29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Éra vědy založené na důkazech skončila

Udílení Nobelových cen a čestných doktorátů různým bláznům a lumpům je něco, na co jsme si už zvykli. Nobelova cena pro palestinského řezníka Jásira Arafata nebo pro soudně uznaného klimatického lháře Ala Gora.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 18.6.2019 10:17

Vy něco tvrdíte, tak to dokažte!

Mimochodem, prokažte jednoznačně, že se planeta v důsledku lidské činnosti neochlazuje!

M. Pivoda 18.6.2019 11:17

Pro Petra Vaňuru o lidové moudrosti

Já tvrdím jen to, že svůj život musíme prožít v nejistotě. Z více důvodů. Také ale proto, že možnosti současné vědy jsou doposud velmi omezené.

Současně ale lidé již mají, v průběhu své historie zažitou, lidskou mourost o principu předběžné opatrnosti. Tj. o principu zdrženlivého chování v situacích, které mohou nastat možná jen s malou pravděpodobností, ale se silným negativním dopadem (impaktem).

V. Petr 18.6.2019 11:43

Aztéčtí kněží tvrdili, že pokud nebude "obětováno bohům,"

čti rituálně povržděno, 20000 lidí ročně, přestane vycházet slunce. Princip "předběžně opatrnosti" by Cortézovým Španělům velel tuto praxi ponechat...

Klimaalarmisté jsou stejní, jako ti kněží. Požadují obrovské, zatím ekonomické, oběti a straší, že jinak nastanou "nedozírné následky."

M. Pivoda 18.6.2019 11:53

Pro Petra Vaňuru podruhé

"Klimaalarmisté ... Požadují obrovské, zatím ekonomické, oběti ..."

Já tedy žádné obrovské oběti (z důvodu preventivní ochrany ovzduší) nevidím. Vidím jen nové příležitosti k inovacím. A toto (jako bývalý učitel předmětu Inovace) považuji za pozitivní věc.

Projev 35. prezidenta USA, Johna F. Kennedyho, na Rice University ve městě Houston o národním vesmírném programu, známý podle klíčové výzvy „Rozhodli jsme se jít na Měsíc (We choose to go to the Moon)“ byl vysloven dne 12. září 1962. Představoval jeden z prvních Kennedyho projevů, které měly přesvědčit americké občany k podpoře národního programu přistání člověka na Měsíci a jeho bezpečného návratu na Zemi, tak jak o to usiloval program Apollo. --- Více k tomuto tématu je na Neviditelném psovi na cestě. Vydržte, prosím.

V. Petr 18.6.2019 15:20

Zkur*** vená energetika a jen u nás 50 miliard ročně

jsou pro Vás patrně bezvýznamné oběti, Jistě, může být mnohem hůře ALE toto by nevydrželo. Patrně by to vedlo k rychlému vítězství islámu.

P. Grigar 18.6.2019 15:50

Re: Pro Petra Vaňuru o lidové moudrosti

.. pane Pivodo, princip předběžné opatrnosti má jistě svou váhu, ale v diskusi by měly obě strany především operovat s fakty a jejich důkazy. Ke každému tvrzení.

M. Pivoda 18.6.2019 16:48

Pro P. Grigara

Tady jsme na Neviditelném psovi, kde na složité argumenty, doloženými početnými daty, není prostor. Já bych je ani nečetl, nejsem klimatolog.

Ale hlavně: Klimatologie zatím není v takové fázi vývoje vědního oboru, aby mohla dávat spolehlivé pronózy. Takže princip předběžné opatrnosti (zdravý selský rozum) je v tomto případě zcela namístě.

J. Jurax 18.6.2019 21:39

Ano.

Která věda je v takové fázi vývoje vědního oboru, aby mohla dávat spolehlivé prognózy? Na 10, 20, 50 let dopředu?

P. Grigar 18.6.2019 22:26

Re: Pro P. Grigara

.. bohužel klimatologie na stupeň vlastního vývoje příliš nehledí a ruku v ruce s některými politickými skupinami si osobuje status neomylnosti. Nemám-li potřebná tvrdá data, nemohu svou teorii prohlašovat za jistou, ani v případě podepření principem předběžné opatrnosti.

Z. Lapil 18.6.2019 16:12

Re: Pro Petra Vaňuru o lidové moudrosti

Kolik že stran to má každá mince?

Já se předběžně obávám, že tu všichni zmrzneme, protože tu už dlouho nebyla doba ledová. Jdu natěžit něco uhlí a zapálit ho. Venku je sice 30stupňů, ale něco jsem zaslechl o prevenci.

P. Grigar 18.6.2019 22:43

Re: Pro Petra Vaňuru o lidové moudrosti

.. inu, já zase na druhou stranu bedlivě sleduji vliv klimatických změn na předpokládané rozšíření pěstebních ploch na Sibiři, obzvláště mě zajímá, jak se tam dokážou vypřádat s kvalitou a cenou brambor. Ty egyptské jsou v obou parametrech strašné.. jedenáctá rána egyptská.

Z. Lapil 19.6.2019 9:32

Re: Pro Petra Vaňuru o lidové moudrosti

O egyptských bramborách nic nevím, ale jestli máte na mysli ty aktuální supermarketové, tak je radno soucítit s každým, kdo je nucen to jíst.

U nás máme momentálně místní rané (do nedělní půlnoci objednat, ve čtvrtek odpoledne vyzvednout). Cenově poněkud luxus, ale když si je uděláte šťouchané se škvarkama, nic dalšího k tomu nepotřebujete a vejdete se do HODNĚ necelé padesátikoruny za osobooběd. Za materiál samozřejmě. Možná okurkový salát nebo tak něco :-).

Mimochodem: tento týden se náš počítač tváří, že to bude zadarmo a ten jejich je s tím spokojen. Ale objednávka dorazila a máme si přijet, "ono se to nějak vyřeší".

P. Grigar 19.6.2019 10:34

Re: Pro Petra Vaňuru o lidové moudrosti

.. ty supermarketové brambory( z Egypta ňákého..) nám přivezli návštěvníci, pozvaní na víkendové grilování, moc pěkně vypadají, ale to je asi tak všechno, po ochutnávce zbytek leží ve spíži, dám je sousedce pro slepice. Na zahradě už kopu vlastní, u nás lety ověřená odrůda Magda a něco málo Keřkovských rohlíčků - ty budou na štědrovečerní bramborový salát.

J. Lukavsky 18.6.2019 11:06

Re: Jaké jsou hranice současné vědy?

"Požadujte, aby vám současná věda jednoznačně prokázala, že se planeta v důsledku lidské činnosti neotepluje." No klimaskeptici ale požadují aby klimaalarmisté jednoznačně řekli kolik ze současného oteplení o 1,5 oC způsobil člověk spalováním fosilních paliv na CO2. Je to o 1,5 nebo 1, nebo 0,1 nebo 0,01, nebo o 0,001 oC? Vo to go. Jelikož C ze spalování fosilních paliv je cca 1-2 % celkového C v atmosféře tak snížení na polovinu znamená pokles na 1-0,5%, Evropa produkuje cca 10%, čili může dosáhnout snížení o 0,1 - 0,025%, čili o prd. ČR je pak naprosto zanedbatelná. Nebylo by lepší vysadit pár milionů stromečků? Je divné proč ten CO2 nesežerou kytky a řasy v mořích. CO2 se prezentuje něco jako Zyklon B, ale bez něho by neběžela fotosyntéza a nebylo by co do huby. A teplota i CO2 byly v minulosti Země mnohem vyšší i mnohem nižší - a Země se točit nepřestala. J.L.

V. Braun 18.6.2019 11:29

Re: Jaké jsou hranice současné vědy?

Myslím, že tam máte malou, ale podstatnou chybu. Spalování foilních paliv (CO2 dodané lidskou činností) nepředstvuje 1-2% CO2 v atmosféře, ale představuje 1-2% CO2 ročně na zemi vyprodukovaného. Současně člověk snižuje schopnost absorbce (odlesňování a pod). To vede ke změně bilance z rovnovážného stavu, kdy se produkce rovná absorbci a následkm je postupně se zvyšující hladina CO2 v atmosféře.

Jistě, země se s vyšší teplotou točit nepřestane, ani to nikdo netvrdí, to jen lidská civilizace bude mít hodně těžké časy.

J. Lukavsky 18.6.2019 12:59

Re: Jaké jsou hranice současné vědy?

"představuje 1-2% CO2 ročně na zemi vyprodukovaného" no on ten vyprodukovaný se nazapojí do globálního cyklu? Zůstane zvlášť a přidává se do zvláštního oddělení? Já jsem domnivatelem, že se prostě naředí do celkového a část z něj se uloží v sedimentech, část se pohltí fotosyntézou, část v biomasy klesne na dno moří, část se uloží v zemi, část zůstane ve vzduchu..... jistěže se liší izotopově, ale kytky to nerozlišují a berou ho bez problémů. J.L. end

V. Braun 18.6.2019 13:54

Re: Jaké jsou hranice současné vědy?

Jistě, že se zapojí do globálního cyklu a část se ho jistě uloží, celkově ovšem produkce převyšuje absorbci, čímž každý rok vzniká kladný rozdíl, který se připočte k současné hladině CO2 a hladina se tak zvýší. Opravdu už nevím, jak to napsat více polopatisticky.

P. Grigar 18.6.2019 15:42

Re: Jaké jsou hranice současné vědy?

.. pořád jaksi postrádám důkazy, jak velká část nezpracovaného ročního přebytku CO2 je "přírodní" a kolik je vyprodukováno tím zlým člověkem. V odpověď, jak to dokáže Matka Příroda rozlišit, už takřka nedoufám, ani p.Šejna mou zvědavost neukojil.. a to je nějaký environmentalistický kabrňák!

S veškerou úctou hloupý žák Grigar.

V. Braun 18.6.2019 17:02

Re: Jaké jsou hranice současné vědy?

Podle vás je důležité pro celkovou bilanci CO2 aby matka příroda rozlišila CO2 přírodní a vyprodukovaný člověkem?

P. Grigar 18.6.2019 22:32

Re: Jaké jsou hranice současné vědy?

.. nikoliv, mě pouze zaujala jistota Šejnova tvrzení, že tak Matka Příroda činí. Jinak jsou mi vize Gréty a moudra Šejnova šumafuk.

J. Jurax 18.6.2019 21:54

A hladina se zvýší. No a?

Není i v tomto případě lepší neinvestovat do boje proti emisím CO2, nýbrž do eliminace a případně využití následků očekávaného nikterak dramatického oteplení?

Polopaticky - očekávám-li změnu počasí díky skleníkovému efektu vyprodukovaných emisí z důsledkem jako sucho a zároveň přívalové deště, není účelnější investovat do udržování vody v krajině včetně nových nádrží a přehrad než bojovat proti emisím budováním solárních parků produkujících drahou a obtížně využitelnou energii, kterou navíc nepotřebujeme? Když navíc není jasné, zda to s naším problémem vůbec může pomoci?

J. Vrzal 18.6.2019 14:29

Re: Jaké jsou hranice současné vědy?

Coze? Musi byt jednoznacne prokazano, ze se planeta otepluje v dusledku lidske cinnosti. Prisne vedeckymi metodami. Bez jakychkoliv poltickych vlivu.

Vzdy je nutne dokazat tvrzeni a to tvrzeni je: planeta se otepluje v dusledku lidske cinnosti. Pokud a dokud neni toto tvrzeni jednoznacne dokazano, nelze jej brat vazne. Toto je vedecky pristup.

Nikdo neni povinnen dokazovat protitvrzeni.

F. Kusák 18.6.2019 10:10

paradoxem ovšem je,

Energiewende politicky prosadila bezesporu velmi vzdělaná vědkyně Angela Merkel a to apokalyptické:"wir schaffen das", pronesla také ona. Největší stavební "odborník" prohlásil, že požárem zničená katedrála bude opravena za pět let. A tak bych mohl hledat mnoho dalších příkladů, třeba že největšími politology jsou u nás herci a zpěváci a pod. Já bych to označil spíše jako ztrátu respektu v opravdové autority a absolutní nedostatek pokory.

V. Petr 18.6.2019 10:16

Největším odborníkem na kůrovce u nás je už dvacet let

teatrolog Vladimír Just...

P. Grigar 18.6.2019 16:00

Re: Největším odborníkem na kůrovce u nás je už dvacet let

.. inu, proč by se nemohl za odborníka na kůrovce pasovat teatrolog? Obzvláště, když to celé zpočátku připomínalo komedii a peripetií přešlo v katastrofu?! Z divadelního hlediska dokonalá stavba dramatu.. co tam po nějakém lese!!

J. Lukavsky 18.6.2019 11:11

Re: paradoxem ovšem je,

Všimněte si, že v rádiu i TV při diskusích na nějaké téma (domácí porody, oteplování, vlci, jaderné elektrárny, kůrovec....) vždy a zásadně chybí odborník na dané téma. Ten co to vyštudoval a dělá v oboru. Ten by totiž vnášel naprosto nekorektní a nemoderní názory a srážel by vzletné myšlenky účastníků. Vždy tam exhibují jurodiví věrozvěstové a propagátoři nějaké ušlechtilé myšlenky... což nakonec zákonitě skončí pěkným průserem. No ale. Mysleli jsme to dobře - dopadlo to jako vždy! J.L.

F. Houžňák 18.6.2019 9:59

Dneska píšou Němci v novinách, jak má svatá Gréta

na vysvědčení prakticky samé jedničky, a dvojky jenom z tělocviku a tak. Samozřejmě naprosto objektivně. Ta už je jak Stalin, všechno ví, všechno zná a všem může rozdávat rozumy.

J. Lukavsky 18.6.2019 14:52

Re: Dneska píšou Němci v novinách, jak má svatá Gréta

"na vysvědčení prakticky samé jedničky, a dvojky jenom z tělocviku" no a co chování? Kdybych já chyběl ve škole každý pátek tak dostanu "chování neuspokojivé", táta by mě profackoval a rychle by mě to přešlo. Proč nestávkují v neděli? A proč v sobotu zdarma nesází stromky? J.L. end

P. Grigar 18.6.2019 16:09

Re: Dneska píšou Němci v novinách, jak má svatá Gréta

.. inu, já dostal v devítce z mravů trojku, za odbornou delaboraci nalezeného Panzerfaustu. A vůbec mi nepomohla obhajoba, že jsem chtěl zachránit případné další nálezce před smrtícími následky neodborné manipulace. No já byl vlastně Gréta!!! A taky nevděk..;-)

F. Houžňák 18.6.2019 17:11

No, hlavně že jste to přežil,

to já jsem to dotáhl jenom na dvojku s ředitelskou důtkou, v šesté třídě. Ale nic jsem nerozebíral, jenom jsme vyčuzovali školu celuloidovým pravítkem zabaleným do spořiče tabáku, pamatujete se na ten skvělý vynález?