25.9.2023 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

KLEMENTINUM: Opravdu nejtepleji za 244 roků?

Na rozdíl od novinářů, kteří se honí za senzacemi, racionální skeptik si musí počkat na data. Takže horké léto lze s odstupem ohodnotit až nyní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 20.9.2018 9:46

jistě, Pane Zingo

děláme to všichni, ale jen Kremlík přitom vyzdvihování porovnává hrušky (srpen) s jablky (celý rok).

J. Novotny 20.9.2018 10:52

Re: Pane Zingo

Původní komentář pana Šejny byl výhradně k tomu, co vyzdvihoval pan Kremlík.

P. Rada 20.9.2018 0:48

Ví Kremlík co porovnává?

Podle toho co jen zde dnes předvádí tak pochybuji. Porovnávat záznam jediné stanice at už odkudkoli ze světa s globálním průměrem je totiž evidentní hloupost kterou dokonce dokresluje sebevědomým tvrzením:.."zcela vyvracejí známý „hokejkový graf“"...

Pokud by chtěl čtenáře ještě více ukonejšit, mohl si alespon vybrat teplotní řady s míst blízských rovníku i oceánu - ale to by asi už dalo práci a nezaujalo tolik jak řada místní a asi by to taky sotva kdo četl. Pokud by ale naopak vzal data ze severních polárních oblastí - vypadal by zde nejspíše jak alarmista kterého vývody extrémě převyšují i Mannova data kterým světový vývoj i jiné rekonstrukce dávají stále více zapravdu.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AGlobal_Temperature_Anomaly.svg

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

T. Rott 20.9.2018 6:02

Hele, zkuste se podivat do novych verzi IPCC reportu a zjistite, ze ten "hokejkovy" graf se objevil v roce 2005, pak uz ale ne, protoze sami seznali, ze to byl mesmysl! IPCC ma obecne problem, protoze jim prestavaji vychazet jakekoli "oteplovaci" modely, dokonce mluvi o "pauze" v globalnim oteplovani, kterou navic nejsou schopni vysvetlit!

P. Rada 20.9.2018 8:03

"Hele"...

S nové verze i nových dat - odkazy výše - právě vyplývá právě to, že "hokejkový graf" (tj obecný nárůst teplot vysvětlený skleníkovým efektem a tedy antropogenním vlivem) v naprosté většině rekonstrukcí až i hodnocením dnešních přímo měřených dat je zřemější stále více a více.

Tenhle Mannův graf měl/mohl mít ale zásadní význam před desetiletími pro všecny kteří jeho poselství porozuměli. Dnes by totiž nemusely být dopady např sucha na naši krajinu tak katastrofální.

O tokovéto zvlášt velké dopady se ale užpřed desetiletími zasloužili rádobyskeptici typu Klaus či Kremlík, kteří do světa vytrubovali o tom že GW je nesmysl, že neexistuje, že si rekonstrukci Mann vycucala s pestu... - a jek je vidět tak v tom navzdory např.dnešním dopadům sucha u nás hloupě drze navzdory evidentním jevům pokračují.

T. Rott 21.9.2018 6:40

Re: "Hele"...

Hele hokejkovy graf je nesmysl! Ty grafy co jste poskytl to jenom dokazuji. Jak jsem napsal IPCC neni schopen vysvetlit "pauzu" v globalnim oteplovani a melou neco o tom , ze to teplo mizi do oceanu ci podobne nesmysly...

Teploty se stridaly a stridat budou, bylo morko bylo such a to bude i nadale, tak se s tim naucte zit!

M. Šejna 20.9.2018 8:04

hele, Rotte

Mannova hokejka se objevila už v roce 1999. Ve zprávách IPPC se vyskytuje dodnes, jen je doplněna o další "hokejky", aby si různí hele-Rottové mohli vybrat, která z nich je pro ně ta správná:

https://whyfiles.org/2014/global-warming-crisis-one-experts-view/index.html

T. Rott 21.9.2018 6:47

Re: hele, Rotte

Hele Sejno, mate pravdu 1999 spletl jsem se. Vybirat si z grafu IPCC, hele sorry nevyberu si:-). Komicke je porovnani tech jejich grafu v case - tam je teprv vydet jak moc se pletli! Jo ale kdo nechce videt, nechce slyset, nevidi a neslysi, ze?! Ten odkaz co jste tam pridal je docela solidni fantasmagortie, ale diky!

R. Tichý 20.9.2018 7:29

Nrfavaji smysli. Oteplovaci uz radeji prestali s grafy pracovat, protoze je utvrzuji ze lzi.

Kkima se meni samo od sebe, clovek s tim nic nenadela. Jeste pred par desetiletimi hrozili dobou ledovou.

Cele je to jen hon na penize, ktere konci u par vyvolenych jedincu a organizaci.

P. Rada 20.9.2018 8:18

Re:

Hon za penězmi skutečně lidstvo zažívá velmi intenzivně, i když jde fakticky už o měřítko odtržené na rozdíl od teploty od jakéhokoli reálného podkladu - jen v tom smyslu Vám dávám zapravdu.

Podotýkám, že to dokládá častou dominanci mentálních vloh lidí nad rozumem s výsledkem že často mohou uvěřit okolnostem fantazijního rázu spíše jak realitě.

"Oteplovač" je pejorativní název který si ignoranti fyzikální reality vymysleli na ty spoluobčany kteří vidí a znají a poměřují daleko reálněji.

Víru typu ..."Kkima se meni samo od sebe"... kterou i nadále projevuje část lidí, já označuji za fantasmagorickou prostě proto, že není čímkoliv nezávisle ověřitelným poměřitelná a nedává proto možnost rozumné předpovědi.

P. Zinga 20.9.2018 8:23

Re:

Rado, Rado, dáváte argumenty proti sobě: čím je nezávisle ověřitelná teorie antropogenního oteplování?

Takže jste stejně naivní jako ti, co věří v přírodní důvody změny klimatu.

P. Rada 20.9.2018 10:34

Re:

Zingo, Zingo.. Víra v platnost přírodních zákonů je sice také v podstatě jen lidskou vírou ale má tu zásadní přednost, že se tato podstata dá znovuověřovat a na jejím základě pak lze pravděpodobnostně předpovídat alespon část s jevů budoucích.

"Teorie antropogenního oteplování" - na bási skleníkového efektu... je s tohoto pohledu mementem/zkušeností/znalostí - dokonce mimořádné nadějnosti.

Važmesi totiž situace, že na nás ještě vůbec záleží!!!

R. Langer 20.9.2018 17:05

Re:

No, to předpovidání si právě jenom představujete. Nepředpovíte správně nic, ani počasí na tři dny dopředu, natož jaké bude klima celé planety na stovky let dopředu. Podle Zeleného sedmilháře a jemu podobných je to zřejmě mnohem jednodušší problém. Stačí na to jenom počítat to CO2, tomu rozumí každý a je to úplně jasné. :-D

Dementi.