27.9.2023 | Svátek má Jonáš


Diskuse k článku

KLIMA: Jsme spaseni!

Na webu se objevil článek o biotechnologii, která dokáže z atmosféry vychytávat oxid uhličitý a měnit jej na organickou sloučeninu. Klima je zachráněno a my s ním! (?)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Svoboda 17.4.2020 8:56

A jak přivoláte deště, stačí se mrknout na stav podzemní vody a vaše nadšení je fuč.

Pěkný den.

J. Svoboda 17.4.2020 8:54

Když se bude oteplovat bude u nás méně pršet a to vás ty demagogické legrácky rychle přejdou, tydýte.

Pěkný den.

J. Svoboda 17.4.2020 8:53

A už je to tady zase jak přes kopírák.

Před pár lety podle podobných "nejde to" nestačila plocha ČR na panely FV, které by měly výkon, jako jeden blok Temelína :o)

Pěkný den.

P. Rada 17.4.2020 8:38

"Bbci" věří jen svým momentálním afektům - jak to ppěkně předvádíte.

Věda je o aplikaci vědění a "věří" přírodním zákonům a přičemž jejich platnost znovu a znovu prověřuje na pravdivosti předpovědí - aby nedopadla jak "věřící blbci".

J. Lukavsky 17.4.2020 8:19

"Pouze výrazný globální nárůst zelené hmoty rostlin dokáže oxid uhličitý z z atmosféry "odsát". Problém je, že les, pole, moře ve dne CO2 pohlcují a O2 vylučují pomocí fotosyntézy, v noci ale je to naopak. Rostlina dýchá, čili vydechuje CO2 a spotřebovává O2. Pravda, část CO2 se váže do biomasy, ale odtud se opět uvolní při jejím rozkladu, spalování atd. Čili Boubín i Amazonský prales jsou CO2 neutrální. Stejně tak naše Národn park Šumava, kde se rozkládají souše a uvolňuje se CO2. Jediný kdo může CO2 vytáhnou z koloběhu je moře, kde část biomasy řas klesne na dno a může být překryta dalšími sedimenty. Lesy mohou CO2 vytáhnout z cyklu když jsou stromy pokáceny a zpracována na trámy a prkna a z nich se postaví domy a nábytek, to pak vydrží staletí, ale nekonec skončí stejně v kamnech. Čili sázet lesy a pak je nechat "přírodním silám" je jen krátkodobý pokles CO2. To by se musela nějak obnovit tvorba uhlí. To jsou Vańku paradoxy! J.L. end

L. Písařík 17.4.2020 7:58

Pořád mi nejde do hlavy, jak tak nepatrné zvýšení CO2 v atmosféře - cca o 4 setiny procenta z milionu částic dokáže tak významně zvýšit teplotu planety. Teď myšlenka kacířská: když se bude oteplovat, bude se méně topit a tím množství CO2 klesat. A ještě jedna myšlenka, kterou mi podstrčil sám Kuzma Proutkov, lidový to myslitel. Víte proč neprší? Protože nelétají letadla. Ta totiž, mimo jiné, vypouštějí drobné částice carbonu, které fungují jako kondenzační jádra, kolem nich se shlukují vodní páry a celé to dopadá na zem jako déšť. Tak jak chcete, aby bez letadel pršelo? Už jsem opustil myšlenku, že Němci postavil v Severním moři mnoho větrníků a ty ubírají sílu větru a ten zeslábne a nemůže dopravit mraky až k nám.

J. Nevrkla 17.4.2020 7:50

Cim vice je ve vzduchu CO2, tim vice rostliny rostou, je to jejich zivina. Ja bych se z poklesu rustu rostlin tolik neradoval, zivi nas.

F. Houžňák 17.4.2020 7:42

Samozřejmě se ve zprávách o takovýchhle "průlomech" cudně mlčí o tom, že na přeměnu CO2 na jakoukoli organickou sloučeninu je třeba dodat nějakou energii. U fotosyntézy jsou to fotony světla, u těch bakterií to bude muset být něco jiného, pokud jsou to chemotrofní bakterie, ale nejspíš se zde jedná o nějakou cyanobakterii, tedy zelenou řasu taktéž využívající světlo a fungující tím pádem stejně jako zelené rostliny, třeba tráva.

A. Pakosta 17.4.2020 7:40

Pane Rado! Pročetl jsem Vámi odkazovaný materiál Mendelovy univerzity o uhlíkové bilanci. Stručně se v něm uvádí kolik gigatun uhlíku je uloženo ve fosilních palivech, ale nikde jsem nenašel zmínku o tom, že všechen tento uhlík pochází z atmosféry, protože rostliny uhlík jinak než fotosyntézou nepřijímají. A taky sa Trnka a spol. nezmiňuje, že vápence jsou sedimenty biogenního původu, vzniklé činností mořských organismů, které absorbovaly oxid uhličitý z vody, potažmo opět z atmosféry. Nebo mi něco uniklo? V článku je jen stručná zmínka, že v druhohorách bylo v atmosféře oxidu uhličitého více než dnes, ale bez kvantifikace. Podle mne je největším průs.r.m odlesňování, jak globálně (Amazonie-plíce planety), tak i lokálně u nás (kůrovcová apokalypsa způsobená Bursíkem a jeho spřízněnci). Pouze výrazný globální nárůst zelené hmoty rostlin dokáže oxid uhličitý z z atmosféry "odsát". A co se týká omezování lidských emisí oxidu, nikdo vůbec neřeší námořní dopravu! Ani Trnkův článek se o ní nezmiňuje.

P. Selinger 17.4.2020 7:23

CO2 je možno vázat na vápník, ten ale je k dispozici převážně z vápence, z něhož se získává právě uvolněním CO2. V daleké budoucnosti skončí život na Zemi, až se veškerý CO2 naváže na vápník a skončí fotosynteza. Není celý boj proti CO2 jen hloupý výmysl potřeštěných zelenáčů ?

R. Polášek 17.4.2020 6:31

Malá výhrada, počet atomů uhlíku ve vesmíru není konstantní. Atomy těžší než vodík a helium ve vesmíru neustále vznikají. Konkrétně ve hvězdách, kde slučováním atomů vodíku, za uvolnění velkého množství energie, které hvězda vyzáří, vzniká helium. Slučováním helia za vyššího tlaku a teploty vznikají o něco těžší atomy, Slučováním těchto těžších atomů za ještě vyššího tlaku a teploty vznikají ještě těžší atomy, třeba zrovna ten uhlík. Tak to jde ve hvězdách až zhruba do atomů železa, kde je ve stabilních hvězdách zvyšování tlaku teploty neúčinné a hvězda musí vybuchnout jako supernova, aby v tlaku a teplotě toho výbuchu došlo k vzniku všech dalších známých těžších prvků.

Ale fakt je, že v rámci naší zeměkoule je počet atomů uhlíků konstantní a stálý. Když pomineme uhlík obsažený v oněch tisících tun hvězdného prachu, který se každý rok vypařuje při průniku naší atmosférou a nakonec po nějaké době spadne na zem.

J. Vintr 17.4.2020 3:39

Všechno to s tím oxidem je naprostá pitomost a věří tomu jen blbci. Takže kulové záleží na tom, kolik ho je nebo není. Příroda si dělá co chce a lídé jsou proti ní tááákhle maličcí i kdyby se na hlavu stavěli. Větru a dešti stejně neporučí.

P. Rada 17.4.2020 2:26

Někde jste četl? Nejste a nebudete to nejspíš schopen doložit. Leda tak bulvárním článkem který sám napíšete. Proto ty součastné koncentrace doložím za Vás:

https://scripps.ucsd.edu/programs/keelingcurve/wp-content/plugins/sio-bluemoon/graphs/mlo_two_years.png

Pokles zde znát není. Takže to vyznívá, že si jen vymýšlíte pejorativní fantazie typu ..."soudruzi klimaalmističtí vědci udělali někde ve svých výpočtech"... Není divu, že posměváčkům vycházejí namísto věrohodností pomluvy a hlouposti zároven.

Realita koncentrací ve vzduchu je přeci nejen o aktuálních omisích ale souhrnu řady vlivů v uhlíkovém cyklu. V zimě přeci celá severní polokoule hlavně topí... Mimo to i o dlouhodobém antropogenním uvolnování dříve fosilního nejen od atmosféry ale i oceánů zároven a o zpětném uvolnování s oceánů.... Toho uhlíku, který má jiné radioizotopické složení kterým se odlišuje od toho s čím pracoval běžný uhlíkový cyklus ještě před staletími. Intenzita jen antropogenného vlivu je asi 10GtC ročně do prostoru biosféry která ale sama sestává s 550GtC.

https://www.google.com/search?client=firefox-b&q=trnka+bilance+uhl%C3%ADku Tento dlouhodobý cyklus je tedy už tak významě narušen, že jej žádné krátkodobé vlivy podtatně neovlivní. Podstatná je spíše i akumulační schopnost oceánů, změny jejich prodů... s obměnou až stovek let, měnící navíc svou teplotu a tedy i schopnost vázat/uvolnovat zde pozdržený uhlík který se chová jak bájný nepolapitelný džin nerozumě vypuštěný s láhve.

J. Vintr 17.4.2020 0:41

Teď jsem někde četl, že i když se splnil Grétin sen a téměř nelítají letadla, spousta fabrik stojí a nespotřebovává elekřinu, svítí sluníčko a skoro pořád fouká, takže OZE jedou na pný výkon a uhelné elektrárny zřejmě pálí míň uhlí, obsah oxidu uhličitého v atmosféře, světe div se, roste! Že by soudruzi klimaalmističtí vědci udělali někde ve svých výpočtech (tedy spíš hádání z křišťálové koule) kolikže procent toho zlojalného oxidu uhličitého člověk produkuje, nějakou chybu? Třeba o řád nebo dva?

V. Vlk St 17.4.2020 0:33

Člověk má radost, když si něco přečte od někoho, kdo myslí. Hlavou. To je dneska výjimka. Bezva článek.