29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

KLIMA: EU zakazuje stavět klasické rodinné domy od roku 2030

Vzpomínáte na rok 1989, jak se cinkalo klíči, abychom byli jako na Západě? A jeden z nejsilnějších argumentů byla bezesporu DOSTUPNOST BYDLENÍ. Pokud v nynější těžké době občané doufali v rozumnější přístup ze strany evropských elit k plnění ambiciózních klimatických cílů, šeredně se mýlili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Strakoš 2.11.2022 5:52

Netrolíte zase trošku?

Můžete, pls, dát citaci, kde autor tvrdí, že je tepelné čerpadlo bezemisní? Nějak jsem to v článku přehlédl.

A autor očividně neobhajuje marketingové řeči o bezemisnosti zdrojů, které jsou jen skrýváním problémů pod koberec - koneckonců to je námětem celého článku.

M. Šejna 2.11.2022 7:16

Nejste slepý zase trošku?

Cituji autora: Zbytek (leckde udávají 65%) mají obstarat v bezemisních domech obnovitelné zdroje, tj. tepelná čerpadla, dálkové vytápění (např.výroba tepla z biomasy).

Zbytkem autor myslí to, co nezvládne fotovoltaika.

J. Strakoš 2.11.2022 7:58

A stále v té citaci nevidím, kde se uvádí, že čerpadlo je bezemisní.

Autor to označuje jako obnovitelný zdroj (o čemž lze polemizovat), ale nikoliv bezemisní. Stejně tak není autorem označováno jako bezemisní dálkové vytápění.

M. Šejna 2.11.2022 8:08

Jo aha.

Takže váš problém je v pochopení významu slov "bezemisní" a "obnovitelný".

Tak to máte dost blbý, protože jakýkoli zdroj energie vytváří emise. I ta fotovoltaika.

Dřevo je například považováno za bezemisní obnovitelný zdroj.

J. Strakoš 2.11.2022 8:39

Vytýkáte autorovi, že považuje čerpadlo za bezemisní zdroj. Ale tohle autor netvrdí. Píše, že zbytek vytápění /energie budou zajišťovat obnovitelné zdroje, jakými jsou například tep. čerpadlo. To opravdu neříká, že čerpadlo je bezemisní.

Pokud by jste autorovi vytknul, že čerpadlo považuje za obnovitelný zdroj, budu s Vámi souhlasit, protože toto skutečně napsal.

A to, že někdo definuje bezemisní dům tak, že počítá se zdroji energie zvenku je smutná propaganda, ale nedělá to očividně autor.

M. Šejna 2.11.2022 9:24

Evidentně nechápete, o čem autor píše.

Autor správné kritizuje tento "nezemisní nápad EU". Ten má spočívat ve využití fotovoltaiky a zbytek mají zajistit další obnovitelné zdroje včetně tepelných čerpadel.

Obnovitelný zdroj je automaticky bezemisní, protože pokud se při jeho spalování vytvářejí emise CO2, tak se při následném vytváření (obnovení) tohoto energetického zdroje ty emise zas pohltí zpět.

Bezemisní dům bude dle EU produkovat emise také, ale jen ze zdrojů obnovitelných, tedy takových, které ty emise zas pohltí zpět (jakákoli biomasa včetně dřeva).

Povazuji to sice za utopii, ale z hlediska teorie je jakýkoli obnovitelný zdroj bezemisní.

P. Sura 2.11.2022 10:33

A krom toho je tepelné čerpadlo (až na tu spotřebu elektřiny pro běh) obnovitelný zdroj, protože ten tepelně-tlakový cyklus, co tam probíhá je vratný. Horší je to s biomasou, která se sice taky "obnovuje", ale rychlostí cca 525600 krát nižsí rychlostí než když hoří.

J. Pokoutný 2.11.2022 8:51

"Zbytek (leckde udávají 65%) mají obstarat v bezemisních domech obnovitelné zdroje, tj. tepelná čerpadla, dálkové vytápění (např.výroba tepla z biomasy)."

Je evidentně pod vaši rozlišovací, resp. tžntelektuální schopnost rozeznat, kde autor cituje (zřejmě onu směrnici či článek z Echo24, uvedený v citaci), a kdy předkládá vlastní myšlenky. Ale co čekat od Radova spolubojovníka, že?

M. Šejna 2.11.2022 9:13

Jo aha,

takže autor podle trolla Pokoutného zřejmě cituje, ale Pokoutný to neví jistě. Takže mu připomenu, že pokud někdo cituje, tak to má jasné uvest buďto úvozovkama, nebo slovem cituji.

Ale co čekat od trolla Pokoutného, který je tak natvrdlej, že mě považuje za Radova spolubojovníka. ;-D