6.6.2024 | Svátek má Norbert


Diskuse k článku

KLIMA: Evropa uvázla v chřtánu čínského draka

Dnes je Čína jako největší továrna světa současně největším exportérem s ambicí do několika let předstihnout USA a stát se nejmocnější ekonomikou na planetě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Chrastina 8.7.2023 10:28

Náramně potřebný článek, pane Smutný. Navíc je to obžaloba byrokratů v Bruselu, kteří vinou své tuposti nahrávají čínskému drakovi na smeč. Grýndýl je trapná sebevražda, vlastně ve skutečnosti vražda ekonomiky celého EU. Zelenému šílenství zmar!!

P. Rada 8.7.2023 11:01

"Náramně" demagogický je i tento Smutného článek. Klamné řečnění spočívá u S. v přehlížení faktů jak už jsem uvedl dnes v 5.18. Projděte si data o kumulativních imisí CO2 různých zemí a regionů.

L. Novák 8.7.2023 12:13

Táhni do prdele šašku prolhaný!!!Rv

R. Langer 9.7.2023 6:23

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš jako když Rudé právo tiskne! ;-€

P. Rada 8.7.2023 11:07

Putin by Smutnému nejspíše tleskal podobně jak Vy.

Popírat ÚDĚL, že dýcháte kyslík a jíte potraviny které obojí jsou produktem ZELENÉ fotosyntéza můžete a je to prostě - ale to je asi tak vše.

V něčem ale kousek pravdy máte, problém je už dnes totiž tak vážný, že bychom se bez fosilní energetiky sotva ihned obešly. Dřív či později ale neobnovitelné zdroje dojdou a nic lepšího k dispozici zatím nemáme.

P. Princ 8.7.2023 15:52

Máme.

Spalování fosilních uhlovodíků v energetice umíme nahradit pokročilejší metodou přeměny energie.

Naproti tomu ve zpracovatelském průmyslu a dopravě jsou fosilní uhlovodíky prozatím nenahraditelné. Proto si myslím, že spalovat je v elektrárnách není moudré. Zvlášť pokud máme k dispozici zdroj s podstatně vyšší hustotou energetického toku.

R. Langer 9.7.2023 6:24

Putin leda tak platí tebe a ty tvé prolhané Zelené bolševiky, soudruhu, tak raději drž hubu a krok. ;-€

I. Schlägel 8.7.2023 10:13

R^

P. Hák 8.7.2023 10:10

"Ještě před 30 lety se Západ díval na Čínu přezíravě hodně z patra jako na chudou zaostalou zemi."

Příznivci dnešní vlády se tak podle diskuzních příspěvků často na Čínu dívají i nyní. Co si myslí vláda, netuším, já ani netuším, zda si vůbec něco myslí.

"Po trpkých zkušenostech z nutnosti vymanit se z drtící náruče ruského medvěda jsme nyní stále hlouběji v ozubené tlamě čínského draka."

Jistě, nohy a tělo. Hlava je zanořena v útrobách koně amerického kovboje. To patrně brání výše zmíněným rozhlédnout se kolem.

P. Rada 8.7.2023 10:36

Věcný "pohled kolem" je spíše neradostný:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

Ještě dál kolem jsou pak jen nepřekročitelné vesmírné propasti.... a tak se stupidně smýšlejícím co rádi strkají hlavu do písku... zas není tolik co divit, že bývají zahleděni/zasněni směrem, kde se snad ještě něco snadno daří.

P. Hák 8.7.2023 11:13

S některými věcmi toho moc neuděláme (např. světové emise CO2), i kolektivní sebevražda evropského obyvatelstva by jen uvolnila zdroje ostatním, kteří se o přírodu bdou starat MÉNĚ než my. Ona ta ochrana přírody je dítkem evropského romantismu, jiné společnosti to tak moc nemají. Pokud ale chceme prosadit ochranu přírody ve světě, nesmíme zlikvidovat svoji pozici, svůj vliv. Prostě je třeba to vyvážit. Bohužel současná EU to bere ideologicky a nic vyvažovat nechce, pokud teda za "vyvažování" nepovažujeme export zbraní.

"zas není tolik co divit, že bývají zahleděni/zasněni směrem, kde se snad ještě něco snadno daří."

To nepochybně. Zavřít oči je pohodlné.

O. Vašíček 10.7.2023 10:05

Jinak řečeno. O přírodu se starají jen bohaté společnosti, které na to mají dostatek prostředků. Pokud se, z naší společnosti, stane chudá, tak i zde půjde ochrana přírody do "kopru". ;-)

R. Vacek 8.7.2023 8:06

Prostě na západě spotřebováváme to, co vybudovaly předchozí generace. Tím se lišíme od Číny.

F. Navrátil 8.7.2023 7:49

Čína ani Rusko nemohou za nesmyslná rozhodnutí degenerovaných evropských politiků. Brusel je mlýnek na maso, který i z těch nechutnějších ingrediencí semele zapatlanou fašírku.

V. Mokrý 8.7.2023 7:55

R^R^

J. Majzlík 8.7.2023 18:52

R^R^!

J. Roškota 8.7.2023 7:08

Před lety jsem v diskusi od Číňana slyšel argument, že Čína se prostě vrací tam, kde byla vždy. Do role světového ekonomického lídra.

Evropa měla vždy s Čínou problém, už od doby starověku toužila po zboží z Číny ale neměla Číně za to co nabídnout. Tak platila zlatem. Nakonec to byl i důvod opiové války v 19tém století.

Obecně si myslím, že by na tom nemuselo být nic špatně. Nakonec i Japonsko a Korea se dokázaly vypracovat na úroveň Západu, vymýtit hladomory a zapojit se do celosvětového Pax Americana. Problémem je, že Si Ťin Pching má i globální zájmy, kde se střetává s jinými zeměmi. A to není pro Čínu typické. Čína měla vždy tendenci se spíše uzavřít a přijímat tributy. Pro Čínu bylo vždy typické hledání win-win situace.

Co se týče energetické politiky, zdá se že Čína sice nepropadla dekarbonizační hysterii, ale jejich pokrok na poli ochrany životního prostředí je významný. Že máme jako lidstvo problém si uvědomují, jen ho nevidí v jediném parametru.

K instalované FVE potřebujeme stejnou kapacitu v JE nebo uhelné elektrárně. A to je to co se v Číně děje s výstavbou uhelných elektráren. Závratným tempem tam roste střední třída i mimo tradiční centra a ta potřebuje mnohem více energie než rolník pěstující rýži na pokraji hladu. To půjde jen těžko zastavit.

Jestli se Země vyrovná se zvyšující se koncentrací CO2 netuším. Nezbývá nám než doufat že klimalarmisté nemají pravdu a máme více času než se dnes zdá a budeme schopni přestat nesmyslně pálit fosilní suroviny a nalézt technologie, které nám umožní další rozvoj globální civilizace. A na tom musíme s Čínou spolupracovat a ne žárlivě sledovat každý jejich úspěch. Zaslouží si náš respekt.

P. Princ 8.7.2023 11:14

Rozumné, věcné, bez emocí. Z návštěvy Číny (2019) mám podobnou zkušenost.

T. Novy 8.7.2023 14:44

Pánové, jste romantici, ale jeden rozhovor nebo pár návštěv z nikoho experta na Čínu neudělá.

Pro pochopení Číny je nutno tam strávit několik let a studovat, jak věci a lidé opravdu fungují a ne, co vám o tom povídají nebo ukazují.

Číňané pochopili, kdo jsme a co chceme vidět a slyšet, obráceně to pořád nefunguje.

F. Kusák 8.7.2023 6:45

No a co. Zase skončí jedna civilizace a bude nahrazena jinou. To není jen úpadek evropského průmyslu, ale postupný rozklad společnosti, což je snad ještě horší. Neúcta k faktickým autoritám, rozpad školství a vědy, potíže v péči o přestárlé a úpadek zdravotnictví. Že ne, tak si zkuste najít praktického doktora, zubaře nebo optika. A k tomu neskutečná byrokratizace státního aparátu, navzdory nástupu elektronizace a AI. Přidám ještě migraci, úpadek morálky a devastující válečné konflikty v Evropě, jako kdyby toho bylo málo. Že nastane nějaký zázrak a Evropa se znovu vrátí k prosperitě a k životní úrovni, na kterou byla zvyklá, věří snad jen magor. Ale i pád má svůj konec, jen se toho My tady na NP už nedožijeme. Což je snad jen dobře. Ale i s tímto vědomím se dá žít i docela šťastný život.

V. Mokrý 8.7.2023 7:03

!R^

V. Mokrý 8.7.2023 7:04

Mnozí zde, v těch blbejch letech žili šťastný život.

J. Roškota 8.7.2023 7:15

Tuším že v knize "Povaha Změny" je kapitola vypočítávající neskutečné krize, kterými v historii prošla společnost Velké Británie. Přesto se mi nezdá Británie nijak zvláště v rozkladu, rozhodně ne více než kdykoli předtím. Více si věřme.

F. Kusák 8.7.2023 7:27

Jenže ta víra ve vlastní schopnosti musí mít také nějaký reálný základ. Jinak je to nesmysl. A že by Velká Británie mířila k větší prosperitě a spokojenosti svých občanů, tak to se nezlobte, to opravdu nevidím. Možná tak v iluzi, třeba při volbě nového krále. Jenže v našem civilizačním okruhu se spíše říká: "Goldene Zeit kehrt nicht zurück"

J. Lukavsky 10.7.2023 13:18

Již staří Římané rozlišovali dobu zlatou - nejstarší, dobu bonzovou - starší a dobu železnou - současnou. Ale jsou to iluze, na špatné zapomínáme a zbydou hezké vzpomínky, jako na vojnu nebo školu... nevrzaly nám kolena a děvčátka se smála! J.L. end

P. Hák 8.7.2023 10:15

Británie jako impérium se už rozložila. To by ještě tak nevadilo, pokud by se nerozkládala společnost zenvniř.

Britské ostrovy tu samozřejmě budou dál a lidé na nich budou také žít, ale už to nebude Británie v tom smyslu, jak to chápeme.

P. Hák 8.7.2023 10:12

Bohužel máte pravdu, až na jednu věc - my o něco mladší na NP se toho zřejmě dožijeme, jen budeme hodně staří.

O. Vašíček 10.7.2023 10:14

Ale ono to není tak katastrofické. Viz pád Říma. Kde jsou ti barbaři, kteří dobyli Řím? No dnes jsou to římani. :-)

Stejně tak to bude i u nás. (A v podstatě to už probíhá.) Nejprve vstupuje Čína do společných podniků a investic. Pak ty investice zde dělá sama a zakládá své podniky.

Zatím se domlouváme anglicky. Ale od určité úrovně bude výhodnější se učit čínsky, aby jsme svým zaměstnavatelům lépe rozuměli. ;-)

R. Langer 8.7.2023 6:09

Jestli to chcete slyšet úplně po lopatě, tak celá slavná EU bez Číny NEUMÍ VYROBIT ANI BUDÍK.

Safra, kde já jsem to už jenom slyšel... 8-o

V. Mokrý 8.7.2023 7:05

:-)