1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

KLIMA: Zbourají družice klimatologické dogma?

Desetiletí nás velká část zelených politiků a aktivistů přesvědčuje, že člověk emisemi oxidu uhličitého nebezpečně otepluje planetu zvyšováním skleníkového efektu. Družicová data ale ukazují v poslední době poněkud jiný obrázek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Teplý 30.9.2023 14:41

Solární a zejména větrné elektrárny mají možná na klima výrazně horší vliv, než CO2...

M. Šejna 30.9.2023 15:09

Opravdu? A jak se ten vliv projevuje?

A. Teplý 30.9.2023 16:04

Když místo zeleně nastavíte solární panely, nepochybně tím ovlivníte lokální podmínky (např. v létě panují jiné podmínky na holém náměstí a v zeleném lese).

Stavba větrných elektráren je často spojena s kácením lesa. Vrtule odebírají energii vzdušného proudění - tj. proudění ovlivňují.

M. Šejna 30.9.2023 17:55

Takže má člověk vliv na klima, nebo nemá?

R. Langer 1.10.2023 5:53

To přece není klima, to je "lokální počasí", jak tady rádi se soudruhem prodavačem deště zdůrazňujete. ;-D

J. Lukavsky 2.10.2023 13:18

Pokud na mořském pobřeží postavíme 60 000 až 200m vysokých fofrníků tak nesporně odebereme a zpomalíme vítr co přináší z moře vodu a ochlazuje či otepluje pevninu. Kolik % to činí nevím, ale podle principu efektu motýlých křídel... to může zcela změnit srážky ve vnitrozemí. Nemluvě už o tom kolik oceli, mědi, betonu a plastů ten fofrník stojí, jak dlouho bude pracovat a jak se bude jednou recyklovat. J.L. end

V. Pavelka 30.9.2023 10:32

Co prdění milionových stád dobytka v Africe , Jižní Americe .Co nám chystá Brusel nebudem jíst maso §? !!EU Bruselská věrchuška ho jíst bude ! Ale pro plebs to není !Holanský imbecil Rutte , jako premiér nechal, vybít stáda dobytka a zrušit polnosti ? !A postaví tam větřáky !A k tomu jim hrál ten Andreu Riu,ty ukolébavky pro nostalgiky EUEU , Parádemarš k předkům EUEU;-D

M. Šejna 30.9.2023 9:18

Tohle je poněkud zvláštní článek.

Pan Šálek píše o bourání klimatologickeho dogmatu, aby nakonec přiznal, že letošní rok je rekordně teplý a že ty družice nezpochyňuji sklenikovou teorii.

Takže celý článek o klimatickém dogmatu vyznívá způsobem "ano, ale ..."

Pokles albeda se dá snadno vysvětlit poklesem oblačnosti, což je měřeno. A oblačnost klesá z důvodu poklesu relativní vlhkosti atmosféry, což je způsobeno oteplováním.

Klimatologie dávno zná pojem "pozitvni zpětné vazby", které urychlují oteplování. Pokles oblačnosti patří mezi ně.

P. Han 30.9.2023 9:33

Jistě. RNDr. Milan Šálek, Ph.D. by měl chodit k vám na školení.

M. Šejna 30.9.2023 9:44

Nemusí. On to ví.

Přečtěte si jeho článek pozorně. Najdete to tam. Hledejte tam slova "albedo" a "oblačnost".

P. Rada 30.9.2023 9:38

Pane Šejno, já mám na rozdíl od Vás za to, že zásadní změnu albeda (ale i vzdušného proudění) navozují polární čepičky které postupně spíše ustupují:

https://nsidc.org/arcticseaicenews/

Navíc mám za to, že jsou významné rozdíly ve vlivnosti vysoké a nízké oblačnosti na klima že vodní páry v zemské atmosféře obecně přibývá a proto celkově jen postupně roste skleníkový efekt.

Nejmarkantnější tyto jevy jsou právě v polárních oblastech kde Země příznačně vykazuje nejvyšší míru oteplování povrchu.

https://climatereanalyzer.org/

Pro oblasti našich mírných šířek je podnebně nejvážnější změna směrů a rytmů vzdušného proudění - což je ale zas hlavně důsledek odtávání sev. polární čepičky. O tento stabilizátor počasí nejspíše v polovině století nevratně přijdeme a to za dlouhodobé asistence zpochybnovačů neblahého klima-vývoje jakým se opakovaně ukazuje právě ŠÁLEK. To už zde ale asi budou žít jiní ale nejspíše klimaticky tuplovaně bezmocní lidé.

M. Šejna 30.9.2023 9:48

Samozřejmě, že i úbytek zalednění mění celkové albedo Země. Však to píšu, že se jedná o pozitivní zpětnou vazbu, která urychluje oteplování.

V. Pavelka 30.9.2023 10:48

4% plynů v proměnlivé atmosféře , nemají žádnný vliv .

M. Šejna 30.9.2023 11:04

Nejsou to 4 procenta, ale 0,4 procenta. A tohle nepatrné množství CO2, jak vy říkáte, umožňuje celoplanetární fotosyntézu.

Ještě menší množství ozónu O3 vás chrání před rakovinou kůže.

J. Dlouhy 30.9.2023 11:48

Snad 0,04% ?

M. Šejna 30.9.2023 12:06

Ano, vypadla mi nula za desetinnou čárkou.

přesněji je to aktuálně 0,042%.

V. Petr 30.9.2023 9:04

"Klimatické změny" jsou způsobeny zelenou propagandou. A nepověšení zelených na větrníky je i příčinou současné ekonomické krize!

M. Šejna 30.9.2023 9:11

Jo aha,

takže teploměry jsou propaganda. ;-D

V. Pavelka 30.9.2023 10:18

Je Kristus na kříži , propaganda ,věřící Šejno ?Přehřívá se Budhův pupík při soustředěném pohledu věřících 8-o8-o8-o?;-)EUEUEUEUEU

M. Šejna 30.9.2023 11:05

Nechte se vyšetřit

R. Langer 1.10.2023 6:02

Má pravdu. :-P

J. Roškota 30.9.2023 8:49

Hezký článek, je osvěžující si zde na NP přečíst text který píše autor tématu rozumějící a kde, alespoň pokud mohu posoudit, nejsou faktické chyby.

Tím že klima je nesmírně složitý systém a my jsme prozatím ani nepopsali všechny mechanismy klima ovlivňující, bude postupně docházet ke zpřesňování předpovědních modelů. A nám nezbývá než doufat, že klimaalarmisté nemají pravdu, protože stejně nejsme schopni dostatečně rychle v globálním měřítku změnit strukturu ekonomiky.

Nicméně odklon od fosilních paliv, hledání energeticky méně náročnějších technologií a celkově větší ohleduplnost k našemu životnímu prostředí jsou pozitivní trendy bez ohledu na to, jestli se Země otepluje nebo ne.

P. Rada 30.9.2023 9:11

Spíše bez rozmyslu pochlebujete demagogii článku. To analogicky k tomu, že lidský organisms je také bezpochyby systém velmi složitý a přesto by Vás nejspíše nemile zarazila případná odpověd rádoby-lékaře který by na fakt, že právě jen Vám den ode dne, týden po týdnu roste a roste tělesná teplota až tak, že to vnímáte jako život ohrožující ... ledově odvětil, že změna klimatu/tělesné teploty nejspíše je doposud "nejdražším vědeckým omylem" ... "dogma vědy" ... ale že můžete zkusit "ohleduplnost k životnímu prostředí vašeho těla bez ohledu na to jak se Vám mění teplota".

J. Roškota 30.9.2023 9:19

Nepochopil jsem s čím polemizujete, ale ano bez ohledu na to jestli jsem zdráv nebo nemocen je dobré se ke svému tělu chovat ohleduplně a nepoškozovat ho. A jestli mne k tomu přivede obava o zdraví, nebo něco jiného je jedno. To samé platí pro naši Zem.

P. Rada 30.9.2023 14:41

Polemizuji Vaše slova ... "autor tématu rozumějící a kde, alespoň pokud mohu posoudit, nejsou faktické chyby"...

Faktických chyb je v článku více. Konkrétně ta, že družicová měření málo zohlednují až vynechávají dominantní dějě které G.W. navozuje. Konkrétně z družic není patrné oteplování masivu oceánů - kde se ale doposud akumuluje cca 95% veškerého tepla od skleníkového efektu.

Další autorovou faktickou chybou je nezohlednění růstu vyzařování stratosféry v dlouhovlnné oblasti v důsledku vyšších koncentrací CO2 atd.

Stratosféra se proto na rozdíl od troposféry s růstem koncentrace skleníkových plynů průběžně ochlazuje ale Š. nejspíše má fyzikální efekt záření černého tělesa (který je znám už více století) za "klimatologické dogma". Pokud by ve stratosféře naopak zcela chyběly radiační plyny schopné vyzařovat v infra-oblasti - nemohla by na těchto frekvencích vyzařovat.

Zajímavostí pozorovatelnou i pouhým okem přitom je, že tento ochlazovací efekt v posledních desetiletích navozuje častější výskyt NLC.

https://cs.wikipedia.org/wiki/No%C4%8Dn%C3%AD_sv%C3%ADt%C3%ADc%C3%AD_oblak

O. Zuckerová 30.9.2023 17:38

I když se desettisíckrát prokáže, že klimaalarmisté pravdu nemají, Brusel si bude nadále papouškovat svoje mantry. O poznání skutečnosti tu opravdu, ale OPRAVDU nejde!!

P. Pilík 30.9.2023 8:30

Je zajímavé, že všichni hledají problémy jen na Zemi a sluneční aktivita je totální TABU. Pokud si do vyhledávače zadáte "sluneční aktivita", najdete celý výběr serverů které se tímto základním zdrojem tepla, které na naší planetu dopadá. Mimo jiné se dozvíte, že již více let je na Slunci znát zvýšenou aktivitu (podle nebývalého množství slunečních skvrn), která se podobá aktivitě v 17. století, kdy probíhalo t.zv. středověké optimum (oteplení). Navíc na příklad letos v únoru došlo na Slunci k obrovské erupci, která na Zemi způsobila poruchy v telekomunikacích. A podle NASA se další takové erupce očekávají i nadále. Ale to nikoho nezajímá, na tom se nedá vydělat.

P. Pilík 30.9.2023 8:35

Oprava, ve 2. větě na konci chybí ,zabývají.

P. Rada 30.9.2023 8:56

Pane Pilíku a mohl by jste uvést odkaz kde je číselné vyjádření změny průměrného výkonu slunečního záření (tzv sluneční konstanty)?

(Nikoli tedy počtu erupcí či skvrn které jsou jen jedním se zvláštních projevů sluneční činnosti jež s energií dopadající na Zemi a jejím klimatem nemusí vůbec souviset.)

M. Šejna 30.9.2023 9:21

Sluneční aktivita mírně klesá od poloviny 20. století. Ovšem je to pokles bezvýznamný v porovnani se zmenami globálních teplot. Sám pan Šálek v článku píše, že sluneční aktivita je teď v podstatě konstantní.