26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: Prozíravé varování spisovatele sci-fi

Problémy vyvolané změnami klimatu a složitost jejich řešení může široké veřejnosti přiblížit i vědecko-fantastický román či jeho filmová adaptace. Platí to i o nejnovějším kinohitu Duna, který byl natočen podle románu amerického spisovatele Franka Herberta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 26.11.2021 7:44

Vypadá to tak.R^

Anebo taky můžeme být svědky přetváření původně vůbec nepolitického a nepropagandistického díla v třeskute politické a propagandistické.:-)

V. Novák 26.11.2021 14:15

Spíš fantasy než sci-fi.

I když sci-fi mívá taky anti-sci prvky. Namátkově mně napadá pohon Nautilu v podstatě perpetuem mobile.

J. Jurax 26.11.2021 13:19

Nesmíte jít na fantasy s logikou. Autor to tak napsal a basta fidli.

Protože Duna není scifi, ta složka sci tam chybí. Nanejvýš je použita jako rekvizita - třeba ten fremenský oblek - aby to autorovi fungovalo.

J. Hoza 26.11.2021 6:44

Duna by se také dala brát jako popis vzestupu islamistického spasitele Muad Diba ;-)

R. Polášek 26.11.2021 7:31

Nebo jako volný popis toho, co by se stalo, kdyby na zemi převládla islamistická ideologie. Nebo podobná.

Islamisté jakožto zástupci hnutí nepřátelského vědě by přelidnění neřešili jediným možným způsobem, vědeckotechnickým výzkumem a vědeckotechnickým pokrokem, ale extenzívním zabíráním krajiny, kácením a likvidací lesů a jiných biotopů a vybíjením zvířat. V závěrečné fázi by se tak všude, kde to je jen trochu možné, rozšířila poušť s masívní větrnou erozí, která by dále ochuzovala půdu a přeměňovala ji v písek a na zbytku rozlohy souše by se zase projevovala velmi intenzívní vodní eroze, s podobným výsledkem. Vědecké a technické poznatky by byly zapomenuty, až na ty, které by náboženští vůdci používali k udržování náboženství a zbytek lidstva, který by nevyhynul, by žil v podobných společenstvech jak fremeni v Duně.

P. Blecha 26.11.2021 6:19

Snůška ideologických blábolů, krásný důkaz užitečnosti hesla "Ševče, drž se svého biologického kopyta" a i hesla dalšího, "Ani technické/přírodovědné vzdělání nechrání před blbostí". Mimochodem, takže Herbert vymyslel Arrakis skvěle, ale přitom úplně blbě, říká nám autor. Ještě by nám mohl autor přiblížit své představy o jiných obdobných dílech, co nám jako lidstvu sdělují a přinášejí. Rádi si to přečtem.

P. Blecha 26.11.2021 6:12

Ano. Když si doma na zahradě pořídím latrínu a nebudu muset splachovat na záchodě, hned bude v poušti Atacama a na Sahaře víc vody. Není nad to, když mi souvislosti vědecky vysvětlí vědec.

R. Polášek 26.11.2021 5:51

Ti takzvaní vědci dodnes ani neví přesně věci kolem skleníkového efektu na Zemi a věci kolem oteplování, respektive globálního alarmismu.

Přesty by ti "vědci" měli údajně přesně tyto jevy spočítat pro hypotetickou planetu Franka Herberta Arakis.

Neboli tento článek jinak solidního autora a vědce, který jinak píše jen o vědeckých tématech, je ideologický klimatický blábol.

Byl bych hrozně rád, kdyby politici a zelení ideologové nechali Franka Herberta a jeho Dunu na pokoji. Protože jedině ta umělecká díla, která slouží lidem, zůstávají věčná. Umělecká díla, která slouží ideologii, případně jsou všelijakými "politruky" přinucena sloužit ideologii a příslušně upravena, s pádem té ideologie jsou zatracována a mizí. Což v nedávné minulosti s pádem socialismu postihlo spoustu socialsitických umělců, z nichž hodně bylo skutečně dobrých.

Proč by se k nim měl řadit i Frank Herbert a jeho Duna?

I. Hermanek 26.11.2021 5:31

Proboha...vědci zjistili..a namodelovali tudíž je to vedecky potvrzeno..Pan autor by se měl podívat do minulosti nedaleke a ověřit si nakolik jsou vědecké modely verifikovany v čase...rozume bran se!!!!