Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

KLIMA: Jsme spaseni!

Na webu se objevil článek o biotechnologii, která dokáže z atmosféry vychytávat oxid uhličitý a měnit jej na organickou sloučeninu. Klima je zachráněno a my s ním! (?)
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Jako satira je ten článek pěkný. Pokud to ale autor myslel vážně, pak nevím co si mám o něm myslet?

Jak může být klima zachráněno nejakým objevem v laboratoři? Autor sice správně píše, že od laboratoře k hromadnému využití je daleko, ale odkdy musíme zachraňavat klima?

Je snad pozemské klima ohroženo? Je autor zfanatizovaným alarmistou?

Já nepovažuji globální oteplování za ohrožení klimatu. Ohroženo může být je přímořské pobřeží díky růsti hladiny oceánů. To se ale dá vyřešit výstavbou hrází a není kvůli tomu potřeba experimentovat se složením atmosfery.

0 0
možnosti
JV

J28a84n 17V14i22n84t25r

17. 4. 2020 11:36

Jestli jste to nepochopil, tak autor si z toho "zachraňování klimatu" dělá legraci.

0 0
možnosti
Foto

P72a14v58e25l 13R37a22d12a

17. 4. 2020 9:58

Pan Roller asi rád píše "ptákoviny". Ptákovinou ale není fakt, že celosvětovým přiškrcením všech výfuků a komínů které při poklesu ekonomiky o cca 3% už ale masivností odpovídá opaku výbuchu několika sopek typu Pinatubo dojde nejprve k růstu aktuálních povrchovách teplot na panetě. Typuji, že letos o cca +1C glob.

To prostě proto, že momentálně dopadově bude dominující pokles imisí aerosolů které ale působí jako ochlazujícím efektem. S atmosféry se vyplavují deštěm během týdnů až měsíců a tak momentální míru oteplení snižují - pokud nejsou průběžně doplnovány - k čemuž dochází.

CO2 které se akumulovalo celé poslední století na nárůst o cca 40% ale bude dál působit celá desetitisíciletí protože příroda ani člověk nemají technologie jak jednou uvolněný uhlík rychleji s atmosféry odčerpat.

Dnes můžeme jen ovlivnit míru a tedy scénář budoucího oteplení tak aby nebylo tolik devastující jako při spálení všech fosilů.

0 0
možnosti
RL

Jasně, Zelení bolševici poroučí planetárnímu klimatu.

Kdepak,jsou to lháři a podvodníci, a Rada je jejich neorolhanější vedoucí. :-D

0 0
možnosti
JV

J90a38n 45V79i27n42t59r

17. 4. 2020 9:42

Někde jsem četl o hypotéze, že nafta a zemní plyn nevznikly jednorázově před miliony let, ale vznikají v útrobách země kontinuálně. Odpovídalo by to tomu, že se tyto suroviny dají znovu těžit z ložisk, před mnoha lety opuštěných jako vytěžené. Nebylo by to nic nelogického. Do hlubin země se dostávají průběžně uhlíkové sedimenty z mořského dna a taky tam musí nějak doputovat oxid uhličitý, spláchnutý deštěm z atmosféry.

0 0
možnosti
Foto

P72a70v53e24l 60R32a76d70a

17. 4. 2020 12:17

"Jednorázové" nebylo celé období jako prvohory... Karbon je např. období -286 až -360mil let zpět.

Suroviny se dnes s ložisek sice někde ještě umějí vytěžovat efektivněji ale nikde už nevznikají a i kdyby postupně vznikaly tempem jak před stamiliony let, nezmění to fakt, že je těžíme zhruba milionkrát a více rychleji jak se vytvářely. Globálně narostlá masivnost spotřeby i globální znalost velikosti dnes už spočitatelně zkracuje dobu po kterou se lze o prakticky neobnovitelné technologie opírat.

0 0
možnosti
Foto

Mně jako "nechemikovi", autor připadá jako ohromně erudovaný v oboru chemie. U nás by se mohl stát respektovaným ministrem financí, jako neblahé paměti inženýr chemie Miroslav Kalousek...

0 0
možnosti
Foto

A už je to tady zase jak přes kopírák.

Před pár lety podle podobných "nejde to" nestačila plocha ČR na panely FV, které by měly výkon, jako jeden blok Temelína :o)

Pěkný den.

0 0
možnosti
Foto

P97a70v77e48l 41R85a39d49a

17. 4. 2020 9:13

Rozloha ČR ... cca 80 000km2

JETE .... 2100MW

FV .... 200W/1m2 .... 200MW/km2

Potřeba plochy FV na adekvátně byt idealizovaně JETE vychází za plného slunečna 21km2. V noci sice nesvítí a přes den také někdy poskrovnu - ale i s dalšími vlivy nepoměr tvrzení cca 1: 4000 sotva obhájíte.

"Pěkný den".

0 0
možnosti
Foto

Pořád mi nejde do hlavy, jak tak nepatrné zvýšení CO2 v atmosféře - cca o 4 setiny procenta z milionu částic dokáže tak významně zvýšit teplotu planety. Teď myšlenka kacířská: když se bude oteplovat, bude se méně topit a tím množství CO2 klesat. A ještě jedna myšlenka, kterou mi podstrčil sám Kuzma Proutkov, lidový to myslitel. Víte proč neprší? Protože nelétají letadla. Ta totiž, mimo jiné, vypouštějí drobné částice carbonu, které fungují jako kondenzační jádra, kolem nich se shlukují vodní páry a celé to dopadá na zem jako déšť. Tak jak chcete, aby bez letadel pršelo? Už jsem opustil myšlenku, že Němci postavil v Severním moři mnoho větrníků a ty ubírají sílu větru a ten zeslábne a nemůže dopravit mraky až k nám.

0 0
možnosti
Foto

Když se bude oteplovat bude u nás méně pršet a to vás ty demagogické legrácky rychle přejdou, tydýte.

Pěkný den.

0 0
možnosti
JN

Cim vice je ve vzduchu CO2, tim vice rostliny rostou, je to jejich zivina. Ja bych se z poklesu rustu rostlin tolik neradoval, zivi nas.

0 0
možnosti
Foto

A jak přivoláte deště, stačí se mrknout na stav podzemní vody a vaše nadšení je fuč.

Pěkný den.

0 0
možnosti
FH

Samozřejmě se ve zprávách o takovýchhle "průlomech" cudně mlčí o tom, že na přeměnu CO2 na jakoukoli organickou sloučeninu je třeba dodat nějakou energii. U fotosyntézy jsou to fotony světla, u těch bakterií to bude muset být něco jiného, pokud jsou to chemotrofní bakterie, ale nejspíš se zde jedná o nějakou cyanobakterii, tedy zelenou řasu taktéž využívající světlo a fungující tím pádem stejně jako zelené rostliny, třeba tráva.

0 0
možnosti
PS

CO2 je možno vázat na vápník, ten ale je k dispozici převážně z vápence, z něhož se získává právě uvolněním CO2. V daleké budoucnosti skončí život na Zemi, až se veškerý CO2 naváže na vápník a skončí fotosynteza. Není celý boj proti CO2 jen hloupý výmysl potřeštěných zelenáčů ?

0 0
možnosti
Foto

P62a58v46e55l 22R66a81d17a

17. 4. 2020 9:30

K tezi: ..." Není celý boj proti CO2 jen hloupý výmysl potřeštěných zelenáčů ?"

Pokud na problém pohlížíte takto jak "zelenáč" - tedy osoba s neznalosti pomíjející podstatu, která vypovídá o optimu úživnosti planety za podmínek průměrné gob teploty cca 14 až 15C a ustálenosti koncentrací biogenních prvků, pak se to jako potřeštěnost může jevit.

Zkuste si ale dát do souvislosti oteplení jen o 1C a už dnešní sucho u nás. Přitom ukutně do konce století hrozí další +4C. Sucho u nás které je letos už v dubnu anomální za stavu kdy vegetace vodu enormě potřebuje. Je to tedy už nyní faktor oslabující a časem až devatující zemědělskou činnost.

"Potřeštěností" je tedy spíše si myslet, že na planetě můžeme dlouhodobě a bez dopadů sytit atmosféru uhlíkem tempem které už skoto půlstoletí cca 100x převyšuje průměrnou sopečnou činnost. Ta totiž vracela onen zmíněný na vápník vázaný uhlík po miliony let zas zpět do atmosféry tak, že na planetě donedávna panovala dlouhodobá relativní rovnováha nezbytná pro vývoj a udržení života.

0 0
možnosti
RP

Malá výhrada, počet atomů uhlíku ve vesmíru není konstantní. Atomy těžší než vodík a helium ve vesmíru neustále vznikají. Konkrétně ve hvězdách, kde slučováním atomů vodíku, za uvolnění velkého množství energie, které hvězda vyzáří, vzniká helium. Slučováním helia za vyššího tlaku a teploty vznikají o něco těžší atomy, Slučováním těchto těžších atomů za ještě vyššího tlaku a teploty vznikají ještě těžší atomy, třeba zrovna ten uhlík. Tak to jde ve hvězdách až zhruba do atomů železa, kde je ve stabilních hvězdách zvyšování tlaku teploty neúčinné a hvězda musí vybuchnout jako supernova, aby v tlaku a teplotě toho výbuchu došlo k vzniku všech dalších známých těžších prvků.

Ale fakt je, že v rámci naší zeměkoule je počet atomů uhlíků konstantní a stálý. Když pomineme uhlík obsažený v oněch tisících tun hvězdného prachu, který se každý rok vypařuje při průniku naší atmosférou a nakonec po nějaké době spadne na zem.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz