17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

KLIMA: Environmentalismus ožebračuje a zabíjí

Prudké zvýšení cen energií po vypuknutí války na Ukrajině a především „zelená“ energetická politika, která učinila Evropu v posledních 20 letech závislou na ruském zemním plynu, přinutily stovky milionů Evropanů ke snižování spotřeby energií, zejména v této topné sezóně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Mach 20.2.2023 11:18

Ptal jste se mě, jak bych si to představoval. Na to jsem vám odpověděl. Nákupy strategických surovin může vláda realizovat prakticky asi jen přes ČEZ, jinak by na to musela vytvořit zákon. Ti rozhodující podnikatelé, kteří nechápou pojem diverzifikace zdrojů, jsou snad jasní : Innogy, Škoda, Hyunday, ...

A že si myslíte, že tato vláda je neschopná, to je mi naprosto jedno. je to po dlouhé době vláda, která chce něco vyřešit a nesnaží se pouze uplácet své voliče, jako to dělali dvě předešlé vlády, přičemž to byl třeba předseda vlády Babiš, který se nenamáhal prodloužit smlouvu na dodávky plynu s Norskem. To bohužel předvedl jedno z mnoha svých stupidních rozhodnutí.

V. Novak 20.2.2023 13:16

Co chce tahle vláda vyřešit a jak s to projevuje? Tím, že hodlá okrást důchodce, s čímž nejspíš narazí u ÚS?

A. Teply 20.2.2023 15:31

Babiš nemohl prodlužovat smlouvu u plynárenství, které už dávno před tím Zeman prodal.

A že Fialova vláda nedělá nic pro české občany - to máte naprostou pravdu.

Naopak se pilně zaobírá rektoskopií USA, EK a Ukrajiny.

Z. Lapil 20.2.2023 17:15

Ti podnikatelé mají základní zájem: nejnižší nabídku. Pokud někdo/něco do "běžného provozu" vrazí vidle, ať cenou, ať nedostatkem (děravý ropovod; sankce) či přebytkem (nové naleziště), nezbývá podnikateli než zareagovat. Například Innogy, majíc (TA Innogy? Nemám ponětí) dlouhodobé smlouvy s dodavateli, dokázala náraz ustát a zkasírovat odběratele (koho jiného; nebude prodávat za méně, než kupuje), Bohemian Energy tenhle nárazník neměla a zkrachovala (bodejť by ne; nebude prodávat za méně, než kupuje).

Jediné, co stát dokáže, ať předepsanou cenou jako v Maďarsku, ať zastropováním cen jako všude(?) jinde, je vnést do toho zmatek, takže nikdo neví, kolik co stojí.

Platí nejen pro suroviny, ale i pro jakoukoliv výrobu.

Těší mě, že aspoň někdo nenasazuje psí hlavu primárně (Fialově) vládě. Vláda jako fenomén prostě nevidí dál, než několik málo let, protože dříve či později vyhraje opozice, a proto dost dobře nemůže řídit hospodářství zvíci státu. Může a musí dbát o dlouhodobě stabilní podmínky.

Z. Lapil 20.2.2023 16:59

Pozor - ŽÁDNÁ vláda není schopna řídit podnik a už vůbec ne pouze diverzifikaci jeho dodavatelů. Z principu, ne z hlouposti či chytrosti jejích členů.

Nějak se teď honem nedokážu zbavit představy předvolební kampaně, kde strana A slibuje zákon přikazující nejméně tři subdodavatele jisté věci, zatímco strana B považuje za minimum 50%, ale neptejte se jich, čeho.

Od toho je přece trh a jestliže má někdo skoromonopol (Čína na čipy; prudce zjednodušeno), pak to znamená jediné: NĚKDO vymýšlí, jak vyrábět něco podobného, lépe nebo aspoň levněji, a přiživit se tak na výdělku. Jenže když mu stát přikáže živit výrobu energií z OZE, nebo platit zaměstnancům několikrát víc než konkurence (ano, narážím na minimální mzdu) nebo mu zkasíruje polovinu výdělku na daních, a nebo mu neumožní koupit si pozemek (zelení, NIMBY a vůbec), tak to ten někdo ekonomicky vzdá dřív, než něco technicky vymýšlet aspoň začne.

Kurnikšopa - z kolika na kolik litrů za kilometr spadla spotřeba aut daleko dřív, než někdo začal uvažovat o regulaci?

J. Jurax 20.2.2023 13:44

No, speciálně u těch čipů je diverzifikace obtížná. Moc evropských výrobců už nezůstalo ...

Nakonec otevřete skříň svého počítače a podívejte se, na kterých komponentách NENÍ napsáno Made in Taiwan, China, PRC, South Korea, eventuálně snad ještě i Japan.

O. Istvanfy 20.2.2023 22:08

Ktosi kdesi povedal asi toto: Počas kovidovej krízy výroba automobilov strmo poklesla a tak automobilky nekompromisne povedali výrobcom čipov že nemajú záujem. Tak sa výrobcovia čipov preorientovali. Osobne si myslím, že vrátiť sa k výrobe čipov pre automobilky nie je žiaden problém ale načo sa viazať na nespoľahlivého partnera.

V. Novak 20.2.2023 17:15

Který podnikatel bude dobrovolně platit výrazně vyšší cenu za energie (suroviny, pracovní sílu,...) než konkurence, čímž se sám oddělá?

Jen blbec mašího formátu...

O. Istvanfy 20.2.2023 21:57

Ak ste to mysleli tak, že diverzifikácia ja dosť drahý špás tak súhlasím.

F. Navrátil 20.2.2023 7:54

Evropa vyhlásila sankce na ruský plyn a přemýšlí o rozšíření jaderné energetiky. Rosatom, který v současnosti buduje po celém světě na tři desítky jaderných bloků, je přitom jedinou světovou firmou, která je schopna jadernou elektrárnu vyprojektovat, postavit, uvést do provozu, zásobovat palivem a odebírat k recyklaci a uskladnění vyhořelé palivo. Co s tím?

V. Církva 20.2.2023 8:12

Rosatom si strč do zadku hned jak z toho Putinova vylezeš!

I technicky obstojné (no, víme jak skvělá byla ruská vakcína na Covid19 se neodstřiženými škodlivými hroty) řešení od nespolehlivého, neseriozního partnera, a především jednostranná závislost na jednom zdroji energií je sebevražda!

Ruské firmy, natož ruská vláda byli vždycky nespolehliví partneři. Mám s tím minimálně dvě zkušenosti, naprosté nerespektování smluv které je v Evropě nemožné.

Už Sacharov říkal, budujte jaderné elektrárny, aby jste byli NEZÁVISLÍ NA RUSKU. A ten Rusko znal. Pochybuji, že by tím myslel, Rusko vám postaví jaderné elektrárny!

Kdybys neměl v hlavě místo rozumu Rusko tak článek mimo jiné kritizuje závislost na ruských energiích!

F. Kusák 20.2.2023 9:03

Víte Rosatom je opravdu velevýznamný hráč v této branži. A výsledky má, ne že ne. Tady nějaké emoce nemají smysl, i když si ovšem nedovedu představit, že by výstavba nových JE byla svěřena za současné situace Rusům. Západní země by se měly chytit za nos, že nechaly dojít situace v oblasti výzkumu, vývoje a výstavby jaderných elektráren tak daleko. Všichni známe jakým martýriem si prochází Westinghouse Electric nebo EDF. Korejští dodavatelé nepostavili doma už dlouho žádnou jaderku a jejich další existence je právě závislá na exportu. Západ, díky svým chybným rozhodnutím, má tedy co dohánět. Jenže názory veřejnosti a odpor k jádru se mění jen pomalu, jestli vůbec. Takže jak dál?

V. Braun 20.2.2023 10:37

Asi tak, Rusové jsou ve vlastním jaderném ostrovu JE velmi dobří, škoda jen, že je to státní firma státu s prohnilým vedením a velmocenskými ambicemi, což činí Rosatom naprosto nepřípustným. Je třeba více investovat do rozvoje západních technologií a překonat negativní vnímání JE veřejností, zejména ve státech jako je Německo a pod.

F. Navrátil 20.2.2023 9:33

Pane Církvo, vypouštět páru z přetopeného kotle emocí není argumentem. Jistě jste si všiml otázky na závěr. Byla míněna tak, že Evropa by měla přehodnotit svůj záporný postoj k jaderné energii a umožnit vznik stejného jaderného konsorcia, které by bylo schopno všeho, co dnes ve světe představuje Rosatom. Technologicky i investičně na to má. Byl by to velký a náročný krok. Ale představuje, na rozdíl od nadávání na Rusko, Rosatom a každého, kdo respektuje holá fakta, řešení. Doporučuji vám přátelsky zabývat se realitou místo pořádání PŠM (politické školení mužstva).

R. Langer 20.2.2023 10:13

No, potom ale nevím, v čí prdeli máte hlavu vy. :-P

V. Novak 20.2.2023 13:15

Starejte se o svůj zadek a o ten, do kterého jste zalezlý vy, Církvo.

Bez ohledu na vaše blbé žvásty je Rosatom největší světový dodavatel jaderných technologií i jaderného paliva. Dokonce i odběratel "vyhořelého". A to nejen největší - ale i stále rostoucí dodavatel. Navíc pravděpodobně jediný, který dokáže dodat jaderný blok v kvalitě, čase a za peníze, na nichž se s odběratelem dohodl. A to platí už nejméně deset let.

Proto má Rosatom asi 35 zakázek na jaderné bloky v celém světě v různých stádiích rozpracovanosti, ale budovaných podle plánu. Od prvního kopnutí do připojení 1. bloku JE Astravec do sítě mu to trvalo 7 let.

Rosatom je také v čele vývoje reaktorů s rychlými neutrony chlazených roztavenými kovy a paliva pro ně. A je jediný, jehož JE s MMR fungují v reálných (a zatraceně tvrdých!) podmínkách a dodávají komerčně elektřinu i teplo. A staví se 4 další takové JE.

O nespolehlivosti ruských firem si blábolte jak chcete. Svět vás jaksi neposlouchá.

J. Lukavsky 21.2.2023 13:19

"jediný, který dokáže dodat jaderný blok v kvalitě, čase a za peníze, na nichž se s odběratelem dohodl." jak se prokázalo v případě Finska že? Cosi jiného jsem četl někde.... Inu u takovéto zakázky není jediné kritérium cena či velikost firmy. A opravdu věříte, že všechny francouzské reaktory (nejen tam) postavil Rosatom? Jinak souhlas, že Evropa by se měla napřít na vybudování svého A průmyslu. Jak vidíme na stavbě terminálů pro plyn z USA to může jít bistro, bistro... .J.L. end

Z. Lapil 20.2.2023 8:18

Nepředpokládám, že byste byl tak hloupý, abyste opravdu věřil, že Rosatom je jediný. V takovém případě ovšem létě.

Je mi líto.

V. Novak 20.2.2023 13:52

Není jediný, je nejlepší. A jediný, který je schopný dodat v dohodnutém termínu, v dohodnuté ceně a v dohodnuté kvalitě. Což rozhodně neplatí pro Westinghouse ani pro Areva/EdF.

Není mi líto.

D. Mach 20.2.2023 9:30

Rosatom v současné době něco buduje jen na papíře. Konkrétně v případě maďarského Pakse od podpisu smlouvy v roce 2014 stále nemá povolení a nestaví.

R. Langer 20.2.2023 10:14

Tak určitě... ;-D

V které bolševické svodce z Brusele to psali, soudruhu? ;-D

R. Langer 20.2.2023 10:20

https://oenergetice.cz/nazory/realita-projektu-vystavby-jaderne-elektrarny-paks-ii

D. Mach 20.2.2023 11:25

Ano, píšou tam, že povolení stále nemají a na tom se od roku 2021, ze kdy je ten článek, nic nezměnilo. No a zapomněl jsem, že stihli vybudovat kadibudky. Stav je samozřejmě takový, že čím míň toho postaví, tím méně utratí a tím menší budou ztráty maďarského státu. Prozatím nový maďarský ministr energetiky ohlásil posun dokončení stavby na rok 2032, tedy o dva roky později, než byl poslední stanovený termín.

K. Tomek 20.2.2023 11:29

Dobrý den.

a) povolení není věcí Rosatomu

b) povolení v PakšII dostal v srpnu a připravuje se betonáž

c) Rosatom staví v Rusku, Egyptě, Indii, Číně ... . Viz: https://www.osel.cz/12731-jaderna-energetika-v-roce-2022-poznamenana-invazi-ruska-na-ukrajinu.html

V. Novak 20.2.2023 14:10

b) před tím ovšem musí vykopat 6 m hlubokou jámu pro základovou desku jaderného ostrova, tu jámu vyplnit armaturou a pak se může betonovat. plánuje se na příští rok.

V. Novak 20.2.2023 14:00

Lžete Machu.

Ledaže byste byl tak blbý, že byste si "myslel", že tvrdíte pravdu...

K. Wágner 20.2.2023 7:52

V nejnovějším rozhovoru se Kaczyński věnuje levicovému "ideologickému šílenství" v Evropě, které má za cíl omezovat svobodu lidí. "Jsme pro svobodu, nechceme umělá omezení ve jménu nějaké ideologie. Poláci od nás nikdy neuslyší, že mají omezit konzumaci masa, pití mléka, že jsou povinni vyměnit auto za elektrické," řekl šéf PiS. S odkazem na již dřívější návrhy skupiny 96 světových měst C40 Cities, která bojuje proti tzv. klimatické krizi, upozornil, že „tyto projekty ukazují, že každý by mohl sníst maximálně 16 kg masa ročně“ a že to je méně než za stanného práva v Polsku v 80. letech. Na přídělové lístky za "(generála Wojciecha) Jaruzelského bylo 2,5 kg za měsíc nebo 30 kg za rok," upozornil.

https://echo24.cz/a/HJNfR/zpravy-svet-kaczynski-nemecko-bismark-biden-pomoc-ukrajina

P. Pepax 20.2.2023 8:23

Tak mě napadá že by těch 96 měst, které jsou plně závislé na zemědělské produkci z mimoměstských oblastí šlo odpojit od zásobování potravinami a tím podpořit jejich hrdinný boj.

F. Kusák 20.2.2023 9:07

No to je dobrá poznámka pane Wágnere, díky za ní. Ale Poláky smíme chválit je pro jejich pochopitelnou nenávist k Rusům. Tady ovšem ne. Co kdybychom to chtěli po Fialovi.

D. Rajninec 20.2.2023 6:31

Neuveriteľné !

Už naši dedovia a prapradedovia vedeli že na jar sa viac umiera , preto hovorili , že Marec poberaj sa starec! Tak nechápem , že prečo zase granty , dotácie na výskum vynálezu našich dedov .