9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

KLIMA: Zbourají družice klimatologické dogma?

Desetiletí nás velká část zelených politiků a aktivistů přesvědčuje, že člověk emisemi oxidu uhličitého nebezpečně otepluje planetu zvyšováním skleníkového efektu. Družicová data ale ukazují v poslední době poněkud jiný obrázek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 2.10.2023 23:34

Pan Šálek je tedy bavič. "Až donedávna to asi byl CO2, ale poslední roky není dominatní, takže to vlastně nebyl CO2 kdo způsobil oteplení". Tak by se tento jeho článek dal parafrázovat. Závěr ať si udělá každý sám.

M. Pivoda 1.10.2023 19:22

21. století je silně o technologiích. Klimatologii by mohlo pozitivně ovlivnit sousední Rakousko. Zkoušejí tam na poli svisle umístěné solární panely, mezi nimiž může projíždět traktor a obdělávat zemědělskou půdu. Do roku 2030 bude prý Rakousko mít 100% tzv. zelené energie. Ha.

M. Kocián 1.10.2023 19:34

Nu dobrá, ale nebylo by rozumné počkat, až se to stane, a až pak odstříhávat jiné zdroje? Jen pro jistotu? A ten traktor bude elektrický?

M. Pivoda 1.10.2023 20:55

Žijeme v nejistém světě, takže za jistotu se nutně platí.

M. Kocián 2.10.2023 4:05

Jde jen o to, kdo zaplatí.

P. Skřivan 2.10.2023 1:49

Tomu se za socialismu říkalo rozumné zaostávání. Problém je, že jde o druh parazitismu a tehdy nešlo o cnost, ale o cnost z nouze. Faktickým důsledkem této strategie je, jaké překvapení: zaostávání. V Africe žádný problém.

M. Kocián 2.10.2023 4:05

Nemyslel jsem samozřejmě vyčkávat s výzkumem, ale s jeho aplikací do běžného lidského života ve fázi, kdy je samotný výzkum ještě v plenkách. Tím naopak byli proslulí soudruzi ze země, kde to měli s zítřky a včerejšky vždycky dost popletené.

P. Skřivan 2.10.2023 13:37

To se obávám, že ale nejde. Strategie EU je o tom, že tyto technologie za a) vyvine, za b) otestuje na sobě a svých občanech a za c) prodá zbytku světa. Amerika funguje stejně a sbírá k tomu všechny chytré hlavy po světě. Právě a jen to zajišťuje vedoucí pozici.

Z toho také plyne, že Čína vedoucí pozici mít nemůže, protože sice všechno vyrobí, ale nic nevymyslí, jelikož chytrý Číňan jde chytřit do svobodné země a soužitím s komanči, o dost ujetějšími, než byli ti naši, se ve vlastním zájmu nezabývá. Proč by to dělal. Když už, tak může jít do svobodné a skutečné Číny, což je Tchajwan, kde žádná šílená kulturní revoluce neproběhla.

P. Kubáč 2.10.2023 9:51

Traktor bude mít trolej, kterou bude brát proud přímo z těch svislých panelů ;-)

M. Kocián 2.10.2023 10:52

To by mohl být technický oříšek.

P. Skřivan 2.10.2023 13:44

Takový trolejtraktor, to jen tak někde nemají. :-)

P. Rada 1.10.2023 19:39

Už dnes mají Rakušané oproti Česku zhruba desetinásobek el. energie s vlastních obnovitelných zdrojů takto jsou podstatně nezávislejší už nyní a zastáncům českého energetického skansenu trnem v oku. Možná tu informacci čerpáte s následujícího zdroje:

https://www.mzv.cz/vienna/cz/obchod_a_ekonomika/akce/rakousko_chce_do_roku_2030_vyrabet.html

K. Křivan 1.10.2023 20:03

Není divu. při tom množství možností pro přehrady.

M. Pivoda 1.10.2023 20:54

Němci si dobře spočítali, že co je doma, to je jisté. Než aby Němci vyráběli levně elektřinu z panelů na Sahaře a pak složitě dopravovali energii do Evropy, při nebezpečí politického převratu v arabské zemi.???

Solární panely průběžně zvyšují svoji účinnost konverze energie, a jejich cena průběžně klesá. Potřeba rozumět technologickým trendům, spíše než ekonomickým modelům (ekonomické statistice) z 19 . a 20 století. Doc. ekonomických věd Karel Šebesta vám to jistě objasní. Jenže demokraticky skromně, zde jako Prokop Diviš.

V ČR byl energetický potenciál vodních zdrojů asi jen 10%, v době, kdy jsem skládal státní zkoušku z vodních strojů na VUT Brno. Solárně jsme na tom o něco hůř než Rakousko a o něco lépe než Německo. Takže co?

J. Lukavsky 2.10.2023 7:36

"Solární panely průběžně zvyšují svoji účinnost konverze energie, a jejich cena průběžně klesá" Teď jenom ještě zajistit aby Slunce svítilo i v zimě a nejlépe i v noci.... a je vymalováno. Už se na tom doufám pracuje. J.L. end

P. Rada 2.10.2023 8:02

Doufání nestačí. V Česku lze nejefektivněji zapracovat na snižování měrné spotřeby a to jak vzhledem k produkci HDP tak k energetické nákladovosti domácností a tuto cestu nejčastěji podstupují ti kteří chtějí a musí zároven a jsou dostatečně pružní. Konzervativců se toto prakticky netýká. Kozervativně zateplená obydlí na úroven 80tých let přitom obývá nadpolovina populace.

Je přitom i tak s podivem, že zhruba 5x vyšší efektvitu termálních kolektorů oproti FV i při aplikaci na ohřev vody málo kdo preferuje.

Základem je přitom využití dnešní technologičnosti zateplení domu, rekuperace... Pak lze vystačit i se staršími typy panelů, nebo i dražžším plynem... prostě proto, že tepelné ztráty lze snížit násobně - kdežto novější typy panelů obvykle vykazují spíše mírně vyšší účinnost a jen o něco nižší poruchovost a takto cílí na delší životnost které ale odpovídá i cena.

O. Vašíček 2.10.2023 8:54

V tomto s Vámi souhlasím. Je až s podivem, že se prosazují FV panely na úkor termálního ohřevu. A přitom se projektuje ukládání přebytků do teplé vody. Což, zbytečně, zatěžuje celou technologii ztrátou při konverzi a nižší účinností při "těžbě" energie. Získaná energie je sice flexibilnější a využitelná pro více aplikací, ale největší energetické nároky jsou na ohřev teplé vody a topení. Což by, právě termální kolektory, krásně pokryly při podstatně vyšší účinnosti a menších nákladech. :-)

I se zateplováním máte pravdu. Ale musí na to být použita vhodná technologie a úměrné zateplení vzhledem ke konstrukci budov. Není vždy nejlepší řešení "čím více, tím lépe". I menší vrstva zateplení může být podstatně efektivnější, než požadovaná pro dotace. A přitom nezpůsobí další problémy. Rekuperace není vždy možná u starších objektů.

Ale, bohužel, s tím dotační program nepočítá a vyžaduje vytvoření "nízkoenergetického" domu i z domku po prababičce, postaveného z "věpřovic". Což není možné a odradí to většinu majitelů takových objektů. Buď to udělají technologicky správně, ale nedosáhnou na dotace. Nebo to neudělají vůbec a protopí majlant. Ten si, jakožto osoba postižena energetickou chudobou, budou nárokovat od státu. Tedy opět dotace, která mohla být použita efektivněji, při rozumnějším přístupu.

J. Lukavsky 2.10.2023 13:00

domku po prababičce, postaveného z "věpřovic" no kdesi jsem četl rozbor, že nepálené cihly tj ty "vepřovice" jsou izolačně lepší nežli pálené. Jenom je nutno pečlivě udržovat střechu. J.L. end

O. Vašíček 2.10.2023 13:30

Ne jen střechu, ale i izolaci základů.

V horkých oblastech se od nepaměti staví z dusané hlíny. Jen ty zdi jsou cca 1-2m široké. Ale v našich podmínkách se to moc nevidí. :-) A tak se na to lepí polystyren, který to zadusí a zdivo se stává nestabilním. :-/

P. Skřivan 2.10.2023 13:42

Vepřovice se zimním kondenzátem páry, by mohla být docela zábavná věc. Co dělají vepřovice pod vodou, jsem viděl a byla to velká "sranda". Třeba v Zálezlicích to bylo vyloženě k popukání: co domeček to halda suti. Zase díky tomu tam je teď nová výstavba a obávám se, že z vepřovic to nebude.

O. Vašíček 2.10.2023 14:29

Rychle nabyl, rychle pozbyl. :-)

Vepřovice jsou, v podstatě, ekologickým snem každého ekologa. Vyrábí se bez emisně (suší se na slunci). Dokonalá recyklace. Po namočení stačí opět vtlačit do formy a nechat vyschnout.

Jen ta odolnost. :-/

Ale když to nebude v záplavové zóně, tak to celkem jde. Ale nesmí se to obalit izolantem. ;-)

P. Rada 2.10.2023 18:01

S tím obalováním vepřovic izolantem nemáte s technicko-stavebních principů pravdu.

Běžně je třeba bud pečlivě propočítat tepelné gradienty... (na což už jsou tabulky, programy, zkušenosti...) nebo aplikovat parotěsnou zábranu co možná zevnitř (za vzhledovou krycí vrstvou, dřevo, sádrokarton...).

Realizuje se tak zejména kdejaká ekonomicky izolovaná a přitom lehčená střešní konstrukce (cca ekvivalent 20cm pěn polystyrenu). Výsledek odpovídající dnešním požadavkům norem pak může být o tom, že na otop/v létě klimatizace? jdou jen cca desetinové výdaje:

https://stavba.tzb-info.cz/budovy-s-temer-nulovou-spotrebou-energie/20768-novela-vyhlasky-c-78-2013-sb-cast-4-uprava-pozadavku-na-nzeb

M. Pivoda 2.10.2023 10:49

Pro J. Lukavského: Těch možností je určitě více.

Do té doby, než bude fungovat řízená jaderná fúze na planetě Zemi, nebo budou instalovány dostatečné zdroje uchování vyrobené energie, mohly by se například energeticky náročné provozy spouštět jen v době, kdy to slunce svítí a je přebytek energie.

V době válečné si lidé zvykli i na život v zemljankách. Jeden občan Lukavský kdysi při svíčce dojemně recitoval verše "Balada o pičích topičových".

J. Lukavsky 2.10.2023 13:03

"energeticky náročné provozy spouštět jen v době, kdy to slunce svítí a je přebytek energie." zní to pěkně, ale inženýr asi bude lomit rukama jak zapínat kupř. elektropec na výrobu oceli na pár hodin denně, ale elektrolýza vody na vodík by tak šla. Nicméně nejdřív bych to vyzkoušel a to i v plném provozu a pak..... J.L. end

M. Kocián 2.10.2023 15:16

Teď jenom o tom přesvědčit Číňany.

J. Jurax 2.10.2023 16:41

"energeticky náročné provozy spouštět jen v době, kdy to slunce svítí a je přebytek energie".

Ano. Toť vlhký sen zelených magorů. Fabriky pojedou jen když to slunce svítí a je přebytek energie. Totéž MHD, vlaky, ocelárny, mrazírny a tak dál.

P. Rada 2.10.2023 18:14

Magořina se spíše jak rozvahou o efektivitě projevuje bez-ohledným (i nevědomým) prosazování libovůle. Tedy svévolí na úkor okolí.

Takto se ale dnes fakticky chová většina české společnosti. Sice to dělají nenápadně, někteří nevědomky... ale dlouhodobě fakticky neudržitelně. Pokud by totiž takovou spotřebu měli všichni lidé na Zemi - bylo by k udržitelnosti českých manýrů potřeba dalších dvou planet. Viz ekostopa.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

S pohledu většinové společnosti však mohou být za "magory" naopak považováni ti, kteří svou spotřebou zdaleka nedosahují běžný průměr. Typuji, že tak to může vnímat i pan Jurax.

J. Jurax 2.10.2023 19:17

Ale kuš ... uhejbáte.

Píšu - fabriky pojedou jen když to slunce svítí a je přebytek energie. Totéž MHD, vlaky, ocelárny, mrazírny a tak dál. tohle opravdu máte za rozvahu o efektivitě? 8-o

J. Jurax 2.10.2023 16:51

Solární panely průběžně zvyšují svoji účinnost konverze energie, a jejich cena průběžně klesá.

Ano. Umožňuje nám to vyrobit ještě víc elektrické energie, pro niž nemáme využití a a kterou neumíme rozumně akumulovat. A kterou arciť lze využít leda k destabilizaci sítě.

Záložní zdroje ovšem musíme udržovat v neefektivním provozu furt. Běží, ale nevyrábějí a produkují čistou ztrátu.

J. Lukavsky 2.10.2023 12:57

"Už dnes mají Rakušané oproti Česku zhruba desetinásobek el. energie s vlastních obnovitelných zdrojů" No kdybychom si byli bývali kdysi také koupili Alpy... tak jsme mohli mít Peltonových turbin mraky! Ale máme jinou šanci, máme 2 (dvě) Jihočeská moře (Lipno a Rožmberk), když je obestavíme fofrníky... bude elektřiny co libo! J.L. end