18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

KLIMA: Vysvětlení stále nedostatečná

Před pouhými pěti lety klimatologové sebevědomě tvrdili, že oteplování planety vychází podle modelů a je téměř jistě dominantně způsobeno antropogenními emisemi skleníkových plynů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Istvanfy 13.4.2015 21:33

Re: A co když

Extrémy počasia sa vyskytovali vždy a teoreticky s rastom globálnej teploty budú pribúdať. Ale neviem o tom, že by napr. kroniky z čias stredovekého klimatického optima niečo podobné spomínali. Rozdiel medzi teplotou v trópoch a polárnych oblastiach je asi 30C, čo je asi stonásobok prepokladaného nárastu globálnej teploty v blízkej budúcnosti. Takže dáždnik si možno kúpim ale obrnený transportér určite nie.

L. Metelka 11.4.2015 20:51

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

Schopnost absorbovat CO2 klesne. Co jiného?

L. Metelka 11.4.2015 20:49

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

Myslíte? http://www.cru.uea.ac.uk/cru/data/temperature/HadSST3.pdf

S. Kneifl 11.4.2015 19:06

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

A jak přesně se změní absorpce CO2 do oceánu, když se změní povrchová teplota za deset let o 0,1 °, pane Metelko?

Se změnami pH to taky nebude tak žhavé - teď to sice asi nedohledám, ale byla objevena místa v oceánu, kde v závislosti na mořských proudech kolísá pH během roku až o několik desetin a místní fauna i flóra si s tím hravě poradí. Nechme přírodu, ať se přizpůsobí, úplně by stačilo, kdybychom korály nelikvidovali vlečnými sítěmi. Moře je velké a u výzkumů tohohle typu nejvíc záleží na tom, kdo je dělá a na co přesně dostane grant.

J. Jurax 11.4.2015 1:13

Re: Jsem jenom

Kdybych byl producentem těch prognóz, tak to beru všemi deseti. Stačil by mi jen nějaký stamiliónek - pochopitelně v eurech.

J. Jurax 11.4.2015 1:09

Re: Jsem jenom

Hm ... a když pomřou, tak rozkladem jejich těl se uvolní další skleníkové plyny, tím se dál oteplí a tudíž se zaplaví další území, další pomřou a rozkladem jejich těl a tak dál ad infinitum ... že by se soudruzi z IPCC těmi svými podfuky vlastně strefili a nastává skrze globální teplení soumrak lidstva?

J. Jurax 11.4.2015 1:02

Re: A co když

No a co - raději pěstovat banány a pomeranče, než utápět nepředstavitelné prostředky v boji proti emisím CO2, čímž ty emise ovlivníme tak málo, že je to na hranici citlivosti našich přístrojů ... a případné Vámi naznačené nepříznivé jevy - nastanou-li - nastanou tudíž nezávisle na našem nákladném, leč na dvě věci jsoucím snažení. Vlastně na tři věci - ta třetí je na dobrý kšeft pro verozvěsty katastrof a pobírače dotací na elektřinu ze solárů a fofrníků a na biopaliva.

Nebylo by lepší se na ty případné nepříznivé jevy za zlomek prostředků vyhozených na boj proti CO2 raději připravit?

J. Jurax 11.4.2015 0:55

Re: Hlas volajícího na poušti .....

No to víte, i alarmističtí vyžírkové musí platit složenky a nechtějí, aby jejich děti hladověly, takže si nějaký podfuck najít musí ...

J. Jurax 11.4.2015 0:51

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

Ale že v posledních letech byly docela výrazné toky tepla z atmosféry do oceánů, to se ví už dlouho, prvíte ... hm, ale v článku se dokládá, že ty mršky oceány se i přes ty výrazné toky nějak neohřívají. Že by soudruzi z IPCC udělali někde chybu?

J. Jurax 11.4.2015 0:48

Moudře napsáno.

Jenže - no jo, biopaliva sice přinášejí víc škody než užitku - ovšem v našich podmínkách, kdy jistý velmi významný zjednodušeně řečeno "výrobce" biopaliv je jedním z nejmocnějších našich politiků a členem vlády, se nápravy stěží dočkáme. Neboť jemu - jím ovládaným podnikům - přinášejí rozhodně užitek v řádu miliard. A tlakem na legislativu ve smyslu dalších státních dotací do spotřeby - tudíž i výroby - biopaliv se dotyčný snaží - celkem pochopitelně - si kšeft udržet a rozvíjet. Ovšem střet zájmů to samozřejmě není a ani nemůže být, protože dotyčný jej popřel i v TV a veřejně!

A daňoví poplatníci zaplatí dotace a všichni, kdož spotřebovávají pohonné hmoty, zaplatí vyšší cenu, čímž též podpoří jeho kšeft, postavený jedině na pochybné ideologii zelených cvoků a všelikých globálně teplých podšprajcované tlakem a příkazy dozelena zblblých bruselských pitrýsků.

Blbost kvete rudozelenými květy i v tomto případě. Za naše peníze.

J. Václavíková 11.4.2015 0:31

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

S CO2 je souvislost jasná, ale spíš mě zajímalo pohlcování tepla. Je to snad lineární závislost s oteplováním, nebo jsou tam výkyvy?

L. Metelka 11.4.2015 0:14

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

Za posledních cca 15 let z 8,12 na 8,08. Samozřejmě pro všechny živočichy a rostliny, citlivé na pH, to může být problém.

Pohlcování CO2 oceánem závisí na parciálním tlaku CO2 v atmosféře a jeho obsahu v oceánu. V současnosti převládají toky z atmosféry do oceánu (takhle skončí asi polovina antropogenně emitovaného CO2), až na některé oblasti s teplou vodou, kde může být oceán zdrojem CO2. Růst teploty oceánu znamená nižší schopnost absorbovat CO2 a víc ho bude zůstávat v atmosféře...

J. Václavíková 11.4.2015 0:00

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

Ještě to zvažte, tady je ta ignorance hrozná.

Můžete ten pokles pH upřesnit? Co na to koráli?

Je tedy pravda, že to pohlcování tepla oceánem není v přímé úměře k oteplování?

L. Metelka 10.4.2015 23:54

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

Na to je spousta učebnic, článků a podobných věcí. To se opravdu nedá probírat na Psu...

pH oceánu klesá, celkem prokazatelně. Pokud jde o El Nino, tak to je zajímavé v tom, že při teplých epizodách, kdy je teplota vody u jihoamerického pobřeží až o 5 stupňů nad normálem, v těch oblastech oceán CO2 nepohlcuje, ale naopak s stává zdrojem CO2.

J. Václavíková 10.4.2015 23:07

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

Nechcete už napsat nějaké ty články na Psa, v nichž byste vysvětlil základní mechanismy, které ovlivňují klima na Zemi? Tady se člověk něco podstatného dozví jen tehdy, když tu pár nadšenců vyvrací fámy psích bojovníků s GW.

Ještě dotaz. Co dělá pohlcený CO2 s pH oceánů? Má to nějaké důsledky? Také jsem kdysi zaznamenala názor, že pohlcování tepla oceány není závislé pouze na teplotě ovzduší,ale souvisí s jevy El Niňa(?).

L. Metelka 10.4.2015 23:00

Re: A co když

Ano, je to malý jev, který způsobuje bouřky, tornáda, hurikány, povodně, vichřice... Prostě úplně zanedbatelné věci...

O. Istvanfy 10.4.2015 22:50

Re: A co když

Obávam sa, že premena tepla na iné formy energie a naopak je jav vcelku krátkodobý a malý, teda z hľadiska klimatlógie zanedbateľný. Stručne: Až naprší a uschne tak bude ako bolo.

O. Istvanfy 10.4.2015 22:34

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

Myslím, že z p.Metelku rozumnú odpoveď nevypáčite.

P. Vaňura 10.4.2015 20:00

Uvědomujete si, že na základě takto CHATRNÝCH

hypotéz se klimatologové obrátili na politiky a dali jim tak záminku ke zlodějně řádu 45 miliard ročně, což je více, než nás stojí armáda?!

P. Vaňura 10.4.2015 19:54

Nemluvte o lidské pýše ale hrabivosti a touze po MOCI

Jak jinak se může humanoid, postrádající znalosti trojčlenky, vyšvihnout k moci, než nějakým podvodem, spojeným s bezbřehou demagogií!

Cílem moci je moc (C) G. Orwell

V. Novák 10.4.2015 16:58

Re: Obávám se,

To je podstata vědy - revidovat předchozí závěry. Kdyby je nebylo třeba revidovat, nebylo by třeba bádat a vědci by se šli hlásit na pracák.

Ovšem vědec nikdy nepředkládá svůj závěr jako "konečné a nezpochybnitelné řešení otázky" - to přenechává dogmatikům, tedy tvůrcům dogmat a církevníkům všech barev, odstínů a denominací.

L. Metelka 10.4.2015 14:38

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

Byly, ale ne dost přesně. Velkou roli tam hraje dynamika oceánu. A polovina tepla to rozhodně nebyla.

V. Novák 10.4.2015 14:19

Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

Moment - takže v těch modelelch NEBYLY započteny toky energie z atmosféry do oceánů a naopak? Ale to je snad elementární...

Pokud to nebylo započteno, tak ten model je na nic.

Měřit můžeme i bez modelu - model potřebujeme na to, abychom mohli učit to, co změřit nemůžeme, tedy zejména budoucnost.

Ale model, kterému se ztrácí polovina tepla prostým přenosem do vody... To jste se mohli zeptat mě, že k tomu dojde... Nebo každé kuchařinky, která kdy vařila kafe na plynu...

Ještě jednou - pokud se nějaké teplo "ztratilo", tak model to cestu "ztrácení se" neobsahoval. Zanedbal ji - to je pochopitelné, vždy musíme něco zandebat. Ale pokud se "ztratila" půlka tepla, pak zanedbaná cesta musela - nutně - být velice podstatná. A model tedy k ničemu.

I. Schlägel 10.4.2015 14:10

Je to marné, marné, marné.

Autorovi díky.

E. Tocháček 10.4.2015 14:07

Re: Obávám se,

Opravdu se vám zdá, že většinu závěrů co dříve badatelé přírody, dnes vědci předložili světu nemuseli jejich následovníci revidovat ? :-)

L. Metelka 10.4.2015 14:04

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

"Započítali" a "ztratilo se" jsou dvě různé věci. započítat něco jde do modelu, jestli model odpovídá nebo jestli se něco ztratilo, to lze zjistit jedině měřením. Ale že v posledních letech byly docela výrazné toky tepla z atmosféry do oceánů, to se ví už dlouho...

V. Novák 10.4.2015 14:04

To přece nezpochybňuji.

Ríkám, žesi příroda funguje podle sebe a naše zsahy jsou zanedbatelné.

nemá cenu zkoušet ovlivňovat něco, co ovlivit nedokážeme - a pokud se změny chystají, tak prostě proběhnou. Máme možnost věnovat se cargo-vědě a cargo-opatřením - nebo se snažit přizpůsobit. To první je na pendrek - to druhé možná vyjde a možná ne. Já jsem pro to, dělat něco, co má naději na úspěch místo toho, abychom prostě udělali NĚCO - cokoli, aby to vypadalo.

M. Prokop 10.4.2015 14:01

Re: Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

A modely nějak nevycházejí ......

V. Novák 10.4.2015 13:59

Re: Obávám se,

Ani po záměně není vaše tvrzení o nic blíže pravdě...

V. Novák 10.4.2015 13:57

Pro Gotta! - to modeláři opravdu až teď započítávají oceány?

Tak jak to, že teď s překvapením zjišťují, že se jim do oceánů ztratilo nějaké teplo?

Buď jedno - nebo druhé. Buď oceány započítali - nebo je teď mohou použít pro "vysvětlení" toho, proč se teplo někam ztrácí.