z Německa. Tudíž si čeští zákazníci užijí konzumace pesticidů vrchovatou měrou. Nevyřešila by tento problém neviditelná ruka trhu, kdy by zákazníci kupovali domácí zdravější výrobky a ne podle diktátu globálního byznysu, nehledě na minimální uhlikovou stopu u domácí produkce?

M. Pivoda 18.6.2019 20:05

Přesnější název článku by byl následující:

"Éra spolehlivých klimatických věd ještě nezačala" - bez ohledu na množství použitých dat.

Dle míry spolehlivosti předpovědí lze usuzovat na pokročilost vědního oboru.

M. Mikulec 19.6.2019 9:49

Re: Přesnější název článku by byl následující:

Klimatické vědy se začaly politicky ohýbat. Zelená sekta měla zůstat zájmovou skupinou a ne se cpát do politiky. Ale jako vždy- Němci nedělají malé chyby.

M. Pivoda 19.6.2019 10:03

Klimatické vědy se začaly politicky ohýbat?

A proč by se neměly ohýbat? Cokoliv lze zneužít, bude určitě zneužito. Ať už tím, či oním směrem.

Jenže o to mi zde nejde. O co mi tedy jde? Podstatné je toto: Náš přírodní systém je příliš složitý. Takže to, čemu se dnes říká "klimatické vědy", vyzrálými vědami dosud nejsou (bez ohledu na použitý matematický aparát a množství dat). Klimatologie není dosud schopna učinit seriózní předpověď o budoucnosti. Proto také argumentovat "vědou" je v tomto případě nepatřičné, pro kteroukoliv stranu dnešní klimatické barikády.

Důležitější ohledně klimatu je zdravý úsudek, opřený o osvědčený "princip předběžné opatrnosti".

M. Mikulec 19.6.2019 10:23

Re: Klimatické vědy se začaly politicky ohýbat?

Je pravda, ze vědci pokrytecky mlčí, když jde o třetí a další pohlaví, jako by v životě neslyšeli o mužských a ženských chromozómech. Pokrytecky mlceli i u emisních limitů spalovacích motorů, a výsledkem bylo podváděni, při nemožnosti limity, stanovené od zeleného stolu, dodržet. Pokrytecky mlčí při frontalnich útocích politiků na jadernou energetiku.

P. Grigar 18.6.2019 15:12

Gramsciho dlouhý pochod institucemi..

.. se blíží do cíle. Sláva vítězům?! ..a co poraženým?

M. Pivoda 18.6.2019 14:48

Geoengineering spíše než socialismus to může vyřešit

Technologie způsobily změnu teplot nahoru, technologie mohou též způsobit změnu teplot dolů.

Samozřejmě, že existuje riziko při aplikaci nevyzkoušených technologií. Právě proto je třeba zkoušet takové technologie experimentálně postupně. Nejprve v malém měřítku a pak přidávat více a více.

A prevence negativních klimatických změn, přechodem na nekouřící energetické technologie, popožene vývoj nových technologií. Pro stávající firmy to může být sice nevýhodné, ale pro společnost je to dlouhodobě určitě prospěšné.

Potřebujeme ale k těm pozitivním změnám povzbudit Viditelnou ruku inovátora, nikoliv vzývat Neviditelnou ruku trhu, která je zpravidla krátkozraká.

M. Pivoda 18.6.2019 14:59

Doplnění

Budoucí technologický socialismus nevyvolají klimatické změny, ale nástup pokročilé umělé inteligence, která nahradí i práci lidských mozků. Vězte, že lidské svaly nahrazovala už Průmyslová revoluce (the period from about 1760 to sometime between 1820 and 1840. ). Průmyslová revoluce ale nenahrazovala lidský mozek.

Pozn. Wattův regulátor byla šikovná regulace výkonu parního stroje mechanickou cestou. Toto byla ale spíše výjimka v náhradě lidského mozku.

V. Petr 18.6.2019 15:42

Automatických regulací je obrovská spousta.

Např. regulace předstihu u spalovacích motorů v předelektronické éře...

M. Pivoda 18.6.2019 19:46

Jeden o voze, druhý o koze

Já jsem ale ve svém diskusním příspěvku výslovně zmiňoval dobu Průmyslové revoluce, tj. historické období od 1760 do 1820 případně až 1840.

Wattův odstředivý regulátor se používá ke stabilizaci otáček parního stroje. Byl zaveden v roce 1782 Jamesem Wattem. Viz více ve Wikipedii.

L. Novák 18.6.2019 19:20

Re: Doplnění

Zase tyhle Pivodovy fantasmagorie s komunistickou ignorancí ekonomie...

M. Mikulec 18.6.2019 16:05

Re: Geoengineering spíše než socialismus to může vyřešit

Zákazníci nejsou hloupí a s neviditelnou rukou trhu by se popasovali velmi dobre, kdyby tu nebyla naše dotacně- regulačně- buzerační unie, co podporuje hloupe a neschopné. Inu socialismus jako z růže květ. Ba i ten trh je regulovaný až tak, ze není pro všechny: takže jaképak volna soutěž a ferovost? Jen protekce a korupce.

Z. Lapil 18.6.2019 16:20

Re: Geoengineering spíše než socialismus to může vyřešit

Přesně :-(. Taky si nemyslím, že by bylo možné ukočírovat 8 000 000 000 lidí. Tedy bez naprosto nehorázného násilí. Myslí-li někdo, že ano, ať mi předvede, jak zastavit těch pár ubhoučkejch miliónů, co chtěj do Evropy.

P. Grigar 18.6.2019 22:15

Re: Geoengineering spíše než socialismus to může vyřešit

.. ukočírování osmi miliard bude úkolem hodným rozvinuté UI. Obávám se, že to "ve správných rukou" úspěšně zvládne. Zvládnutí imigrace do Evropy není na programu dne.

Z. Lapil 19.6.2019 9:18

Re: Geoengineering spíše než socialismus to může vyřešit

To je ono: ve správných rukou. UI řízená lidmi je nástroj, nikoliv "velící důstojník". UI nebude řídit nic, dokud jí to nebude svěřeno; samozřejmě postupnými kroky typu zrušení hotovosti nebo na komunistický způsob "nechodí na schůze, nepojede do Jugošky". Aktuálně je dobře našlápnuto "chytrými semafory" schopnými pohlídat délku kolony (dobrý sluha) nebo uvažovanými udělátky do aut, která nepojedou, ucítí-li alkohol. Nedej pámbu, aby se vám na dálnici vylila špatně zavřená vodka. Auto zastaví uprostřed křižovatky a nehnete s ním, dokud vás nepřijede vysvobodit střízlivý policista. Nebo pojišťovák.

My, kteří jsme zažili socialisticky řízenou společnost, víme, že i za socialismu šlo leccos, jen to chtělo správně ideologicky zdůvodnit. Na vojně jsme koncem 80. let chodili na koncerty do kostela, jen to museli organizovat svazáci (jednak to bylo bezpečnější, jednak to byl způsob, jak natáhnout večerku v hospodě). Kundera tuším v Žertu píše, kterak jim povolili kapelu "protože se domnívali, že když se to hraje v tankistických uniformách, tak to není džez".

Osobní naději čerpám z úžasně shrnující věty: "Dokud někdo nepostaví mašinu, která by uměla švindlovat, zůstane člověk neomezeným pánem tvorstva".

Z. Lapil 19.6.2019 9:37

Re: Geoengineering spíše než socialismus to může vyřešit

O tuhle verzi řídící UI vás nedokážu připravit:

https://www.idnes.cz/ekonomika/dilbert?f=MBB7bacad_dt190618.htm

M. Pivoda 18.6.2019 19:59

Odpověď pro M. Mikulec

1. Budoucí technologický socialismus je principiálně možný, ale to automaticky neznamená, že k němu určitě dojde. Navíc autor pojmu, Peter Diamandis, upřesňoval, že pojmem technologický socialismus myslí nahrazení lidské práce prací robotů.

2. Každé opatření (včetně rozvojových dotací) lze zlomyslně zneužít, tzn. i jakoukoliv dobře míněnou regulaci. Nicméně zákazníci (jako je například M. Mikulec, bohužel) si toto nejsou schopni uvědomit. Takže ano, zákazníci jsou ve skutečnosti docela hloupí. A Neviditelná ruka trhu proto nemusí být příliš inteligentní k tomu, aby protřelí obchodníci dostali žádanou rentu.

V. Petr 18.6.2019 20:33

Jakákoliv "dobře míněná regulace" se zcela zákonitě

zvrhne v lobbysmus a korupci. To je ostatně hlavní důvod proč "socialismus nefunguje."

M. Pivoda 18.6.2019 21:00

Pro Petra Vaňuru

1. Možná uhnu trochu od tématu, ale regulace je dána závažností problému. Asi před dvěma lety podnikatel Elon Musk požadoval po vládě USA aby regulovala výzkum umělé inteligence. On sám s tím nápadem přišel! To bylo něco mimořádného, aby podnikatel žádal vládu o regulaci. Jenže to téma překračuje rámec běžného byznysu. ?Metaforicky: Nová doba žádá nové činy!

2. Již koncem 70. letech minulého století jsem četl profesora Harvardské školy byznysu M. E. Portera, který zpochybňoval jakékoliv státní dotace, protože se zpravidla zvrhnou v korupci. A měl tehdy pravdu. Takže o tomto tématu víme hodně dlouho.

Nicméně umělá inteligence (o které hovořil Elon Musk) není běžný byznys. Česká podpora fotovoltaice byla určitě dobře míněna (po vzoru Německa), ale nepodařilo se ten legislativní proces uhlídat. Takže ano, omezujte dotace, ale vězte, že bez americké státní podpory sítě Arpanet by dnes nebyl Internet - a my bychom zde nemohli tlachat na Neviditelném psovi.

P. Han 18.6.2019 23:06

Re: Pro Petra Vaňuru

Nojo, zase jste znalec. Arpanet samozřejmě podporoval stát, konkrétně Pentagon. Šlo o vojenský projekt.To nebyly žádné dotace do civilního sektoru.

Č. Berka 18.6.2019 13:20

Greta si ocenění zaslouží

její projevy mají hlavu a patu.

Koho ovšem nechápu, jsou její zastánci. Ti, kteří si myslí, že ona chce jen technologické změny zajištěné vědeckotechnickým pokrokem se mýlí, nebo prostě ignorují, co také říká. Ona nechce jen změny v získávání energie a trochu té "zelené" politiky. Ona tvrdí, že musí nastat společenské změny ... konec společnosti, založené na zisku...konec společnosti, založené na soutěži států a národů. Ona je radikální jako Ježíš, radikálnější, než Marx. Nechce ty změny zítra, či pozítří. Chce je dnes- protože podle ní náš dům hoří... Strhne desetitisíce, možná statisíce dětí a studentů - ale miliony...ty nebudou ochotny používat jeden mobil tři roky, nosit dva dny jedno tričko ... opustit spoustu dnes samozřejmých věcí - a to po nich nikdo nemusí chtít, bydlet v jeskyních- už jen návrat 30 let zpátky spousta z nich neskousne. Lidé chtějí hezké nové věci. Chtějí pohodlí. Chtějí spoustu zbytečných věcí.

Čekám, že Greta skončí jako marxista Dalai lama - který je zván mezi intelektuály, dostává čestné tituly ... ale svem víc pohne jeden Donaldův tweet. Ale třeba se mýlím. :-)

M. Šejna 18.6.2019 13:30

přesně tak, pane Berko

oteplování se samozřejmě technicky zastavit dá. Politicky nikoli. Vyžadujete to totiž změnu ve společnosti a hlavně konec tržní ekonomiky. Tohle by si měly ty protestující děti uvědomit. Konec internetu, facebooku, fast-foodů, automobilismu, letecké dopravy, konec nákupů potravin z celého světa v supermarketech atd...

Prot tvrdím, že oteplování se zastavit nedá, protože lidstvo se těchto věcí nevzdá a navíc rozvojové země se také chtějí mít dobře.

Zbývá jen adaptace na velmi teplé klima.

K. Tejkal 18.6.2019 16:56

Re: přesně tak, pane Berko

Ještě bychom mohli zkusit jádro :-)

I. Spálený 18.6.2019 20:02

Copak Facebook, ale návrat o 30 let také znamená zbavit se každého třetího člověka na planetě.

J. Sinnreich 18.6.2019 14:01

Re: Greta si ocenění zaslouží

Zneuzivani deti a mladeze pro ideologickou "vyssi vec" (v tomto pripad zabranit klimaticke smrti Matky Zeme) je dobre znamy fakt. V tom byli mistry komuniste , ale napr. uz davno ve stredoveku, v lete r.1212 pochodovaly Evropou (hlavne katolickou Francii a Nemeckem) tisice detskych poutniku, zfanatizovanych pro osvobozeni Svate Zeme. Detska krizacka vyprava. Vetsina z nich bud zaahynula, nebo byla obchodniky s zivym masem prodana do otroctvi.

P. Grigar 18.6.2019 15:15

Re: Greta si ocenění zaslouží

.. vážně si myslíte, že Grétiny projevy pocházejí z její vlastní hlavy? Že za Kašpárka nemluví loutkovodič? Inu, proti gustu žádný dišputát.

Z. Lapil 18.6.2019 16:41

Re: Greta si ocenění zaslouží

Je to možné. Autista není nutně debil a v 16ti letech už holka nejspíš infantilní nebude. Takže stačí číst, přemýšlet a nevidět za třetí - čtvrtý roh a přemoudřelého puberťáka máte na světě.

Navíc: autista má problémy se socializací. V té souvislosti mě napadlo: hejnovité rybičky se drží pohromadě. Chce-li některá někam, vyrazí tam, ale pokyn "drž se blízko ostatních" ji stáhne zpět. Hejno se někam hne až poté, co podobný nápad dostane rybiček povícero. Konrád Lorentz mi v knížce Takzvané zlo tvrdil, že když rybičku toho hejnovitého pudu zbavíte (a neptejte se mě, jak), rybička si plave kam chce a OSTATNÍ ZA NÍ (drž se blízko ostatních). Jako analogie s Gertou - autistkou = sociálně/hejnovitě mimo standart mi to sedí.

Navíc jsem, tuším dokonce zde, četl, že holka má aktivismus a prudkou inteligenci v rodině, takže i bez autismu měla k nějaké takové akci slušně našlápnuto.

L. Novák 18.6.2019 19:58

Re: Greta si ocenění zaslouží

Rodinný byznys a know-how? :-P

Z. Lapil 19.6.2019 8:49

Re: Greta si ocenění zaslouží

Rozhodně je to jednodušší představa, než "spiklenecká" teorie o spříseženectví zelených s politiky, jejichž agenti hledají vhodného kandidáta jak Tibeťani novorozeného dalajlámu.

Ale klasika: nalezení nějaké ikony bylo na spadnutí a mladá holka se na to vždycky dobře hodí. Jen si říkám - četl jste Kohoutovy Nápady svaté Kláry? Tam dívčina přestane konat jurodivé divy poté, co přestane být pannou. Tak si říkám, jak na tom Gerta asi je :-).

Vážně: je to tenká svižně napsaná knížka, ideální na léto. Nejste-li ovšem knihomol, v takovém případě ji slupnete za odpoledne :-). Z anotace: "Zatímco případ čím dál víc zaměstnává nejrůznější činovníky a poltí obyvatele, žije Klára jako normální čtrnáctka v rodině, kde si maminka s otcem posílají vzkazy po kočce a babička plete svetr na jabloň."

P. Grigar 18.6.2019 21:49

Re: Greta si ocenění zaslouží

.. za peníze udělá PR agentura vizionáře i z mého psa, pane Lapile.