7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

KLIMA: Novináře zaskočilo, že je v zimě zima

Pořádná zima globální oteplování nevyvrací, ale ani nepotvrzuje. A rozhodně není dokladem narůstající „extremity“ počasí. Rozmary počasí nevybočují z toho, co známe z historie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 7.2.2019 16:06

Patrně máte potíže s dokonalým zvládnutím českého jazyka.

Slova "teplota" (v K či stupních C nebo F) a "teplo" (v J) mají, samozřejmě, jasný fyzikální význam). Naproti tomu v běžné mluvě je termín teplo často používán jako subjektivní vyjádření teploty. Výraz "oteplení" je, ovšem, vztahován k teplotě.

J. Fridrich 7.2.2019 15:18

Re: Paní Svobodová

Pane Rada, tady se mluví o OTEPLOVÁNÍ naší planety činností člověka - asi jste si toho nevšiml. Za života naší planety od jejího vzniku před cca 4,5 miliardami let tady byly různá období tepla a zimy - myslím tím i poslední stovky-desítky milionů let, ale i statisíce-desetitisíce roků zpět a ty značné výkyvy tady byly i bez činnosti člověka. Podstatné jsou kosmologické vlivy, víte...

M. Prokop 7.2.2019 15:14

Re: Měli bychom prostě říci, že dokud EU nepřejde na

Tuhle "uhlíkovou stopu" má všechno, i fofrníky a FV panely.

Pokud vy nakupujete pro nákup, tak to nedělejte.

Jaké jsou zásoby paliva pro elektrárny nevíte, tak nekecejte.

Úložiště jsou dořešena.

P. Rada 7.2.2019 14:55

Re: Paní Svobodová

Pane Fridrichu "zařízeno" to bylo dříve dokonce tak, že neexistovaly bakterie co dokáží rozkládat lignin jako hlavní nosnou část dřevní hmoty. Klády, větve... tak zůstávaly ležet jedna na druhé a posléze pod bahnem... aby pak v bezkyslíkatém prostedí zůstal uhlík do dnešních dnů. Zkuste si pročíst alespon úvodní kapitoly článku o geoinženýringu kde je to zhruba shrnuto:

https://palladiummag.com/2019/01/28/ancient-upheavals-show-how-to-geoengineer-a-stable-climate/

P. Rada 7.2.2019 14:41

Re: Nová hypnóza, pardon , hypotéza?

Pane Ziggo pokuste se alespon "uvěřit" že jakoukoli TEPLOTU za TEPLO považovat ani jako nelze. Navozuje to ale "hypotézu" , že nevíte o čem píšete. Nejste tedy bezpardonu v hypnoze?

P. Zinga 7.2.2019 14:21

Nová hypnóza, pardon , hypotéza:

Když je v Arktidě teplo, je v Americe zima. Že bylo v lednu v Arktidě teplo, věří pan Rada i pan Šejna. Mimochodem, pane Šejno, na stránce, co jste mi doporučil, jsem našel, že teď v lednu bylo o půl milionu km2 více ledu, než loni.

Lze -20°C (v lednu dokonce -30°C)považovat za teplo?

https://www.eike-klima-energie.eu/2019/02/06/kaelte-in-den-usa-das-muss-wohl-der-klimawandel-sein-oder/

Příslušný graf najde v článku jako druhý obrázek. Prvním je již zmiňovaný Vortex.Jo, ještě něco, v Antarktidě naměřili rekordní, skoro absolutní mráz 95°C. Mínus.

P. Zinga 7.2.2019 13:53

Nejen pro pana Šejnu, když už jde o mystifikace

http://polarportal.dk/fileadmin/polarportal/sea/CICE_curve_thick_LA_EN_20190206.png

Letošní rozloha arktického ledu mírně pod stavem 2015 (před El-Nino), ale lepší než 2016,2017 i 2018.

P. Zinga 7.2.2019 13:37

Re: No Kremlík by se měl podívat dále než do Krkonoš

Vám , Braune, taky ofouklo mozek. Musíte rozlišovat -umět rozlišovat. mezi napsaným a skutečností.

No jo, já zapomněl, pro lidi Vašeho druhu nejsou skutečnost fakta. Pardon.

P. Zinga 7.2.2019 13:35

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Pane Rado, podle IPCC hurikány nepřibývají a ani nepřibývají na intenzitě.

P. Rada 7.2.2019 13:32

Re: Měli bychom prostě říci, že dokud EU nepřejde na

Problém který "vážně" a dlouhodobě ignorujete tkví v tom, že i JE má uhlíkovou stopu! Prostě už proto, že bez uhlí se ocel ... s železné rudy nevyrobí. Za situace neekonomičnosti provozu je pak jakákoli investice jen do nákupu pro nákup vlasně čistou produkcí CO2.

Další zásadní problém tkví v tom, že i pro součastné JE 3+ generace jsou zásoby uranového paliva na planetě jen asi na století a pokud by se tedy uskutečnila - jen jako mávnu tím čarovným proutkem - záměna stávajících fosilních zdrojů za jaderné, nebylo by pro ně palivo na víc jak pár desetiletí. Takto by se následně nutně stali neekonomické protože by se ani nevytvořil časový prostor pro jejich finanční návratnost která náklady umoří zhruba po desetiletí ale civilizačně začíná být přínosná až po bezporucjovém provozu delším jak cca 60let. Pozdě naopak strmě roste riziko vše-ničivé havárie pro křehnutí ocelí bombardovaných neutrony.

Cestou s problému by sice mohlo teoreticky být nějaké technologické kouzlo dokonalejšího reaktoru umožnijící využívání i těch 99% paliva které dnešní typy nedokáží spálit ale jen jej navíc obohacené o nebezpečnou aktivaci musí skladovat v nedořešených úložištích a to až na 400 tis let.

Další už skoro ale beznadějnou cestou s problému neefektivnosti celku by bylo použít v energetickém systému typu člověk+jaderný stroj daleko dokonalejší prvou část. Tedy tak odpovědného člověka který neselže precizností, spolehlivostí včetně teroristických alternativ. To by umožnilo stavět JE alespon podstatně levněji a mohlo by to navodit kýženou efektivitu JE aby obstálas alespon jako doplnkový zdroj mezi konkurenčními technologiemi.

J. Svoboda 7.2.2019 13:14

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Co jste vyvrátil? Nic, námořníku.

Pěkný den.

J. Kavalír 7.2.2019 13:11

Re: tentokrát souhlas s panem Kremlíkem

Kutná Hora. Ono je tu obvykle nejen málo sněhu, ale i málo tu prší.

P. Rada 7.2.2019 13:10

Re: Mám ke globální změně klimatu..

Konkrétněji k té Vaš teorii ohledně množství tepla ... dodávám, že distribuci tepla roznáší po planetě vzdušné i vodní proudění. Pokud je ale celková bilance změněna (skleníkový efekt...) pak se toto proudění pozmění.

Projděte si tedy v případě zájmu sám nějaké statě alespon o globální cirkulaci atmosféry. Dokazovat ale prospěšnost potřeby usilovat samostatně o poznání je mimo rámec místních možností. Nemohu ani vyloučit, že pro některé situace je lepší zůstat v nevědomosti.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_cirkulace_atmosf%C3%A9ry

https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/pedf/ps14/fyz_geogr/web/pages/04-cirkulace.html

I. Schlägel 7.2.2019 13:06

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Ano. Naopak rozvojový svět dluží tomu vyspělému za mnohé. Ne za všechno, ale za mnohé. Dluh, který nebude nikdy splacen.

J. Kavalír 7.2.2019 13:04

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Vy zase netušíte, že Katrina byla "trapná" třetí kategorie, jen udeřila na tom nejhorším místě.

V. Petr 7.2.2019 13:00

Měli bychom prostě říci, že dokud EU nepřejde na

jadernou energii, nehodláme brát její bláboly o nutnosti snížit emise CO2 vážně!

Riziko nárůstu množství CO2 je totiž takto menší, než nebezpečí, že Bavorsko postihne zemětřesení 9 stupně Richterovy škály, provázené 14 m vysokou vlnou tsunami.

J. Kavalír 7.2.2019 12:59

Re: Paní Svobodová

Skleníkový efekt - řádově více CO2, a to i při nižším výkonu Slunce, který zvolna roste.

Z. Lapil 7.2.2019 12:56

Re:

Haló, tady statik. Opravte si to, prosím, na statistický.

Děkuji :-).

P. Rada 7.2.2019 12:56

Re: Mám ke globální změně klimatu..

Pane P.G. nejde o to dokázat Vám pravdu. Smyslem by ale mohlo být udělat na základě věrohodné předpovědi zavčas opatření na zmírnění následků. Docela např věřím, že i Vy se do nějaké míry přizpůsobujete předpovědi počasí a máte i zkušenost s tím když něco nevyjde nebo když předpověd k dispozici nedostanete/nerespektujete vůbec.

Podobně ale v dlouhdobějším rozsahu by se měla začít adaptovat řada oborů zejména lesnictví, zemědělství, stavebnictví, doprava ... což se zejména u nás v kontrastu se světovými trendy ale prakticky neděje.

Pro příklad. Už před desetiletími a poté opakovaně se projednávají ve sněmovně novely zákonů a konkrétněji i procentní míra obměny smrkových dřevin za klimatu odolnějších. Bohužel ale až do součastného katastofického vývoje kůrovcové kalamity navozené suchem jehož riziko bylo už dlouho jako jedne s dopadů změn klimatu avizováno, nebyly novely opakovaně většinou v parlamentu přijaty. Jsme takto dokonce jednou s posedních zemí která ratifikovala mezinárodní úmluvy ohledně klimatu. Prakticky nikdo tak nenese odpovědnost ale o smrkové porosty nížin bez náhrady naši následníci nejspíše přijdou -ačkoliv včasná opatření mohla dopady zásadně zmírnit atd atd.

J. Kavalír 7.2.2019 12:55

Re: Mám ke globální změně klimatu..

Zkuste si zopakovat fyziku - např. zákon o zachování energie.

Pokud ale měla první věta znít "Na Zemi je KAŽDOROČNĚ určité množství PŘEBYTEČNÉHO tepla"... , pak souhlas.

V. Braun 7.2.2019 12:52

No Kremlík by se měl podívat dále než do Krkonoš

Tak jistě, v ČR není letošní zima nic extra vyjímečného, to spíše v letech minulých byly zimy neobvykle mírné a letošní rok je takový tak nějak normální. Je jen s podivem, že takových normálních zim bylo v posledních letech tak málo.

Jinak by se pan Kremlík měl podívat opravdu spíše do USA, kde teploty klesaly o dost i pod oněch 60 stupňů F, často i k -40 Celsiusům, což je i na sever USA hodně vyjíměčné. Podle informací, které jsem četl se jednalo o odklonění polárního proudění jižním směrem z důvodu oblasti neobvykle teplého vzduchu v polárních končinách. Pro pana Kremlíka - teplo bylo tam, kde normálně nebývá.

V. Petr 7.2.2019 12:48

Dopady hurikánů budou růst prostě z toho důvodu,

že hurikány toho mohou více zničit. Např. katastrofální dopad hurikánu Katrina byl způsoben tím, že velká většina města New Orleans leží pod úrovní mořské hladiny a tamní vláda použila peníze, určené na údrždu hrází, na úplatky voličům. Nejméně byla postižena nejvýše ležící Francouzská čtvrť, tedy původní historické město.

Přitom, bezkonkurenčně nejhorší byl zatím Velký hurikán z roku 1780! A to byla ještě Malá doba ledová...

V. Petr 7.2.2019 12:41

Němci se sice ke konci války hroutili vojensky i hospodářsky

ale věrnost "Vůdci" zachovali i pět minut po dvanácté!

P. Rada 7.2.2019 12:39

Re: Rád Donaldovi připomenu jeho slova,

Pane Kneife já osobně si myslím, že dopady budou při růstu lidské chtivosti a zároven laxnosti k důsledkům, časem nutně penězi nevyčíslitelné.

Někteří přesto zkouší alespon součastné situace penězi popsat. případů, že mizející živočišné druhy žádné peníze nevrátí ale přibývá. Přidá se jednou i náš druh a za jakou cenu? Výmluvným podkladem pro egocentrické úvahy ale bývají data od pojištovacích společností ale i fakta, že ledacos už se stává nepojistitelné.

https://www.info.cz/svet/klimaticke-zmeny-nas-prijdou-hodne-draho-studie-vycislila-kolik-letos-staly-prirodni-katastrofy-39149.html

S. Kneifl 7.2.2019 12:23

Re: Počení s krizového vývoje?

Je to soukromý blog jednoho ze špičkových klimatologů. Upřímně řečeno nechápu, proč mu přikládáte menší váhu jen proto, že se staví skepticky k lidskému zavinění celého oteplování. Ze stejného důvodu pak totiž musíte odmítnout i všechny ostatní klimatologické instituce, ty totiž zase vycházejí z předpokladu, že za všechno může člověk. Jen nemají dost poctivosti, aby to přiznaly nahlas.

Mě zajímají spíše fakta.

P. Grigar 7.2.2019 12:20

Re: další fake od pana Zingy

.. a lední medvědi už třetí sezónu mají řidší kožichy.

P. Grigar 7.2.2019 12:18

Mám ke globální změně klimatu..

..vlastní teorii. Na Zemi je určité množství tepla, které se volně pohybuje, migruje, kumuluje v libovolných místech a způsobuje meziroční nárůst průměrných teplot. No a když někde hicuje, jinde musí to teplo zákonitě chybět.. a tam je pro změnu mráz kul.rvoucí.

Připouštím, zní to možná poněkud pitomě, ale to platí obdobně pro teorie p.Rady, Šejny & spol. Tož dokažte, že nemám pravdu.

J. Fridrich 7.2.2019 12:13

Re: Paní Svobodová

Vy nevíte jak a kdy vzniklo uhlí a ropa ? To bylo teplíčko, že ? Kdopak ho tady na naší planetě zařídil ?

P. Rada 7.2.2019 12:13

Re: Počení s krizového vývoje?

Pane Kneife než budete pokračovat v "pindání" pročtěte si laskavě co o své stránce sám autor píše. Já jsem ho totiž prakticky jen citoval.

J. Schwarz 7.2.2019 12:12

Re: Počení s krizového vývoje?

To nemá s jejich mládím a nezkušeností nic společného. Píší to, co jim natloukli do hlav jejich "profesoři" z žurnalistických fakult a psali by stejně za všech okolností. Pokud by bylo celou zimu 5 stupňů nad nulou, byl by to extrém, pokud -10 stupňů a půl metru sněhu tak taky. Vlastně si nedovedu představit co by se muselo stát, aby to mainstream nedokázal označit za "extrém" a vysvětlit "Globální změnou klimatu způsobenou rostoucí koncentrací atmosférického CO2".