30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

KLIMA: Environmentalismus ožebračuje a zabíjí

Prudké zvýšení cen energií po vypuknutí války na Ukrajině a především „zelená“ energetická politika, která učinila Evropu v posledních 20 letech závislou na ruském zemním plynu, přinutily stovky milionů Evropanů ke snižování spotřeby energií, zejména v této topné sezóně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Diviš 20.2.2023 12:00

A že to souvisí, to jste nepostřehl ...

P. Diviš 20.2.2023 12:00

Že tomu EU dlouho bránila konec konců, překážky vytváří i nyní. Přečtěte si pořádně podmínky té taxonomie.

Příliš byrokracie, příliš ideologie (zelené a woke), příliš příkaznictví, to je současná EU.

V. Braun 20.2.2023 11:43

Dočetl jsem o kousek dál a jen našel další důkaz demagogie autora, v odkazu jak dle něj EU bránila jaderné energetice najdete článek o Německu a Rakousku. Dále se tam píše, že 11 států prosadilo zařazení JE do zelené taxonomie jim navzdory. Takže EU tam jádro zařadila, byť Německo bylo proti. Co tedy autor EU vlastně v tomto případě vyčítá? Těžko říci, hlavně ovšem "že za všechno může EU".

K. Tomek 20.2.2023 11:29

Dobrý den.

a) povolení není věcí Rosatomu

b) povolení v PakšII dostal v srpnu a připravuje se betonáž

c) Rosatom staví v Rusku, Egyptě, Indii, Číně ... . Viz: https://www.osel.cz/12731-jaderna-energetika-v-roce-2022-poznamenana-invazi-ruska-na-ukrajinu.html

D. Mach 20.2.2023 11:25

Ano, píšou tam, že povolení stále nemají a na tom se od roku 2021, ze kdy je ten článek, nic nezměnilo. No a zapomněl jsem, že stihli vybudovat kadibudky. Stav je samozřejmě takový, že čím míň toho postaví, tím méně utratí a tím menší budou ztráty maďarského státu. Prozatím nový maďarský ministr energetiky ohlásil posun dokončení stavby na rok 2032, tedy o dva roky později, než byl poslední stanovený termín.

D. Mach 20.2.2023 11:18

Ptal jste se mě, jak bych si to představoval. Na to jsem vám odpověděl. Nákupy strategických surovin může vláda realizovat prakticky asi jen přes ČEZ, jinak by na to musela vytvořit zákon. Ti rozhodující podnikatelé, kteří nechápou pojem diverzifikace zdrojů, jsou snad jasní : Innogy, Škoda, Hyunday, ...

A že si myslíte, že tato vláda je neschopná, to je mi naprosto jedno. je to po dlouhé době vláda, která chce něco vyřešit a nesnaží se pouze uplácet své voliče, jako to dělali dvě předešlé vlády, přičemž to byl třeba předseda vlády Babiš, který se nenamáhal prodloužit smlouvu na dodávky plynu s Norskem. To bohužel předvedl jedno z mnoha svých stupidních rozhodnutí.

V. Braun 20.2.2023 10:37

Asi tak, Rusové jsou ve vlastním jaderném ostrovu JE velmi dobří, škoda jen, že je to státní firma státu s prohnilým vedením a velmocenskými ambicemi, což činí Rosatom naprosto nepřípustným. Je třeba více investovat do rozvoje západních technologií a překonat negativní vnímání JE veřejností, zejména ve státech jako je Německo a pod.

V. Braun 20.2.2023 10:31

Autor ze studie cituje co se mu hodí a co se mu nehodí si nahradí svými smyšlenkami, viz věta "Tato tragédie je přímým důsledkem politiky zelené energie, která se v Evropě prosazuje posledních 20 let." zatímco studie má nadpis "Russia is using energy as a weapon" tedy "Rusko používá energii jako zbraň".

R. Langer 20.2.2023 10:20

https://oenergetice.cz/nazory/realita-projektu-vystavby-jaderne-elektrarny-paks-ii

P. Diviš 20.2.2023 10:20

Konzumujete klidně 1/100 současné běžné spotřeby, ale nechtějte to po jiných.

R. Langer 20.2.2023 10:16

To je ten rozdíl mezi ekologem, a ekologistou. ;-)

R. Langer 20.2.2023 10:16

Aha, takže se NIC NEZLEVNILO. Dejte vědět, až to bude vidět na těch složenkách. :-P

R. Langer 20.2.2023 10:14

Tak určitě... ;-D

V které bolševické svodce z Brusele to psali, soudruhu? ;-D

R. Langer 20.2.2023 10:13

No, potom ale nevím, v čí prdeli máte hlavu vy. :-P

R. Langer 20.2.2023 10:11

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš jako když Rudé právo tiskne! ;-€

K. Novák 20.2.2023 10:04

Slabší kusy odpadají a karavana jde dál!!R^EU

V. Povolný 20.2.2023 9:49

Nejsem si jist, jestli jde seriózně kvantifikovat, jak ovlivní nižší teploty v zimě úmrtnost. Za evidentní ale pokládám, že cesta kterou se Evropa vydala, nepřinese nic dobrého. Obzvlášť pro takové země jako je ČR, malá průmyslová země, nacházející se ve stavu německé kolonie.

Z jiného soudku - ekologie je seriózní vědecká disciplina, zabývající se vztahem organismů a jejich životního prostředí. Samozřejmě nemám na mysli politickou ekologii, tedy ekologii "povýšenou" na politickou ideologii. Nazývat Timmermanse ekologem je urážka všech, kteří se ekologií seriózně zabývají.

F. Kusák 20.2.2023 9:37

Ale to jsou jen obecně vyslovované závěry. Znovu se ptám, kteří podnikatelé v rozhodujících odvětvích ekonomiky, a která vláda. Nezlobte se, ale tato toho není schopna, bohužel. Nesedí v ní ani jeden, který by si v plném rozsahu uvědomoval, co všechno je ve hře. Proto to tápání a dlouhé reakce. Kdybyste takto řešil problém někde ve výrobě, skončil byste velmi rychle buď Vy nebo ta výroba. To se prostě nedá "vysedět".

F. Navrátil 20.2.2023 9:33

Pane Církvo, vypouštět páru z přetopeného kotle emocí není argumentem. Jistě jste si všiml otázky na závěr. Byla míněna tak, že Evropa by měla přehodnotit svůj záporný postoj k jaderné energii a umožnit vznik stejného jaderného konsorcia, které by bylo schopno všeho, co dnes ve světe představuje Rosatom. Technologicky i investičně na to má. Byl by to velký a náročný krok. Ale představuje, na rozdíl od nadávání na Rusko, Rosatom a každého, kdo respektuje holá fakta, řešení. Doporučuji vám přátelsky zabývat se realitou místo pořádání PŠM (politické školení mužstva).

D. Mach 20.2.2023 9:30

Rosatom v současné době něco buduje jen na papíře. Konkrétně v případě maďarského Pakse od podpisu smlouvy v roce 2014 stále nemá povolení a nestaví.

F. Kusák 20.2.2023 9:29

Já si nic uvědomovat nemusím, já to vím. To špatné poselství ať vnímají lidé, kteří něco tvrdí, aniž si uvědomují, co všechno to obnáší. Já jsem technicky a ekonomicky nejen vzdělán, ale celý můj praktický život souvisel s reálnou ekonomikou. Moc dobře vím, o čem mluvím a píšu.

D. Mach 20.2.2023 9:28

Jsme ve stavu, kdy řada podnikatelů vůbec nepřemýšlí o diverzifikaci zdrojů a dodavatelů. Proto tu panovala závislost na rusských zdrojích z důvodu nízké ceny. Proto mají automobilky problém s dodávkami čipů a podobných případů se dá najít řada. Proto bude muset na diverzifikaci strategických zdrojů dohlížet vláda. V tomto ohledu trh selhává. Když nebudou nová auta, to žádná velká tragédie není.

M. Boháček 20.2.2023 9:27

Vy ste ale klávesnicovo odvážny primitív. Rv

F. Kusák 20.2.2023 9:25

Neměl byste ovšem věci zjednodušovat, třeba tím, že srovnáváte nesrovnatelné. Např. kolik lidí v minulosti, třeba ve středověku (což je z historického hlediska vlastně nedávno), živila naše matička Země. Nebo jaká byla kvalita života dvou třetin tehdejší společnosti a kolik let se dožívali lidé. A pak, k rozvoji společnosti se vždy využívala energie, to bez ní nejde, a tak se jejich zdroje nacházely hlavně ve svalech otrocky pracujících zvířat i lidí. To vše máme za sebou. Já ovšem po takovém světě netoužím a každé srovnávání je nebezpečné. To nemá s ochranou klimatu a s enviromentálním chováním nic společného. Že jako živočišný druh máme v genech něco sebezničujícího je také pravda. A pak, vždy je něco za něco, každý výnos má své náklady a nic se v přírodě neděje se stoprocentní účinností. To Vám jako člověku s technickým vzděláním nemusím připomínat.

F. Kusák 20.2.2023 9:07

No to je dobrá poznámka pane Wágnere, díky za ní. Ale Poláky smíme chválit je pro jejich pochopitelnou nenávist k Rusům. Tady ovšem ne. Co kdybychom to chtěli po Fialovi.

P. Rada 20.2.2023 9:05

Autor může mít svým způsobem kus pravdy. "Šílené" mi totiž už přijde konzumovat ve společenském průměru dneška více jak stonásobek toho, s čím vyžili naši prapředci a v takovéto obecné situaci si stěžovat na momentální ožebračování až zabíjení.

Ožebračování až zabíjení od kapitálu ale přesto systémově a bezprostředně nastat může. To např. v případě závislých uštvancům od všude-přítomné vlezlé reklamy..., kteří se posléze pro dluhy v zimě/v létě... ocitnou bez své dávky drogy i bez domova...

Antropogenně navozený růst dynamiky podnebí ("KLIMA") pak může na živých dokonat konzumní dílo. Neživému kapitálu se ale přesto může dál a dál dařit růst a dál roztáčet vše-ožebračující reklamní kolotoče.

Takovýchto taky-produktů dnešní společnosti proto opravdu může být v celé Evropě i daleko více než autor uvádí. Problém konzumního marasmu přitom lze popsat i ve smyslu vztahu člověka k prostředí - tedy eneviromentálně. Enviromentalismus - coby politicky štvavý derivát kapitálu - pak cekově předvádí autor.

Na druhou stranu rozumě uvažující dnes už žijí v adekvátně zateplených až pasivních domech a tak se jich fluktuace cen energií i teplot ve vnějším prostedí nejspíše sice dotýkají ale spíše nepřímo přes ceny potravin, služeb a výlevy vykolejenách lidiček jako G.D.

S. Dedic 20.2.2023 9:03

Ti co rikaji 'mimoradne narocna energetika', by si meli v prve rade uvedomit v porovnani s CIM narocna. V porovnani se Zapadni Evropou, ktera jiz uspesne vytesnila vetsinu prumyslove vyroby ... k nam a do Ciny, v zajmu ekoaktivismu ? Nebo v porovnani s TOTOZNOU vyrobou jinde ve vyspelem svete ?

Vetsinou to byva to prvni. V takovem pripade ... sociolog, poradce evropskych dotaci, kulturni antrolopolog, muzikolog, ba ani profesor francouzske literatury vam, vazeni, zubni kartacek, toaletak, chytrofoun, (elektro)auto, papir, nadobi, nezbytke prekurzory a vstupy pro farmaceuticky prumysl ... nevyrobi. Uvedomte si, ze ekonomika "zalozena na sluzbach" je v podstate pokrytectvi, kdy vyrobu odsuneme pryc a tvarime se, ze jsme "eko" - pritom jen pridavame znecisteni z dopravy.

F. Kusák 20.2.2023 9:03

Víte Rosatom je opravdu velevýznamný hráč v této branži. A výsledky má, ne že ne. Tady nějaké emoce nemají smysl, i když si ovšem nedovedu představit, že by výstavba nových JE byla svěřena za současné situace Rusům. Západní země by se měly chytit za nos, že nechaly dojít situace v oblasti výzkumu, vývoje a výstavby jaderných elektráren tak daleko. Všichni známe jakým martýriem si prochází Westinghouse Electric nebo EDF. Korejští dodavatelé nepostavili doma už dlouho žádnou jaderku a jejich další existence je právě závislá na exportu. Západ, díky svým chybným rozhodnutím, má tedy co dohánět. Jenže názory veřejnosti a odpor k jádru se mění jen pomalu, jestli vůbec. Takže jak dál?

M. Hoblík 20.2.2023 8:55

Zemřeme rádi a v hojném počtu. Plyn ani naftu si od Rusa nevezmeme, ať si ji raději kupuje Čína!

P. Pepax 20.2.2023 8:51

R^ je to jako mlčení jehńátek.