9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

KLIMA: O rychlosti změn

V minulosti došlo ke klimatickým změnám, které byly i řádově rychlejší než současné oteplování. Změnám, jejichž existenci mnozí klimatologové ani média příliš nezdůrazňují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Forman 4.12.2020 6:34

Velice zajímavé, pane autore, a souhlasím s vámi, i když jste to tak naplno nenapsal, že jde o byznys vyčerpávající finanční zdroje, které budou chybět jinde. Jenže, "zeleným byznysmenům" dávno nejde ( a možná asi ani nikdy nešlo ) o vývoj klima, je jim to absolutně u zadele. Hlavně vytřískat majlant na úkor jiných za vydatné pomoci pomatených a zneužitých.

A ta poznámka o adaptabilitě, která vítězí, je skvostná. Ono to takto existuje obecně, nezávisle, i na myšlení člověka.

R. Vacek 4.12.2020 5:58

Současný postoj ke světu okolo je založen na tom, že to, co dělá člověk, je dílo ďábla a to, co příroda, je zajímavé.

Proto ekologista obdivuje chrlící sopku, ale vadí mu kouřící komín.

R. Langer 4.12.2020 5:49

A tím chcete jako říct co? Že to není pravda, nebo jak. :-P

J. Basler 4.12.2020 4:54

Ti estébáci to dorazili... Príma inovativní práce z češtinou - ale fakt je, že z mobilu (domnívám se) se moc blbě píše česky. Nějak se mně nezdá ta specifická viskozita (přece jen je to plyn a tekutina), ale žádná čísla jsem nikde nenašel, snad mimo to, že už se říká "inkrement relativní viskozity". Ale třeba se tentokrát VŠCHT via Google mýlí...

R. Holub 4.12.2020 4:28

Meteorolog Slaek mluvi (implicitne) o necem cemu se rika zmena od jednoho strange attractor do jineho. Treba se rika ze svetovy klimat je v soucasnem attractoru, coz je ze Golfsky proud otepluje i severni Norsko. Co kdyz se vychyli a potece ke Kanade? Morsky proud ktery zasahuje jizni cip Afriky, se vychyluje smerem na zapad, t.j. ze najednou v Atlantiku bude vic studeneho more. Dale si uvedomte ze specificke viskosita (kinematic viskosita) vody a vzduchu se lisi jenom 10 x. Vemte v uvahu ze pri zvyseni teploty o jeden stupen, rovnovazna koncentrace vodnich molekuls se zvysi o 7-10%. A hlavne - existence toho butterfly effect. Jiste vite co chci rict'. A prichazet s v podstate s linearnimi predpovedmi? Skoro nic neni v prirode linearni. A jak spravne p. Salek rika, predovidat klima za 30 let, z toho jde hodne grantu, a i kdyz se seknou (ty predpovidaci), tak uz budou v penzi, a tu jim nikdo neveme. Jako v CR byvalym estebakum.

M. Šejna 4.12.2020 1:31

Pan Šálek ve svém článku objevil význam teplotního gradientu.

Jásejme, jásejme.

Pan Šálek asi chyběl ve škole, když se to vyučovalo, protože toto téma je jednou ze zakladnich učebních látek meteorologie.

M. Šejna 4.12.2020 1:25

Anglická teplotni řada CET začíná rokem 1658. Žádné otepleni o 2 stupně od konce 17.století až do poloviny 18.století, o kterém píše pan Šálek, tam není.

Pan Šálek tu opět předvádí manipulaci. Ty jeho rychlé teplotni změny se týkají hlavně Grónska a severniho Atlantiku. Nebyly globální.

Mladší dryas byla v podstatě klimatická katastrofa způsobená náhlým přerušením golfskeho proudu. Pokud ji pan Šálek porovnává se současným AGW, pak kouzlem nechtěného povazuje i AGW za katastrofu.