23.9.2020 | Svátek má Berta


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Éra vědy založené na důkazech skončila

Udílení Nobelových cen a čestných doktorátů různým bláznům a lumpům je něco, na co jsme si už zvykli. Nobelova cena pro palestinského řezníka Jásira Arafata nebo pro soudně uznaného klimatického lháře Ala Gora.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 18.6.2019 22:58

Re: No, hlavně že jste to přežil,

.. ano, tento pokrokový objev nás ovšem paradoxně vrátil k dočasnému používání pravítek dřevěných. Tehdejší, v pětiletých cyklech plánovaná, výroba celuloidových nedokázala pružně pokrýt zvýšenou poptávku.

F. Houžňák 18.6.2019 17:00

Svatá Gréta navštěvuje zvláštní školu pro postižené

Aspergerovým syndromem, tam se chování neznámkuje, ostatně - jak je možné se dočíst v různých komentářích pod články v německých novinách - ve Švédsku vlastně povinná docházka není, dotyčný prohlásí, že se učí doma a basta. Tak jsem to aspoň z těch komentářů pochopil. Jaké známky v té zvláštní škole dostávají, si každý může představit, ostatně, který učitel by si lajsnul dát svaté Grétě něco horšího než jedničku, maximálně z toho tělocviku dvojku. Už by si nezaučil.

S. Netzer 18.6.2019 9:21

Když

"vědec" Kremlík (PL - "Inteligentní dospělý člověk by klimatickému náboženství neuvěřil, proto cílí na děti. Vědec Kremlík k tomu našel zajímavý citát kancléře Hitlera") tvrdí, že éra vědy založené na důkazech skončila, je zbytečné to rozporovat.

V. Povolný 18.6.2019 9:54

Re: Když

Ale jen rozporujte, vyvracejte, argumentujte.

V. Braun 18.6.2019 11:31

Re: Když

Není třeba, pan Kremlík má pravdu, jeho články jsou důkazem toho, že vědu založenou na důkazech neuznává.

P. Dvořák 18.6.2019 10:32

Re: Když

Také bych to nerozporoval. Stačí, když se odhlasuje Nová Fyzika.

A. Nový 18.6.2019 13:00

Re: Když

To Nová je tam zbytečné! Bude stačit změna pravopisu: Fizyka. :-))

P. Rada 18.6.2019 8:47

Éra vědy založené na důkazech skončila?

Něco na tom je. Lidem odjakživa totiž vládla emotivita a dominantně se na tomto podkladě doposud chováme. (https://www.idnes.cz/technet/veda/jak-si-zamilovat-system.A121204_153944_veda_mla)

Vyjímkou se snaží být právě vědecká obec která zavedla metody jako oponentní řízení, recenzování .... Takovéto praktiky ale pan Kremlík zřejmě s principu neuznává. Éra vědy pro něj tedy dokonce nikdy prakticky nenastala. Důkazy zásadně nepředkládá, nenechává si své výlevy nikdy recenzovat a pro oponenty si vytvořil škatulku alarmisté.... Zato štvavých doměnek až urážek předvádí spousty a to i v dnešním článku.

Nikdy proto žádné ocenění s vědeckého prostředí neobdržel a možná právě proto hned úvodem právě jak lump útočí na vědu: ...."Udílení Nobelových cen a čestných doktorátů různým bláznům a lumpům"...

M. Krátký 18.6.2019 9:24

Re: Éra vědy založené na důkazech skončila?

ÁÁÁÁÁÁ pan Rada se už vyspal a teď si nás všechny vychutná - obyčejnej žvanil - taky si koleduje o Nobelovu cenu míru ( za to, že nás nepostřílí )

V. Petr 18.6.2019 10:21

Ze všeho nejvéce mě mrzí, že Nobelovu cenu míru

nedostal na ni též nominovaný soudruh Hitler. Tak by ta šaškárna skončila už před 80 lety. Ostatně, kdyby počkal s válkou o rok, možná by ji, spolu s Chamberlainem a Daladierem, dostal za Mnichov. Protože zakladatelé politiky appeasementu, např. Chamberlainův bratr Austen, ji dostali...

K. Janyška 18.6.2019 8:38

Bez kompozitivní teorie, která vám vysvětlí spontánní řád

a spontánní řád lidského světa se neobejdete. Nikdo !!! Dzp.

P. Rada 18.6.2019 8:49

Re: Bez kompozitivní teorie, která vám vysvětlí spontánní řád

Můžete na "kompozitní teorii" dát nějaký odkaz - či uvést příklady její úspěšné předpovědi?

V. Kolman 18.6.2019 9:35

Re: Bez kompozitivní teorie, která vám vysvětlí spontánní řád

"DOBŘE SI TO ZAPAMATUJTE!!!"

A. Jaroš 18.6.2019 10:43

Re: Bez kompozitivní teorie, která vám vysvětlí spontánní řád

Pane Janyško, opakovaně Vás, vyzývám (brzy, jazyk, nazývati), aby ste mi/nám vysvětlil ten pro mne nejasný pojem "spontánní řád" , protože když je něco spontánního, tak v tom nemuže být přece nějaký řád, anebo se opět mýlím, protože tu kompozitní teorii neznám? A na které UNI 3.věku se to přednáší?, rád bych se zapsal na nejbližší kurz, nechtěl bych umřít nedovzdělán.

Z. Lapil 18.6.2019 16:01

Re: Bez kompozitivní teorie, která vám vysvětlí...

On to pan Janyška míní jinak, ale voda vždycky teče shora dolů, a to tak, že spontánně. Zcela spontánně vzniklým řádem jsou i činnosti typu Kdo neskáče, není Čech nebo jízda po plné dálnici: každý z řidičů dělá "co ho zrovna napadne" a výsledkem je pohyb aut ve víceméně pravidelných odstupech)

Spontánním řádem lidské existence je pak míněna skutečnost, rozumím-li tomu dobře, že aniž by jednotlivé lidi někdo řídil, vznikne společnost (to slovo pan Janyška nerad, ale to je mi fuk) řídící se elementárními zákony řekněme na způsob desatera. Teď mě napadá - on i v tom pralese, jehož elementy od virů přes liány až po šimpanze nejsou extra nadané rozumem, panuje řád ve smyslu předvídatelnosti věcí příštích.

Někteří tvrdíme, že hodit do tohoto spontánně vzniklého (přirozeného? Svobodného?) řádu vidle nějakým tím výstřelem z Aurory, zrušením kulaků nebo aspoň zmatením jazyků (aktuálně politická korektnost) nevede k dobrému.

Doporučená literatura: Hayek - Omyly socialismu. Nebo výrazně kratší a lidovější Bastiatovo Co je a co není vidět: https://www.mises.cz/database/clanky/36_11_Co%20je%20a%20co%20neni%20videt.pdf

L. Novák 18.6.2019 18:47

Re: Bez kompozitivní teorie, která vám vysvětlí...

Amen! ;-)

J. Lukavsky 18.6.2019 7:17

Nobelova cena - míru

"Udílení Nobelových cen" ale MÍRU ! Nikoli těch udělovaných za lékařství, chemii, fyziku atd. A tu cenu míru uděluje Norský parlament, nikoli Nobelářská komise. No je to asi pěkné stádo mašíblů od doc. Chocholouška protože odmítli Irenu Sendlerovou i Nicholase Wintona, ale kývli nadšeně na Jásira Arafata. Ti první dva "pouze" zachránili životy pár stovkám židovských dětí před Hitlerem - a to jistě nestojí za řeč. To Arafat, to byl jiná kategorie mírotvorců! A co Obama, ten jí dostal hned po svém zvolení prezidentem USA ačkoli ještě nestačil zahřát sesli v Oválné pracovně. No je to panoptikum a chtělo by to pana Karfíka!

J.L.

M. Mikulec 18.6.2019 8:40

Re: Nobelova cena - míru

Ozvali se snad doktori proti nesmyslu třetího a dalších pohlaví? Neslyšeli v životě o mužských a ženských chromozómech? Jsou to stejní alibisti.

V. Petr 18.6.2019 10:26

Bojí se aktivistů a dokonce jim pak poskytují alibi

Např. psychiatři podlehli řevu homosexuálů a vyškrtli pod nátlakem homosexualitu ze seznamu nemocí. A ti buze*** se teď na to odvolávají, že přece i lékaři uznali, že to není nemoc. Nemocí podle toho není ani celá řada vrozených vad...

PS buze*** je profesionální homosexuál, jinak jsou gayové!

L. Novák 18.6.2019 4:43

A co zdejší MaŠíBl Rada, na toho zapomněli?

Však on se zase ozve (třeba se svým tvrzením o dávné symbióze lýkožrouta se smrkem)... :-P

J. Sinnreich 18.6.2019 1:11

Cestny doktorat

Vizionarske blouzneni sestnactilete autisticke skolacky lze brat s usmevem, nebo se soucitem. Jina vec je ovsem, kdyz ve jmenu stejneho silenstvi nektere zeme nici svoji strategickou energetickou zakladnu a v budoucnu cela prumyslova odvetvi. Nejedna se jenom o Nemecko. Staci si precist predvolebni program "demokratickych" socialistu- kandidatu na prezidentsvi USA, t.zv. "New Green Deal". Vize prechodu nejvetsi svetove ekonomiky na bezuhlikovou bazi behem deseti let s nepredvidatelnym dopadem na celou spolecnost a naklady pohybujicimi se v astronomickych cislech.

J. Vintr 18.6.2019 2:31

Re: Cestny doktorat

Tak. Lidská společnost je složitě provázaný komplex různých vazeb, kterým člověk ani zdaleka nerozumí, neřkuli aby je dokázal cíleně řídit. Nejlepší je nechat to na přirozené regulaci, která to od začátku ovládá. Jestliže se objeví nějaké masové blbnutí podle hesla poručíme větru dešti (nebo klimatu), povede to nejspíš ke globálnímu průseru, který lidstvo škaredě odskáče.

J. Lukavsky 18.6.2019 8:23

Re: Cestny doktorat

"Jestliže se objeví nějaké masové blbnutí" No moudrý Jan Werich by na to asi pravil "to je blbý - to se bude líbit". Probatum est. Doc. Chocholoušek by mohl vyprávět... "stále kvoká, stále kvoká, paní Slepičková.." J.L. end

P. Dvořák 18.6.2019 6:54

Re: Cestny doktorat

Vizionarske blouzneni sestnactilete autisticke skolacky NElze brat s usmevem, nebo se soucitem.

Pokud bude pokračovat a část světa se hodlá podle nich řídit, bude mít pro tuto část světa dost katastrofální následky.

J. Jurax 18.6.2019 22:13

Jojo, on Hitler taky kdysi vizionářsky blouznil, nebo Lenin. A lidi s nimi nadšeně souhlasili, a ti, co ne, byli jaksi převychováni nebo holt vyeliminováni. Jak to dopadlo je dnes již známo.

No a teď máme vizionářsky blouznící svatou Grétu a gretény, co nadšeně souhlasí. Převýchova a vyeliminování jsou zatím přítomny jen v jakési soft verzi. Jak to dopadne se ovšem zatím neví.

J. Matuška 18.6.2019 8:24

Re: Cestny doktorat

1*