16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

KLIMA: Střízlivý pohled Bjorna Lomborga

Odpověď je nasnadě – jak pro koho. Určité skupiny se tváří, že uhlíková neutralita je trumfovým esem, které nelze v diskusi o prioritách nasměrování zdrojů a úsilí přebít žádnou jinou kartou, ale šéf think-tanku Copenhagen Consensus Center Bjorn Lomborg to vidí jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 6.1.2020 14:13

Souhlas!

V. Petr 6.1.2020 14:21

Vodní nádrže jsou "fuj..."

J. Lukavsky 6.1.2020 17:12

Voda v potoce ale i v rybníku či přehradě je voda už ztracená. Ta může akorát odtéct do Vlavy, Labe a S.moře. Podstatné je kolik vody se vsákne do půdy, zemědělské i lesní. To je voda podzemní. Čili osvícená vláda by podpořila klasické hospodaření s půdou tj. aplikaci hnoje, bahna a organiky do půdy a hlubokou orbu. Pak se voda vsákne na místě a neuteče a neeroduje pole. Teoretická vodní kapacita půdy je obrovská, mnohonásobek všech přehrad a rybníků dohromady. Osvícená vláda! J.L. end

H. Paculová 6.1.2020 20:10

Dobře ty soláry u nás shrnula Klímová: Sněmovna měla v roce 2009 lví podíl na tom, že solární horečka mohla díky vysokým cenám sluneční energie pokračovat ještě po celý rok 2010, a stihly se tak postavit všechny obří fotovoltaické parky skupované hlavně polostátním ČEZ. Tedy jak Ševětín, tak i třeba Amun.Re. Poslanci totiž odložili novelu zákona o obnovitelných zdrojích, která neumožňovala regulovanou výkupní cenu snížit meziročně o více než pět procent. Díky tomu se přehnané dotace cen sluneční elektřiny udržely o potřebný rok déle a propad cen o polovinu se odehrál až od 1. ledna 2011. Investoři tak získali čas a kvůli tomu i tučné zisky garantované na dalších dvacet let.

H. Paculová 6.1.2020 6:42

A snažme se prosím odlišit situace, kdy vědec hovoří o předmětu svého výzkumu a kdy vyjadřuje pouze svůj občanský postoj.R^[>-]

H. Paculová 6.1.2020 7:00

„Na světě existuje velké množství globálních problémů. V ideálních podmínkách (s neomezenými zdroji) bychom je všechny dokázali vyřešit naráz. Ale náš svět není ideální, takže se logicky musíme ptát, kde začít.“

Viz zde: http://www.osel.cz/10959-jakou-prioritu-maji-pokusy-o-zmirneni-globalnich-zmen-klimatu.html

J. Kovaříček 6.1.2020 4:18

Ekonomové zapomněli vyčíslit jednu veledůležitou položku, totiž kolik milard dolarů padne na korupci

M. Šejna 6.1.2020 0:22

Ten problém s bojem proti oteplování je z hlediska efektivity jasný už dávno.

Proti růstu obsahu CO2 se nákladně celosvětově bojuje od Kjotskeho protokolu (1997). Výsledkem je, že se růst CO2 od té doby vůbec nezastavil. Dokonce se trochu zrychluje.

Z toho jasně plyne, že se bojuje na špatném bojišti, špatnými zbraněmi.

H. Paculová 6.1.2020 7:06

Greta a její stoupenci se začínají radovat : americká vláda poprvé schválila financování výzkumu v rámci geoinženýrství, tedy kontroverzní myšlenky odvrácení klimatických změn pomocí úprav planetárního klimatu. Finance obdržel Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), jenž má na starosti program, který se zabývá návrhem na „vyvrhování materiálů do atmosféry za účelem ovlivňování klimatu“. Jedná se o Stratospheric aerosol injection (SAI), tedy program, při kterém se do vyšších vrstev atmosféry pomocí raket nebo dělostřelectva mají vystřelovat kontejnery s aerosoly různých chemikálií (nejvíc se zvažuje kyselina sírová, sulfan nebo oxid siřičitý). Kilogram těchto látek by údajně mohl „vyvážit až několik stovek tisíc kilogramů oxidu uhličitého“. Řada vědců však před takovýmito projekty geoinženýrů varuje. Dopady jsou zatím neznámé, vedlejší důsledky jakbysmet. A podle kritiků by se mohlo stát, že by experimenty nakonec mohly situaci ještě zhoršit.

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3016523-usa-poprve-schvalily-klimaticke-inzenyrstvi-vedci-zacnou-zkoumat-cilene-ochlazovani

P. Dvořák 6.1.2020 8:11

Rád bych již dopředu věděl, jakou látku a kolik desítek kilogramů jí použijeme, abychom za pár let z ovzduší odstranili jeden kilogram kyseliny sírové, sulfanu nebo oxidu siřičitého.

Vlastně nač do ovzduší speciálně vyrábět chrlit oxid siřičitý. Stačí u našich uhelných elektráren odstranit filtry a máme to.

;-D

P. Rada 6.1.2020 11:38

Právě nedostatečné odsíření našich elektráren je vedle sucha druhým nejvážnějším důvodem rozvratu našich lesů. Vlastní kyselá depozice totiž od let 80tých poklesla jen 4x!

(To že zaměnujete imise do troposféry se stratosférou raději nekomentuji)

R. Langer 6.1.2020 12:28

To je dávno vyvrácená LEŽ, Zelený bolševiku. :-P

J. Jurax 6.1.2020 13:14

Detaily neřešte. Zelení magoři je taky neřeší.

J. Jurax 6.1.2020 13:11

Na sulfan a oxid syřičitý nevím, ale ze středoškolské chemie si pamatuju, že na kyselinu sírovou by zabralo něco zásaditého. Třeba louh sodný, ve vhodném množství větším než velkém injektovaný do atmosféry.

Tenhle nápad nezištně věnuji příštím generacím zelených bojovníků za klima.