23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

KLIMA: Především velký byznys

Nedávno byly zveřejněny závěry studie vědců ze švýcarského Bernu zkoumajících vliv člověka na změny klimatu. Podle nich je nesporný a „popírači“ prý přišli o argumenty. Při bližším pohledu je však studie děravá jak švýcarský ementál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kopis 10.8.2019 6:55

Nedivme se, že se pro skutečné zlepšení klimatu nic

smysluplnēho neprosazuje. Když například místní klimatolog "Rada" považuje vysazování stromů za možný zdroj vzniku CO2, protože to stojí peníze!!! A protože většina klimahysteriků trpí s největší pravděpodobností podobnou mozkovou obstrukcí, jsou spolu s nezkušenými dětmi ideálním nástrojem pro bezpracné klimapodnikání. Investorům stačí vydat zlomek svých financí, které v současné době nízkých až záporných úroků moc nevynáší a zpovykaná, vyděšená společnost už se postará o nasměrování veřejných prostředků do těch správných kapes. Politici nebudou proti tomuto klimastupidnímu blbnutí moc protestovat, protože i oni budou rádi participovat na správně nasměrováných penězovodech viz již osvědčené FVE.

L. Novák 10.8.2019 7:27

Re: Nedivme se, že se pro skutečné zlepšení klimatu nic

"Rada" je magor, žádný klimatolog... :-P

P. Rada 10.8.2019 7:56

Re: Nedivme se ...

Možná, že jsem jaksi "magor" kterému ultrakonzervativní a ultraliberální zabedněnci velmi, velmi vadí.

Vadí mi faktickou bezohledností tím jak dál a dál přes všechna upozornění znečištují až ničí i mé životní prostředí. Zahlcují krajinu kterou miloval svými odpady (CO2, NOx, plasty, herbbicidy, pesticidy, freony.... mění ji k nepoznání na stále méně úživnou až umírající.

J. Pokoutný 10.8.2019 8:31

Re: Nedivme se ...

Mrknou se, voni klimagénie na izraelský přístup. Tam dokáží zalesňovat i poušť (nebo to, co byste nejspíš vy za poušť považoval)!

P. Rada 10.8.2019 9:09

Re: Nedivme se ...

Dík za připomínku. Ano "mrknul jsem se" už před léty - voni rejpale. Už poněkolikáté proto např doporučuji "mrknout se" na i v češtině vyšlou knihu "Budiž voda":

https://www.databazeknih.cz/knihy/budiz-voda-izraelska-inspirace-pro-svet-ohrozeny-nedostatkem-vody-320668

Přes obrovské a světově ojedinělé úspěchy ale izraelci neměli nikdy rozvinuté lesnictví. V té knize je mimo jiné uvedeno, že hospodaření s vodou je dokonce nadpolitickým principem země. To, že by se pětiletkově podle nálad voličů střídali u řízení tak zásadního odvětví politici tam nepřipadá v úvahu. Dotyční dobře vědí, že by jim mohlo jít doslova o život.

Nepřipadá tam proto např ani v úvahu nechat jen tak deštovou vodu stékat nebo dokonce splachovat pitnou vodou jak je našim dosavadním standardem.

L. Novák 10.8.2019 9:20

Re: Nedivme se ...

Blbečku, nic o tom nevíš, ale keců máš jako koza bobků... :-P

P. Rada 10.8.2019 9:56

Re: Nedivme se ...

Blbečku? Já o tom vím zhruba tolik, kolik mi dnes umožnuje informatika a o to se dělím. "Blbečci" odkaz na knihu kterou jsem komentoval ale zřejmě ignorují. Zkusím pro ostatní, zvědavější... přidat ještě námět výmluvnějí.

Koho zajímá jak asi může vypadat česká krajina v konci století při dále pokračujícím trendu a tedy nejpravděpodobnějším g. oteplení o 4C a to i v optimálním případě, že se lidé přeci jen naučí s vodou hospodřit opravdu nebývale příkladně jak izraelci - necht si navolí GOOGLE MAPS a prohlédnou si letecké snímky Čech a Izraele.

Připomínám, že změna klimatu právě v oblasti středního východu spolunavodila rozepře, až války v celé oblasti a migraci nebývalých dopadů. Stres a vleklý strach o život proto může být nejhorším symptomem budoucna který s letmého leteckého pohledu není vidět.

J. Jaroš 11.8.2019 13:32

Re: Nedivme se ...

Pane Novák prosim takhle ne .

P. Rada 10.8.2019 7:41

Re: Nedivme se ....

Vysazování stromů těch druhů a tam, kde evidentně nemohou vzejít, dorůst... považuji jen za další plýtvání prostředky a za další zvyšování uhlíkové stopy.

Dávám vám ale zapravdu že klima-patologicky-stupidně se dne lidstvo chová při budování a uctívání symbolů součastnosti:

https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0

K. Salajka 10.8.2019 8:55

Re: Nedivme se ....

To jako myslíte, že už brzo přijdou o ty stromky pečovat do Izraele soudruzi z Hamásu? Stromy se chytly a drží.

P. Rada 10.8.2019 9:18

Re: Nedivme se ....

Pane Salajko Vám je totálně "hamásovsky" zřejmě jedno, jaké druhy stromků, dřevin... kde rostou, mohou růst a za jakých podmínek. Zkuste rozlišit možnosti kapkové závlahy na zemědělsky založený sad - oproti nezalévaným dřevoprodukčním které u nás nejenže nikdo nedotoval ale které donedávna tvořily hodnoty.

Je Vám možná podobně jak parlamentu ČR doposud asi ukradené, že už celá desetiletí od doby publikace zpráv IPCC ke klimatu, byli předkládány návrhy návrhy na změnu lesního zákona zejmína v míře povinné obměny porostů tak aby dostatečně rostla jejich celková odolnost vůči extrémům počasí.

K. Salajka 10.8.2019 10:10

Re: Nedivme se ....

Já jsem popisoval situaci s vysazováním lesa v Izraeli, kde mám zprávu do přímé účastnice.

Situace českých lesů mně trápí stejně jako Vás. Lesní zákon jsem nečetl ale nemyslím si, že zákon je tou jedinou cestou k nápravě.

Ještě před sametovou jsem jezdil na Šumavu vysazovat stromy a volno jsem trávil nejraději v lese. Mentalita osob, které se přivazovaly ke káceným stromům je mi cizí a připadá mi podivné, když média vytváří dojem, že správní zelení jsou jen děti země a ti, kdo pokřikují proti jaderným elektrárnám.

Lesy se mají zakládat a těžit způsobem, jaký prosazovali lesníci za Rakouska /voděradské bučiny/.

P. Rada 10.8.2019 11:59

Re: Nedivme se ....

"Mentalita osob", kteří se přiváží ke geneticky jedinečným stromům v prvé tzv bezzáshové zoně NP se snahou o jejich záchranu je mi naopak blízská a považuji ji za oprávněný projev občanské neposlušnosti. Kdybych byl mladší a měl tak na to - přidal bych se k nim.

Oprávněnost tohoto postoje vůči zvůli těžařů drancujících les tam kde to bylo jak protiprávní tak zbytečné a dokonce kontraproduktivní snaze zabránit šíření kůrovce do hospodáčřských lesů nakonec potvrdil i soud.

https://frankbold.org/pro-media/tiskova-zprava/soudne-potvrzeno-zasahy-policie-na-sumave-protizakonne

Pokud jde o JE je to sice jiná kapitola ale s podobným podtextem. Ke stavbě jakéhokoli neekonomického a předraženého projektu financovaného s veřejných zdrojů, navozujícího dokonce dlouhodobé mezinárodní závazky a s dopady široké životní prostředí by se občané měli umět vyjadřovat. Zárovenby k tomu měli mít dostatek informací, vzdělanosti atd.

Konkrétněji k dopadům klimatu se dnes vyjadřuje autorka článku a to přesto, že ani základním principům jak přiznává nerozumí. Nevědomost jedinců by sama o sobě nebyla tak škodivým projevem jako dopady snahy těch, kteří příspěvky cíleně zlehčující dopady klimatu už celá desetiletí vyhledávají a znovupublikováním prohlubují dezinformace. V rozvinutějším světě se dnes také vedou diskuse - ale spíše už o tom co se dá dělat? Kdežto u nás se o katastrofě lesů prakticky nepasalo a dál pokračuje diskuse na bludné téma zdali se vůbec otepluje?... a pokud - tak zada významě? ... a když už - tak zdali za to může člověk?.... Takto společnost tratí cenný čas na adekvítní reakci. Afdaptovat se i omezovat produkci CO2 která je prapříčinou přitom lze řadou způsobů.

V. Kotas 10.8.2019 6:21

Jo, peníze až na prvním místě a

v tom případě jde většinou všechno stranou.

R. Vacek 10.8.2019 6:14

Každé náboženství je založeno na víře.

A víra se nedokazuje. Víra prostě je a pokud se něco dokazuje, tak maximálně to, že heretické názory jsou vadné, protože odporují víře. Proto "vědci" ve švýcarském Bernu postupovali správně.

J. Krásenský 10.8.2019 4:05

Kdyby šlo o "záchranu planety"

demonstrovali by enviromentálové už před deseti lety proti řepce, ale nedemonstrují, protože si na řepce postavilo podnikatelské plány mnoho oligarchů (babišů) - to je oficiální zdůvodnění trvající podpory biopalivům 1. generace v EU do roku 2020.

Kdyby jim šlo opravdu o klima, vláčeli by jihočeské biology, vedení národního parku, ministry životního prostředí, aktivisty a univerzity po soudech za cílenou likvidaci lesa v Šumavském národním parku. To se neděje, naopak se chystá další zvětšení bezzásahových zón. Ale už běží celosvětová kampaň za výsadbu stromů k odvrácení klimakatastrofy.

Nejde jim o životní prostředí, jen o peníze a moc.

P. Čech 10.8.2019 7:48

Re: Kdyby šlo o "záchranu planety"

Demonstranti demonstrují. A co dál? Co těmi demonstracemi změní? N i c ! každý člověk na planetě Zemi se může o záchranu planety zasloužit. Jak? Přestat se množit geometrickou řadou jako ti naši hraboši. V každé rodině jen jedno dítě a to po dobu nejméně 100 let. Potom, při dosažení rozumného počtu lidských jedinců na planetě, v každé rodině pouze dvě děti a nikdy více. Jedině to je ta rozumná cesta.

I. Širůček 10.8.2019 9:26

Re: Kdyby šlo o "záchranu planety"

Jenomže rozumnými radami se řídí pouze rozumní lidé - a tak se z nich stávají ty nejblbější rady...

J. Krásenský 10.8.2019 19:00

Re: Kdyby šlo o "záchranu planety"

Alespoň by dokázali (enviromentálové), že nejsou ve vleku byznysu. Ale jsou.

B. Volarik 10.8.2019 0:55

Pane Rado, mohl byste nás poučit?

Co způsobilo konec poslední doby ledové?

Co způsobilo tzv. malou dobu ledovou, která vypukla ve středověku a nejspíš ještě odeznívá?Co způsobilo její konec?

Je příchod další doby ledové naprosto vyloučený?

P. Rada 10.8.2019 7:34

Re: Pane Rado, mohl byste nás poučit?

Pane Volariku proč stále neestačí co jsem kdy uvedl? Když už mě jmenujete tak to pro tuto diskusi zopakuji jinými slovy. Situace dneška je naprosto rozdílná od středověkého optima i malé doby ledové proto, že dnes se mění teplota dokonce globálně a daleko více co do míra teploty i gradientu. V malé době ledové dominoval pokles sluneční aktivity který je právě i dnes na prakticky stejně nízské úrovni - ale jen cca desetiletí.

Teplotu planety nesporně ovlivnují různé okolnosti. Podstatná je míra. Lidský vliv přes CO2 už řádově převyšuje vše co na zemské klima kdy přirozeně působilo s vyjímkou dopadů supermeteoritů, výbuchů supervulkánů a pod. I takovéto katastrofické vlivy ale planetární klima na dlouhou dobu vykolejily velice zřídka. Sopky jen na max sesítky let. Lidská průmyslovo zemědělská "sopka" už století chrlí CO2 zhruba 100x rychleji jak průměr všech vulkánů světa. Lidé jako Vy či autorka celou škálo argumentů nezohlednují, míru vlivů nepoměřují, nespecifikují - zato dělají sebejisté rádoby-analytické závěry plné dětinských chyb typu.. "klima se vždy měnilo".

Věcněji. Globální odchylka teploty měřená ve 2m nad zemí už prakticky 1C. Tedy dvobnásobná oproti celé civilizační historii více jak 5tis let (schlazeno na 30let). kdy glob teplota nevybočila mimo toleranci +-0.5C.

Nejnebezpečnější je ale gradient glob. teploty už téměř 0.2C/desetiletí. Takový se takto nevyskytl nejen v celé lidské historii ale dokonce minimálně 55milionů let (PETM) kdy planetu postihlo podobně navozené oteplení s důvodů sycení atmosféry uhlíkem ale s radientem řádově menším. Tehdy trvalo 20tis let nárůst o 5C. Toto nyní hrozí během století až dvou.

Nárůst o 2C ke kterému jsme na poloviční cestě se přitom pokládá za zlomový protože pak už prakticky přestane na lidském vlivu záležet. Poté převáží přírodní procesy uvolnování uhlíku spod premafrostu, oceánů, půdy které budou minimálně na desetitisíce let nevratné a na stejnou dobu sníží úživnost planety na zlomek dnešních možností.

P. Manda 10.8.2019 7:55

Re: Pane Rado, mohl byste nás poučit?

vážně to myslíte vážně ???

P. Rada 10.8.2019 8:23

Re: Pane Svobodný...

To co jsem uvedl je jedním s výsledků nezávislého ověřování, měření a analýz kterým se už několi desetiletí snažím porozumět, ověřit... a které si i Vy př idnešní iformatice můžete dohledat, zkusit vyvrátit...

Snažím se postupovat racionálně a co už jsem si ověřil zde presentovat. Lidstvu zkráceně začíná jít o civilizační život. O to zdali se mu kolébka stane východiskem k cestě do vesmíru nebo naopak i hrobem.

Zkuste se někdy zadívat na hvězdnou oblohu a položit si otázku, proč zatím o jiné tzv inteligentní civilizaci nenacházíme radiové ani jiné stopy přesto že už dlouho dokážeme takto sondovat značné části galagie, kde by jsme něco podobného nám už museli zaznamenat.

Je příznačné, že věda neumí exaktně dokázat o inteligentních formách, že jsou samy o sobě zárukou rozvoje života. Umí ale na řadě příkladů doložit, že podstatným principiálním rysem života je mimo jiné pokles entropie (růst systémové uspořádanosti) v jeho prostředí a hrazený jen dodávkou energie s okolí život rozvíjejícího komplexu. V neživé či odumírající přírodě entropie jen roste.

Lidstvo se nyní stále více chová k tomuto základnímu principu kontraproduktivně. Koncentrované suroviny totiž mění na dále v přírodním prostředí nevyužitelný odpad který navíc působí na život negativně s důvodů změny stability a optima životních podmínek. Fermiho paradox prostě považuji za "vážné" memento.

L. Novák 10.8.2019 9:58

Re: Pane Svobodný...

Meleš blbosti. Světové zásoby pazourku jsou dostatečné i pro další generace. :-P

J. Ganaur 10.8.2019 9:47

Re: Pane Rado, mohl byste nás poučit?

Pane Rado, Vy máte doktorát z fyziky?Jestli ano, pak je nanejvýš trestuhodné, co píšete.

P. Princ 10.8.2019 14:53

Re: Pane Rado, mohl byste nás poučit?

Vaše klávesnice si plete "s" a "z".

Ale schlazeno na 30 let, to je double-fault, česky dvoják.

J. Lukavsky 10.8.2019 18:08

Re: Pane Rado, mohl byste nás poučit?

"Lidský vliv přes CO2 už řádově převyšuje vše co na zemské klima kdy přirozeně působilo" No jelikož člověk spalováním fosilních paliv přidává do koloběhu CO2 v zemské atmosféře cca 2% - tak naprosto řádově nepřekračuje. CO2 je ve vzduchu 0,0004 dílu = 0,04% = 400 ppm. Čili člověk určitě klima ovlivňuje, otázka je kolik z těch současných 1,5 oC zvýšení mu lze "přišít"? Navíc z těch 2% se určitě část (polovina?) pohltí v rostlinách či mořských řasách či uloží do sedimentů.... Takže 1%? Evropa se podílí 10%, ČR 1% a automobilizmus 1% z tpho 1%....J.L.

J. Ganaur 10.8.2019 17:49

Re: Pane Rado, mohl byste nás poučit?

Naopak, je zákonité.Teplota se mění v relativně krátkých cyklech kolem "průměrné" teploty.Těch cyklů je několik, různě časově dlouhých.Ale ta "průměrná" teplota stále klesá už 250mil.let.A ještě dalších 300mil.let bude.Planeta zase bude "sněhová (ledová)" koule.Přežijí jen mikroorganismy.A Až roztaje, bude v atmosféře 40% O2 (kyslíku!).Jak to vím?Protože to není nic nového, všechno už tu bylo (2x).Tedy až na těch 40%O2.

J. Lukavsky 10.8.2019 18:14

Re: Pane Rado, mohl byste nás poučit?

No podívejte se na grafy z vrtů Vostok. Je to na internetu. Tam jsou oscilace teploty a CO2 skoro půl milionu let dozadu. To člověk ještě ani neslezl ze stromu a už klimatické změny vesele řádily a byly srovnatelné se současnými. J.L. end

B. Volarik 10.8.2019 0:40

Konec doby ledové, interglaciál a začátek nové doby ledové?

Poslední opravdová doba ledová skončila (začala končit) před nějakými 20,000 lety....

Proč? Odpověď je velmi jednoduchá: Neandertálci objevili oheň a udělali si před jeskyní ohníček.