26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: „Skleníkový efekt“ selským rozumem

Podívejte se dobře na tento obrázek, jedná se o „oficiální“ grafické zobrazení principu hypotézy „skleníkového efektu“. Zastánci této hypotézy se vrátili několik století zpátky (před Koperníka) a představují nám Zemi jako placku. Proč? No proto, že se jim to hodí do krámu zvaného „antropogenní oteplování“, nověji „antropogenní změny klimatu“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Vaněček 19.3.2020 11:55

Pane Rado, jak funguje kladná zpětná vazba: více CO2, více IČ záření je zachyceno a rozptýleno, tedy i směrem k Zemi, čili opět více ohřátí země, více CO2 a vodních par odchází z moře (obrovský reservoár obojího), a ted zase dokola. Klasická kladná zpětná vazba končící vždy průšvihem.

Ale to jen jen velmi malá část všech mechanismů ovlivňování teploty na zeměkouli. Musí zde být i spousta "termostatů", t j mechanismů se zápornou zpětnou vazbou které udržují klima zhruba konstantní už moc a moc let. Jinak už bychom zde nežili.

Nelze si vzít jen jeden efekt a na základě něho dělat předpověď.

Ještě jedna poznámka: pohyb vzdušných a vodních mas (nesmírně významný) je dán především teplotními gradienty na Zemi.

P. Rada 19.3.2020 8:01

Pane Zingo jak je možné, že si sice po létech diskusí ke klimatu všimnete obrázku, kde je Země jakoby placatá .... ale před ventilováním svého afektu k problematice zřejmě nepochopíte, že obrazné zjednodušení se vztahuje na celkovou bilanci toků celého spektra energie povrchu jakožto rotující koule?

Na jakoukoli kouli právě už "selským rozumem" vzato nejenže v noci s prakticky bodového zdroje nesvítí ale taková i v noci přesto stále vyzařuje - byt odlišným spektrem - do všech směrů.

Napověděl jsem alespon k obrázku dost?

M. Vaněček 19.3.2020 8:13

Pan Zinga jen upozorňuje, že obrázek příliš zjednodušuje, už to není komplexní vědecký popis ale novinářská zkratka. Tedy realita je odlišná se spostou dynamických efektů.

Š. Hašek 19.3.2020 8:47

Pan Rada pouze nepochopil, že "skleníkový efekt" není na jeden graf.

A děje na Zemi, zpětné vazby (kladné, záporné) jsou na celou knihovnu. deset knihoven!!!

Teď se bude do večera šťourat "v předložkách v textu a malichernostech".

P. Rada 19.3.2020 10:51

Pane Hašek nechtěl jste reagovat na někoho jiného?

Já reaguji na omylný komentář autora ke správně udělanému a popsanému obrázku - nikoli "grafu".

Š. Hašek 19.3.2020 13:35

Pane Rado,

Vy byste byl rád, pokud by na Vás nikdo nereagoval???

Nemusíte odpovídat, já také vždy nereaguji.

"Z hospody/přednášky vím", že nejhorší je, pokud se rozhostí ticho ...... když se něco řekne/napíše. Ticho dusné, lepší tedy snad diskuse, ne?

V. Pavelka 19.3.2020 13:51

Jak se tam píše,povrchová teplota planet" je určena pouze dvěma veličinami,intenzitou slunečního svitu a atmosferickým tlakem .Složení a obsah atmosféry nehraje žádnou roli.Až tak je ten skleník ve kterém žijem jednoduchý? Zeptejte se námořníků co si při bouři myslí o CO2.

A. Hrbek 19.3.2020 7:31

1.Žijeme v České republice a tak se především starejme o klima v České republice. 2.Průměrné roční teploty v České republice za posledních 60 let statisticky významně stoupají o cca 0,031 deg/rok. Je vysoká pravděpodobnost, že ještě nejméně 6 let budou stoupat. 3.Stoupání průměrné teploty má prokazatelně výrazný vliv na klima v České republice, zejména na Jižní Moravě a Středočeském kraji, které se svým charakterem začínají blížit stepím. V těchto oblastech dochází nejen k pozorovatelným změnám v oblasti flóry i fauny a k výrazným změnám v zemědělství a lesnictví, ale zejména ve vodohospodářství. A nakonec i v ekonomice. 4.Tyto změny mají jak pozitivní, tak negativní důsledky. 5.V souhrnu lze ale říci, že mírné zvýšení průměrné teploty v ČR o cca 1 deg může mít celkově spíše příznivé důsledky. 6.Skutečnou příčinu oteplování přesně neznáme, takže nelze proti němu zcela konkrétně bojovat a není také příliš proč. Diskutovaný vliv CO2 je zatím jen jednou z mnoha korelací a nikoliv prokázanou funkční závislostí. Prokázanou skutečností však je, že lidská činnost má v řadě případů významný vliv na klima. Známe však určité "oteplovače" a je proto rozumné snažit se jejich vliv poněkud omezovat s cílem dosáhnout delšího času k přizpůsobení se ke klimatickým změnám. Samozřejmě s přihlédnutím k věcným a ekonomickým skutečnostem. 7.Co je však bezpodmínečně nutno, je všestranně se připravit na důsledky tohoto oteplování! 8.Na tento problém upozorňují solidní vědci již přes třicet pět let, ale proti touze po okamžitém zisku a ideologii, že trh vyřeší vše, bez jakéhokoliv výsledku. To co dělají současné řídící orgány je jednak naprosto zmatené a někdy dokonce i škodlivé.

9.Bohužel s tím, že strategická odvětví měly zůstat v rukou státu, se již nedá příliš dělat. A dvacetileté váhání nad dostavbou Temelína i Dukovan je jak ekologický, tak i ekonomický zločin. 10.Díky tomu nás to bude stát značné úsilí a značné náklady, abychom se s tím v příštích letech alespoň trochu vyrovnali.

J. Lukavsky 19.3.2020 8:59

"výrazný vliv na klima v České republice, zejména na Jižní Moravě a

Středočeském kraji, které se svým charakterem začínají blížit stepím" no ten problém je ale způsoben nedostatkem vody. Při nadbytku vody by tyto oblasti bujely jako se to dělo v době karbonu např. Nebo by se tam vytvořil tropický les a pěstovali bychom třtinu cukrovou. Takže problémy působí voda a na tu by se měla zaměřit pozornost a úsilí, hlavně podpořit půdní strukturu organickým hnojením, závlahy a lesy. J.L. end

V. Petr 19.3.2020 17:52

ANO!

J. Svoboda 19.3.2020 6:30

Kam se vědci hrabou na bývalého námořníka :o)

Ale jo, já souhlasím se zveřejňováním takových článků a následnými reakcemi odmítačů fyzikálních jevů. Zařazení takového článku udělá podobnou práci, jako Gréta na náměstí.

Pěkný den.

Š. Hašek 19.3.2020 9:02

Já souhlasím se zveřejňováním odborných poznámek jistého pana Svobody.

Z této si pořídím výpisky ..... a odpoledne budu študovat literaturu.

Jsem ale typický odmítač fyzikálních jevů, které mi buší do hlavy Greta, šestnáctiletí studenti genderismu/štrasbruselismu, případně JauJauBiomasa.

Zdar.

J. Berger 19.3.2020 4:31

Tento článek Greta a její přivrženci nebudou číst rádi...

Š. Hašek 19.3.2020 10:31

Oni moc nečtou ....

J. Kovaříček 19.3.2020 1:37

Skleníkový efekt a plyny jsou holým nesmyslem. Tak třeba pára v podobě mraků vskutku zadržuje unikající teplo, jak známe z vlastní zkušenosti - bezmračná noc je vždy chladnější. Ovšem pára není plyn! A ten CO2 je těžší než vzduch takže jak by mohl někde nahoře tvořit klenbu? Atd.

J. Jurax 19.3.2020 1:42

Ehm ... vodní pára je plynné skupenství vody, tedy plyn. A ještě nejvýznamnější skleníkový!

Že Vy jste nematuroval z fyziky ... :-)

J. Lukavsky 19.3.2020 9:05

"Skleníkový efekt a plyny jsou holým nesmyslem" to určitě ne, jak CO2, tak metan aj. a voda jsou skleníkové plyny. Otázka ale je, KOLIK ze současných 1,5 oC oteplení lze prokazatelně přičíst antropogennímu CO2 (spalování fosilů). Tak je to cca 10 Gt CO2, což činí v celkovém koloběhu cca 2%. Z toho Evropa se podílí 10%, čili 0,2%. CO2 je nyní ve vzduchu strašlivých 400 ppm, což je ovšem 0,04%, čili 0,004 dílu. No a když to oteplení 1,5oC má ještě na svědomí z cca poloviny voda.... No a pak to vypadá poněkud skromněji. Ale dá se z toho dobře profitovat že? Tedy někomu. J.L. end

Š. Hašek 19.3.2020 9:07

Pane Kovaříčku,

no, víte, ehm, nechci Vám radit, ale stran komentování vlivu vody/vodní páry na zemské klima .......... držte se zpátky. Alespoň o pár centimetrů.

To, že když se vyjasní, tak bývá i v červenci nad ránem pěkná kosa, to Vám samozřejmě neberu.

J. Vintr 19.3.2020 0:40

To, že je teorie "skleníkového efektu" naprosá blbost, lze dokázat velmi jednoduchou logickou úvahou. Kdyby teplota na planetě byla závislá na koncentraci "skleníkových" plynů v atmosféře, jak tvrdí ti idioti klimaalarmmisté, vznikala by pozitivní zpětná vazba, protože s rostoucí teplotou se do atmosféry dostává víc "skleníkových" plynů, především vodní páry, metanu i toho zlořečeného oxidu uhličitého (třeba uvolňováním z mořské vody) a naopak s klesající teplotou těchto plynů v atmosféře ubývá. Takže teplota na naší planetě by nikdy nemohla být stabilní. Buď by planeta zmrzla nebo by se upekla.

R. Langer 19.3.2020 7:46

Přesně tak, je to totální nesmysl, a ZEMĚ NENÍ SKLENÍK!

Š. Hašek 19.3.2020 9:14

Myslím, že "v zápalu boje" už je tadyy boj muže proti muži houfnicema.

"Skleníkový efekt" (a dál skoro nic) je "mantrou jednoduchoušů".

Faktem ale je, že atmosféra Země (dekl z mraků, jasno, složení atmosféry) je důležitým prvkem pro klima Země.

ZKRÁCENO! Když tak bych prosil střelit do hlavy, nikoliv do břicha! Vyprávěl prastrýc o srbské frontě.