2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

KLIMA: „Skleníkový efekt“ selským rozumem

Podívejte se dobře na tento obrázek, jedná se o „oficiální“ grafické zobrazení principu hypotézy „skleníkového efektu“. Zastánci této hypotézy se vrátili několik století zpátky (před Koperníka) a představují nám Zemi jako placku. Proč? No proto, že se jim to hodí do krámu zvaného „antropogenní oteplování“, nověji „antropogenní změny klimatu“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 19.3.2020 11:21

Proč evidentní projevy neporozumění jevům pokládáte za kvalitu?

...."Zastánci této hypotézy se vrátili několik století zpátky (před Koperníka) a představují nám Zemi jako placku"...

R. Langer 19.3.2020 19:48

No, my víme, že nic nechápeš, Zelený bolševiku, jenom nevíme, proč to tady neustále prezentuješ... :-D

J. Svoboda 19.3.2020 9:47

Psát "rozbíjející, nesouvisející a urážlivé texty" pod každý příspěvek oponenta je technika trola začátečníka, kterým zcela bezesporu jste.

K vaší poznámce. Jsme v ČR, takže bez problémů napíšu trol, z5 nebo třeba hejt a fejk a je to zcela srozumitelné a hledat v tom chybu muže leda píp.

Pěkný den.

Š. Hašek 19.3.2020 10:30

???

J. Svoboda 19.3.2020 10:56

Ano, na vás to bylo, Hašku.

Pěkně jste se poznal :o)

Pěkný den.

Š. Hašek 19.3.2020 13:21

Aspoň, že i Vy uznáte, že nejsem naprostý blb. Rozpoznávám a nepotřebuji slabikář/Augustovou.

Co to je :o)???

Chodil jsem dřívávějc do školy. Já znám jen: atd, resp, dtto, ....... Kč, ČR ........

Zdar!!!

P. Lenc 19.3.2020 11:06

Občas s panem Haškem hluboce nesouhlasím, občas souhlasím.Ale vám Svobodo mohu vyslovit pouze stabilní hluboký nesouhlas, protože tolik pitomostí které dokážete vypsat je až urážející.K článku samozřejmně nic, on je v podstatě antiunijní, že Svobodo.Jste unijní trol, nic víc, nic míń.

J. Svoboda 19.3.2020 11:53

Pardon, ale článek je obyčejná provokace člověka bez vzdělání. Tato moje poznámka nemá s EU nemá naprosto nic společného. Do toho mě prostě nenarvete.

No a trolí chování pana Haška je snad zjevné i vám.

Pěkný den.

Š. Hašek 19.3.2020 13:26

Víte, pane Svobodo,

na moje chování jsem často upozorňován mojí tchyní.

Nějak bylo lhostejné mým profesorům, kdys, prostě mi tam flákli dvojku ...... a věnovali se záchraně repetentů. Tedy jak kdo, že.

J. Svoboda 19.3.2020 13:35

Zjevně se jako senior nudíte, tak se realizujete ve zdejších diskuzích, protože si chcete povídat. Proti tomu nic nemám. Ale pokud budete osobní a hrubý, případně budete rozvracet diskuzi všepopírajícími vejšplechty, tak se pak nedivte, že vám klidně lípnu nálepku trola.

Pěkný den.

Š. Hašek 19.3.2020 13:39

Jsme na tom asi stejně.

Viz počet Vašich a Mých řádků na zdejším diskusním poli. Nudu moc neznám, diář mám nafouklej.

Beru to jako cvičení. Mlčení a čumění do zdi/televize jest mrtvolné.

Tak co, kolego (to je hrubost sama, co)?

Zdar!

J. Svoboda 19.3.2020 13:51

Senior ještě nejsem a většina mých příspěvků vzniká při cestování, třeba metrem a nebo v době, kdy jsem nucen čekat na dokončení nějaké servisní činnosti IT, třeba při záloze systémů v některé firmě mých klientů.

To nečumění do zdi vám chválím, kolegové jistě nejsme a tento váš příspěvek hrubý není.

Pěkný den.

Š. Hašek 19.3.2020 14:10

Já též nejsem senior.

Buď ve výslužbě (vv), na penzi, starej Hašek, pantáta, ...... . Moje žena říká, že jsem puberťák.

Jsem stará škola. Vy též jednou budete. Dřív, než se nadějete.

J. Kalina 19.3.2020 9:43

- při absolutní nule jsou všechny prvky ve skupenství pevném a při 10.000 stupních je nejspíš vše ve skupenství plynném. Na zemi jsme někde "mezi" a to tak, že vodu známe ve třech skupenstvích. Pára je plyn, Mraky možná nějaká struktura z malých kapiček.

- Zajímal by mne nějaký rozbor typu: o kolik se může oteplit (jaký je podíl) při produkci tepla ze zdrojů jako je uhlí, ropa, uran, kteréžto zdroje byly dosud mimo koloběh. a kacířsky: kdyby fotopanely zachytily 2x více sluneční energie než příroda, nezpůsobí také oteplení planety?

M. Vaněček 19.3.2020 10:30

Kdyby všechny fotovoltaické panely (až budou nainastalované, tak za 30 let) zachytily jen asi jednu desetitisícinu slunečního záření dopadajícího na zem, vyrobily by mnohem více elektřiny než veškeré elektrárny světa. Takže z toho si uvažte, jak moc mohou ovlivńovat oteplení. Rozhodně mnohem méně než změna albeda daná vyasfaltovanými silnicemi.

J. Ganaur 19.3.2020 11:44

A z té elektřiny se stane co?????

M. Vaněček 19.3.2020 13:14

Změní se v teplo, asi jednu desetitisícinu toho co k nám jde ze Slunce. Takže vidíte jak je tento efekt extrémně slabý.

P. Rada 19.3.2020 10:55

Podíl ze zdrojů tepla jako je uhlí je oproti skleníkovému efektu který na planetě Zemi činí +33C zanedbatelný. Patrný ale je v lokalitách jako jsou velkoměsta.

J. Kalina 19.3.2020 12:46

tak my se ale nebavíme o +33°C.

Ale o nějaké desetince °C odchylky od současného plus mínus stavu, která způsobí tu za 10, tu za 30 let velký prů vzestupem hladin oceánů o nevím co ještě. Tady se neřeší jak a proč je na Zemi zrovna takové klima a teplota, ale co se to stane za hrůzy když se tento stav změní o půl stupně a ta případná změna je házena na hrb CO2. A to není tak jisté.

V. Petr 19.3.2020 17:47

Poprvé musím souhlasit. Ale tady je ta má trvalá otázka, 0-280 ppm, nárůst 31 stupňů. Z 280 na 410 ppm, nárůst, ať nežeru, 1,5 stupně (ale totéž jsme to měli už roku 1270 při stejné koncentraci CO2). Jaké oteplení může způsobit nárůst z 410 na 800 ppm?

Š. Hašek 19.3.2020 8:38

Trefné shrnutí.

No, pokud si tedy budu představovat regulaci klimatu jako skleník (jakože si to tedy nepředstavuji), tak přeci stačí udělat "přivírání oken u skleníku", jako to má náš soused. Teploměr, hejblátka, otevřít, přivřít ......

Že na to už Leyenová s Jourovou nepřišly???!!! Obě jsou fikané blbky.

J. Svoboda 19.3.2020 9:08

Hrubost místo argumentu = trol Hašek.

Pěkný den.

Š. Hašek 19.3.2020 9:18

Postava severských bájí, pohádek. Straší se tím třeba nezdárné děti, co si odmítají pucovat zuby ..... se píše, ehm, TROLL. Třeba jste se přepsal.

Nikterak Vám nebráním se denně modlit k Leyenové a Jourové, na víru máte ústavní právo. Já mám na poznatky knihy.

Ahoj.

J. Jurax 19.3.2020 18:01

No jo no, ale recht má ... :-)

V. Braun 19.3.2020 11:15

Tak objevují se různé návrhy, například rozprašování určitých látek do horních vrstev atmosféry, které by sloužily něco jako globální žaluzie. Ostatně myslím, že nějaký podobný článek kdysi odstartoval teorii o chemtrails. Otázkou ovšem je, nakolik by to bylo reálné a jaké, dnes zatím netušené, vedlejší účinky by takové opatření mělo.

M. Vaněček 19.3.2020 8:09

Efekt nazývaný "skleníkový" existuje, je to nebezpečná kladná zpětná vazba, vedle toho však musí existovat spousta negativních zpětných vazeb, stabilizujících klima, jinak už by zde život dávno vyhynul.

Bohužel novináři (a OSN se svým panelem IPCC a další politici) skutečnost příliš zjednodušují a vědecké poznatky "ohýbají" podle svého.

Tak byla vytvořena CO2 hysterie, která je živena mnoha lobbysty, jednak jadernými, jednak OZE lobbysty. A také většinou politiků kteří raději svádějí "boj" s pseudoproblémy místo toho aby řešili problémy reálné.

Přitom ve skutečnosti by mělo jít především o zpomalení ničení přírody, zastavení znečištování vzduchu, vody, půdy, správné hospodaření s vodou, atd, atd. V energetice pak zavádění technologií výroby elektřiny bez zdraví ŠKODLIVÝCH emisí a NEBEZPECNÉHO odpadu. A takové nové moderní technologie tu již existuji a jsou stále levnější.

Š. Hašek 19.3.2020 8:43

Těch vazeb na Zemi je deset na nějaký exponent. Některé opravdu silné (Slunce), jiné "malinké" (vykácím hektar lesa) .....

Problém je v tom, že slovo vazba chápe Leyenová (a další), jako vztah mezi kanceláří, papírem, poslušností .....o své jednoduchosti nehodlají uvažovat. Taky to je vazba, v tom systému planety.

V. Braun 19.3.2020 11:17

Problém je, že se příliš soustředíte na očerňování oponentů než na meritum věci, že se tak občas chová i pan Svoboda není omluvou.

Š. Hašek 19.3.2020 13:30

Jest očerňováním, pokud souseda nebijete ..... ale jen ho jasně/jak Vám zobák narost, upozorníte ....... že jako "není dnes pondělí/tu jabloň tím jarním řezem fakt do-ebal"???

Každý jsme nějaký.

Nechci tady příliš zdržovat.

Jsem rád za Vaši připomínku, děkuji. Asi anděl nejsem.

P. Rada 19.3.2020 11:18

Pane Vaněčku mýlíte se v tom, že skleníkový efekt je zpětnou vazbou. Tou jsou/mohou být jiné procesy - např tání permafrostu, požáry... Skleníkový efekt jen primárně zesiluje oteplení u povrchu. Je navozenn efektem radiačním na rozdílnosti spektrálních vlastností.

CO2, H2O... přitom zesiluje jak oteplování u povrchu tak u CO2 i vyzařování nejvyšších vrstev atmosféry - stratosférické ochlazení.

S hlediska optima produkce biosféry přitom není "nebezpečný" sám tento efekt ale změna optimální teploty na planetárním globu vedoucí k rozvratu vzdušného proudění.

Nevhodnější podmínky pro život nastávají totiž v metastabilním stavu s polárními čepičkami. Polární oblasti s rozdílným albedem totiž navozují a stabilizují zejména v mírných šířkách proudění vzduchu pravidelným způsobem od oceánů nad pevniny. Aby se voda nad kontinenty vůbec dostala tak nejenže musí planeta rotovat ale aby tento proces byl co možná stabilní pak v rotaci vzdušných mas pomáhají oblasti s trvalým zaledněním jako je zejména Antarktida a pro nás zas severní oblasti kde se ale odtáváním mořského málo stabilního příkrovu nejvíce navozuje změna cirkulační situace.Viz globální cirkuace atmosféry.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_cirkulace_atmosf%C3%A9ry