25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KLIMA: Dopis staršího muže Gretě Thunberg

Jsem již starý pán, manžel, otec, děděček, solidního vzdělání (technického), ani boháč, ani chuďas. Leccos jsem v poměrně dlouhém životě viděl a poznal, snažil se věnovat pozonost dění ve světě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 17.9.2019 13:26

Historii si zopakujte především VY! Málokdo zde píšících toho ví o historii Grónska ve středověku tak málo, jako Vy!

J. Pavelka 17.9.2019 13:38

Většinu Gronska pokrývá pevnuinský ledovec, až tři kilometry tlustý....Řekl bych, že i na zbylém pruhu pevniny nikdy v dohledé době nebylo nějak zvlášť horko..

V. Němec 17.9.2019 11:30

Jestli to vše kolem nás má "rozumného" pána a něco tím sleduje, pak bez obav. Pohlídá si to, i Grétu.

P. Rada 17.9.2019 12:56

Je asi příznačné, že Vy se odpovědný za svůj podíl necítíte a hledáte navíc na jiné někoho fiktivního.

K problému poškozování životníhoprostředí se přitom vyjadřuje i papež František ale bez toho, že by svou odpovědnost svaloval výše:

(https://www.paulinky.cz/Knihovnicka/Encyklika-Laudato-si)

V. Petr 17.9.2019 13:27

Papež František Blbý se vyjadřuje ke všemu. Většinou blbě!

V. Povolný 17.9.2019 11:26

Pane Cícho, vaše snaha je chvályhodná, ale bojujete racionálními argumenty proti ideologii a víře. To nemá naději na úspěch.

M. Pivoda 17.9.2019 11:15

Odpověď mladé dívky starému magorovi:

Starý magor píše toto: "A tak by mne zajímalo, zda jste prostudovala díla badatelů, a to i té 50procentní části těch stejně vědeckými argumenty oponujících vyznavačů teorie, které ..."

Žádná věda nemůže dát defintivní průkaznou odpověď ve smyslu opakovaně prokázané kauzality. Takže nemá smysl studovat větší počet "vědeckých děl" v oboru klimatologie. Nastoupit musí úsudek (zdravý selský rozum), přes který se vyhneme nejhorším možným klimatickým dopadům na tuto planetu. Tzn. uchylme se k Principu předběžné opatrnosti.

Ano, jisté není budoucí klima. Jisté je pouze to, že moje generace bude muset žít v tom, co vaši generaci už nemusí zajímat. Greta. 16 let věku svého.

V. Petr 17.9.2019 11:26

Princip předběžné opatrnosti také říká, že "kdo chvíli stál už stojí opodál" a zastavení ekonomického rozvoje je SPOLEHLIVÁ cesta ke katastrofě.

Všechny zdroje jednou dojdou, dokonce i pazorek (napřed se sbíral ale později těžil "hlubinnou" těžbou), a JEDINÁ cesta k přežití je nacházet nové zdroje a vyvíjet nové technologie!

P. Rada 17.9.2019 13:07

Jsem rozhodně pro technologický i lidský rozvoj.

Naopak ale s Vámi ale v rozporu ohledně výkladu a aplikace principu předběžné opatrnosti. Na jednu stranu je jak vědou přesně popisován dosavadní průběh změny klimatu i jsou vyvozeny dostatečně znepokojivé závěry s hrozbou pro miliony lidských životů ale ke změně technologičnosti je zejména v Česku stále velmi daleko.

Uhelné elektrárny i přes zkázu našich lesů na které se nepochybně podílejí jak stresem s okyselení půd - tak přes kumulativní podíl na změně klimatu běží dál.

Jiným příkladem je relativně bezpečný letecký provoz, kde i jen pár procentuelně relativně nevýznamných havárií a podezření na technickou nedokonalost boeingů vyvolaly skrze princip předběžné opatrnosti uzemění dokonce všech letadel příslušného typu a dokonce i odklonění jejich tras za letu.

P. Grigar 17.9.2019 15:31

..a odkloněním obvyklých letových tras došlo k navýšení spotřeby paliva pro dopravu z A do B. Uhlíková stopa vám jaksi narůstá..

M. Prokop 17.9.2019 11:34

Starý magor zde obvykle blábolí o UI a zaručeném příjmu, dnes přidal i předposrannost, zvanou předběžnou opatrností.

J. Ganaur 17.9.2019 11:40

:-)

P. Rada 17.9.2019 13:20

Zajímalo by mě jak by jste byl asi "předposraný" pokud by jste mě potkal pořádně namíchlého hned vedle schnocích borovic které mě provázely od útlého dětství? Typuji, že by jste si dal na jazyk větší pozor jak zde.

Nebo dokonce pokud by vás jak spoluviníka a náhradní kořist začali pronásledovat ti všichni které klimatická proměna připravila a ještě připraví o živobytí......

Dejte si pozor posměváčci. Každý i zdánlivě bezbranný člověk se sobě i světu může ve svém hněvu stát tou nejnebezpečnější bestií.

P. Grigar 17.9.2019 14:48

.. pane Pivodo, princip předběžné opatrnosti, někdy také zvaný zdravý selský rozum, káže nejdříve provádět taková opatření, jejichž účinky se projeví co nejdříve a současně posuzovat míru jejich efektivity. Což boj za omezení emisí CO2 nepřináší, to je běh na dlouhou trať, především díky zemím třetího světa, které si s "nějakými emisemi" hlavu nelámou. Jejich prioritou je nakrmení vlastní populace a to rozhodně nezvládnou při podvazování produkce. Zkuste jim vylobovat stejné podmínky přístupu na volný trh, zkuste zastavit dotační politiku třeba jen u zemědělství v EU.

M. Pivoda 17.9.2019 15:16

Pro P. Grigara: Princip předběžné opatrnosti bere v úvahu nejen pravděpodobnost výskytu jevu, ale i jeho impakt (dopad). Malá pravděpodobnost a vysoký impakt (v případě, že jev nastane), požaduje vysokou prioritu našeho jednání.

Vědecké poznání naznačuje (ale neprokazuje), že dochází ke klimatické změně. Nejsem klimatolog, ale vím něco o vědeckém přístupu. Nelze čekat na průkaznost změn.

Problém změny klimatu je snad řešitelný, nebo alespoň přiměřeně ovlivnitelný, pomocí nových technologií. Ty technologie lze vyvinout v rozvinuté části světa, nikoliv v rozvojovém světě. Pracoval jsem v rozvojovém světě (znám jejich způsob uvažování), takže vím, že od nich nemohu nic nestandardního požadovat. Jsem dobře informovaný realista.

Zpřísnění ekologických požadavků povede v rozvinutém světě k urychlení inovací, nikoliv k ekonomické katastrofě.

P. Grigar 17.9.2019 15:28

.. pane Pivodo, než možná najdeme řešení ovlivnění klimatu, měla by převážná část našeho snažení směřovat ke zlepšení naší adaptace na tyto změny. Je efektivnější stavět přístřešek proti dešti, než zaříkávat mraky, aby táhly pršet jinam.

M. Malovec 17.9.2019 10:43

Jelikož ten, kdo ví, že nic neví ví více než ten, který se domnívá, že ví vše. Tak sv. Gréto choďte do školy a učte se počty a vše ostatní. Abyste nepropadla.

A. Alda 17.9.2019 9:54

A opravdu jste to napsal švédsky a poslal jí to?

Nebo se jenom chcete "blýsknout"?

V. Petr 17.9.2019 11:27

Na její Facebook to lze poslat anglicky!

F. Houžňák 17.9.2019 9:45

Je zajímavé podívat se na video z Grétiny řeči před publikem po přistání. Nejistý sklopený pohled, kradmé pohledy vpravo-vlevo (nejspíš na její "vodiče") "říkám to správně?". https://twitter.com/KTHopkins/status/1167168325769736192

P. Rada 17.9.2019 9:56

Pane Houžnáku Vy zde naopak vystupujete velice sebejistě a tak si asi myslíte, že by jste i vy veřejně ohlas alespon vzbudil a v projevu byl věrohodnější.

Pokud té dívence opravdu chodí takové dopisy plné pomluv a záště jak se o ní na NP píše - pak pokud není zcela bezcitná považuji za pochopitelné i projevy nejistoty zdali se v publiku vám podobní nevyskytují.

Z. Lapil 17.9.2019 10:02

Jaké pomluvy? Jaká zášť?

Jediné, co v článku čtu, jsou dotazy na oponentní názory. A nenápadně formulované konstatování, že nejhorší smrt je z vyplašení.

P. Rada 17.9.2019 10:17

Smrt s leknutí opravdu existuje - je ale zcela bezbolestná - vyprávěl o tom už egyptan Sinuhet.

Nejhorší je spíše zbytečná smrt v neobvyklém blahobytu s konzumu pro konzum.

Podívejte se na příklad jak hromadně a bez pomoci hynou zejména na temeních kopců naše lesy. Něco podobného se právě může stát i nám také komplexním, dlouhověkým organismům.

Z. Lapil 17.9.2019 10:32

Když mně pořád přijde jako nesmysl redukovat takový komplex, jako je planetární podnebí, na jediné kritérium charakterizované jediným číslem, notabene skalárem, a zdůvodňovat tím vysloveně drastická opatření, notabene i při stoprocentním úspěchu vedoucích ke zredukování onoho čísla na 90%. Vlastně ještě hůř - není všechen CO2 ve vzduchu jen lidského původu.

Ať se na mě nikdo nezlobí - to není předběžná opatrnost, to je magořina.

A ne aby mi tu někdo přisoudil, že na životní prostředí kašlu.

P. Rada 17.9.2019 11:03

Ano redukování planetárního podnebí na jediné číslo jaksi magořina je.

To, že převážně "stupidně uvažujícímu publiku" = "magorům" je takto zprvu zjednodušeně alarmisticky připomínáno aby se probrali s opojení momentálním užasným civilizačním úspěchem, je skutečně jen zkratkovitá "alarmující" nutnost varující před potenciálem už neodvratné zkázonosnosti kdy na počinech lidí může přestat záležet podobně jak na vlivu Milankovičových cyklů v třetihorách.

Máte snad za to, že nejlépe či dokonce vůbec možné by bylo, publikovat vše precizně v novinách? Např opsat zde celou zprávu IPCC?...

To pochopitelně nelze. Nelze dokonce ani eliminovat ten emisní vklad/dluh do kterého se celé lidstvo už dostalo. Při ignorací stavu bude jen hůř!

Politici vědce zjevně neposlouchají - jen politikaří a dohadují bezzubé postupy které státy často neplní. I v příkladně demokraticky vedené společnosti obvykle populisticky poslouchají voličstvo které naopak populisticky informují. Výsledek voleb se tak stává neovlivnitelný.

Ojedinělost jevu a zahleděnost do tradic které jej nezohlednují jsou v současné situaci nebezpečnou civilizační pastí kterou vnímá jen malá část populace s nevýznamným dopadem na celosvětovou politiku.

Mladým a prozíravým tak i přes neúplnost poznání prakticky nezbývá než se radikalizovat a takto jsou nadějí i ostatním konzrvativněji založeným.

J. Ganaur 17.9.2019 11:44

Cyril, Metoděj a Rada.Tři věrozvěsti.Pardon, čtyři, zapoměl jsem na Šejnu.

P. Rada 17.9.2019 13:10

A poučil jste se alespon něco? Nebo spíše vdorovitě uštěpačně obhajujete zastaralé pojetí neměnnosti světa i při růstu jeho zatížení nade všechny meze?

Z. Lapil 17.9.2019 12:14

To je bohužel obecnější problém a nevím, kde to začíná a už vůbec nevím, co s tím. Dobrý novinář a obecněji popularizátor je od toho, aby vědu přetlumočil tak, aby byla pochopitelná i prostému lidu včetně politiků. Bohužel výsledkem je právě ona "redukce na jedno číslo"; uznávám, že v souvislosti s klimatem to dosahuje naprosto obludných rozměrů.

Má to dva výsledky, bohužel oba jaksi problematické:

1/ Nositelkou poznání se stává holka z prváku(?) střední školy a její činnost evidentně předpokládá, že jsem blb. S takovou děvčicou se nemám o čem bavit a ekologie - věda pláče v koutku.

2/ Holka je populární, takže výsledkem je, že nikdo neposlouchá nikoho jiného a na základě "jejího" zjednodušení vznikají kraviny. Protože to do ruky dostali politici, stává se z ochrany klimatu (už ani ne životního prostředí) dogma, takže vyslovit pochybnosti znamená dopustit se kacířství. Aktuálně člověk nejenomže riskuje "nikdo tě nebude mít rád", ale sedí mu za krkem cenzor schopný a ochotný(!) nejenom zakázat mluvit, ale tím i pustit do kyberprostoru hlášku že nějaký Lapil se vyjadřuje nenávistně NEBO rasisticky nebo kdoví co.

A nenechte se zmýlit nepravděpodobným jménem, to je spárované s telefonním číslem i mailovou adresou, takže bude-li stát chtít, tak si mě zjistí.

P. Rada 17.9.2019 13:36

Mám za to, že tu "holku" s prvnáku velmi velmi hluboce podcenujete.

Je sice věkem s "prváku" ale postřehem a neoblomností postoje jediná s milionů!!!

(Příznačně má dokonce společného předka s nositelem Nobelovy ceny S. Arrheniem který poprvé ručně a přitom relativně přesně spočítal míru oteplení při zdvojnásobení koncentrací CO2 už před stoletím).

Z. Lapil 17.9.2019 14:02

Já mám spíš dojem, že ona podceňuje mě. Přestat chodit do školy a volat "Smrt se blíží, panikařte a honem s tím něco udělejte" za indicii postřehu nepovažuju. Za neoblomnost možná.

S předky bych se moc neoháněl. Můj děda při simultánce remizoval s Aljechinem (rodinná legenda; podrobnosti neznám), ale že bych se ukázal jako šachový talent...