4.12.2020 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

KLIMA: Dopis staršího muže Gretě Thunberg

Jsem již starý pán, manžel, otec, děděček, solidního vzdělání (technického), ani boháč, ani chuďas. Leccos jsem v poměrně dlouhém životě viděl a poznal, snažil se věnovat pozonost dění ve světě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 17.9.2019 15:58

28.8.2019 JSEM NAPSAL -

Pozor, pozor - důležité sdělení - " Aktivistku Gretu bude v New Yorku vítat 17 plachetnic " - nejraději bych si rychle koupil letenku do NYC a přivítal tu zachránkyni naší planety a lidstva osobně..

Letenky na ten její triumfální příjezd už ale jistě nedostanu koupit ale i tak se těším na TV přenosy a na to, že se nám GRÉTIČKA konečně vyčurá a vykaká na pořádné toaletě - ona v zájmu lidstva chodila při plavbě přes Atlantik na kýbl... No prostě HRDINKA - druhá Jana z Arku..

Na naší planetě za těch cca 4,5 miliardy let její existence byla i bez lidské činnosti různá období, kdy bylo podstatně tepleji ( přesličky, plavuně a naše uhlí z nich a ropa z živočichů..), ale bylo i podstatně chladněji - ledovce, doba ledová.. Také skladba naší atmosféry a poměr kyslíku s CO2 se v určitých obdobích dost výrazně měnil - a to i bez lidské činnosti.. Chovat se rozumně ekologicky je jistě správné, ale vyváženě a ne dle hesla " zpátky na stromy a do jeskyní.." To, co nyní probíhá je dle rozumných lidí, ale i vědců " ode zdi ke zdi ". A pokud jede odborníkům-vědcům do Ameriky-NYC na kongres kázat ten fracek Gréta, tak se Svět opravdu ZBLÁZNIL...

P. Rada 17.9.2019 20:09

Jak drzý hloupý fracek se tak akorát vyjadřujete Vy! Nejde ale anitak o míru hlouposti jedince jako o osud civilizace kde mnohé jedince representujete.

Na světě totiž nebylo prakticky nikdy období, kdy by v důsledku činnosti jediného druhu nastala tak razantní změna klimatu jaká nadchází dnes. Už prakticky století totiž chrlí komíny civilizace 100x více CO2 než je průměr dlouhodobé sopečné činnosti za celé epochy.

To by ještě samo o sobě tolik nevadilo pokud by planeta nebyla v tak labilním stavu, že stačí relativně málo a dojde celoplanetárně k poklesu její úživnosti s dopadem na životy až miliard lidí.

Svět se tedy opravdu jaksi fosilně zbláznil. To bláznovství tkví v tom, že si lidé přestali vážit života jako nejvyšší hodnoty a upřednostnují zbytečný konzum pro konzum propagovaný extrémě nákladnou reklamou.

Dnes proto hrozí této civilizaci naopak kolaps. To vše přesto, že lidé měli hvězdný vesmír plný dalších obyvatelných planet relativně na dosah.

V. Petr 17.9.2019 21:26

Já žádné převratné změny nepozoruji a tp pamatuji docela dost. V době mého narození byla koncentrace CO2 jen 320 ppm a to není tak daleko od 280 ppm roku 1780...

J. Vintr 17.9.2019 21:46

Ne svět, ale Evropa se zbláznila. Nechává sebou orat bandou darebáků, kteří pod záminkou zcela nesmyslného a marného boje proti údajné změně klimatu tahají lidem z kapes miliardy a chystají se udělat ještě něco mnohem horšího. Uvrhnout náš kontinent do bídy.