26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: Malá úvaha o globálním oteplování

V nedávné minulosti jsme slýchali, že se globálně otepluje. Razantně, s hokejkovým průběhem. Hrozilo, že v brzké době, jak roztají ledovce, rychle stoupne hladina oceánů a způsobí nevratné katastrofy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Švejnoch 17.8.2016 12:26

Re: pane Švejnochu

O tom, kdo popírá Vámi zmiňované vědy, se můžeme dohadovat hodiny a hodiny - a bude to debata úplně marná.

Ale pokud už jsem na Vašem seznamu, pak je vše v pořádku. ;-)

J. Sova 17.8.2016 9:47

Genesis 8,22

"Setba i žeň a chlad i žár, léto i zima a den i noc nikdy nepřestanou po všechny dny země.“

Senátor James Inhofe tímto veršem dokázal, že změna klimatu způsobená člověkem je nemožná.

http://www.rightwingwatch.org/content/james-inhofe-says-bible-refutes-climate-change

A. Richtr 17.8.2016 9:44

jen slunce

Zalezi na aktivite slunce vse ostatni je omacka a prirodni mechanizmy. Zdar

L. Metelka 17.8.2016 9:46

Re: jen slunce

Sluneční aktivita neroste, teploty rostou... Co s tím uděláte?

M. Šejna 17.8.2016 9:47

Zdar, pane Richtře

aktivita Slunce od poloviny 20.století postupně klesá. Jak je tedy možné, že se otepluje?

A. Richtr 17.8.2016 19:50

Re: Zdar, pane Richtře

Pokud vim posledni slunecni c. Je prusvih... pred tim to bylo stale dostatecne a co se tyka tepla neni to ze jeden den malo sviti a je doba ledova,... akumulace je kolem 30let, ale pak se pocasi preklopi behem asi deseti let... nyni slunecni aktivita hodne klesla ale na konci tisiciletibylo slunce jeste maximalne produktivni. Doporucuji se podivat na vyzarovanou energii za jeenotlive roky

M. Šejna 17.8.2016 9:05

vlhkost vzduchu

Autor tvrdí, že pokud bude globálně klesat vlhkost vzduchu, mělo by se globálně oteplovat. Co to je proboha za blbost?

Vodní pára je nejsilnější atmosferický skleníkový plyn. Pokud by v atmosfeře vodní pára ubývala, mělo by se naopak ochlazovat. Ale hlavně vodní pára má narozdíl od metanu a CO2 tu vlastnost, že při běžných teplotách vzduchu je schopná se z atmosfery vysrážet a padat na zem ve formě deště a sněhu. Jinými slovy je její průměrný globální obsah v atmosfeře víceméně konstantní právě díky srážkovému koloběhu. Ve vodní páře tedy příčinu globálního oteplování nehledejte. To koneckonců dokazuje i skutečnost, že nejméně atmosferické vlhkosti je v polárních oblastech, které se ale oteplují nejrychleji.

J. Brožek 17.8.2016 9:21

Re: vlhkost vzduchu

Á, pan Šejna už zase lže. Každý den snůška lží a pokaždé na jiné téma?

Tak teď např. to, že se oteplují nejrychleji polární oblasti - není to pravda, platí to jen a jen pro severní polokouli a Arktidu, neplatí to pro jižní a Antarktidu. Nebo snad Antarktida není polární oblast?

Antarktida se neotepluje, ledu na ní přibývá, srážek taky relativně dost - rozhodně třeba oproti pouštím Arabského poloostrova, kde je teplota trochu jinde.

P. čermák plácá v mnohém nesmysly, ale vyvracet je jinými nesmysly a lhát je taky nesmysl.

M. Šejna 17.8.2016 9:33

neinformovaný pan Brožek

http://www.climate4you.com/images/70-90S%20MonthlyAnomaly%20Since1957.gif

Na grafu je evidentně vidět, že jižní polární oblast se ani náhodou neochlazuje. Dochází tam k oteplování, i když jen k mírnému. Vysvětlení jen "mírného oteplování" je celkem jednoduché. Jedním z nejsilnějších skleníkových plynů je atmosferický ozón (O3). Pokud tento plyn ubyde, dokáže zmírnit skleníkový vliv CO2 a metanu.

Kontrolní otázka pro pana Brožka: ve které oblasti se vyskytuje ta ohromná "ozónová díra"?

J. Brožek 17.8.2016 17:40

Re: neinformovaný pan Brožek

Ad a) - Grafy oteplovačů mě nechávají dost klidnými - stačí se podívat na publikovaná měření polárních Antarktických stanic - nebát se ruštiny.

ad b) - Nikde jsem nepsal, že se ochlazuje. Nevkládejte mi do klávesnice něco, co tam není. Že se neotepluje ještě neznamená, že se ochlazuje - prostě Antarktida má (plus mínus) stálé teploty a nárůst ledu.

ad c) - Ozónová díra je fenomén ze 70tých let minulého století, kdy se bojovalo proti ochlazování. V současné době už se dokonce připouští, že ozónová díra je minimální, zmenšuje se a její vliv je minimální. A mimochodem - ozónová vrstva je ve výšce asi 30 km - tedy bez vlivu na nějaký teplotní efekt, ozón odráží ultrafialové záření nikoliv infračervené. Např. vodní pára, která má výrazně vyšší skleníkový efekt než třeba CO2 (uvádí se poměr 3:1), který uvádíte, končí po pár kilometrech. Obecně se udává, že nad hranicí 13 km už žádné vlivy skleníkového efektu nepůsobí.

L. Metelka 17.8.2016 19:21

Re: neinformovaný pan Brožek

Ozonová díra se v 70.letech ještě netvořila. To je věc 80. -90. let a přelomu století. Pak začala zvolna slábnout. Ale vliv na přízemní teploty má, třeba tím, v jaké výšce dochází k absorpci UV záření. A ozon je také skleníkový plyn, absorbuje i v IR oblasti.

J. Brožek 18.8.2016 10:39

Re: neinformovaný pan Brožek

Jenže motáte ozón, který může být i přízemní, a ozonovou vrstvu - a to dohromady. P. Šejna píše přímo o ozonové vrstvě. To k ozonu coby skleníkovému plynu. A absorbce v IR oblasti je zanedbatelná.

A ke vzniku ozonové díry - zajímavé, že NASA uvádí její měření již od roku 1979 a vznik se datuje ještě dřív - viz:

http://ozonewatch.gsfc.nasa.gov/

L. Metelka 18.8.2016 15:22

Re: neinformovaný pan Brožek

Nemotám. Pokud je stratosférického ozonu málo, UV-C záření se dostává blíže k povrchu, tam je absorbováno a to mírně ohřívá vzduch. Tím ovlivňuje i vertikální stabilitu vzduchu a tedy i přízemní teploty.

Absorpce v IR oblasti je malá, ale je mimo absorpční pásy vodní páry a CO2. Viz třeba http://www.randombio.com/spectra.png.

Před rokem 1980 se ozonová díra prakticky netvořila. Viz např. http://ozonewatch.gsfc.nasa.gov/facts/history.html.

L. Metelka 17.8.2016 9:34

Re: vlhkost vzduchu

Antarktida se otepluje, i když se to někomu nelíbí...

http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=8239

L. Metelka 17.8.2016 9:24

Re: vlhkost vzduchu

Někteří autoři dokážou vyvrátit sami sebe... :-)

P. Rada 17.8.2016 9:05

Věda a etika - versus cenzura na NP !!!

Považuji za zostuzování vědy a vědění, že někdo takovou snůšku nesmyslů jak předvedl pan Čermák dá záměrně do rubriky "Věda". Vypovídá to o cíli těch kteří tento portál zpravují.

Tuplovaně ostudné ale je, že tento portál NP má zabudovaný mechanismus neumožnující vkládat některé odkazy - tedy automaticky cenzurující jinak seriozní a běžně dostupné zdroje.

Kdo nevěří at si najde portál "Britské listy" a k tématu klimatického vývoje konkrétně článek Ače "Věda a etika" s 27.7.2016. Jde o reakci odborníka na podobně pritroublé povídání jaké zde dnes předvedl za čísi pomoci pan Čermák. Zároven jako test serioznosti NP a jeho poskoků doporučuji zkusit si sem vložit přímý odkaz na Britské listy.

27. 7. 2016

27. 7. 2016

P. Vaňura 17.8.2016 9:59

Listy neobolševického udavače Čulíka nečtu!

Nejobludnější je nová zrůdnost oteplovačů, kdy chtějí zvýšit obsah biosvinstev v palivech na úroveň, kdy již PROKAZATELNĚ ničí motory aut.

Protože k vyřešení "problému" CO2, pokud by skutečně existoval, stačí přejít na jadernou energetiku. NIC není třeba vynalézat, vše je ověřeno a funkční. Pokud se teda Merkelová neobává, že Německo postihne 14 m vysoká vlna tsunami...

P. Rada 17.8.2016 10:46

Re: Kdo nečte nic se nedozví.

Já jsem ale pane Vanuro také pro jadernou energetiku. Sám ji totiž privátně využívám a ted před polednem s tepelným výkonem cca 10KW a elektrickým několik set W (pohon čerpadel).

Vlastním jaderným reaktorem je pro mě fůze - ta probíhající ve Slunci. Každému v ČR na metr čtvereční dopadá ročně v průměru 1MWh energie - jen málo kdo si s toho ale něco vezme - na počátek "stačí" si alespon toto uvědomit.

Nevím čeho se obává Merkelová ale Japonci měli s Fokušimou štěstí v neštěstí, že měli vedle elektrárny oceán a přitom vanul vítr od pevniny. Němci si možná uvědomili, že jsou také svým založením velmi pečlivý a že ani toto ale nemusí stačit. Čína se s toho záhy poučila a zastavila výstavbu všech vnitrozemských JE.Takovou masivní rozptylovací nádrž jako je Tichý oceán nikdo ve vnitrozemí u JE totiž nemůže mít a tak není divu, že se i celé státy na rozdíl od Vás obávají důsledků provozu nedořešené a navíc extrémě drahé technologie jaderného štěpení.

P. Vaňura 17.8.2016 12:02

Pokud by Temelín dostával za elektřinu tolik, kolik

se nuceně platí fotovoltaickým tunelářům, zaplatil by se ZA ROK!

Mimochodem, jedna jednotka na "hodný" bioplyn Němcům vybuchla, trosky létaly několik set metrů daleko.

Víte o tom, že v důsledku zateplení je radioaktivita (od radonu) v některých našich ŠKOLKÁCH větší, než činí norma pro pracovníky obsluhy jaderných elektráren????

V ČTV jsem našel na toto téma přístup, který "zlý" jaderný průmysl opustil už někdy v 70 letech PRO ZAMĚSTNANCE, oni totiž přepočtou tu dávku na celoživotní a předpokládají, že se ty děti s radioaktivitou v dalším životě nesetkají, takže to vlastně vadí jen u učitelek. Takto se v době, kdy ještě úroveň závodů v reprocesingu nebyla na současném stupni, "řešila" údržba najímáním externích firem. Na tuto praxi skočily odbory i úřady a ozáření pracovníka se musí dávno sledovat i "po člověku," ne jen po firmě.

V. Vovák 17.8.2016 13:19

Re: Kdo nečte nic se nedozví.

Pane Rado,

odkud máte tu informaci, že Čína zastavila stavbu všech vnitrozemských JE? Pokud vím, tak po fukušimské havírii čína dočasně zmrazila výstvbu JE, ale už od podzima 2012 staví dál, jen to sviští. Ve výstavbě je pokud vím 22 jaderných reaktorů na území Číny.

Pečlivost Němců předpokládajících ničivou tsunami ve vnitrozemí Německa mě tedy nepřekvapuje. Cca od 1. ledna 1933 je způsob uvažování Němců... jak vy říkáte... pečlivý.

P. Rada 17.8.2016 18:27

Re: Kdo nečte nic se nedozví.

Pane Vováku pokud jde o tu pečlivost v konstrukcích VŠECH součastných typů energetických JE tak ta je opravdu už v návrzích vysoká ale přesto ani u jednoho z nich není zaručena možnost roztavení aktivní zony včetně úniku radionuklidů do okolí jakmile by nebyl zvenku i po odstavu intenzivně chlazen celé dlouhé měsíce. Ty nejnovější jen vydrží nejdéle - dny - a mají pod sebou pro ten případ speciální jímky protože už se konečně ví, že systém člověk+stroj se může chovat nepředvídatelně. Takto lze ale jen omezit míru dopadů a to navíc za průběžně rostoucí a už tak neúnosnou nákladovost.

Píši to proto, že pád chladicí věže od poryvu větru nebo dopadu letadla... může způsobit ten samý problém jako hromadný výpadek záložních diselagregátů ve Fokušimě. To, že takovou eventualitu nepředpokládáte Vy a upínáte se na riziko tsunami, je právě jedním s dokladů problematičnosti chování potenciálně krajně nebezpečného systému člověk stroj. Jeho selhání může totiž znamenat několikagreneračně nevratný kolaps ekonomiky celého hustě obydleného okolí do vzdáleností přeshujícíh rozlohy některách evropských zemí. Komu to vše za taková rizika stojí?

L. Metelka 17.8.2016 9:02

další zbytečný článek

"...jsem laik přes klimatologii, nemám k dispozici nejmodernější přístroje

ani globální naměřená data a neznám ani metody, jakým způsobem jsou data

vyhodnocována..." - to autor ani nemusel psát, to je z článku jasné.

Ale zajímalo by mě, jak s sebou světlo nese i teplo. To je úžasná fyzikální blbost...

Autor ovšem taky nepochopil, že obsah vodní páry v atmosféře je důsledkem stavu klimatického systému a že množství páry v atmosféře měnit nedokážeme. Neznamená to ale, že by modely vodní páru nebraly v úvahu. Samozřejmě berou.

P. Vaňura 17.8.2016 10:07

Zavřete zelené konečně do blázince a článek

pak bude opravdu zbytečný...

P. Vaňura 17.8.2016 10:08

Nahraďte slovo "teplo" slovem "energie" a pak

to bude jasné i Vám...

L. Metelka 17.8.2016 10:23

Re: Nahraďte slovo "teplo" slovem "energie" a pak

To bych mohl. Ovšem pouze pokud by pojmy "teplo" a "energie" popisovaly totéž. Což nepopisují...

P. Vaňura 17.8.2016 10:32

"teplo" JE "energie"

To zjistil už nějaký Joule... Samozřejmě, tranformace forem energie navzájem může být složitá. Ale doporučuji vyhledat pojem "absolutně černé těleso."

L. Metelka 17.8.2016 10:33

Re: "teplo" JE "energie"

Co to má společného s tématem článku?

P. Rudolf 17.8.2016 8:58

Směšné

Je to jako když laik přijde do hospody a na základě toho, že ví, že guláš má být teplý a pivo studené, začne poučovat personál jak dělat gastronomii.

P. Vaňura 17.8.2016 10:14

Před necelými dvěma týdny jsem coby laik přišel do

hospody a měl jsem neslýchanou námitku, že lahvové pivo je teplé. Personál mě "poučil," že právě dobrali pivo z lednice, teď ji nově naplnili, takže bude trvat nějaký čas, než bude podávané pivo opět studené. Nicméně to pivo po mé námitce, že to pít nebudu odnesli...

Jsem laik a dokonce ani ne "pivař...."

P. Rudolf 17.8.2016 16:42

Re: Před necelými dvěma týdny jsem coby laik přišel do

Gratuluji. Už jste skoro kulinářský expert. Ještě si dejte ten guláš a přinesou-li vám ho studený, a vy to poznáte, tak vězte, že vám nic nebrání v tom, abyste začal podnikat v pohostinství.