6.6.2024 | Svátek má Norbert


Diskuse k článku

KLIMA: Evropa uvázla v chřtánu čínského draka

Dnes je Čína jako největší továrna světa současně největším exportérem s ambicí do několika let předstihnout USA a stát se nejmocnější ekonomikou na planetě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 8.7.2023 5:18

S obsahem popisu dynamického rozvoje Číny v prvých odstavcích nelze než souhlasit.

To čemu se ale Smutný s hlediska vývoje klimatu dále opětovně vyhnul je přepočet imisí na kumulativní charakter i na osobu a energetickou náročnost tvorby HDP. Takováto demagogická manipulace pak autorovi umožnuje tučně tvrdit ZDÁNLIVOST:

...."Čína tak každý týden vlastně do mínusu zdevalvuje jakékoli úsilí západních zemí o snížení emisí, takže je jasné, že to bez faktické a tvrdé účasti „říše středu“ je zcela nesmyslné. Naopak se ZDÁ, že tím Čína sleduje jasnou strategii. „Žádná zbraň není tak účinná při ochromování západních ekonomik jako program nulových emisí. Čínskou armádu zde tvoří západní ekologické nevládní organizace a média, které společně dávají naivním politikům rozkazy.“.....

Evropa se sice opravdu stále více dostává do "chřtánu čínského draka" ale nejde zdaleka jen o Evropu!!!

Důvod fakticky tkví v horších ekonomicko-ekologických parametrech zpohodlnělé konzumně závislé převážně západní společnosti. Oproti Číně se totiž relativně propadá i Rusko, obě Ameriky, Indie....

Konkrétněji pak problematika tkví ve vyšších měrných kumulativních imisích i vyšší surovinové náročnosti jinde nutné k produkci stejně velkých hodnot jako v Číně.

Roli ale zatím hraje i vysoký vliv skryté "otrocké práce" ve výrobcích postavených na dovozech surovin ..... kterými si Čína kupuje světovou vlivnost.

M. Valenta 8.7.2023 5:28

Čína ovšem má i obrovské problémy s ekologií a přelidněním, což bude muset v dohledné době řešit.

R. Langer 8.7.2023 6:09

Oni si to už nějak vyřeší... ;-D

J. Ganaur 8.7.2023 7:58

Tohle se obvykle řeší expanzivní válkou....:-(

R. Langer 9.7.2023 6:27

To přelidnění se v Číně řeší docela úspěšně...

P. Rada 8.7.2023 10:27

Problém s přelidněním už v Číně opadá:

https://plus.rozhlas.cz/v-cine-chybi-40-milionu-zen-politika-jednoho-ditete-ale-prinesla-zemi-ekonomicky-8360483

Zato problémy s ekologií rostou. Čína to zatím kompenzuje ekonomickým růstem ale vzhledem k dnešní vlivnosti na klima - které je tématem - je na tom s ohledu poměrného vlivu jedinců zatím násobně lépe jak Evropané.

Na druhou stranu je území Číny ekologicky zranitelnější jak Evropanů a to může do budoucna nejen srovnat dnes hluboké rozdílnosti postoje k G.W. ale dokonce je překompenzovat v růst úsilí na snížení imisí až velmocenské povahy.

J. Novotny 8.7.2023 6:48

Klimatu je podle klimatologů celkem jedno, kde ty emise vznikají.

Co už není jedno je to, že ty obrovské náklady EU (přímé, přesun výroby a destrukce vlastní ekonomiky) nemají prakticky vliv na klima, protože se výroba přesouvá do emisně méně efektivních ekonomik.

Pokud by to politici mysleli vážne, museli by stavět jádro - se zlomkem peněz, co se cpe do OZE, vodíku apod by došlo k reálnému poklesu emisí.

L. Písařík 8.7.2023 7:55

A navíc by zde byl tvrdý zdroj nezávislý na tom, zda fouká vítr či svítí slunce.

J. Jurax 8.7.2023 17:55

Přece nemůžete chtít po politicích, aby uvažovali racionálně. Nejsou k tomu uzpůsobeni. Oni uvažují politicky!

J. Huml 8.7.2023 3:30

Ale - pracuje to take naopak: Cina potrebuje odbytiste pro sve vyrobky. Ano, kvalita se zlepsila. Ceny stoupaji - kdo to vsecho koupi? Afrika? Prachy jsou v Evrope a Severni Americe. Cas nam ukaze.

J. Krásenský 8.7.2023 4:19

"Prachy že jsou v Evropě a Severní Americe"? Prachy ne, dluhy, jen a jen dluhy. A není čím je splácet. Čína už technologický Evropu a Ameriku převálcovala.

M. Valenta 8.7.2023 5:34

Není dluh jako dluh. Je dluh krytý majetkem a technologiemi (Západ) a je dluh holý, nekrytý ničím.

R. Langer 8.7.2023 6:14

Jo? A kde ten Západ podle tebe ty majetky a technologie má, soudruhu?

Já ti to řeknu: "Číně!". :-P

M. Valenta 8.7.2023 5:34

Není dluh jako dluh. Je dluh krytý majetkem a technologiemi (Západ) a je dluh holý, nekrytý ničím.

F. Kusák 8.7.2023 7:01

Už jednou jsem Vás vyzýval, abyste jel na exkurzi do jihovýchodní Asie. A pokud jste tam byl, pak jste musel mít zavázané oči, jinak byste nemohl blábolit takové nesmysly. A nevěřte povídačkám, že Asiaté včetně Indů nějak fandí USA. Je to naivní představa, po léta vytvářená právě Američany. Sami Tchajwanci si dělají legraci ze své výborně vycvičené a vyzbrojené armády, že totiž její velení sedí v Pentagonu. Američané jen závistivě hledí na to, jak si ruské přírodní bohatství rozdělují právě Asiaté. Právě to, že jsme v Evropě ztratili smysl pro realitu, způsobuje náš sešup.

P. Dvořák 8.7.2023 5:32

"Prachy jsou v Evropě . . . " To jako fakt?

Máte na mysli ty prachy, vyrobené ostrou tužkou, protože naše "bohatství" z velké části tvoří prodejci kebabu, cestovní kanceláře, resp. služby jako celek, pronájem starých a výstavba nových plechových skladů, dotace do všeho, nač si kdo vzpomene, (ne)výroba energie, ekologické aktivity, příliv inženýrů a doktorů z Afriky a Asie, (zatím jen) podpora jakési regionální války o hranice . . .

Jedna blbá loď s krabicí čipů, která nedopluje a jsme v ...... bruseli.

J. Majzlík 9.7.2023 22:59

R^

R. Langer 8.7.2023 6:12

Vzhledem ke zbohatnutí čínské společnosti jim stačí uspokojovat pouze jejich vlastní trh. Což se v poslední době děje v obrovském měřítku, a firmy v EU v Číně doslova ŽEBRAJÍ o dodávky, aby mohli VŮBEC NĚCO VYRÁBĚT.

To MY taháme za ten kratší konec provazu! :-/

P. Dvořák 8.7.2023 6:31

Ale my potřebujeme hóóódně dlouhý provaz!

Zkuste si krátký systematicky omotávat kolem krku.

R. Langer 9.7.2023 19:27

To není ten případ. To je případ záchranného lana. ;-)

P. Hák 8.7.2023 10:19

No, v Africe už je miliarda lidí. Pokud ta miliarda koupí každý rok o trošičku více čínského zboží, je to odbytiště velmi slušné.

Blbé je, že prachy Evrpopy a Severní Ameriky mají cenu mj. kvůli světové dominanci Západu, která ale taje. Číňané drželi jüan nízko uměle, aby podpořili vývoz. Co s tím udělá probíhající dedolarizace světové ekonomiky, je zajímavé téma na úvahu.

J. Novak 8.7.2023 2:53

Cinani pouzivaji mozek.

EU nikoliv.

R. Langer 8.7.2023 6:18

Čína pracuje usilovně na tom, aby se tam všichni měli tak, jak se měli v EU všichni před 30 lety.

EU usilovně pracuje na tom, aby se v ní všichni měli jako v té Číně před 30 lety.

Tož tak. :-(

P. Dvořák 8.7.2023 6:32

Dobrý ! ! ! ;-D ;-D ;-D

J. Jurax 8.7.2023 17:56

Výstižné!