30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

KLIMA: Environmentalismus ožebračuje a zabíjí

Prudké zvýšení cen energií po vypuknutí války na Ukrajině a především „zelená“ energetická politika, která učinila Evropu v posledních 20 letech závislou na ruském zemním plynu, přinutily stovky milionů Evropanů ke snižování spotřeby energií, zejména v této topné sezóně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novak 20.2.2023 14:53

Plyn se do zásobníků buď vtláčí (obvykle duben-září) nebo se čerpá (obvykle říjen-březen). Nerumpluje se s ním sem-tam. To by běžnému zásobníku, což je obvykle vyčerpané ložisku plynu nebo ropy, tedy porézní hornina mezi vhodně přírodou vytvarovanými nepropustnými vrstvami, nedělalo dobře. Zásobníky typu Kaverna Příbram jsou řádově méně kapacitní.

V. Novak 20.2.2023 14:10

b) před tím ovšem musí vykopat 6 m hlubokou jámu pro základovou desku jaderného ostrova, tu jámu vyplnit armaturou a pak se může betonovat. plánuje se na příští rok.

J. Jurax 20.2.2023 14:09

Ale? Takové kacířství se ještě smí napsat, ba dokonce i zveřejnit v tištěném periodiku?

J. Jurax 20.2.2023 14:07

Ano.

A my do té Číny odsuneme energeticky náročné a špinavé výroby. A budeme krásně zelení s minimální uhlíkovou stopou - a propadneme se do technologického středověku s odpovídající životní úrovní.

Green EU first!

V. Povolný 20.2.2023 14:03

"Seiosní" vědec se zabývá prací a nemá čas na politiku a podobné hovadiny. Tedy pokud je seiosní.

J. Jurax 20.2.2023 14:02

To by musel vystřílet celou EK.

J. Jurax 20.2.2023 14:01

Jak?

Najmout Šakala?

V. Novak 20.2.2023 14:00

Lžete Machu.

Ledaže byste byl tak blbý, že byste si "myslel", že tvrdíte pravdu...

J. Jurax 20.2.2023 13:59

Ano.

Ale klíčová byla láce ruského plynu, aby bylo lze udržet rozumnou cenu energie pocházející z občasných zdrojů a stabilitu energetické soustavy.

A jistě lze spekulovat o uplacené proruskoplynové lobby. Koneckonců od září 2017 do května 2022 působil jako předseda dozorčí rady ruské ropné společnosti Rosněfť byvší německý kancléř Schröder.

V. Novak 20.2.2023 13:57

... a zákaz nákupu uhlí z Ruska, ropy z Ruska, umělých hnojiv z Ruska, opravy plynovodů z Ruska,... A to jsem se nezmínil o přímo drakulovské podpoře nekupování plynu z Ruska vyhozením NS a NS2 do moře (těžko mluvit o vyhození do luftu...).

V. Novak 20.2.2023 13:52

Není jediný, je nejlepší. A jediný, který je schopný dodat v dohodnutém termínu, v dohodnuté ceně a v dohodnuté kvalitě. Což rozhodně neplatí pro Westinghouse ani pro Areva/EdF.

Není mi líto.

P. Diviš 20.2.2023 13:48

Celá ta zelená politika je omyl.

Ceny energií nezvedá jen válka

Ceny energie jsou za posledních deset let na absolutním vrcholu nejen vlivem ruské strategie a našich sankcí. Zvyšují je další omezení, která si EU sama stanovila:

– omezení výroby elektřiny a tepla z uhlí; * omezení těžby uhlí na území EU (legislativa, limity); *prodej povolenek a jejich stahování z trhu; * přechod z dlouhodobých na krátkodobé plynové kontrakty; * svázání těch dlouhodobých s cenami spotového trhu EU plynem namísto vazby na světové ceny ropy; * forma obchodování s elektřinou, při které všichni účastníci dostanou zaplacenou cenu té nejdražší energie v dané prodejní seanci bez ohledu na to, za kolik prodali oni sami; * podpora OZE výkupem za zvýšené ceny proti trhu; * blokování výstavby jaderných a fosilních zdrojů; * a desítky dalších regulací vydaných EU.

Až na dočasné uvolnění u jaderné energie nic z toho EU nehodlá opustit, naopak plánuje tato opatření zesílit. Fakta, nikoliv politické ideologie ukazují, jak kritické jsou pro současnou energetiku uhlovodíky a jádro. OZE by měly být podporovány jako součást kombinace s ropou, zemním plynem, jádrem a uhlím – ne jako jejich náhrada!

Velká geopolitická a ekonomická otázka EU a ČR není to, jak zvýšit podíl technologií OZE, ale kdo bude EU zásobovat uhlovodíky, které budou potřebné po mnoho desetiletí v budoucnosti. V tom zůstává EU stále více závislá na dovozu, zatímco USA se staly již dnes nezávislými díky rozvoji břidlicové těžby. Velká politická a ekonomická otázka zní: je elektřina předmětem veřejné služby, nebo jen nejistou tržní komoditou?

PAVEL ANTONÍN STEHLÍK

J. Jurax 20.2.2023 13:44

No, speciálně u těch čipů je diverzifikace obtížná. Moc evropských výrobců už nezůstalo ...

Nakonec otevřete skříň svého počítače a podívejte se, na kterých komponentách NENÍ napsáno Made in Taiwan, China, PRC, South Korea, eventuálně snad ještě i Japan.

P. Diviš 20.2.2023 13:43

Když je to tak jedno, tak proč to tam zelení soudruzi a soudružky píší? Mimo to, píší také další pitomost, CSRD.

D. Polanský 20.2.2023 13:41

Kurňa to je nějaké divné a těžké slovo v nadpisu. To nás ve škole neučili.

P. Diviš 20.2.2023 13:38

Doporučuji článek "

Bez uhlíkových zdrojů to nepůjde", bohužel jen v tištěných Lidovkách.

P. Molík 20.2.2023 13:36

Zabijáků současné evropské civilizace je mnoho. Nejhorší zabijáci se ukrývají pod štítem ušlechtilé ochrany zdraví. Tímto způsobem se dají rychle zničit sociální a jiné civilizační vazby, které byly pracně a trpělivě budovány po celá staletí a významně přispěly k tomu, abychom nyní byli součástí vyspělé evropské civilizace. A tak pod ušlechtilou záminkou ochrany zdraví bylo v hospodách zakázáno kouření a hospody byly přeměněny v deriváty mléčných barů, kde pár bloudů si hraje na štamgasty a nechtějí se smířit s realitou, že sedí na židli své vlastní blbosti a slouží jako užiteční hlupáci k prosazování dalších restriktivních opatření. Jednou roztočená koule šíleného budování bruselského příkaznicko-restriktivního režimu pochopitelně na sebe nabaluje systémem snow-ball další a další zákazy a příkazy a přitom zastánci současného fialovského establishmentu ve službách Bruselu prožívají nebývalou euforii podobné euforii v době, která panovala koncem roku 1941 v Německu, když hitlerovští důstojníci si prohlíželi dělostřeleckými triedry předměstí Moskvy a nikdo si nedovolil pochybovat o vítězství Třetí říše, v jejíchž šlépějích nyní kráčí současné vedení EU. Nutno podotknout, že tehdy hitlerovští předáci postupovali mnohem racionálněji než současní předáci EU, kteří se pochopitelně nechtějí nechat zahanbit a tak mají aspoň jednu "přednost" - jejich ničitelský potenciál je větší, než škůdcovský potenciál hitlerovců.

K. Křivan 20.2.2023 13:33

Proč ti "seiosní" ekologové toho Timmernanse neodstraní ?

J. Jurax 20.2.2023 13:30

Tak, tak, nálepka je přilepena.

Zkuste taky věcně oponovat tezím v článku, jež máte za diskutabilní nebo přímo chybné. Je to ovšem intelektuálně náročnější než pouhé přilepení nálepky.

K. Křivan 20.2.2023 13:28

Vy asi nemáte znalosti o JE a jejich palivu, že ?

I. Novák 20.2.2023 13:27

Zjednodušeně: Vzájemně si budeme prát trenýrky a budeme z toho odvádět DPH a daně. Bohatství se pak dostaví automaticky.

K. Křivan 20.2.2023 13:23

Slyšel jsme názor, že ti politici. co jsou za tyto ceny energie a potravin zodpovědní, by měli dostat trest smrti. Když tak nad tím přemýšlím, .... ;-D

V. Novak 20.2.2023 13:16

Co chce tahle vláda vyřešit a jak s to projevuje? Tím, že hodlá okrást důchodce, s čímž nejspíš narazí u ÚS?

V. Novak 20.2.2023 13:15

Starejte se o svůj zadek a o ten, do kterého jste zalezlý vy, Církvo.

Bez ohledu na vaše blbé žvásty je Rosatom největší světový dodavatel jaderných technologií i jaderného paliva. Dokonce i odběratel "vyhořelého". A to nejen největší - ale i stále rostoucí dodavatel. Navíc pravděpodobně jediný, který dokáže dodat jaderný blok v kvalitě, čase a za peníze, na nichž se s odběratelem dohodl. A to platí už nejméně deset let.

Proto má Rosatom asi 35 zakázek na jaderné bloky v celém světě v různých stádiích rozpracovanosti, ale budovaných podle plánu. Od prvního kopnutí do připojení 1. bloku JE Astravec do sítě mu to trvalo 7 let.

Rosatom je také v čele vývoje reaktorů s rychlými neutrony chlazených roztavenými kovy a paliva pro ně. A je jediný, jehož JE s MMR fungují v reálných (a zatraceně tvrdých!) podmínkách a dodávají komerčně elektřinu i teplo. A staví se 4 další takové JE.

O nespolehlivosti ruských firem si blábolte jak chcete. Svět vás jaksi neposlouchá.

V. Novak 20.2.2023 13:03

"Budeme se obsluhovat navzájem a všichni na tom zbohatneme," byla mantra Pravdy-a-Lásky v 90. letech.

V. Novak 20.2.2023 13:01

Zatímco EU se pokusila použít energie - tedy vypovězení smluv na ně - jako zbraň proto Rusku. A nějak to nevychází.

Speciálně prodej ruského jaderného paliva a technologií do zahraničí vzrostl v loňském sankčním roce o více než 20 procent a nákupy ze strany Evropské unie se vyšplhaly na nejvyšší úroveň za poslední tři roky.

V. Braun 20.2.2023 12:48

Velkou souvislost z hlediska vlivu na cenu to nemá. Jedná se o selhání řízení rizik, zejména ze strany Německa, ale i dalších států, po roce 2014. Pokud by se místo NordStreem II věnovala pozornost diverzifikaci zdrojů plynu vypadalo by to jinak i za stejné zelené politiky.

V. Braun 20.2.2023 12:45

Přečtěte si to pořádně vy kdo je ta EU, na jedné straně Německo a Rakousko, na druhé straně jiných 11 států, další mezi nimi. V EU nakonec rozhodují národní státy.

A ostatně, taxonomie má význam jen na soukromé úvěrování a jelikož úvěry budou se zárukou státu, tak je v podstatě jedno, zda tam JE je nebo není.

V. Zurek 20.2.2023 12:30

Mladenci, nehadejte se. Jestli vam to uniklo, clanek poskytl Gatestone Institute, 'think tank' , ktery lezi na velmi prave extremni strane a tento institut micha v kazdem clanku minimalne trochu pravdy, spoustu lzi a fake news. A musim dodat, ze GI je milovan Neviditelnym Psem. Talze cerveny praporek je vztycen.

D. Mach 20.2.2023 12:18

Přílišná ochrana obyvatel před zářením vyhořelého paliva ...