25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KLIMA: Jsme spaseni!

Na webu se objevil článek o biotechnologii, která dokáže z atmosféry vychytávat oxid uhličitý a měnit jej na organickou sloučeninu. Klima je zachráněno a my s ním! (?)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Garfield 17.4.2020 13:00

Co s kyselinou octovou??? Sajrajt smradlavý, produkt oxidace etanolu...

Nejlepší biotechnologii na vázání CO2 do organických sloučenin vynalezla příroda, tj. ukládání do nejrozšířenější organické sloučeniny - celulózy.

Můžou třeba zalesnit Saharu, to by nějaké CO2 stáhlo. Nebo produkovat z CO2 a vody třeba metan nebo benzín (něco, na co jde jezdit). Na to je ale potřeba energie, opravdu hodně energie, třeba jaderné. Potom nebude potřeba tolik těžit fosilní paliva.

A jsme u peněz a efektivity...

Je to možné? Určitě? Je to efektivní? Dnes NE...

J. Lukavsky 17.4.2020 12:58

"četl o hypotéze, že nafta a zemní plyn nevznikly jednorázově před miliony let, ale vznikají v útrobách země kontinuálně." tohle vymyslel pan Gold a říká, že ropa se dělá pořád neb z nitra Země stoupá metan a ten pod zem v tzv. Hluboké a horké biosféře ho bakterie aj. mikrobové mění na ropu. Takže ta ložiska se doplňují. Není šprochu aby na něm nebylo pravdy trochu. Já tam nebyl. J.L. end

J. Lukavsky 17.4.2020 12:52

"sedmileté období sucha u nás" to znali už v Bibli, 7 let tučných a 7 hubených. proto Faraon vystavěl sýpky a skladoval část úrody. Moudrý muž byl ten Josef. A co my? Máme obilí na 7 let? J.L. end

J. Šrajer 17.4.2020 12:48

Dobrý článek, jako satira. Mimochodem, nevšimli jste si, že se začíná ochlazovat? Sleduji na Ventusky teplotu moře ( konec Golfského proudu) mezi Norskem a Zemí Františka Josefa. Je tam chladněji než v lednu. V květnu bude sněžit.

P. Rada 17.4.2020 12:26

Hulvátská přidrzlost - versus data: ...CHMU sucho 2018

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2019/Predbezna_zprava_o_suchu_2018.pdf

Danhelka rok 2018 hydroplogické vyhodnocení ..... http://www.top-expo.cz/domain/top-expo/files/smart-city/smart-city-2018/voda-a-sucho/prezentace/danhelka_jan.pdf

http://portal.chmi.cz/historicka-data/pocasi/uzemni-srazky#

Sucho ale nedefinují jen srážky - zejména ty zimní častěji stečou, letní přívalové podobně a s růstem teplot roste nutně odpar a s růstem četnosti tlakových výší klesá vudušná vlhkost... Výaledkem je pokračující SUCHO!

L. Novák 17.4.2020 12:19

S fyzikou máte problém, a teď ještě kecáte do geologie... Ach jo. :-)

P. Rada 17.4.2020 12:17

"Jednorázové" nebylo celé období jako prvohory... Karbon je např. období -286 až -360mil let zpět.

Suroviny se dnes s ložisek sice někde ještě umějí vytěžovat efektivněji ale nikde už nevznikají a i kdyby postupně vznikaly tempem jak před stamiliony let, nezmění to fakt, že je těžíme zhruba milionkrát a více rychleji jak se vytvářely. Globálně narostlá masivnost spotřeby i globální znalost velikosti dnes už spočitatelně zkracuje dobu po kterou se lze o prakticky neobnovitelné technologie opírat.

L. Novák 17.4.2020 12:16

Pokud vím, loňské úhrnné srážky nijak nevybočovaly z dlouhodobého průměru. Kup si něco na uklidnění a nezapomeň to zapít dostatkem dihydrogenoxidu!

A pamatuj si blbe "Rado": Kdo lže, ten krade!

https://chmibrno.org/blog/2020/01/24/rok-2019-srazkove-normalni/

L. Novák 17.4.2020 12:09

Už když jsem si přečetl pár slov k titulu článku v denním přehledu, bylo mi jasné, že autor si z problematiky klimaalarmismu a "převratných objevů", kam nacpat ten škodlivý plyn po odčerpání z atmosféry, dělá legraci. Biotechnologie účinnější než fotosyntéza? No podívejme se!

Tuhle nám jistá Václavíková v Aktuálně.cz plácala nesmysly o tom, že pěstování řas zachrání planetu... vyzkoumali to kdesi... už ani nevím. Někde mám schovaný odkaz. Dovedu si představit, jak vědci v nějakém výzkumáku či firmě hledají způsob, jak získat potřebné peníze na svou existenci a výzkum (třeba něčeho mnohem užitečnějšího). Najdou si téma, které zrovna frčí, a se znalostí blbosti politiků si vymyslí něco, čím by prostřednictvím jejich snahy proslavit se mohli vytáhnout peníze z veřejných zdrojů... No a pak se dočkáme nesmyslu jako jsou ty bakterie odčerpávající CO2 a produkující cosi (za vysokých energetických nákladů, o nichž nepadlo ani slovo), co vlastně nikdo nepotřebuje.

A určitě získají i podporů našich MaŠíBlů, kteří na podobné nesmysly naskakují obvykle jako první. :-)

P. Rada 17.4.2020 12:06

"Magoři počmárání" nejspíš činí to co příznačně hloupě Vy navrhujete komusi o kterém nemáte ani zdání jak to má k "Dunaji" daleko - o smysluplnosti a efektivitě počinu nemluvě.

Odborníci na téma sucha v ČHMU, INTERSUCHO... zatím sdělují, že zimní zásoby vláhy na horách byly rekordně nízké a zásoby sspodních vod jsou už nyní v dubnu celorepublikově v červených číslech a vlekle se tenčí:

http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_pzv.php.

https://www.intersucho.cz/cz/?from=2020-03-20&to=2020-04-17&current=2020-04-12

P. Rada 17.4.2020 11:57

Ano nespecifikoval jsem "oproti čemu". Měl jsem na mysli měsíční průměry vůči stejnému období dříve.

Odhad je to hrubý ale vychází nejen s teorie a míry bilance vlivů ale i s praktických měření nárůstů teplot ke kterému došlo také o zhruba ten stupínek jako následek uzemění leteckého provozu nad USA po 11září.

Dnes je uzemění leteckého provozu (omezení vlivnosti aerosolů) sice menší ale zato prakticky celosvětové a turistické létání se jen tak se zmírnováním karantény neobnoví.

J. Vintr 17.4.2020 11:53

To jestli prší vůbec nesouvisí s teplotami, ale jen s prouděním vzduchu. A místní teplota u povrchu země také souvisí mnohem víc s prouděním vzduchu než s intenzitou slunečního svitu, nota bene ještě méně s nějakým vymyšleným skleníkovým efektem. Třeba v posledních pár dnech jste se o tom mohl velmi názorně přesvědčit. Mimochodem, v tropech prší mnohem víc než u polárního kruhu.

L. Novák 17.4.2020 11:52

Utíkej do Dunaje s cisternou nabrat vodu, abys měl čím zalít zahrádku, magore počmáranej!

P. Rada 17.4.2020 11:51

Pane Šejno alarmuji probudte se!

Nebo máte snad jak fanatik kladů oteplování za to, že už sedmileté období sucha u nás - jinde povodní a dalších extrémností... - je nejen pro Vás osobně ale dokonce obecně projevem změny klimatu s celospolečensky nutně jen kladným dopadem?

Jsou Vám snad lesy této země ukradené jak "fanatikům" pro jejich zaujatost úzkými pozitivy teplejšího podnebí? Všimml jste si vůbec někdy strádání přírodního prostředí které nemá rozsahem za celá tisíciletí zpět obdobu ale které je dlouhodobou podstatou stability života v této zemi?

J. Vintr 17.4.2020 11:36

Jestli jste to nepochopil, tak autor si z toho "zachraňování klimatu" dělá legraci.

M. Šejna 17.4.2020 11:27

Tipujete růst o cca 1 stupeň celsia? Pak je ale potřeba také sdělit, z jakého základu ten růst počítáte.

Oteplení o stupeň oproti loňsku? Oproti průměru 20.století? Oproti předindustriálním teplotám?

Oproti čemu?

M. Šejna 17.4.2020 11:24

Jako satira je ten článek pěkný. Pokud to ale autor myslel vážně, pak nevím co si mám o něm myslet?

Jak může být klima zachráněno nejakým objevem v laboratoři? Autor sice správně píše, že od laboratoře k hromadnému využití je daleko, ale odkdy musíme zachraňavat klima?

Je snad pozemské klima ohroženo? Je autor zfanatizovaným alarmistou?

Já nepovažuji globální oteplování za ohrožení klimatu. Ohroženo může být je přímořské pobřeží díky růsti hladiny oceánů. To se ale dá vyřešit výstavbou hrází a není kvůli tomu potřeba experimentovat se složením atmosfery.

J. Nevrkla 17.4.2020 11:14

Spodni voda ma souvislost s CO2?

Ta stolni ano, neperliva, mirne perliva, perliva.

P. Han 17.4.2020 11:09

Idealizovaně 21 km2 bude reálně nějakých 40 km2. A na každou takovouhle plochu budete potřebovat jeden nový Temelín, aby vyráběl elektřinu, když nebude dost světla.

O. Uživatel 17.4.2020 10:17

Uživatel požádal o vymazání
J. Svoboda 17.4.2020 10:12

Co se teda děje se spodní vodou v ČR, kradou ji marťani, neprimitive?

Pěkný den.

R. Langer 17.4.2020 10:03

Jasně, Zelení bolševici poroučí planetárnímu klimatu.

Kdepak,jsou to lháři a podvodníci, a Rada je jejich neorolhanější vedoucí. :-D

P. Rada 17.4.2020 9:58

Pan Roller asi rád píše "ptákoviny". Ptákovinou ale není fakt, že celosvětovým přiškrcením všech výfuků a komínů které při poklesu ekonomiky o cca 3% už ale masivností odpovídá opaku výbuchu několika sopek typu Pinatubo dojde nejprve k růstu aktuálních povrchovách teplot na panetě. Typuji, že letos o cca +1C glob.

To prostě proto, že momentálně dopadově bude dominující pokles imisí aerosolů které ale působí jako ochlazujícím efektem. S atmosféry se vyplavují deštěm během týdnů až měsíců a tak momentální míru oteplení snižují - pokud nejsou průběžně doplnovány - k čemuž dochází.

CO2 které se akumulovalo celé poslední století na nárůst o cca 40% ale bude dál působit celá desetitisíciletí protože příroda ani člověk nemají technologie jak jednou uvolněný uhlík rychleji s atmosféry odčerpat.

Dnes můžeme jen ovlivnit míru a tedy scénář budoucího oteplení tak aby nebylo tolik devastující jako při spálení všech fosilů.

J. Vintr 17.4.2020 9:42

Někde jsem četl o hypotéze, že nafta a zemní plyn nevznikly jednorázově před miliony let, ale vznikají v útrobách země kontinuálně. Odpovídalo by to tomu, že se tyto suroviny dají znovu těžit z ložisk, před mnoha lety opuštěných jako vytěžené. Nebylo by to nic nelogického. Do hlubin země se dostávají průběžně uhlíkové sedimenty z mořského dna a taky tam musí nějak doputovat oxid uhličitý, spláchnutý deštěm z atmosféry.

P. Rada 17.4.2020 9:39

Pane Pakosto ten studijní mat./článek Trnky a kol. má omezené téma i rozsah. Lze na něj ale navázat. Nedávno vyšla souborná práce různých vědců s celé ČR kde je toho i v odkazech různě koncipovaných oborových pohledů uvedeno podstatně více a přesto zas nikoliv všechno:

https://www.academia.cz/vek-nerovnovahy--cilek-vaclav--academia--2019

P. Rada 17.4.2020 9:30

K tezi: ..." Není celý boj proti CO2 jen hloupý výmysl potřeštěných zelenáčů ?"

Pokud na problém pohlížíte takto jak "zelenáč" - tedy osoba s neznalosti pomíjející podstatu, která vypovídá o optimu úživnosti planety za podmínek průměrné gob teploty cca 14 až 15C a ustálenosti koncentrací biogenních prvků, pak se to jako potřeštěnost může jevit.

Zkuste si ale dát do souvislosti oteplení jen o 1C a už dnešní sucho u nás. Přitom ukutně do konce století hrozí další +4C. Sucho u nás které je letos už v dubnu anomální za stavu kdy vegetace vodu enormě potřebuje. Je to tedy už nyní faktor oslabující a časem až devatující zemědělskou činnost.

"Potřeštěností" je tedy spíše si myslet, že na planetě můžeme dlouhodobě a bez dopadů sytit atmosféru uhlíkem tempem které už skoto půlstoletí cca 100x převyšuje průměrnou sopečnou činnost. Ta totiž vracela onen zmíněný na vápník vázaný uhlík po miliony let zas zpět do atmosféry tak, že na planetě donedávna panovala dlouhodobá relativní rovnováha nezbytná pro vývoj a udržení života.

P. Victorin 17.4.2020 9:15

Mně jako "nechemikovi", autor připadá jako ohromně erudovaný v oboru chemie. U nás by se mohl stát respektovaným ministrem financí, jako neblahé paměti inženýr chemie Miroslav Kalousek...

P. Rada 17.4.2020 9:13

Rozloha ČR ... cca 80 000km2

JETE .... 2100MW

FV .... 200W/1m2 .... 200MW/km2

Potřeba plochy FV na adekvátně byt idealizovaně JETE vychází za plného slunečna 21km2. V noci sice nesvítí a přes den také někdy poskrovnu - ale i s dalšími vlivy nepoměr tvrzení cca 1: 4000 sotva obhájíte.

"Pěkný den".

J. Nevrkla 17.4.2020 9:02

Ja rozhodne nic neprivolavam, nejsem saman, jako mnozi jini. A videt souvislost mez CO2 a destem uz muze jenom primitiv.

P. Rada 17.4.2020 8:57

Ty "drobné částice karbonu" tvoří ale od okolí rozměrem už zásadně odlišná víceatomová molekula. Všechny víceatomové molekuly už mají tak velký rozměr, že mohou interagovat v infračervené oblasti elektromag spektra - které je ale pro dvouatomové plyny zcela průzračné. Viz spektrální vlastnosti radiačně aktivních plynů.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sklen%C3%ADkov%C3%BD_efekt

Zkuste si pro jednoduchost představit trochu jinou situaci ale analogickou ohledně míry znečištění (konentrace) a vlivu na dopady.

Do čirého ovzduší kde je v čirém vzduchu i při zemi dohlednost až stovku kilometrů a kde hmotnost je cca 1.2 kg/m3 přidáte procentuelně nepatrný zlomeček (sotva gram/m3) např cigaretových kouřových částic. Třeba tak, že je do toho kubíku hypotetičtí kuřáci po celé délce vyfouknou kouř... Kouřové částice sice také neváží také relativně nic - ale přitom pochopitelně už zásadně sníží dohlednost s předešlých sta kilometrů na nějaké desítky metrů.