26.11.2020 | Svátek má Artur


Diskuse k článku

KLIMA: Dopis staršího muže Gretě Thunberg

Jsem již starý pán, manžel, otec, děděček, solidního vzdělání (technického), ani boháč, ani chuďas. Leccos jsem v poměrně dlouhém životě viděl a poznal, snažil se věnovat pozonost dění ve světě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 17.9.2019 21:46

Ne svět, ale Evropa se zbláznila. Nechává sebou orat bandou darebáků, kteří pod záminkou zcela nesmyslného a marného boje proti údajné změně klimatu tahají lidem z kapes miliardy a chystají se udělat ještě něco mnohem horšího. Uvrhnout náš kontinent do bídy.

V. Petr 17.9.2019 21:26

Já žádné převratné změny nepozoruji a tp pamatuji docela dost. V době mého narození byla koncentrace CO2 jen 320 ppm a to není tak daleko od 280 ppm roku 1780...

P. Rada 17.9.2019 20:14

Paní Kombercová moje rodina už nedýchá. Zůstal jsem prakticky sám a tak Vás vyzývám k následování:

P. Rada 17.9.2019 20:12

To ano. Fosilní průmysl byl donedávna jedním s nejdotovanějších odvětví a dodnes prakticky nemusí škody napáchané externalitami spalování hradit.

https://a2larm.cz/2018/11/miliardy-ktere-platime-fosilnim-korporacim/

P. Rada 17.9.2019 20:09

Jak drzý hloupý fracek se tak akorát vyjadřujete Vy! Nejde ale anitak o míru hlouposti jedince jako o osud civilizace kde mnohé jedince representujete.

Na světě totiž nebylo prakticky nikdy období, kdy by v důsledku činnosti jediného druhu nastala tak razantní změna klimatu jaká nadchází dnes. Už prakticky století totiž chrlí komíny civilizace 100x více CO2 než je průměr dlouhodobé sopečné činnosti za celé epochy.

To by ještě samo o sobě tolik nevadilo pokud by planeta nebyla v tak labilním stavu, že stačí relativně málo a dojde celoplanetárně k poklesu její úživnosti s dopadem na životy až miliard lidí.

Svět se tedy opravdu jaksi fosilně zbláznil. To bláznovství tkví v tom, že si lidé přestali vážit života jako nejvyšší hodnoty a upřednostnují zbytečný konzum pro konzum propagovaný extrémě nákladnou reklamou.

Dnes proto hrozí této civilizaci naopak kolaps. To vše přesto, že lidé měli hvězdný vesmír plný dalších obyvatelných planet relativně na dosah.

P. Rada 17.9.2019 19:56

Je naopak s podivem, že nikdo v ČR doposud nevyvodil trestní odpovědnost z opoždění obnovy našich lesů - ačkoli hrozba byla avizována už před 30ti lety.

Podobně za nedořešení odsíření uhelek s dopady stres porostů vedoucí k dlouhodobému stresu a tím až ke katastrofckému stavu lesů. Vyčíslitelně jde přitom o miliardové ekonomické ztráty na které navíc navazují nevyčíslitelné ztráty další.

Nečinností vlád a parlamentů bylo fakticky zlikvidováno doposud pozitivní bilanci vykazující lesnictví.

Nemáte snad na tom příznačně také svůj podíl?

Soudím totiž podle toho, že Gréta začala protestovat před svým parlamentem poté, co Švédsko nezvládlo hasit rozsáhlé lesní požáry a dotyční politici se o zásadní kroky k nápravě nepřičinili.

V. Chrastina 17.9.2019 17:19

:-/ Je až s podivem, že nikoho zatím ani nenapadlo slečnu Gretchen volat k trestné odpovědnosti za šíření poplašné zprávy. Tož Tak!!

P. Grigar 17.9.2019 16:53

.. naše současná společnost umožnila sejmout Boha z piedestalu, na který patří a nyní se divíme, že na jeho místo přicházejí běsy. Před tím varoval už Jung.

P. Grigar 17.9.2019 16:43

..pane Rado, nestrašte s nedostatkenm fosforu. Jeho obsah v zemědělsky využívané půdě je víc než dostačující, pouze je "uložen" v méně dostupných vazbách. Existují metody na jeho uvolnění - agrotechnika, mykorhizoidní houby... přestaňte pořád dokola přežvykovat ty vaše rudozelené sekretariátní oběžníky a zajděte na pokec s odborníky z Mendelovy university v Brně. ;-)

J. Kanioková 17.9.2019 16:13

R^R^R^

P. Grigar 17.9.2019 16:10

.. paní Kombercová, četla jste knihu Spalovač mrtvol? Hrdina se také snažil dosáhnout dokonalosti, byť poněkud nezvyklým způsobem. Oheň je takový čistý..

P. Grigar 17.9.2019 15:59

..napsal jste, že politici populisticky informují veřejnost. Co si ovšem myslet o morální a vědecké úrovni člověka, který prohlásil:

Potřebujeme získat dostatečně širokou podporu, abychom ovládli představivost veřejnosti. To samozřejmě znamená získat spoustu prostoru v médiích. musíme proto přicházet s děsivými scénáři, předkládat zjednodušená a dramatická prohlášení a příliš se při tom nezmińovat o jakýchkolipochybnostech, které možná chováme. © Stephen Schneider

Gréta už je strachy celá bez sebe a chce, abychom se báli také..

J. Fridrich 17.9.2019 15:58

28.8.2019 JSEM NAPSAL -

Pozor, pozor - důležité sdělení - " Aktivistku Gretu bude v New Yorku vítat 17 plachetnic " - nejraději bych si rychle koupil letenku do NYC a přivítal tu zachránkyni naší planety a lidstva osobně..

Letenky na ten její triumfální příjezd už ale jistě nedostanu koupit ale i tak se těším na TV přenosy a na to, že se nám GRÉTIČKA konečně vyčurá a vykaká na pořádné toaletě - ona v zájmu lidstva chodila při plavbě přes Atlantik na kýbl... No prostě HRDINKA - druhá Jana z Arku..

Na naší planetě za těch cca 4,5 miliardy let její existence byla i bez lidské činnosti různá období, kdy bylo podstatně tepleji ( přesličky, plavuně a naše uhlí z nich a ropa z živočichů..), ale bylo i podstatně chladněji - ledovce, doba ledová.. Také skladba naší atmosféry a poměr kyslíku s CO2 se v určitých obdobích dost výrazně měnil - a to i bez lidské činnosti.. Chovat se rozumně ekologicky je jistě správné, ale vyváženě a ne dle hesla " zpátky na stromy a do jeskyní.." To, co nyní probíhá je dle rozumných lidí, ale i vědců " ode zdi ke zdi ". A pokud jede odborníkům-vědcům do Ameriky-NYC na kongres kázat ten fracek Gréta, tak se Svět opravdu ZBLÁZNIL...

P. Grigar 17.9.2019 15:31

..a odkloněním obvyklých letových tras došlo k navýšení spotřeby paliva pro dopravu z A do B. Uhlíková stopa vám jaksi narůstá..

P. Grigar 17.9.2019 15:28

.. pane Pivodo, než možná najdeme řešení ovlivnění klimatu, měla by převážná část našeho snažení směřovat ke zlepšení naší adaptace na tyto změny. Je efektivnější stavět přístřešek proti dešti, než zaříkávat mraky, aby táhly pršet jinam.

M. Pivoda 17.9.2019 15:16

Pro P. Grigara: Princip předběžné opatrnosti bere v úvahu nejen pravděpodobnost výskytu jevu, ale i jeho impakt (dopad). Malá pravděpodobnost a vysoký impakt (v případě, že jev nastane), požaduje vysokou prioritu našeho jednání.

Vědecké poznání naznačuje (ale neprokazuje), že dochází ke klimatické změně. Nejsem klimatolog, ale vím něco o vědeckém přístupu. Nelze čekat na průkaznost změn.

Problém změny klimatu je snad řešitelný, nebo alespoň přiměřeně ovlivnitelný, pomocí nových technologií. Ty technologie lze vyvinout v rozvinuté části světa, nikoliv v rozvojovém světě. Pracoval jsem v rozvojovém světě (znám jejich způsob uvažování), takže vím, že od nich nemohu nic nestandardního požadovat. Jsem dobře informovaný realista.

Zpřísnění ekologických požadavků povede v rozvinutém světě k urychlení inovací, nikoliv k ekonomické katastrofě.

P. Grigar 17.9.2019 15:13

..stejně tak jako dalším příkladem odhadu vývoje, který se nenaplnil, může být Ehrlichova Populační bomba(1968). Dovolím si citovat:

"Boj o nasycení lidstva skončil. Během 70.let svět zažije hladovění tragických rozměrů - smrtí hladem zemřou stamiliony lidí."

Tak velký hřbitov neutajíte.

Dopady klimatických změn v nejhorší uvažované variantě(scénář A2, model NCAR) předpokládají celkový pokles zemědělské produkce o 1,4% za století, přitom v posledních 30 letech byl dle FAO průměrný roční nárůst zemědělské produkce 1,7%. Stoletý propad má tedy být menší, než roční nárůst.

A. Pakosta 17.9.2019 14:59

Mám tentýž názor. V jiné diskusi jsem si už taky postěžoval. Žel, asi marně.

A. Pakosta 17.9.2019 14:57

Váš příspěvek nebyl uložen.

Redakce lidovky.cz si nepřeje, aby se váš příspěvek objevil v diskusi, protože je v rozporu s pravidly pro diskutování na tomto serveru. Děkujeme za pochopení.

A to vše jen proto, že jsem použil lidového rčení "držet se něčeho jako exkrement košile", jen s kratším a ryze českým slovem "há-o-vé-en-o", které bylo patrně robotem vyhodnoceno jako vulgarita. Jsem zvědav, zda mne vybanuje i tentokrát.

J. Kombercová 17.9.2019 14:49

Až bude Radova rodina tak vzorná, že nebude ani dýchat, tak ať se pan Rada ozve a začne mistrovat.

P. Grigar 17.9.2019 14:48

.. pane Pivodo, princip předběžné opatrnosti, někdy také zvaný zdravý selský rozum, káže nejdříve provádět taková opatření, jejichž účinky se projeví co nejdříve a současně posuzovat míru jejich efektivity. Což boj za omezení emisí CO2 nepřináší, to je běh na dlouhou trať, především díky zemím třetího světa, které si s "nějakými emisemi" hlavu nelámou. Jejich prioritou je nakrmení vlastní populace a to rozhodně nezvládnou při podvazování produkce. Zkuste jim vylobovat stejné podmínky přístupu na volný trh, zkuste zastavit dotační politiku třeba jen u zemědělství v EU.

P. Grigar 17.9.2019 14:35

..a kde jste byl se svou moudrostí 2-4.srpna letošního roku, když se nad Masarykovým okruhem v Brně vznášela uhlíková stopa gigantických rozměrů? Takovou obyčejný smrtelník nevytvoří ani za rok! Nikde jsem vás neviděl s transparentem.. ale vytahovat se na pěšáky, to vám i Grétě jde jako když namaže. Obyčejným lidem odstavíte auta, na kterých závisí jejich dojíždění za prací, ale z jejich daní budete, pro firmy a horních deset tisíc, dotovat předražené elektromobily. Podobně už celý národ roky doplácí na solární kšeft nebo biopaliva, do kterých si většina řidičů stejně přidává aditiva, aby chránili motor před jejich působením. Račte se probudit!!

A. Pakosta 17.9.2019 14:32

Máte pravdu, pobřežní horské cedrové lesy na Jadranu například vykáceli Féničané někdy v osmém století před Kristem. Jenomže, ono je celkem jedno, kdo nebo co způsobí odlesnění. Podstatné je to, že v současných podmínkách se les na svazích sám od sebe nevytvoří, protože půda bez stromů podlehne vysušení a erozi. Hory Dalmácie jsou teď beznadějně holé, žádná přirozená možnost zalesnění neexistuje. A za dvě stě, tři sta let může podobně vypadat i naše Šumava. Tam ostatně to odlesnění také způsobili lidé, tím, že dopustili přemnožení kůrovce, ač měli prostředky tomu zabránit.

M. Moravcová 17.9.2019 14:11

Já žiju s tím, co mi život nabízí. Nikoho nemlátím po hlavě rádoby morálními nesmysly. Nikoho cizího nevychovávám a nestavím se nad něho. To dělali komunisti a je to tady zase. Asi tak.

I. Novák 17.9.2019 14:11

Jakékoli víře nelze oponovat racionálními argumenty. Zvlášť když se nějaké vlivné skupině bohatě vyplácí.

A. Pakosta 17.9.2019 14:06

To, pokud hovoříte o Grétě, je rozhodně dobrý nápad, a doufejme, že to tak brzy dopadne.

Z. Lapil 17.9.2019 14:06

Já jim rozhodně neporoučím, dobře vím, že kdyby se jim zamanulo, už tu nejsem. Už dvakrát se mi "podařilo" být vysoko v horách při bouřce, jednou vylepšené fakt solidním vichrem a krupobitím.

"Jen" vylepšuju svět, kde dokážu.

Z. Lapil 17.9.2019 14:02

Já mám spíš dojem, že ona podceňuje mě. Přestat chodit do školy a volat "Smrt se blíží, panikařte a honem s tím něco udělejte" za indicii postřehu nepovažuju. Za neoblomnost možná.

S předky bych se moc neoháněl. Můj děda při simultánce remizoval s Aljechinem (rodinná legenda; podrobnosti neznám), ale že bych se ukázal jako šachový talent...

P. Rada 17.9.2019 13:42

Paní Moravcová pokud opravdu nechcete "radit" // - diskutovat...// - nepište sama věty:

..."A co bych tak měla dělat?"...

( Jděte si namísto toho elektronického třeba utřít svůj zadek od svého reálného výtvoru reálným papírem - používám bidet).

J. Pavelka 17.9.2019 13:38

Většinu Gronska pokrývá pevnuinský ledovec, až tři kilometry tlustý....Řekl bych, že i na zbylém pruhu pevniny nikdy v dohledé době nebylo nějak zvlášť horko..